Լուսանկարը` Consilium.europa.eu
- Պարոն նախարար, նախ թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել կրկին մեր հարցերին պատասխանելու պատրաստակամության համար: Այսօր օտարերկրյա փորձագետներից հաճախ կարելի է լսել գնահատականներ այն մասին, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների միջեւ էապես նվազել է վստահության մակարդակը: Դուք համաձա՞յն եք այդ գնահատականին: Եթե այո, ո՞րն է պատճառը:
- Գիտեք, դժվար է խոսել կողմերի միջեւ վստահության որեւէ մակարդակի մասին, երբ նրանք, ցավոք, գտնվում են չհայտարարված պատերազմի իրավիճակում: Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի տարածքների օկուպացման փաստը` տվյալ հողերում լիակատար էթնիկ զտումների իրականացման հետ մեկտեղ, իհարկե, չեն կարող նպաստել վստահության մակարդակի բարձրացմանը: Պատճառն, ինչպես ասում են, ակնհայտ է:
- Բրիտանացի փորձագետ Թոմաս դե Վաալը կարծում է, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները “հայտնվել են իրենց իսկ լարած որոգայթում”: «Նրանք այնքան հաճախ են իրենց ժողովուրդներին հրապարակայնորեն խոստացել լիակատար հաղթանակ ղարաբաղյան խնդրում եւ այնքան հաճախ են ղարաբաղյան քարտն օգտագործել որպես գործիք իրենց սեփական լեգիտիմացման համար, որ հիմա, եթե նույնիսկ մի կողմը ցանկանա ստորագրել նորմալ, ողջամիտ համաձայնագիր մյուս կողմի հետ, դա արդեն գրեթե անհնարին կլինի ներքին քաղաքական դրդապատճառներից ելնելով»,- ասել էր Թոմաս դե Վաալը մեր գործակալության հետ հարցազրույցում: Ի՞նչ կասեք այդ ձեւակերպման կապակցությամբ:
- Նախեւառաջ, ինչպես հայտնի է, արտաքին քաղաքականությունը ներքին քաղաքականության շարունակությունն է: Որքան հզոր է պետությունը տնտեսապես, այդքան հզոր է նրա արտաքին քաղաքականությունը: Այդ պատճառով, ներքաղաքական պատճառներից խոսելն Ադրբեջանի դեպքում այդքան էլ ճիշտ չէ: Երկրորդը, պետք է նշեմ, որ ադրբեջանա-հայկական ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը կառուցվում է միջազգային իրավունքի նորմերի եւ սկզբունքների եւ այդ շրջանակներում ընդունված որոշումների եւ փաստաթղթերի հիման վրա, ինչպես դա նշված է 2008 թվականի նոյեմբերի 2-ին Ադրբեջանի, Հայաստանի եւ Ռուսաստանի Դաշնության  նախագահների կողմից ստորագրված Մայնդորֆյան հռչակագրում: Հակամարտության կարգավորման գործում հենց միջազգային իրավունքի վրա հենվելն է հնարավորություն ստեղծում խուսափել ներքաղաքական դրդապատճառներից, քանի որ եւ Ադրբեջանը, եւ Հայաստանը, դառնալով միջազգային կազմակերպությունների անդամներ, ստանձնել են համապատասխան պարտավորություններ, որոնք անհրաժեշտ է կատարել: Այլ պետության տարածքի օկուպացումը եւ էթնիկական զտումներն այդ հողերում այդ պարտավորությունների մեջ չեն մտնում:
- Պարոն նախարար, Ադրբեջանի իշխանություններն ինչո՞ւ չեն դադարեցնում հակահայկական հռետորությունը. չէ՞ որ դա չի կարող չխանգարել փոխզիջումների որոնմանը: Ի՞նչ են տալիս հրապարակային պնդումներն այն մասին, որ մեր երկրի տարածքների մեծ մասը Հայաստանին «նվիրել է» Ադրբեջանը, կամ որ Երեւանը «ադրբեջանական Իրեւան» քաղաքն է: Ի՞նչն է խանգարում հրաժարվել այդ հայտարարություններից եւ մեկնաբանել զուտ բանակցային գործընթացը:
-  Դե, հանուն արդարության պետք է նշել, որ հակաքարոզչությամբ զբաղվում է ոչ միայն ադրբեջանական կողմը: Պատճառը` նայեք իմ պատասխանը Ձեր առաջին հարցին: Հավատացեք, հայկական զորքերի դուրսհանումն ադրբեջանական տարածքներից բոլորովին այլ իրավիճակ կստեղծի տարածաշրջանում: Մենք, առնվազն, կկարողանանք խոսել իրավիճակի զարգացման կանխատեսելիության, հաղորդակցությունների բացման, կորսված վստահության վերականգնման մասին:
