Ֆրանկ Էնգելը պատասխանել է Ադրբեջանին՝ «դուք չեք հաջողելու» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպական խորհրդարանի անդամ, Արցախի հետ բարեկամության խմբի ղեկավար Ֆրանկ Էնգելը նամակով դիմել է ադրբեջանցի պատգամավորներին:
Փետրվարի վերջին, Ադրբեջանի գլխավոր դատախազի կողմից Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորներ Էլենի Թեոխարուսի, Ֆրանկ Էնգելի եւ Յարոմիր Շետինայի նկատմամբ հայտարարվել էր միջազգային հետախուզում՝ Լեռնային Ղարաբաղ այցելության համար:
Ֆրանկ Էնգելի նամակը հասցեագրված է Ադրբեջանի խորհրդարանի արտաքին եւ միջխորհրդարանական հարաբերութունների հանձնաժողովի նախագահ Սամեդ Սեյիդովին, Եվրանեստում Ադրբեջանի պատվիրակության ղեկավար Ֆուադ Մուրադովին եւ ԵՄ-Ադրբեջան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ Ջավանշիր Ֆեզիեւին, որոնք ավելի վաղ նամակ էին գրել ԵՄ կառույցներին:
Ֆրանկ Էնգելի նամակի առավել ուշագրավ հատվածները ներկայացված են ստորեւ:
«Պարոնայք, դուք կարծում եք, որ տեղին է մեղադրել Եվրոպական խորհրդարանի երեք ներկայացուցիչներին բոլոր մեղքերի համար միայն այն պարզ պատճառով, որ նրանք այցելել են Ղարաբաղ:
Նախ, պետք է հայտարարեմ, որ կտրականապես հերքում եմ 2017թ. մարտի 2-ին թվագրված ձեր նամակում ներկայացված պնդումներն ու բացարձակ անհիմն մեղադրանքները:
Ադրբեջանցի եւ հայ զինվորներն առաջնագծում մահանում են այնտեղ հրահրվող պատերազմի, եւ ոչ թե այդ տարածք խորհրդարանականների այցի հետեւանքով: Նրանք մահանում են, որովհետեւ ինչ-որ մեկը չի հարգում հրադադարը, որը պետք է հարգվի 1994թ. մայիսի 12-ից ի վեր: Նրանք մահանում են, որովհետեւ ինչ-որ մեկը հրաժարվում է, որ հրադադարի պահպանման ռեժիմը դիտարկի ԵԱՀԿ-ն:
Այժմ, ինչ վերաբերում է Ղարաբաղ այցերին: Միջազգային իրավական որեւէ փաստաթղթում չկա որեւէ նշում այն մասին, որ վիճարկելի տարածքներ չի կարելի այցելել: Միջազգային իրավունքի որեւէ սկզբունք չի արգելում նման այցերը: Որեւէ երկիր, Ադրբեջանից բացի, չի կարող երեւակայել նման սկզբունքի կամ տեքստի գոյության մասին: Մոլդովան չի սպառնում ձերբակալել Մերձնդեստր, Վրաստանը՝ Աբխազիա, Չինաստանը՝ Թայվան, իսկ Սերբիան՝ Կոսովո այցելողներին: Ոչ ոք դա չի անում, բացի Ադրբեջանից, որը դա անում է բացառապես ներքին տեքստերի հիման վրա, որոնք տարբերվում են համանման իրադրություններում ու հանգամանքներում կիրառելի միջազգային իրավունքի բոլոր սկզբունքներից ու նորմերից:
Եվրոպական խորհրդարանը 2012թ. ապրիլի 18-ին ընդունած իր բանաձեւում բավական պարզ սահմանել է, որ Խորհուրդը, Հանձնաժողովը եւ ԵՄ Արտաքին գործողությունների ծառայությունը ցանկանում են ընդգծել «ԵՄ ներկայացուցիչների անսահմանափակ մուտքի անհրաժեշտությունը Լեռնային Ղարաբաղ եւ հարակից գրավյալ շրջաններ»:
Դուք չեք հաջողելու, որովհետեւ եթե մենք ենթարկվենք ձեր կամքին, ապա գիտակցաբար դեմ գնալով բարոյական նորմերին եւ եվրոպական արժեքներին՝ կհամաձայնենք մեկուսացնել Ղարաբաղի ժողովրդին արտաքին աշխարհից: Մենք կնպաստենք ձեր անդադար ջանքերին՝ ճնշելու նրանց քաղաքական եւ ինստիտուցիոնալ կամքի արտահայտությունը: Մենք կընդունենք, որ Ղարաբաղի ժողովուրդը մոռացվի եւ լքվի, որ նրա գոյություն ունենալու իրավունքը մերժվի: Մենք դա չենք անի:
Ես աչք չեմ փակում այն տառապանքի վրա, որ պատերազմն ու ներքին տեղահանումները պատճառել են Ադրբեջանի ժողովրդին: Ես անտարբեր չեմ նրանց ցավի նկատմամբ, որոնք կորցրել են իրենց սիրելիներին պատերազմում: Սակայն այդ տառապանքը բուժելու համար, 92-94 թթ. պատերազմը՝ իր խաղաղության համաձայնագրով, պետք է հանգեցներ հստակ եզրահանգման, եւ ոչ թե հաջորդ պատերազմի նախապատրաստության: Դուք համառորեն շարունակում եք ինձ եւ Ղարաբաղի հարցում ներգրավված իմ գործընկերներին վերաբերվել որպես հանցագործների: Այս հանգամանքներում դուք պետք է ընդունեք, որ ես եւ Եվրոպական ու ազգային խորհրդարանների իմ բազմաթիվ գործընկերները, որոնց այդպես եք վերաբերվում, պետք է ձեր եւ ձեր իշխանությունների վարքագծի վրա պատշաճ ուշադրություն հրավիրեն: Սա է միակ ճանապարհը՝ պաշտպանելու մեզ ձեր կամայական սպառնալիքներից»:

Франк Энгель ответил Азербайджану: «У вас ничего не получится» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Член Европейского парламента, руководитель Группы дружбы с Арцахом Франк Энгель обратился с письмом к азербайджанским депутатам.
