Ֆրանկ Էնգելը պատասխանել է Ադրբեջանին՝ «դուք չեք հաջողելու» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպական խորհրդարանի անդամ, Արցախի հետ բարեկամության խմբի ղեկավար Ֆրանկ Էնգելը նամակով դիմել է ադրբեջանցի պատգամավորներին:
Փետրվարի վերջին, Ադրբեջանի գլխավոր դատախազի կողմից Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորներ Էլենի Թեոխարուսի, Ֆրանկ Էնգելի եւ Յարոմիր Շետինայի նկատմամբ հայտարարվել էր միջազգային հետախուզում՝ Լեռնային Ղարաբաղ այցելության համար:
Ֆրանկ Էնգելի նամակը հասցեագրված է Ադրբեջանի խորհրդարանի արտաքին եւ միջխորհրդարանական հարաբերութունների հանձնաժողովի նախագահ Սամեդ Սեյիդովին, Եվրանեստում Ադրբեջանի պատվիրակության ղեկավար Ֆուադ Մուրադովին եւ ԵՄ-Ադրբեջան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ Ջավանշիր Ֆեզիեւին, որոնք ավելի վաղ նամակ էին գրել ԵՄ կառույցներին:
Ֆրանկ Էնգելի նամակի առավել ուշագրավ հատվածները ներկայացված են ստորեւ:
«Պարոնայք, դուք կարծում եք, որ տեղին է մեղադրել Եվրոպական խորհրդարանի երեք ներկայացուցիչներին բոլոր մեղքերի համար միայն այն պարզ պատճառով, որ նրանք այցելել են Ղարաբաղ:
Նախ, պետք է հայտարարեմ, որ կտրականապես հերքում եմ 2017թ. մարտի 2-ին թվագրված ձեր նամակում ներկայացված պնդումներն ու բացարձակ անհիմն մեղադրանքները:
Ադրբեջանցի եւ հայ զինվորներն առաջնագծում մահանում են այնտեղ հրահրվող պատերազմի, եւ ոչ թե այդ տարածք խորհրդարանականների այցի հետեւանքով: Նրանք մահանում են, որովհետեւ ինչ-որ մեկը չի հարգում հրադադարը, որը պետք է հարգվի 1994թ. մայիսի 12-ից ի վեր: Նրանք մահանում են, որովհետեւ ինչ-որ մեկը հրաժարվում է, որ հրադադարի պահպանման ռեժիմը դիտարկի ԵԱՀԿ-ն:
Այժմ, ինչ վերաբերում է Ղարաբաղ այցերին: Միջազգային իրավական որեւէ փաստաթղթում չկա որեւէ նշում այն մասին, որ վիճարկելի տարածքներ չի կարելի այցելել: Միջազգային իրավունքի որեւէ սկզբունք չի արգելում նման այցերը: Որեւէ երկիր, Ադրբեջանից բացի, չի կարող երեւակայել նման սկզբունքի կամ տեքստի գոյության մասին: Մոլդովան չի սպառնում ձերբակալել Մերձնդեստր, Վրաստանը՝ Աբխազիա, Չինաստանը՝ Թայվան, իսկ Սերբիան՝ Կոսովո այցելողներին: Ոչ ոք դա չի անում, բացի Ադրբեջանից, որը դա անում է բացառապես ներքին տեքստերի հիման վրա, որոնք տարբերվում են համանման իրադրություններում ու հանգամանքներում կիրառելի միջազգային իրավունքի բոլոր սկզբունքներից ու նորմերից:
Եվրոպական խորհրդարանը 2012թ. ապրիլի 18-ին ընդունած իր բանաձեւում բավական պարզ սահմանել է, որ Խորհուրդը, Հանձնաժողովը եւ ԵՄ Արտաքին գործողությունների ծառայությունը ցանկանում են ընդգծել «ԵՄ ներկայացուցիչների անսահմանափակ մուտքի անհրաժեշտությունը Լեռնային Ղարաբաղ եւ հարակից գրավյալ շրջաններ»:
Դուք չեք հաջողելու, որովհետեւ եթե մենք ենթարկվենք ձեր կամքին, ապա գիտակցաբար դեմ գնալով բարոյական նորմերին եւ եվրոպական արժեքներին՝ կհամաձայնենք մեկուսացնել Ղարաբաղի ժողովրդին արտաքին աշխարհից: Մենք կնպաստենք ձեր անդադար ջանքերին՝ ճնշելու նրանց քաղաքական եւ ինստիտուցիոնալ կամքի արտահայտությունը: Մենք կընդունենք, որ Ղարաբաղի ժողովուրդը մոռացվի եւ լքվի, որ նրա գոյություն ունենալու իրավունքը մերժվի: Մենք դա չենք անի:
Ես աչք չեմ փակում այն տառապանքի վրա, որ պատերազմն ու ներքին տեղահանումները պատճառել են Ադրբեջանի ժողովրդին: Ես անտարբեր չեմ նրանց ցավի նկատմամբ, որոնք կորցրել են իրենց սիրելիներին պատերազմում: Սակայն այդ տառապանքը բուժելու համար, 92-94 թթ. պատերազմը՝ իր խաղաղության համաձայնագրով, պետք է հանգեցներ հստակ եզրահանգման, եւ ոչ թե հաջորդ պատերազմի նախապատրաստության: Դուք համառորեն շարունակում եք ինձ եւ Ղարաբաղի հարցում ներգրավված իմ գործընկերներին վերաբերվել որպես հանցագործների: Այս հանգամանքներում դուք պետք է ընդունեք, որ ես եւ Եվրոպական ու ազգային խորհրդարանների իմ բազմաթիվ գործընկերները, որոնց այդպես եք վերաբերվում, պետք է ձեր եւ ձեր իշխանությունների վարքագծի վրա պատշաճ ուշադրություն հրավիրեն: Սա է միակ ճանապարհը՝ պաշտպանելու մեզ ձեր կամայական սպառնալիքներից»:

