Բաքվի քայլերը հակասում են միջնորդների կոչերին, ասել է ԱԳ նախարարը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն այսօր խստորեն դատապարտել է ադրբեջանական զինուժի կողմից Հայաստանի հետ պետական սահմանին գտնվող բնակավայրերի, մասնավորապես՝ Բաղանիս, Չինարի, Կոթի գյուղերի գնդակոծումը:
Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի հետ հանդիպմանը նախարարը նշել է, որ բնակավայրերի եւ քաղաքացիական բնակչության գնդակոծումը միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն ոտնահարում է:
Նախարարի խոսքով՝ Ադրբեջանի այս գործողությունները, ինչպես նաեւ պատերազմական հռետորաբանությունը եւ ռազմատենչ հայտարարությունները հակասում են համանախագահների եւ միջազգային հանրության կոչերին՝ քայլեր ձեռնարկելու հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը նպաստող միջավայրի ձեւավորման ուղղությամբ:

МИД Армении: Действия Баку противоречат призывам посредников - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян сегодня строго осудил обстрел приграничных населенных пунктов Армении, в частности, сел Баганис, Чинари и Коти азербайджанскими вооруженными силами.
На встрече с президентом Арцаха Бако Саакяном министр отметил, что обстрел населенных пунктов и гражданского населения является грубейшим нарушением международного права.
По словам главы МИД Армении, подобные действия Азербайджана, наряду с воинственной риторикой и заявлениями, противоречат призывам сопредседателей и международного сообщества, а также препятствуют принятию мер для формирования атмосферы, способствующей мирному урегулированию.