Լուսանկարը` Consilium.europa.eu
- Պարոն նախարար, նախ թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել կրկին մեր հարցերին պատասխանելու պատրաստակամության համար: Այսօր օտարերկրյա փորձագետներից հաճախ կարելի է լսել գնահատականներ այն մասին, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների միջեւ էապես նվազել է վստահության մակարդակը: Դուք համաձա՞յն եք այդ գնահատականին: Եթե այո, ո՞րն է պատճառը:
- Գիտեք, դժվար է խոսել կողմերի միջեւ վստահության որեւէ մակարդակի մասին, երբ նրանք, ցավոք, գտնվում են չհայտարարված պատերազմի իրավիճակում: Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի տարածքների օկուպացման փաստը` տվյալ հողերում լիակատար էթնիկ զտումների իրականացման հետ մեկտեղ, իհարկե, չեն կարող նպաստել վստահության մակարդակի բարձրացմանը: Պատճառն, ինչպես ասում են, ակնհայտ է:
- Բրիտանացի փորձագետ Թոմաս դե Վաալը կարծում է, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները “հայտնվել են իրենց իսկ լարած որոգայթում”: «Նրանք այնքան հաճախ են իրենց ժողովուրդներին հրապարակայնորեն խոստացել լիակատար հաղթանակ ղարաբաղյան խնդրում եւ այնքան հաճախ են ղարաբաղյան քարտն օգտագործել որպես գործիք իրենց սեփական լեգիտիմացման համար, որ հիմա, եթե նույնիսկ մի կողմը ցանկանա ստորագրել նորմալ, ողջամիտ համաձայնագիր մյուս կողմի հետ, դա արդեն գրեթե անհնարին կլինի ներքին քաղաքական դրդապատճառներից ելնելով»,- ասել էր Թոմաս դե Վաալը մեր գործակալության հետ հարցազրույցում: Ի՞նչ կասեք այդ ձեւակերպման կապակցությամբ:
- Նախեւառաջ, ինչպես հայտնի է, արտաքին քաղաքականությունը ներքին քաղաքականության շարունակությունն է: Որքան հզոր է պետությունը տնտեսապես, այդքան հզոր է նրա արտաքին քաղաքականությունը: Այդ պատճառով, ներքաղաքական պատճառներից խոսելն Ադրբեջանի դեպքում այդքան էլ ճիշտ չէ: Երկրորդը, պետք է նշեմ, որ ադրբեջանա-հայկական ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը կառուցվում է միջազգային իրավունքի նորմերի եւ սկզբունքների եւ այդ շրջանակներում ընդունված որոշումների եւ փաստաթղթերի հիման վրա, ինչպես դա նշված է 2008 թվականի նոյեմբերի 2-ին Ադրբեջանի, Հայաստանի եւ Ռուսաստանի Դաշնության  նախագահների կողմից ստորագրված Մայնդորֆյան հռչակագրում: Հակամարտության կարգավորման գործում հենց միջազգային իրավունքի վրա հենվելն է հնարավորություն ստեղծում խուսափել ներքաղաքական դրդապատճառներից, քանի որ եւ Ադրբեջանը, եւ Հայաստանը, դառնալով միջազգային կազմակերպությունների անդամներ, ստանձնել են համապատասխան պարտավորություններ, որոնք անհրաժեշտ է կատարել: Այլ պետության տարածքի օկուպացումը եւ էթնիկական զտումներն այդ հողերում այդ պարտավորությունների մեջ չեն մտնում:
- Պարոն նախարար, Ադրբեջանի իշխանություններն ինչո՞ւ չեն դադարեցնում հակահայկական հռետորությունը. չէ՞ որ դա չի կարող չխանգարել փոխզիջումների որոնմանը: Ի՞նչ են տալիս հրապարակային պնդումներն այն մասին, որ մեր երկրի տարածքների մեծ մասը Հայաստանին «նվիրել է» Ադրբեջանը, կամ որ Երեւանը «ադրբեջանական Իրեւան» քաղաքն է: Ի՞նչն է խանգարում հրաժարվել այդ հայտարարություններից եւ մեկնաբանել զուտ բանակցային գործընթացը:
-  Դե, հանուն արդարության պետք է նշել, որ հակաքարոզչությամբ զբաղվում է ոչ միայն ադրբեջանական կողմը: Պատճառը` նայեք իմ պատասխանը Ձեր առաջին հարցին: Հավատացեք, հայկական զորքերի դուրսհանումն ադրբեջանական տարածքներից բոլորովին այլ իրավիճակ կստեղծի տարածաշրջանում: Մենք, առնվազն, կկարողանանք խոսել իրավիճակի զարգացման կանխատեսելիության, հաղորդակցությունների բացման, կորսված վստահության վերականգնման մասին:
- Նախորդ տարեսկզբին Ադրբեջանի նախագահը հայտարարել էր, որ հայկական կողմը խախտել է նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները` պահանջելով ամրագրել Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի վերաբերյալ հանրաքվեի/քվեարկության անցկացման ամսաթիվը: Ձեզ չի՞ թվում, որ հենց “don’t ask, don’t tell” մոտեցումը, երբ կողմերից յուրաքանչյուրը յուրովի է ձեւակերպում հանրաքվեի/քվեարկության մանրամասները, բանակցային գործընթացի հիմնական փորձաքարերից մեկն է: Ինչո՞ւ հանրաքվեի/քվեարկության հստակ բովանդակային եւ ժամանակային չափանիշների սահմանումն ու ամրագրումը չի գոհացնում Բաքվին:
- Ժամանակային շրջանակները կբարդացնեն իրավիճակը: Պետք է իրականացնել հսկայական նախապատրաստական աշխատանք, հալեցնել սառույցը հարաբերություններում, վերականգնել վստահությունը, վերադարձնել բնակչությունը, պայմաններ ստեղծել նրանց բարեկեցիկ համատեղ գոյակցության համար: Չի կարելի հանրաքվե անցկացնել հրացանի փողի եւ ճնշման տակ: Ցանկացած շտապողականություն հանուն ժամանակային շրջանակների պահպանման նման զգայուն եւ փխրուն հարցերում կարող է էլ ավելի բարդացնել իրավիճակը եւ խաչ քաշել խաղաղ կարգավորմանն ուղղված բոլոր ջանքերի վրա:
- Հունվարի 14-ին Ձեր հայ պաշտոնակիցն ասել էր, որ Հայաստանը որպես հիմք է ընդունում ղարաբաղյան կարգավորման` միջնորդների առաջարկած  3 սկզբունքներն ու 6 բաղադրիչները: «Ինչ վերաբերվում է Ադրբեջանին, ապա նա հայտարարում է, որ ընդունում է միայն տարածքային ամբողջականություն սկզբունքը եւ տարածքների վերադարձի դրույթը: Ադրբեջանին հարկ է կողմնորոշվել եւ հստակ պատասխան տալ. կամ նա ընդունում է բոլոր սկզբունքները եւ դրույթները, կամ` ոչ»,- ասել էր էդվարդ Նալբանդյանը: Ի՞նչ կպատասխանեք Ձեր հայ գործընկերոջը:
- Դա ուրախալի փաստ է եւ կարծում եմ, որ դա կարող է հնարավորություն ստեղծել սկսել աշխատել մանրամասն Խաղաղության Համաձայնագրի ուղղությամբ: Ահա այդ ուղղությամբ տարվող աշխատանքը պետք է սահմանափակել ժամանակային շրջանակներով, որպեսզի խուսափենք հավերժ բանակցություններ վարելու գայթակղությունից`առանց տեղում իրավիճակի փոփոխության: Ի դեպ, բոլոր 3 սկզբունքները եւ 6 բաղադրիչները հանդիսանում էին նորացված Մադրիդյան փաստաթղթի հիմքը, որը փոխանցվել էր Հայաստանին եւ Ադրբեջանին 2009 թվականին Աթենքում`ԵԱՀԿ Արտաքին գործերի նախարարների գագաթնաժողովի ընթացքում: Ցավոք, մենք կորցրեցինք ավելի քան մեկ տարի, չնայած մարտի 5-ին Սոչիում նախագահների հանդիպման ժամանակ կարելի էր որոշակի դրական միտումներ նկատել դեպի Խաղաղության Համաձայնագրի վրա աշխատանքի մեկնարկը շարժվելու ուղղությամբ:
- Ինչո՞ւ Ադրբեջանը չի համաձայնում դիպուկահարներին շփման գծից հեռացնելու մասին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների առաջարկին: Չէ՞ որ դա կօգնի պահպանել տասնյակ հայերի եւ ադրբեջանցիների կյանքեր:
- Ցավոք, պետք է արձանագրեմ, որ այսօր մենք ունենք իրականություն, որի  համաձայն Ադրբեջանի տարածքների 20%-ն օկուպացված է Հայաստանի զինված ուժերի կողմից, եւ որպես հետեւանք` շփման գիծ, որտեղ երկու կողմերում զենքը ձեռքերին կանգնած են զինվորականներ: Տվյալ հակամարտությունը սառեցված չէ եւ ցանկացած ժամի, ցանկացած րոպե կա ունի զենքի կիրառման իրական վտանգ: Դա հաստատում է նաեւ 9 տարեկան ադրբեջանցի տղայի սպանության փաստը, որը հեռու է այն տարիքից, երբ նրան կարելի էր զինվորականի տեղ դնել: Ինչպե՞ս կարելի է կրակել երեխաների վրա. դա