Frank Engel replies to Azerbaijani MPs: “you will not succeed” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Member of the European Parliament and President of the Artsakh Group in EP Frank Engel addressed a letter to Azerbaijani MPs.
In late February, Attorney-General of Azerbaijan launched an investigation on EP members Frank Engel, Eleni Theocharous and Jaromir Stetina for their visits to Nagorno-Karabakh.
Frank Engel’s letter is addressed to Chair of the Committee on Foreign and Inter-Parliamentary Relations of Azerbaijan Samad Seyidov, Head of the Azerbaijani Delegation to EURONEST P.A. Fuad Muradov, and Co-Chair of the EU-Azerbaijan Parliamentary Co-operation Committee Javanshir Fezyiyev, who earlers addressed messages to EU bodies.
We introduce to you the most notable excerpts from Frank Engel’s letter below.
“Gentlemen, you thought it fitting to accuse three members of the European Parliament of all evils on the basis of the simple fact that they travel to Karabakh.
To start with, I will have to state that I categorically refute the statements contained in your letter dated 2nd March 2017, and your extremely ill-placed accusations contained therein.
Azerbaijani and Armenian soldiers die on the frontline because a war is being fomented there, not because parliamentarians visit a territory. They die because somebody doesn't respect a cease-fire they should be respecting since 12th May 1994. They die because somebody refuses to have the cease-fire monitored by the OSCE.
Now, for the substance of visits to Karabakh. There is no trace in any internationally relevant legal text of the notion that a contested territory could not be visited. No principle of international law prohibits such visits. No country except Azerbaijan fantasises about there being such a principle, or a text. Moldova doesn’t threaten to arrest visitors to Transnistria, Georgia doesn’t threaten to arrest visitors to Abkhazia, China doesn’t threaten to arrest visitors to Taiwan, Serbia doesn’t threaten to arrest visitors to Kosovo. No-one does that, except Azerbaijan, on the basis of purely internal texts which stand outside any international principles or norms of law applicable in comparable situations and circumstances.
The European Parliament, in its resolution of 18th April 2012, has stated very clearly that it wants the Council, the Commission and the External Action Service to “underline the need for unconditional access for representatives of the EU to Nagorno-Karabakh and surrounding occupied regions”.
You will not succeed because if we bowed to your will, we would consciously and against reason, humanitarian ideals and European values, agree to isolate the population of Karabakh from the outside world. We would contribute to your relentless efforts to stifle the expression of their political and institutional will. We would accept that the people of Karabakh be forgotten and forsaken, that their right to exist be denied. We will not do that.
I am not blind to the suffering that the war and the internal displacement have inflicted on the people of Azerbaijan. I am not indifferent to the pain of the hundreds of thousands who lost loved ones in war. But for that suffering to be remedied, the war of 92-94 must be brought to a definitive conclusion by a peace agreement, instead of the next war prepared. You insist to continue treating myself and colleagues who engage with Karabakh like criminals. Under these circumstances, you will have to accept that I, and the many colleagues in the European and national parliaments who are thus treated by you, will seek due attention to your behaviour and that of your authorities. This is the only way to protect ourselves from the arbitrary threats you submit us to.”