ՀՀ ԱԳՆ. Զինծառայողի սպանությունը Բաքվի հերթական սադրանքն է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը մեկնաբանել է նախօրեին Ադրբեջանի կողմից Արցախի պաշտպանության բանակի զինծառայողի սպանությունը՝ նշելով, որ «սադրանքի հնարավոր բոլոր հետեւանքների պատասխանատվությունն ամբողջությամբ կրում է ադրբեջանական կողմը»։
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների Հայաստան այցելության նախօրեին կատարված այդ քայլը գնահատում ենք որպես Բաքվի հերթական սադրանք՝ ուղղված իրավիճակի սրմանը եւ լարվածության նվազեցման շուրջ պայմանավորվածությունների տապալմանը։
Տվյալ միջադեպը եւս մեկ անգամ ընդգծում է 1994-1995 թթ. զինադադարի հաստատման եւ ամրապնդման մասին եռակողմ անժամկետ համաձայնագրի կատարման, ինչպես նաեւ ղարաբաղյան կարգավորման շուրջ 2016-2017 թթ. գագաթաժողովների ժամանակ շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրման, ԵԱՀԿ նախագահողի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ընդլայնման վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կյանքի կոչման կարեւորությունը։
Մենք բազմիցս հայտարարել ենք, որ ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացում առաջընթացի բանալին խաղաղ բանակցություններին նպաստող մթնոլորտի ձեւավորումն է։ Ադրբեջանական կողմի նմանօրինակ գործողությունները, ըստ էության, հակադիր նպատակ են հետապնդում»,- ասված է ԱԳՆ խոսնակի մեկնաբանության մեջ:

МИД Армении: Убийство военнослужащего – очередная провокация Баку - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян прокомментировал произошедшее накануне убийство армянского военнослужащего со стороны Азербайджана, отметив, что «ответственность за возможные последствия провокации полностью несет азербайджанская сторона».
«Этот шаг, предпринятый накануне визита сопредседателей Минской группы ОБСЕ в Армению, мы оцениваем в качестве очередной провокации Баку,  направленной на обострение ситуации и нарушение договоренностей по снижению напряжения.
Данный инцидент еще раз подчеркивает важность выполнения трехстороннего бессрочного соглашения об установлении и укреплении режима прекращения огня 1994-1995 гг., претворения в жизнь достигнутых в ходе саммитов 2016-2017 гг. договоренностей о внедрении механизмов расследования инцидентов на линии соприкосновения, а также расширения функций команды личного представителя действующего председателя ОБСЕ.
Мы неоднократно заявляли, что ключом к прогрессу в процессе урегулирования нагорно-карабахского конфликта является формирование атмосферы, способствующей мирным переговорам. Подобные действия азербайджанской стороны, по сути, преследуют противоположную цель»,- говорится в комментарии пресс-секретаря МИД.