Նալբանդյան. Պետերբուրգում որեւէ պայմանավորվածություն ձեռք չի բերվել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարել է, որ ղարաբաղյան հիմնախնդրի փաթեթային կարգավորման հիմքում պետք է ընկած լինի Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի եւ դրա իրացման ճանաչումը։
Այս մասին Էդվարդ Նալբանդյանն ասել է, մեկնաբանելով Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ, արտաքին կապերի բաժնի պետ Նովրուզ Մամեդովի հայտարարարությունն այն մասին, թե օրեր առաջ Սանկտ Պետերբուրգում կայացած նախագահների հանդիպման ժամանակ համաձայնություն է ձեռք բերվել հակամարտության փուլային կարգավորման վերաբերյալ:
«Հանդիպման ժամանակ նախապատվությունը տրվել է հակամարտության փուլային կարգավորմանը: Այսինքն՝ կոնֆլիկտը պետք է լուծվի փուլերով. նախ ազատում են 5 շրջանը, ապա՝ եւս 2 շրջանը, եւ հստակեցվում է միջանցքը: Ապա հստակեցվում է Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը: Կողմերը համաձայնության են հասել այդ ուղղությամբ»,- Trend գործակալության փոխանցմամբ՝ ասել էր Նովրուզ Մամեդովը:
«Այդ պաշտոնյան՝ Նովրուզ Մամեդովը, երբեք չի մասնակցել որեւէ բանակցությունների։ Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովը բացառություն չէր։ Վերջին հանդիպման ժամանակ նա ներկա է գտնվել միայն աշխատանքային ճաշին, որի ընթացքում քննարկվել է բացառապես միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ստեղծումը եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի ավելացման հարցը»,- ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
ՀՀ ԱԳ նախարարի խոսքով՝ Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովին հիմնահարցի հանգուցալուծմանը վերաբերող որեւէ պայմանավորվածություն ձեռք չի բերվել։
«Այս փուլում Ադրբեջանը պետք է անվերապահորեն կատարի Վիեննայի եւ Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովներին ձեռք բերված եւ վերահաստատված պայմանավորվածությունները՝ նախեւառաջ բացառապես խաղաղ ճանապարհով հիմնախնդրի կարգավորում, 1994-1995 թթ. զինադադարի եռակողմ անժամկետ համաձայնագրերի հարգում, միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ստեղծում, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ընդլայնում։ Այս ամենը թույլ կտա համապատասխան պայմաններ ստեղծել՝ հիմնախնդրի կարգավորմանն ուղղված բանակցությունները վերսկսելու համար»,- ասել է նախարարը:

Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян заявил, что в основе пакетного урегулирования карабахского конфликта должно лежать признание Азербайджаном права народа Арцаха на самоопределение и его реализацию.
Эдвард Налбандян сказал об этом, комментируя заявление замглавы аппарата президента Азербайджана, начальника отдела внешних связей Новруза Мамедова о том, что на встрече президентов, состоявшейся несколько дней назад в Санкт-Петербурге, была достигнута договоренность о поэтапном разрешении конфликта.
«На этой встрече преимущество было отдано поэтапному решению конфликта. То есть, отныне в урегулировании конфликта необходимо продвигаться поэтапно - освобождение пяти районов Азербайджана, потом еще двух районов и определение коридора. Затем определение статуса Нагорного Карабаха. В этом направлении, в принципе, стороны достигли договоренности», - приводит слова Мамедова агентство Trend.
«Этот чиновник – Новруз Мамедов – никогда не участвовал в каких-либо переговорах. Саммит в Санкт-Петербурге не был исключением. На последней встрече он присутствовал только на рабочем обеде, в ходе которого обсуждалось создание механизма расследования инцидентов и вопрос расширения команды личного представителя действующего председателя ОБСЕ», - сказал Эдвард Налбандян.
По словам главы МИД Армении, на встрече в Санкт-Петербурге не было достигнуто никаких договоренностей, касающихся разрешения конфликта.
«На данном этапе Азербайджан должен беспрекословно выполнять договоренности, достигнутые и подтвержденные на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге, и в первую очередь это урегулирование конфликта исключительно мирным путем, уважение к бессрочному договору о прекращении огня 1994-1995 гг., создание механизма расследования инцидентов, а также расширение возможностей команды личного представителя Действующего председателя ОБСЕ. Все это позволит создать соответствующие условия для возобновления переговоров, направленных на урегулирование конфликта», - сказал министр.