Նալբանդյան. Բաքուն չի միանա եռանախագահների հայտարարությանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր ասել է, որ Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ նախօրեին կայացած հանդիպումը «ինքնին կարեւոր էր»:
«Հանդիպմանը քննարկվել է եռանախագահների կողմից դեկտեմբերի 8-ին ընդունված հայտարարությունը: Կարեւոր է հասկանալ, որ այդ հայտարարությունը պետք է ընդունել որպես հիմք, քանի որ արտահայտում է խնդրի կարգավորման համար եռանախագահների դիրքորոշումը»,- Համբուրգում լրագրողների հետ զրույցում ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
Մեդիամաքսի հարցին, թե հնարավոր է՝ Հայաստանը եւ Ադրբեջանը եւս միանան այդ հայտարարությանը, քանի որ նման նախադեպեր նախկինում եղել են, Հայաստանի ԱԳ նախարարը պատասխանել է.
«Մենք կարող ենք միանալ: Կմիանա՞ արդյոք Ադրբեջանը, իհարկե՝ ոչ: Այսինքն՝ կստացվի 3+1: Սա է հարցը: Ադրբեջանի դիրքորոշումը շարունակում է հակասել միջազգային հանրության եւ եռանախագահող երկրների դիրքորոշմանը»,- ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:
Մյուս կողմից, Էդվարդ Նալբանդյանը ընդգծել է, որ Ադրբեջանի նման վարքագիծը չի նշանակում, որ «անհնար է հիմնախնդրի կարգավորման հարցում առաջ շարժվել»:
«Պետք է տրամադրվել եւ շարունակել բանակցային գործընթացը, քանի որ այն այլընտրանք չունի: Հայաստանը շարունակելու է համանախագահող երկրների հետ համատեղ իր ջանքերն ուղղել հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը»,-ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
ՀՀ ԱԳ նախարարը չի բացառել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման հնարավորությունը, նշելով, որ դրանք պետք է մանրակրկիտ պատրաստել:

Налбандян: Баку не присоединится к заявлению сопредседателей - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян сказал сегодня, что вчерашняя встреча с министром иностранных дел Азербайджана Эльмаром Мамедъяровым была важной «сама по себе».
«На встрече обсуждалось заявление, сделанное 8 декабря сопредседателями. Это заявление следует воспринимать в качестве фундамента, потому что оно выражает позицию сопредседателей по урегулированию конфликта», - сказал Эдвард Налбандян в Гамбурге на встрече с журналистами.
На вопрос Медиамакс, могут ли Армения и Азербайджан присоединится к данному заявлению, поскольку подобные прецеденты имели место в прошлом, глава МИД Армении ответил:
«Мы можем присоединиться, но присоединится ли Азербайджан? Конечно, нет. То есть, получится 3+1. Вопрос в этом. Позиция Азербайджана продолжает противоречить позиции мирового сообщества и стран-сопредседателей», - сказал глава МИД Армении.
С другой стороны, Эдвард Налбандян подчеркнул, что подобное поведение Азербайджана не значит, что «продвинуться в вопросе урегулирования конфликта невозможно».
«Нужно настроиться и продолжить переговорный процесс, поскольку этому нет альтернативы. Армения продолжит направлять совместные со странами-сопредседателями усилия на исключительно мирное разрешение конфликта», - сказал Эдвард Налбандян.
Министр не исключил возможности встречи президентов Армении и Азербайджана, отметив, что к ней нужно тщательно подготовиться.