Մնացականյան. ԼՂ-ն որոշիչ ձայն ունի կարգավորման գործընթացում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ասել է, որ «Լեռնային Ղարաբաղը որոշիչ ձայն ունի խաղաղ կարգավորման գործընթացում»:
«Այդ որոշիչ ձայնը նորություն չէ որեւէ մեկի համար, որովհետեւ, ի վերջո, հակամարտությունը նույն եռանախագահների ձեւակերպմամբ կոչվում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտություն՝ «Nagorno-Karabakh conflict»: Լեռնային Ղարաբաղը դա հստակ, այսպես ասենք, միավոր է՝ իր տարածքով, իր բնակչությամբ, իր կառույցներով, իր պետական համակարգով, միավոր է, որը դժվար թե հնարավոր է արհամարհել: Վերջինիս որոշիչ ձայնը ի սկզբանե հստակ եղել է այս ամբողջ գործընթացի հիմքում»,- հայտարարել է Զոհրաբ Մնացականյանը «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում՝ պատասխանելով հարցին, թե կարո՞ղ է արդյոք Լեռնային Ղարաբաղը կրկին վերադառնալ բանակցային սեղանի շուրջ:
ԱԳ նախարարի խոսքով՝ այս ուղղությամբ մի շարք աշխատանքներ են կատարվել:
«Այս շրջանում վարչապետ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել ՌԴ նախագահ Պուտինի հետ, ես հեռախոսազրույցներ եմ ունեցել Ռուսաստանի արտգործնախարարի հետ, համանախագահների հետ, ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալի հետ, ընդունել ենք Ֆրանսիայի արտգործնախարարին, ԱՄՆ պետքարտուղարության պաշտոնյաին: Հունիսի 7-ին լինելու եմ Մոսկվայում աշխատանքային այցով եւ հանդիպելու եմ Ռուսաստանի արտգործնախարարի հետ»,- ասել է նախարարը:
Զոհրաբ Մնացականյանը հիշեցրել է նաեւ, որ Լեռնային Ղարաբաղի ստորագրությունը դրված է զինադադարի համաձայնագրի տակ:

NKR has the decisive voice in the settlement, says Armenia’s FM - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan has said that "Nagorno-Karabakh has the decisive voice in the conflict settlement”.
“That decisive voice is news to no one, because, after all, the conflict is defined by the OSCE Minsk co-chairs themselves as “Nagorno-Karabakh conflict”. Karabakh is a definite unit, so to say, with its territory, population, institutions and state governance system. It is a unit that is hard to ignore,” Mnatsakanyan told in the interview to Azatutyun TV when asked if Nagorno-Karabakh (Artsakh) could potentially return to the negotiations.
According to the minister, measures have been taken to promote that return.
“Prime Minister Pashinyan had a meeting with Russian President Putin, while I had phone conversations with Russian Foreign Minister, Minsk Group co-chairs and U.S. Deputy Secretary of State. I also received French Foreign Minister and an official with the U.S. State Department. On June 7 I will meet with Russian Foreign Minister during my working visit to Moscow,” added Mnatsakanyan.