Բաքվի քայլերը հակասում են միջնորդների կոչերին, ասել է ԱԳ նախարարը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն այսօր խստորեն դատապարտել է ադրբեջանական զինուժի կողմից Հայաստանի հետ պետական սահմանին գտնվող բնակավայրերի, մասնավորապես՝ Բաղանիս, Չինարի, Կոթի գյուղերի գնդակոծումը:
Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի հետ հանդիպմանը նախարարը նշել է, որ բնակավայրերի եւ քաղաքացիական բնակչության գնդակոծումը միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն ոտնահարում է:
Նախարարի խոսքով՝ Ադրբեջանի այս գործողությունները, ինչպես նաեւ պատերազմական հռետորաբանությունը եւ ռազմատենչ հայտարարությունները հակասում են համանախագահների եւ միջազգային հանրության կոչերին՝ քայլեր ձեռնարկելու հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը նպաստող միջավայրի ձեւավորման ուղղությամբ:

Yerevan/Mediamax/. Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan has condemned Azerbaijan’s shelling of Armenian settlements near the state border between the two countries, namely Baghanis, Chinari and Koti villages.
At the meeting with Artsakh President Bako Sahakyan, Zohrab Mnatsakanyan said that shelling of settlements and civilians is a gross violation of the international humanitarian law.
Armenian FM talks security status of Artsakh
According to Mnatsakanyan, Azerbaijan’s actions along with warlike language and militant rhetoric contradict the calls from OSCE Minsk Group Co-chairs and the international community for efforts aimed at creating a favorable climate for peaceful conflict settlement.