ՀՀ ԱԳՆ. Զինծառայողի սպանությունը Բաքվի հերթական սադրանքն է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը մեկնաբանել է նախօրեին Ադրբեջանի կողմից Արցախի պաշտպանության բանակի զինծառայողի սպանությունը՝ նշելով, որ «սադրանքի հնարավոր բոլոր հետեւանքների պատասխանատվությունն ամբողջությամբ կրում է ադրբեջանական կողմը»։
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների Հայաստան այցելության նախօրեին կատարված այդ քայլը գնահատում ենք որպես Բաքվի հերթական սադրանք՝ ուղղված իրավիճակի սրմանը եւ լարվածության նվազեցման շուրջ պայմանավորվածությունների տապալմանը։
Տվյալ միջադեպը եւս մեկ անգամ ընդգծում է 1994-1995 թթ. զինադադարի հաստատման եւ ամրապնդման մասին եռակողմ անժամկետ համաձայնագրի կատարման, ինչպես նաեւ ղարաբաղյան կարգավորման շուրջ 2016-2017 թթ. գագաթաժողովների ժամանակ շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրման, ԵԱՀԿ նախագահողի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ընդլայնման վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կյանքի կոչման կարեւորությունը։
Մենք բազմիցս հայտարարել ենք, որ ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացում առաջընթացի բանալին խաղաղ բանակցություններին նպաստող մթնոլորտի ձեւավորումն է։ Ադրբեջանական կողմի նմանօրինակ գործողությունները, ըստ էության, հակադիր նպատակ են հետապնդում»,- ասված է ԱԳՆ խոսնակի մեկնաբանության մեջ:

Yerevan /Mediamax/. Spokesperson for Armenian Ministry of Foreign Affairs Tigran Balayan has commented on yesterday’s murder of an Artsakh Defense Army soldier by Azerbaijani armed forces, saying that "the Azerbaijani side bears full responsibility for all possible consequences of the provocation”.
“We consider this yet another provocation that Baku has made ahead of the Minsk Group co-chairs’ visit to Armenia to escalate the situation and derail the agreements on reduction of the tension.
The incident is one more reminder of the importance of implementation of the 1994-1995 permanent trilateral ceasefire agreements and the agreements on introduction of incident investigation mechanisms and expansion of the staff of the Personal Representative of OSCE Chairperson-in-Office, which were reached at the 2016-2017 summits on Karabakh conflict settlement.
We have often stated that the key to Nagorno-Karabakh conflict settlement is to create an environment where peace talks can be held. These and similar actions by the Azerbaijani side are clearly aiming for the opposite,” noted Tigran Balayan.