ԱՄՆ դեսպանը «բացարձակ անընդունելի» է անվանել Բաքվի պահվածքը - Mediamax.am
Երեւան, Մեդիամաքս: Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Մարի Յովանովիչը այսօր «բացարձակ անընդունելի» է անվանել Բաքվի հայտարարությունները դեպի Ստեփանակերտի ուղեւորվող քաղաքացիական ինքնաթիռները գնդակոծելու մտադրության մասին:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, այսօր Հայաստանում ՆԱՏՕ-ի Տեղեկատվական կենտրոնում կայացած մամուլի ասուլիսում Մարի Յովանովիչը հիշեցրել է, որ Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպան Մեթյու Բրայզան արդեն արձագանքել է այդ «շատ լուրջ հարցին»:
Ամերիկացի դիվանագետը Ադրբեջանին կոչ է արել հարգել հակամարտության խաղաղ կարգավորման մասին ստանձնած իր պարտավորությունները:
Մարի Յովանովիչը հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը շատ լուրջ է վերաբերում ղարաբաղյան կարգավորման բոլոր սկզբունքներին, սակայն կարծում է, որ «ուժի չկիրառման սկզբունքը առավել քան կարեւոր է, քանի որ այս հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի»:

Yerevan/Mediamax/. U.S. Ambassador to Armenia Marie Yovanovitch described today the statements of Baku on the intention to shoot down civil airplanes trying to land in Stepanakert Airport as “absolutely unacceptable”.
Mediamax reports that, speaking at a news conference in Information Center on NATO in Armenia today, Marie Yovanovitch reminded that U.S. Ambassador to Azerbaijan Matthew Bryza has already reacted to this “very serious issue”.
The American diplomat urged Azerbaijan to respect the commitments on peaceful settlement of the conflict.
Marie Yovanovitch stated that Washington has a very serious attitude towards all principles of Karabakh conflict settlement, but at the same time thinks that “the principle of non-use of force is very important, since this conflict does not have a military solution”.