սրբապղծություն է: Նման տիպի վտանգի վերացման համար եւ հանուն մարդկային կյանքի պահպանության հենց Հայաստանը պետք է դուրս հանի իր զորքերն Ադրբեջանի օկուպացված տարածքներից, դրանով իսկ վերացնելով ուժի հնարավոր կիրառման բուն պատճառը: Դուրս հանելով իր զորքերն օկուպացված տարածքներից, Հայաստանն ինքը կարող է վերացնել այն պատճառները, որոնք հիմք են ստեղծում իրավիճակի հնարավոր թեժացման համար, այսինքն` վերացնել ուժի կիրառման սպառնալիքը: Միայն այդ դեպքում տարածաշրջանում հնարավոր կլինի հասնել կայուն, երկարաժամկետ խաղաղության:
Հարցազրույցի հարցերը Մեդիամաքսը ուղարկել էր նախքան Սոչիի հանդիպումը: Մեդիամաքսը շնորհակալություն է հայտնում Ադրբեջանի ԱԳՆ մամլո խոսնակ Էլխան Պոլուխովին, նրա տեղակալ Էլման Աբդուլաեւին եւ Լոս-Անջելեսում Ադրբեջանի գլխավոր հյուպատոս Էլին Սուլեյմանովին` այս հարցազրույցի կազմակերպմանը աջակցելու համար:

«Временные рамки голосования усложнят ситуацию»
Эксклюзивное интервью министра иностранных дел Азербайджана Эльмара Мамедъярова агентству Медиамакс.
- Господин министр! Прежде всего, позвольте поблагодарить Вас за готовность вновь ответить на наши вопросы. Сегодня из уст иностранных экспертов можно часто слышать оценки о том, что между президентами Армении и Азербайджана серьезно снизился уровень доверия. Согласны ли Вы с такой оценкой? Если да, то в чем причина?
- Наверное, трудно говорить о каком-либо уровне доверия между сторонами, когда они, к сожалению, находятся в состоянии необъявленной войны. Факт оккупации территорий Азербайджана со стороны Армении при осуществлении тотальных этнических чисток на данных землях, конечно же, не может способствовать повышению уровня доверия. Причина, как говориться, налицо.
- Британский эксперт Томас де Ваал считает, что президенты Армении и Азербайджана находятся в «западне», которую они сами же сотворили. «Они так часто публично обещали своему народу полную победу в карабахском вопросе, и так часто использовали карабахскую карту в качестве инструмента для своей собственной легитимации, что сейчас, даже если одна сторона захочет подписать нормальное разумное соглашение с другой стороной, это уже почти невозможно из-за внутриполитических мотивов», - сказал Томас де Ваал в интервью нашему агентству. Что Вы скажете по поводу такой трактовки?
- Во-первых, как известно, внешняя политика является продолжением внутренней. Чем сильнее государство экономически, тем сильнее его внешняя политика. Поэтому говорить о внутриполитических мотивах в контексте Азербайджана не совсем верно. Во-вторых должен подчеркнуть, что урегулирование армяно-азербайджанского нагорно-карабахского конфликта строится на нормах и принципах международного права и принятых в этих рамках решений и документов, как это отмечено в Майндорфской декларации, подписанной президентами Азербайджана, Армении и Российский Федерации 2 ноября 2008 года. Важность опираться на международное право в урегулировании конфликта как раз и создает возможность избежать внутриполитических мотивов, так как и Азербайджан и Армения, став членами международных организаций, взяли на себя соответствующие обязательства, которые необходимо выполнять. Оккупация территории другого государства и этнические чистки на этих землях в эти обязательства не входят.