- Նախորդ տարեսկզբին Ադրբեջանի նախագահը հայտարարել էր, որ հայկական կողմը խախտել է նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները` պահանջելով ամրագրել Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի վերաբերյալ հանրաքվեի/քվեարկության անցկացման ամսաթիվը: Ձեզ չի՞ թվում, որ հենց “don’t ask, don’t tell” մոտեցումը, երբ կողմերից յուրաքանչյուրը յուրովի է ձեւակերպում հանրաքվեի/քվեարկության մանրամասները, բանակցային գործընթացի հիմնական փորձաքարերից մեկն է: Ինչո՞ւ հանրաքվեի/քվեարկության հստակ բովանդակային եւ ժամանակային չափանիշների սահմանումն ու ամրագրումը չի գոհացնում Բաքվին:
- Ժամանակային շրջանակները կբարդացնեն իրավիճակը: Պետք է իրականացնել հսկայական նախապատրաստական աշխատանք, հալեցնել սառույցը հարաբերություններում, վերականգնել վստահությունը, վերադարձնել բնակչությունը, պայմաններ ստեղծել նրանց բարեկեցիկ համատեղ գոյակցության համար: Չի կարելի հանրաքվե անցկացնել հրացանի փողի եւ ճնշման տակ: Ցանկացած շտապողականություն հանուն ժամանակային շրջանակների պահպանման նման զգայուն եւ փխրուն հարցերում կարող է էլ ավելի բարդացնել իրավիճակը եւ խաչ քաշել խաղաղ կարգավորմանն ուղղված բոլոր ջանքերի վրա:
- Հունվարի 14-ին Ձեր հայ պաշտոնակիցն ասել էր, որ Հայաստանը որպես հիմք է ընդունում ղարաբաղյան կարգավորման` միջնորդների առաջարկած  3 սկզբունքներն ու 6 բաղադրիչները: «Ինչ վերաբերվում է Ադրբեջանին, ապա նա հայտարարում է, որ ընդունում է միայն տարածքային ամբողջականություն սկզբունքը եւ տարածքների վերադարձի դրույթը: Ադրբեջանին հարկ է կողմնորոշվել եւ հստակ պատասխան տալ. կամ նա ընդունում է բոլոր սկզբունքները եւ դրույթները, կամ` ոչ»,- ասել էր էդվարդ Նալբանդյանը: Ի՞նչ կպատասխանեք Ձեր հայ գործընկերոջը:
- Դա ուրախալի փաստ է եւ կարծում եմ, որ դա կարող է հնարավորություն ստեղծել սկսել աշխատել մանրամասն Խաղաղության Համաձայնագրի ուղղությամբ: Ահա այդ ուղղությամբ տարվող աշխատանքը պետք է սահմանափակել ժամանակային շրջանակներով, որպեսզի խուսափենք հավերժ բանակցություններ վարելու գայթակղությունից`առանց տեղում իրավիճակի փոփոխության: Ի դեպ, բոլոր 3 սկզբունքները եւ 6 բաղադրիչները հանդիսանում էին նորացված Մադրիդյան փաստաթղթի հիմքը, որը փոխանցվել էր Հայաստանին եւ Ադրբեջանին 2009 թվականին Աթենքում`ԵԱՀԿ Արտաքին գործերի նախարարների գագաթնաժողովի ընթացքում: Ցավոք, մենք կորցրեցինք ավելի քան մեկ տարի, չնայած մարտի 5-ին Սոչիում նախագահների հանդիպման ժամանակ կարելի էր որոշակի դրական միտումներ նկատել դեպի Խաղաղության Համաձայնագրի վրա աշխատանքի մեկնարկը շարժվելու ուղղությամբ:
- Ինչո՞ւ Ադրբեջանը չի համաձայնում դիպուկահարներին շփման գծից հեռացնելու մասին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների առաջարկին: Չէ՞ որ դա կօգնի պահպանել տասնյակ հայերի եւ ադրբեջանցիների կյանքեր:
- Ցավոք, պետք է արձանագրեմ, որ այսօր մենք ունենք իրականություն, որի  համաձայն Ադրբեջանի տարածքների 20%-ն օկուպացված է Հայաստանի զինված ուժերի կողմից, եւ որպես հետեւանք` շփման գիծ, որտեղ երկու կողմերում զենքը ձեռքերին կանգնած են զինվորականներ: Տվյալ հակամարտությունը սառեցված չէ եւ ցանկացած ժամի, ցանկացած րոպե կա ունի զենքի կիրառման իրական վտանգ: Դա հաստատում է նաեւ 9 տարեկան ադրբեջանցի տղայի սպանության փաստը, որը հեռու է այն տարիքից, երբ նրան կարելի էր զինվորականի տեղ դնել: Ինչպե՞ս կարելի է կրակել երեխաների վրա. դա սրբապղծություն