Լիբանանի գործարարների պատվիրակությունը կայցելի Արցախ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Օգոստոսի 31-ից սեպտեմբերի 4-ը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն կայցելի Լիբանանի 57 գործարարներից կազմված պատվիրակությունը:
Ինչպես Մեդիամաքս-ին հայտնել է լրագրող Թաթուլ Հակոբյանը, գործարարները տեղում կծանոթանան ինչպես ԼՂՀ ներդրումային հնարավորություններին, այնպես էլ ընթացիկ բիզնես եւ բարեգործական ծրագրերին:
Լիբանանահայ գործարարների պատվիրակությունը Ստեփանակերտում հանդիպումներ կունենա նախագահ Բակո Սահակյանի եւ վարչապետ Արա Հարությունյանի հետ, կայցելի Շահումյանի եւ Քաշաթաղի շրջանների բազմաթիվ գյուղական բնակավայրեր:
Լիբանանյան կապիտալով Կիպրոսում գրանցված  ԱՐԻ (Artsakh Roots Investment) ընկերությանը մաս են կազմում լիբանանահայ 85 գործարարներ: ԱՐԻ-ն ԼՂՀ իշխանությունների հետ համագործակցաբար ցածր տոկոսադրույքներով երկարաժամկետ վարկեր է տրամադրում Քաշաթաղի եւ Շահումյանի շրջանների բնակիչներին: Անցած երկու տարիների ընթացքում արդեն ավելի քան 600 ընտանիքներ օգտվել են ԱՐԻ-ի տրամադրած վարկերից:
Այցի ընթացքում Լիբանանի «Արցախ» ֆոնդի ներկայացուցիչները տասնյակ ընտանիքների կթու կովեր կնվիրեն: Արդեն հինգ տարի ֆոնդը կթու կով է տրամադրում այդ շրջանների բոլոր այն ընտանիքներին, որտեղ ծնվում է երրորդ եւ հաջորդ երեխան:

Делегация ливанских бизнесменов посетит Арцах - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Делегация ливанских бизнесменов из 57 человек 31 августа - 4 сентября посетит Нагорно-Карабахскую Республику.
Как Медиамакс сообщил журналист Татул Акопян, бизнесмены на месте ознакомятся как с инвестиционными возможностями НКР, так и с текущими бизнес и благотворительными программами.
Делегация ливанских армян встретится в Степанакерте с президентом Бако Саакяном и премьер-министром Ара Арутюняном, посетит множество сел Шаумяна и Кашатага.
85 бизнесменов из Ливана представляют зарегистрированную на Кипре компанию с ливанским капиталом ARI (Artsakh Roots Investment). В сотрудничестве с властями НКР ARI предоставляет долгосрочные кредиты с низкими процентными ставками жителям районов Кашатага и Шаумяна. Более 600 семей уже воспользовались кредитами ARI в течение прошедших двух лет.
В рамках визита представители ливанского фонда “Арцах” подарят десяткам семьям дойных коров. Уже 5 лет фонд предоставляет дойных коров всем тем семьям этих районов, в которых рождается третий и следующий ребенок.