Ծանոթ-անծանոթ քաղաքներ՝ Չարենցավան - Mediamax.am
Մեդիամաքսի «Ծանոթ-անծանոթ քաղաքներ» շարքն իրականացվում է ՎՏԲ-Հայաստան բանկի աջակցությամբ: Հաճախ ենք միմյանց ասում, որ «մենք մեր երկիրը չենք ճանաչում», հիմնականում ի նկատի ունենալով գեղատեսիլ վայրերը, բնական եւ ճարտարապետական հուշարձանները: Սակայն, կարող ենք պնդել, որ քիչ բան գիտենք նաեւ այն քաղաքների մասին, որոնք շատ մոտ են Երեւանին: Ուստի որոշեցինք ինչ-որ չափով փակել այդ բացը եւ ներկայացնել 10 քաղաք, որոնք տուրիստական չեն համարվում (բացառությամբ Էջմիածնի), սակայն ունեն իրենց հմայքը:
Հրազդան գետի ափին գտնվող Չարենցավան քաղաքը շատերին է հայտնի իր երբեմնի արդյունաբերական փառքով ու միութենական նշանակության ձեռնարկություններով,  որոնք, չնայած պարապուրդի մատնված լինելուն, այսօր էլ տեղաբնակների հիշողության անբաժանելի մասն են կազմում:
1947 թվականին Կոտայքի մարզկենտրոնից 12 կմ հարավ-արեւմուտք ընկած հատվածում հիմնադրվեց  մերօրյա Չարենցավանը՝ նախկին Լուսավանը, որը 14 տարի անց ստացավ քաղաքի կարգավիճակ, իսկ 1967-ին՝ Եղիշե Չարենցի 70-ամյակի առթիվ,  վերանվանվեց  Չարենցավան: Քաղաքն ի սկզբանե նախատեսված է եղել որպես բանվորական ավան եւ արդյունաբերական կենտրոն:
Քաղաքի տեսարժան վայրերը
Քաղաքի մուտքի մոտ հյուրերին դիմավորում է Գանգրահեր տղան՝ Չարենցավանի խորհրդանիշ համարվող Վերածննդի հուշահամալիրը:  Տեղացիները հպարտությամբ են պատմում՝ արձանի բացմանը ներկա է եղել մարշալ Հովհաննես Բաղրամյանը, որը հարակից պուրակում ծառ է տնկել:
Հյուրերին քաղաքի բնակիչներն առաջինը խորհուրդ են տալիս լինել Եղիշե Չարենցի հյուրասրահ-թանգարանում: Ի դեպք, քաղաքում տեղադրված է բանաստեղծի նվիրված երկու կիսանդրի, որոնցից մեկը հենց հյուրասրահի դիմաց է:
Չարենցավանցիների համար սիրելի վայր է նաեւ 2000-ականների սկզբին բացված քաղաքի միակ եկեղեցին, որը համարում են «փրկիչ» աղանդավորական տարբեր շարժումների դեմ պայքարում:
Քաղաքային այգում պահպանվել ու մինչ օրս գործում են խորհրդային տարիներին տեղադրված ատրակցիոնները:
Քաղաքային միջավայրը
Չարենցավանի մի ծայրից մյուսը ոտքով կարելի է հասնել 15-20 րոպեի ընթացքում: Բնակիչները բոլորը միմյանց ճանաչում են, ձեռքով բարեւում եւ որպիսությունը հարցնելուց հետո միայն բարի ճանապարհ մաղթում: Հանդիպում-զրույցները  հատկապես երկարում են շուկայում, երբ խոսքից խոսք փոխանցվում է օրվա նորությունն ու քննարկվում մինչ որեւէ նոր լուրի ի հայտ գալը:
Քաղաքի կենտրոնում ամեն օր հավաքվում են իմաստուն խաղի ու նարդու սիրահարները: Խաղին զուգահեռ՝ խոսակցության հիմնական թեման արտաքին ու ներքին քաղաքականությունն է, երկրին սպասվող ապագայի տեսլականը:
Համեմատաբար նոր լինելով՝ քաղաքն իրեն բնորոշ խոսակցական լեզու կամ ոճ չունի: Բնակիչներն ուրախությամբ են նշում՝ ի պատասխան հարցին, թե «որտեղի՞ց ես», վերջին տարիներին բոլորն ասում են՝ «Չարենցավանից», մինչդեռ նախկինում յուրաքանչյուրը նշում էր այն վայրը, որտեղից եկել է Չարենցավան:
Մայրաքաղաքի հետ կապը բնակիչների համար առավել հասանելի է դառնում  Չարենցավան-Երեւան ամենօրյա երթուղու շնորհիվ:
Ի՞նչ ուտել Չարենցավանում
Չարենցավանը իրեն բնորոշ որեւէ  ճաշատեսակ չունի: Քաղաքի հյուրերն իրենց քաղցը կարող են հագեցնել կենտրոնական հատվածում գործող արագ սննդի կետերում, որտեղ նրանց կառաջարկեն ավանդական ուտեստներ:
Ակտիվ ժամանցի սիրահարների համար Չարենցավանը, թերեւս, ամենահարմար քաղաքը չէ: Տեղացիները հյուրերին ասում են՝ մեր քաղաքը հանգիստ, խաղաղ ու ընտանեկան վայր է, իսկ առավել ակտիվ ժամանցի համար կարելի է ընդամենը մի քանի կիլոմետր հատել եւ տեղափոխվել Աղվերան:
Քաղաքի մշակույթի տանը դասական ու ժամանակակից համերգներ են լինում: Բնակիչները կարոտով են հիշում խորհրդային տարիներին գործած կինոյի շենքի, այնտեղ ունեցած ժամադրությունների ու դիտած կինոնկարների մասին՝ հույս հայտնելով, որ կինոէկրանն այնտեղ մի օր կրկին կմիանա:
Չարենցավանն անվտանգ ու խաղաղ է
ՎՏԲ-Հայաստան բանկի Չարենցավանի մասնաճյուղի ավագ մասնագետ Լուսինե Բալասանյանը չարենցավանցի լինելու հանգամանքով հպարտանում է: Ասում է՝ իր ծննդավայրը գրավիչ է դեռեւս կերտվող պատմությամբ, մարդկանցով ու գեղեցիկ փողոցներով:
Մասնաճյուղի կառավարիչ Վարդան Թոփալյանն կարեւորում է  քաղաքում կթական բարձր մակարդակն ու ցավով նշում մշակութային կենտրոնների բացակայությունը: Խոսելով առանձնահատկության մասին՝ մեր զրուցակիցը նկատում է՝ Չարենցավանն աչքի է ընկնում իր անվտանգ ու խաղաղ լինելով:
Իսկ կառավարիչի տեղակալ Վահագն Մկրտումյանը Չարենցավանի հիմնական գրավչությունը համարում է քաղաքի մաքրությունն ու հանգստությունը, բնակիչներին առանձնացնում իրենց աշխատասիրության եւ ստեղծագործ լինելու համար:

Расположенный на берегу реки Раздан город Чаренцаван главным образом известен благодаря былой производственной славе и предприятиям общесоюзного значения. И даже сегодня давно простаивающие заводы составляют неотъемлемую часть воспоминаний местных жителей.
Ранее Чаренцаван назывался Лусаван. Населенный пункт появился в 1947 году, а уже спустя 14 лет получил статус города. Свое нынешнее название город получил в 1967 году в честь 70-летия Егише Чаренца. Город создавался как рабочий городок и производственный центр.
Достопримечательности города
На въезде в город гостей встречает кудрявый юноша - часть скульптурной композиции «Возрождение», считающейся символом Чаренцавана. Местные жители с гордостью рассказывают, что на открытии памятника присутствовал маршал Ованес Баграмян, который посадил дерево в соседнем сквере.
Гостям города местные жители в первую очередь советуют посетить музей Егише Чаренца. Кстати, в городе установлены целых два бюста поэта, один из которых - напротив здания музея.
Излюбленным местом чаренцаванцев является построенная в начале 2000-х годов церковь.
В городском парке сохранились аттракционы, которые действуют по сей день.
Городская среда
Пройти Чаренцаван из одного конца в другой можно за 15-20 минут. Практически все жители города знают друг друга в лицо: здороваясь, они пожимают друг другу руки, расспрашивают о здоровье и делах и желают доброго дня. На рынке подобные встречи длятся дольше – именно здесь обсуждают главные новости дня.
В центре города каждый день собираются шахматисты и нардисты. Параллельно с играми они ведут оживленные дискусии по вопросам внешней и внутренней политики, концепций развития страны.
Будучи сравнительно молодым, город не отличается собственным диалектом. Но в последнее время жители Чаренцавана на вопрос: откуда они, гордо отвечают: «Из Чаренцавана». Раньше они указывали тот населенный пункт, откуда переехали в Чаренцаван.
Что попробовать в Чаренцаване?
Гости могут уталить голод в точках быстрого питания в центре города, где им будут предложены традиционные армянские национальные блюда.
Местные жители говорят, что их город скорее можно назвать тихим семейным местечком, а любителям более активного отдыха советуют проехать всего несколько километров и оказаться в Агверане.
В городском Доме культуры проходят современные и классические концерты. Жители с ностальгией вспоминают кинотеатр, который действовал в советское время и был излюбленным местом для свиданий. Местные жители не оставляют надежду на то, что экран кинотеатра когда-нибудь снова оживет.
Безопасный и мирный город
Старший специалист чаренцаванского филиала Банка ВТБ (Армения) Лусине Баласанян гордится тем, что является уроженкой Чаренцавана. Ее привлекает то, что история города творится прямо на глазах.
Управляющий филиалом Вардан Топалян выделяет высокий образовательный уровень жителей города, с сожалением указывая на отсутствие культурных центров. Говоря об особенностях города, он подчеркивает, что Чаренцаван - чрезвычайно безопасный и мирный город.
Заместитель управляющего филиалом Ваагн Мкртумян основным достоинством города считает его чистоту и безмятежность, а особенностью жителей Чаренцавана - трудолюбие и любовь к творчеству.