- Господин министр, почему власти Азербайджана не прекращают антиармянскую риторику, ведь это не может не мешать поиску компромиссов. Что дают публичные утверждения о том, что большая часть территории нашей страны была подарена Армении Азербайджаном, или что Ереван – “азербайджанский город Иреван”? Что мешает отказаться от заявлений такого рода и комментировать сугубо переговорный процесс?
- Справедливости ради надо отметить, что анти-риторикой грешит не только азербайджанская сторона. Причина - смотрите мой ответ на ваш первый вопрос. Поверьте, вывод армянских войск с территорий Азербайджана создаст совершенно другую ситуацию в регионе. Мы сможем говорить, как минимум, о предсказуемости развития ситуации, открытии коммуникаций, восстановлении мер доверия.
- В начале прошлого года президент Азербайджана заявил, что армянская сторона нарушила достигнутые ранее договоренности, потребовав фиксации даты проведения референдума/голосования относительно статуса Нагорного Карабаха? Не кажется ли Вам, что именно такой подход “don’t ask, don’t tell”, когда каждая из сторон по-своему трактует детали референдума/голосования, и является одним из главных камней преткновения в переговорном процессе? И почему определение и фиксация четких содержательных и временных параметров референдума/голосования не устраивает Баку?
- Временные рамки голосования усложнят ситуацию. Необходимо провести огромную подготовительную работу, растопить лёд во взаимоотношениях, восстановить доверие, вернуть население, создать условия для их благополучного взаимного проживания. Нельзя проводить голосование под дулами автоматов и под давлением. Любая спешка в угоду соблюдения временных рамок в таких чувствительных и хрупких вопросах может ещё более усугубить ситуацию и перечеркнуть все усилия по мирному урегулированию.
- 14 января этого года Ваш армянский коллега сказал, что Армения принимает за основу для переговоров 3 принципа и 6 элементов карабахского урегулирования, представленные посредниками. «Что касается Азербайджана, то он заявляет, что принимает только принцип территориальной целостности и элемент о возврате территорий. Азербайджану следует определиться и дать четкий ответ – либо он принимает все принципы и элементы, либо – нет», - сказал Эдвард Налбандян. Что Вы ответите своему армянскому коллеге?
- Это отрадный факт и думаю, что это может открыть возможность для работы над детальным Мирным Соглашением, работу над которым мы должны вогнать во временные рамки с тем, чтобы не было искушения вести вечные переговоры без изменения ситуации на местах. Кстати, все 3 принципа и 6 элементов являлись основой обновленного Мадридского документа, официально переданного Армении и Азербайджану в Афинах в 2009 году во время СМИД ОБСЕ. К сожалению мы потеряли больше года, хотя 5 марта в Сочи на встрече президентов можно было наблюдать определённые позитивные тенденции по продвижению к началу работы над детальным Мирным Соглашением.
-  Почему Азербайджан не соглашается с предложением сопредседателей Минской группы ОБСЕ об отводе снайперов с линии соприкосновения? Ведь это поможет сохранить десятки армянских и азербайджанских жизней!
- К сожалению, должен констатировать, что сегодня мы имеем реальность оккупации вооруженными силами Армении около 20% территорий Азербайджана и как следствие линию соприкосновения, где по обе стороны стоят военные с оружием в руках. Данный конфликт не является замороженным и ежечасно и ежеминутно существует реальная угроза применения оружия. Это подтверждает и факт убийства 9-и летнего азербайджанского мальчика, далекого по возрасту, чтобы быть заподозренным военнослужащим. Как можно стрелять в детей? Это кощунство. Для ликвидации такого рода опасности и во имя сохранения жизни людей именно Армения должна вывести свои войска с оккупированных территорий Азербайджана, тем самым ликвидировав саму причину возможного применения силы. Армения, выведя свои войска с оккупированных территорий, сама может устранить причины которые создают основу для возможной эскалации ситуации, т.е. ликвидировать угрозу применения силы. Только в этом случае будет возможно достижение стабильного, долгосрочного мира в регионе.
Вопросы для интервью главы МИД Азербайджана были отправлены Медиамакс до встречи президентов в Сочи, состоявшейся 5 марта.
Медиамакс выражает благодарность пресс-секретарю МИД Азербайджана Эльхану Полухову, его заместителю Эльману Абдуллаеву и генеральному консулу Азербайджана в Лос-Анджелесе Элину Сулейманову за помощь в организации интервью.