ԱՄՆ դեսպանը «բացարձակ անընդունելի» է անվանել Բաքվի պահվածքը - Mediamax.am
Երեւան, Մեդիամաքս: Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Մարի Յովանովիչը այսօր «բացարձակ անընդունելի» է անվանել Բաքվի հայտարարությունները դեպի Ստեփանակերտի ուղեւորվող քաղաքացիական ինքնաթիռները գնդակոծելու մտադրության մասին:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, այսօր Հայաստանում ՆԱՏՕ-ի Տեղեկատվական կենտրոնում կայացած մամուլի ասուլիսում Մարի Յովանովիչը հիշեցրել է, որ Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպան Մեթյու Բրայզան արդեն արձագանքել է այդ «շատ լուրջ հարցին»:
Ամերիկացի դիվանագետը Ադրբեջանին կոչ է արել հարգել հակամարտության խաղաղ կարգավորման մասին ստանձնած իր պարտավորությունները:
Մարի Յովանովիչը հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը շատ լուրջ է վերաբերում ղարաբաղյան կարգավորման բոլոր սկզբունքներին, սակայն կարծում է, որ «ուժի չկիրառման սկզբունքը առավել քան կարեւոր է, քանի որ այս հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի»:

Посол США назвала «абсолютно неприемлемыми» заявления Баку
Ереван/Медиамакс/. Посол США в Армении Мари Йованович назвала сегодня «абсолютно неприемлемыми» заявления Баку о намерении сбивать гражданские самолеты, собирающиеся совершить посадку в аэропорту Степанакерта.
Как сообщает Медиамакс, выступая сегодня на пресс-конференции в Информационном центре НАТО в Армении, Мари Йованович напомнила, что посол США в Азербайджане Мэтью Брайза уже отреагировал на этот «очень серьезный вопрос».
Американский дипломат призвала Азербайджан уважать взятые обязательства по мирному урегулированию конфликта.
Мари Йованович заявила, что Вашингтон очень серьезно подходит ко всем принципам карабахского урегулирования, но при этом считает, что «принцип неприменения силы наиболее важен, поскольку данный конфликт не имеет военного решения».