В конце февраля генеральный прокурор Азербайджана объявил в международный розыск за посещение Нагорного Карабаха депутатов Европейского парламента Элени Теохарус, Франка Энгеля и Яромира Штетину.
Письмо Франка Энгеля адресовано председателю комиссии парламента Азербайджана по внешним и межпарламентским связям Самеду Сеидову, главе азербайджанской делегации в Евронест Фуаду Мурадову и сопредседателю комиссии по парламентскому сотрудничеству Азербайджан-ЕС Джаванширу Фезиеву, которые ранее обратились с письмом к структурам ЕС.
Ниже представляем наиболее интересные отрывки из письма Франка Энгеля:
«Господа, вы считаете уместным обвинять троих представителей Европейского парламента во всех грехах только по той причине, что они побывали в Карабахе?
Во-первых, должен заявить, что категорически отрицаю все утверждения и совершенно беспочвенные обвинения, которые содержались в вашем письме от 2 марта 2017 года.
Азербайджанские и армянские солдаты гибнут на передовой из-за провоцируемой там войны, а не из-за визитов парламентариев в регион. Они гибнут, потому что кто-то не уважает режим прекращения огня, которого все должны придерживаться с 12 мая 1994 года. Они погибают, потому что кто-то отказывается, чтобы ОБСЕ осуществлял мониторинг режима перемирия.
Теперь что касается визитов в Карабах. Ни в одном международном юридическом документе нет ни единого упоминания о том, что нельзя посещать спорные территории. Ни один принцип международного права не запрещает подобные визиты. Ни одна страна, кроме Азербайджана, не может вообразить существование подобного принципа или текста. Молдова не грозится арестовать посетителей Приднестровья, Грузия – Абхазии, Китай – Тайвани, а Сербия – Косово. Никто этого не делает кроме Азербайджана, который делает это исключительно на основе внутренних текстов, которые расходятся со всеми принципами и нормами международного права, действующими в подобных ситуациях.
Европейский парламент в принятой 18 апреля 2012 года резолюции довольно четко сформулировал, что Совет, Комиссия и Служба внешнеполитической деятельности хотят подчеркнуть «необходимость неограниченного посещения представителями ЕС Нагорного Карабаха и окружающих территорий».
У вас ничего не получится, потому что если мы подчинимся вашей воле, то осознанно пойдем против моральных принципов и европейских ценностей, согласимся изолировать население Карабаха от внешнего мира. Мы будем способствовать вашим постоянным усилиям по подавлению их политического и институционального волеизъявления. Мы согласимся, чтобы жители Нагорного Карабаха были брошены и забыты, чтобы им было отказано в праве на существование. Этого не будет.
Я не закрываю глаза на страдания, которые война и внутренние депортации принесли азербайджанскому народу. Я не глух к страданиям людей, которые потеряли своих близких в войне. Однако чтобы излечить эти страдания, война 92-94 гг. со своим соглашением о перемирии должна была привести к конкретным выводам, а не к очередной войне. Вы продолжаете относиться ко мне и другим моим коллегам, вовлеченным в вопрос Карабаха, как к преступникам. В данных условиях вы должны признать, что я и многие мои коллеги из Европейского и национальных парламентов, к которым вы относитесь так же, должны проявить соответствующее внимание к вашему поведению и поведению ваших властей. Это единственный способ для нас защититься от ваших угроз».