է: Նման տիպի վտանգի վերացման համար եւ հանուն մարդկային կյանքի պահպանության հենց Հայաստանը պետք է դուրս հանի իր զորքերն Ադրբեջանի օկուպացված տարածքներից, դրանով իսկ վերացնելով ուժի հնարավոր կիրառման բուն պատճառը: Դուրս հանելով իր զորքերն օկուպացված տարածքներից, Հայաստանն ինքը կարող է վերացնել այն պատճառները, որոնք հիմք են ստեղծում իրավիճակի հնարավոր թեժացման համար, այսինքն` վերացնել ուժի կիրառման սպառնալիքը: Միայն այդ դեպքում տարածաշրջանում հնարավոր կլինի հասնել կայուն, երկարաժամկետ խաղաղության:
Հարցազրույցի հարցերը Մեդիամաքսը ուղարկել էր նախքան Սոչիի հանդիպումը: Մեդիամաքսը շնորհակալություն է հայտնում Ադրբեջանի ԱԳՆ մամլո խոսնակ Էլխան Պոլուխովին, նրա տեղակալ Էլման Աբդուլաեւին եւ Լոս-Անջելեսում Ադրբեջանի գլխավոր հյուպատոս Էլին Սուլեյմանովին` այս հարցազրույցի կազմակերպմանը աջակցելու համար:

Exclusive interview of Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov to Mediamax.
- Mr. Minister! First of all, let me thank you for the readiness to answer our questions. Some foreign experts state that the level of trust between the Presidents of Armenia and Azerbaijan has seriously declined. Do you agree to such an assessment? If yes, what is the reason?
- You know, it is probably difficult to say what level of confidence there is between the sides, when they, unfortunately, are in a state of unannounced war. The fact of occupation of Azerbaijani territories by Armenia, given realization of total ethnic cleansings on the given lands, of course, cannot contribute to increase in the level of trust. The reason, as they say, is obvious.
- British expert Thomas de Waal believes that Armenian and Azerbaijani Presidents are in a “trap”, which they have created for themselves. “They have so often promised their peoples victory in Karabakh issue and so often used Karabakh card as a tool for their own legitimization that now, even if one of the sides wants to sign a normal reasonable agreement with the other one, this is almost impossible because of internal political motives”, Thomas de Waal said in an interview to our agency. How would you comment on such an interpretation?
- First of all, as it is known, foreign policy is the continuation of the internal one. The stronger the state is economically, the stronger is its foreign policy. This is why it is not very correct to speak of internal political motives in terms of Azerbaijan. Secondly, I should stress that the settlement of Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict is built on norms and principles of the international law and the decisions and documents, approved in those frames, as it is mentioned in Meiendorf Declaration, signed by the Presidents of Azerbaijan, Armenia and the Russian Federation on November 2, 2008. The importance to be based on international law in the settlement of the conflict is what creates the possibility to avoid internal political motives, since both Azerbaijan and Armenia, becoming members of international organizations, have taken upon themselves the corresponding commitments, which should be fulfilled. The occupation of territories of another state and ethnic cleansings on those territories are not included in those commitments.
