Մնացականյան. ԼՂ-ն որոշիչ ձայն ունի կարգավորման գործընթացում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ասել է, որ «Լեռնային Ղարաբաղը որոշիչ ձայն ունի խաղաղ կարգավորման գործընթացում»:
«Այդ որոշիչ ձայնը նորություն չէ որեւէ մեկի համար, որովհետեւ, ի վերջո, հակամարտությունը նույն եռանախագահների ձեւակերպմամբ կոչվում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտություն՝ «Nagorno-Karabakh conflict»: Լեռնային Ղարաբաղը դա հստակ, այսպես ասենք, միավոր է՝ իր տարածքով, իր բնակչությամբ, իր կառույցներով, իր պետական համակարգով, միավոր է, որը դժվար թե հնարավոր է արհամարհել: Վերջինիս որոշիչ ձայնը ի սկզբանե հստակ եղել է այս ամբողջ գործընթացի հիմքում»,- հայտարարել է Զոհրաբ Մնացականյանը «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում՝ պատասխանելով հարցին, թե կարո՞ղ է արդյոք Լեռնային Ղարաբաղը կրկին վերադառնալ բանակցային սեղանի շուրջ:
ԱԳ նախարարի խոսքով՝ այս ուղղությամբ մի շարք աշխատանքներ են կատարվել:
«Այս շրջանում վարչապետ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել ՌԴ նախագահ Պուտինի հետ, ես հեռախոսազրույցներ եմ ունեցել Ռուսաստանի արտգործնախարարի հետ, համանախագահների հետ, ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալի հետ, ընդունել ենք Ֆրանսիայի արտգործնախարարին, ԱՄՆ պետքարտուղարության պաշտոնյաին: Հունիսի 7-ին լինելու եմ Մոսկվայում աշխատանքային այցով եւ հանդիպելու եմ Ռուսաստանի արտգործնախարարի հետ»,- ասել է նախարարը:
Զոհրաբ Մնացականյանը հիշեցրել է նաեւ, որ Լեռնային Ղարաբաղի ստորագրությունը դրված է զինադադարի համաձայնագրի տակ:

Глава МИД: Арцах имеет решающий голос в урегулировании - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян заявил, что «Нагорный Карабах имеет решающий голос в процессе мирного урегулирования».
«Этот решающий голос - не новость, поскольку, в конечном итоге, конфликт, согласно формулировке тех же сопредседателей, называется нагорно-карабахским - Nagorno-Karabakh conflict. Нагорный Карабах – это четкая, скажем так, единица со своей территорией, населением, структурами, государственной системой, единица, которую вряд ли возможно игнорировать. Решающий голос данной единицы был изначально заложен в основу всего процесса»,- заявил Зограб Мнацаканян в беседе с радиостанцией «Свобода», отвечая на вопрос, может ли Нагорный Карабах снова вернуться за стол переговоров?
По словам министра иностранных дел, в этом направлении была проделана значительная работа.
«Премьер-министр Пашинян провел встречу с президентом России Владимиром Путиным, я провел телефонные беседы с министром иностранных дел России, сопредседателями, заместителем госсекретаря США, мы приняли министра иностранных дел Франции, представителя Госдепартамента США. 7 июня я буду с рабочим визитом в Москве и проведу встречу с министром иностранных дел России»,- заявил министр.
Зограб Мнацаканян напомнил также, что подпись Нагорного Карабаха стоит под соглашением о прекращении огня.