Շտայնմայեր. Պետք է ջանանք խուսափել ապրիլյան դեպքերի կրկնությունից
ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերն այսօր Երեւանում հայտարարել է, որ ապրիլյան դեպքերն իրավունք չունեն կրկնվելու:
Այս մասին Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերն ասել է այսօր Երեւանում ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում` պատասխանելով Մեդիամաքս-ի թղթակցի հարցին:
ԵԱՀԿ գործող նախագահի խոսքերով, Հարավային Կովկաս իր այցի օրակարգի առաջնային եւ գլխավոր թեման ԼՂ կարգավորման հարցն է:
«Մոտ երկու ամիս է անցել այն պահից, երբ այս տարածաշրջանում ռազմական գործողություններ սանձազերծվեցին. Կարծում եմ, հակամարտության բոլոր կողմերի, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ-ի համար պարզ է դարձել, որ տեւական ստատուս-քվոն հնարավոր չի լինի պահպանել. պետք է ջանանք խուսափել այդ դեպքերի կրկնությունից եւ փորձենք ջանքերն ուղղել այս հակամարտության տեւական լուծում գտնելուն»,- ասել է Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը:
Նրա խոսքերով, սկզբունքորեն ճիշտ ժամանակն է, որպեսզի բոլոր ջանքերն ուղղվեն ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ լուծման բանակցություններն ավելի առարկայական դարձնելուն:
«Այն, ինչ կրկնվել է տարեսկզբին, իրավունք չունի կրկնվելու: Պետք է փորձենք նոր եզրեր գտնել բանակցությունների շարունակման, զինադադարի կայունացման եւ դեսպան Կասպշիկի թիմի ընդլայնման համար», - ասել է Շտայնմայերը:
Նա հույս է հայտնել, որ այս տարվա ընթացքում արդեն կսկսվեն առարկայական բանակցությունները Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ:
«Ակնհայտ է, որ Վիեննայում եւ Սանկտ-Պետերբուրգում կայացած հանդիպումներից հետո դրական պահի ենք հասել, եւ ակնկալիքներ կան եւ՛ հայկական, եւ՛ ադրբեջանական կողմից. վճռական քայլեր են պետք»,- ասել է ԵԱՀԿ գործող նախագահը:
ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն իր հերթին ասել է, որ ԵԱՀԿ-ում նախագահության առաջին իսկ պահից Գերմանիան սատարել է հակամարտության գոտում հետաքննությունների մեխանիզմի ստեղծման, վստահության մեխանիզմների հաստատման ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների առաջարկությունը:
Նա հիշեցրել է, որ Հայաստանը բազմիցս դրական դիրքորոշում է հայտնել այդ առաջարկների կապակցությամբ.  ՀՀ ԱԳ նախարարը նկատել է, որ հունիսին ԵԱՀԿ ֆինանսական հանձնաժողովի հաստատմանը երեք անգամ դրվել է հետաքննության մեխանիզմի ստեղծման հարցը: Նալբանդյանի խոսքերով, ԵԱՀԿ մասնակից բոլոր երկրները հանդես են եկել կողմ, միայն մեկ երկիր՝ Ադրբեջանն է դեմ եղել:
Էդվարդ Նալբանդյանը հավելել է, որ, եթե լիակատար ձեւով հարգվեն 1994 թ. կնքված եռակողմ հրադադարի համաձայնագիրը եւ ստեղծվեն համապաստախան պայմաններ Վիեննայում եւ Սանկտ-Պետերբուրգում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման համար, ապա հնարավոր կլինի շարունակել բանակցությունները:

Штайнмайер: Нужно постараться избежать повторения апрельских событий
Ереван /Медиамакс/. Действующий председатель ОБСЕ, министр иностранных дел Германии Франк-Вальтер Штайнмайер заявил в Ереване, что апрельские события не имеют права повториться.
Франк-Вальтер Штайнмайер сказал об этом в Ереване в ходе совместной встречи с министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном, отвечая на вопрос корреспондента Медиамакс.
По словам действующего председателя ОБСЕ, главной и приоритетной темой повестки его визита на Южный Кавказ является вопрос карабахского урегулирования.
«Примерно два месяца прошло с того момента, как в регионе были остановлены военные действия. Думаю, для всех сторон конфликта, а также для ОБСЕ стало очевидно, что долгосрочный статус-кво уже невозможно поддерживать: нужно постараться избежать повторения подобных событий и направить усилия на долгосрочное разрешение конфликта», - сказал Франк-Вальтер Штайнмайер.
По его словам, настало подходящее время направить все усилия на то, чтобы переговоры по мирному разрешению карабахского конфликта стали более предметными.
«То, что случилось в начале года, не имеет права повториться снова. Нужно постараться найти новые точки соприкосновения для продолжения переговоров, стабилизации перемирия и расширения команды посла Каспшика», - сказал Штайнмайер.
Он выразил надежду, что в течение этого года между Арменией и Азербайджаном начнутся предметные переговоры.
«Очевидно, что после встреч в Вене и Санкт-Петербурге мы достигли положительных результатов, и есть надежды как у армянской, так и у азербайджанской стороны. Нужны решительные действия», - сказал действующий председатель ОБСЕ.
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, в свою очередь, сказал, что с первой же минуты председательства в ОБСЕ Германия поддерживала предложения сопредседателей Минской группы ОБСЕ по созданию механизмов расследования в зоне конфликта и установлению механизмов доверия.
Он напомнил, что Армения неоднократно выражала положительную позицию по данным предложениям: глава МИД отметил, что в июне вопрос создания механизмов расследования трижды ставился на рассмотрение финансовой комиссии ОБСЕ. По словам Налбандяна, все страны-участницы ОБСЕ выступили за предложение, и только Азербайджан был против.
Эдвард Налбандян добавил, что если полностью соблюдать трехсторонние соглашения 1994 года и создать условия для выполнения договоренностей, достигнутых в Вене и Санкт-Петербурге, появится возможность продолжить переговоры.