- Mr. Minister, why don’t Azerbaijani authorities stop the anti-Armenian rhetoric? This cannot but hinder the search of compromise. What are the results of the public statements, according to which the majority of our country’s territory “was gifted to Armenia by Azerbaijan”, or that Yerevan is the Azerbaijani “Irevan” city? What is the reason that you do not renounce such statements and comment on purely the negotiation process?
- Well, actually, for the sake of justice it should be noted that Anti-rhetoric is used not only by the Azerbaijani side. Look up for the reason, so to say, in my answer to your first question. Believe me, the withdrawal of Armenian troops from Azerbaijani territories will create a completely different situation in the region. We will be able to speak, at least, of predictability of situation development, opening of communications, reestablishment of lost confidence.
- In the beginning of 2010, Azerbaijani President stated that the Armenian side had violated the agreements, reached earlier, demanding to assign the date for holding the referendum/voting concerning the status of Nagorno-Karabakh? Don’t you think that this very “don’t ask, don’t tell” approach, when each of the sides interprets the details of the referendum/voting their own way, is one of the most important stumbling blocks in the negotiation process? And why isn’t Baku comfortable with the definition and assignment of clear substantial and time parameters of the referendum/voting?
- Timeframes for voting will complicate the situation. It is necessary to carry out huge preparation works, break the ice in interrelations, reestablish confidence, return the population, and create conditions for their safe habitation together. One should not hold voting at gun point and under pressure. Any hurry in order to preserve timeframes in such sensitive and fragile issues can aggravate the situation even more and make all the efforts on peaceful settlement null and void.
- On January 14, your Armenian counterpart stated that Armenia takes 3 principles and 6 elements of Karabakh conflict settlement, presented by the mediators, as a basis for the negotiations. “Azerbaijan states that it accepts only the principle of territorial integrity and the element of return of territories. Azerbaijan should get determined and give an exact answer on whether it accepts all principles and elements or it does not”, Edward Nalbandian stated. What will be your response to the Armenian counterpart?
- This is a pleasant fact and I think that this can open a chance for working over the detailed Peace Agreement, and the work over that Agreement should be fit into timeframes, so that there is no temptation to carry out negotiations forever without changing the situation on the ground. By the way, all 3 principles and 6 elements were the basis of the updated Madrid document, officially presented to Armenia and Azerbaijan in Athens in 2009 during the OSCE Foreign Ministers’ Council. Unfortunately, we lost more than a year, although on March 5, at the meeting of the Presidents in Sochi, one could observe certain positive trends to advance towards the work over the detailed Peace Agreement.
- Why doesn’t Azerbaijan agree to the proposal of OSCE Minsk Group Co-chairs to withdraw snipers from the contact line? This would help preserve the lives of dozens of Armenians and Azeris!
- Unfortunately, one should admit that today we have the reality of occupation of about 20% of the Azerbaijani territories by Armenian Armed Forces and as a result a contact line, where from both sides the military are placed with weapons in their hands. This conflict is not frozen and there is real threat of use of weapon every hour, every minute. This is also proved by the fact of a nine-year-old Azerbaijani boy’s killing, who is far, as to his age, from being suspected of being a military. How can one shoot at children? This is sacrilege. In order to liquidate such danger and in order to preserve the life of people, Armenia is the one to withdraw its troops from occupied Azerbaijani territories, thus liquidating the very reason of possible use of force. Armenia, by withdrawing the troops from occupied territories, can itself eliminate the reasons, which create a basis for possible escalation of the situation, that is, liquidate the threat of use of force. Only in that case it will be possible to achieve a stable, durable peace in the region.
Note: Mediamax submitted the questions for the interview before the Sochi meeting. Mediamax would like to thank Azerbaijani MFA Spokesman Elkhan Polukhov, Deputy Spokesman Elman Abdullayev and the General Consul of Azerbaijan in Los-Angeles Elin Suleymanov for their assistance with this interview.