Ծանոթ-անծանոթ քաղաքներ՝ Ապարան - Mediamax.am
Հերոսական անցյալով եւ հարուստ կոլորիտային մշակույթով հայտնի Ապարան քաղաքը վերջին տարիներին «երկրորդ շնչառությունն» է փորձում բացել: Քաղաքում նոր ստեղծվող ժամանցի վայրերն ու «վերակենդանացող» մշակութային կենտրոնները հագեցած ժամանց ու հանգիստ են խոստանում:
Անպարան կանթեղի լեգենդը
Ապարանի անվանումը տեղացիները կապում են լեգենդի հետ, համաձայն որի, Արագած լեռան 4 գագաթին անպարան (առանց պարանի) կախված է եղել Գրիգոր Լուսավորչի արտասուքով լցված կանթեղը: Ասում են՝ այն երբեք չի հանգչում, բայց տեսնել կարող են միայն ազնիվ ու արդար մարդիկ: Անպարան կախված կանթեղն էլ հիմք է հանդիսացել բնակավայրի Անպարան անվանման համար, իսկ հետագայում այն աստիճանաբար դարձել է Ապարան:
Բնակավայրը հիշատակվել է դեռեւս 2-րդ դարում՝ Քասախ անունով: Այն եղել է պատմական Հայաստանի Նիգ գավառի կենտրոնը՝ Գնթունյաց նախարարական տան նստավայրը: Քաղաքի անվան մեկ այլ ստուգաբանությամբ՝ այն 10-րդ դարում կոչել են Ապարան՝ «պալատ» իմաստով:
Քաղաքային կոլորիտը
Ոչ բարձրահարկ շենքերով ու սեփական տներով կառուցապատված Ապարանը շատ յուրօրինակ կոլորիտ ունեցող քաղաք է: Այն ավելի շուտ գյուղաքաղաք է հիշեցնում, որի կենտրոնական փողոցներում կարելի է գյուղատնտեսական մեքենա կամ հողը քչփորող հավ տեսնել:
Շենքերից մեկի բակում քաղաքի միակ փոքրիկ խաղահրապարակն է, որտեղ դասերից հետո հավաքվում են քաղաքի երեխաների մեծ մասը:
Ապարանը նաեւ ֆուտբոլի մեծ մարզադաշտ ունի: Այստեղ պարբերաբար տարբեր ֆուտբոլային հանդիպումներ են կազմակերպում: Մեր այցի ընթացքում այստեղ Շրջանային (շրջանի համայնքների միջեւ) խաղերն էին ընթանում, որի մեկնարկը ֆիքսեց մեր տեսախցիկը:
Քաղաքի շունչը զգալու համար կարող եք անցնել նաեւ փոքրիկ շուկայի կողքով: Այստեղ հատկապես թեժ է լինում, երբ հավաքվում են տարեց վաճառականներն ու սկսում քննարկել Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական վիճակն ու ապրուստ վաստակելու ուղիները:
Պարտադիր տեսնելու շարքից
Ապարանը Երեւանից 59 կմ հեռավորության վրա է: Այստեղ կարելի է հասնել երթուղայինով կամ տաքսիներով: Քաղաք հասնելուն պես առաջին բանը, որ խորհուրդ ենք տալիս տեսնել, 4-րդ դարի վերջից պահպանված բազիլիկ եկեղեցին է:
«Սուրբ Խաչը», տեղացիների խոսքով, շատ զորավոր եկեղեցի է. այստեղ Հիսուս Քրիստոսի խաչափայտի մասունքն է ամփոփված: Հոգեւոր սպասավոր Տեր Մուշեն պատմում է, որ 2006թ-ին եկեղեցու աջակողմյան սյան վրա Մարիամ Աստվածածնի պատկերն է երեւացել, որը մինչ օրս կա:
Եկեղեցուց հետո կարող եք ուղեւորվել դեպի Վերածնունդ հուշահամալիր, որը նվիրված է Բաշ-Ապարանի ճակատամարտին: Բաշ-Ապարանում 1918թ. բնակիչները հերոսաբար կռվել են Ալեքսանդրապոլից Երեւան շարժվող թուրք զավթիչների դեմ ու կասեցրել նրանց առաջխաղացումը:
Հուշահամալիրի հարեւանությամբ Դրաստամատ Կանայանի դամբարանն է:
Մշակույթը նախընտրողների համար
Ապարանում մշակութային կյանքը նոր թափով է սկսել զարգանալ: Մշակութային կենտրոնում գործում է թատրոն (ոչ մշտական ցուցադրությամբ) եւ կինո: Այնպես, որ եթե ձեր այցը լինի ներկայացման կամ ֆիլմի ցուցադրության օրերին, ապա կարող եք հանգիստն անցկացնել այստեղ:
Բայց եթե նույնիսկ ձեր այցի օրերին ներկայացում կամ ֆիլմ չկա, միեւնույնն է, Մշակույթի կենտրոնում դուք անելիք, վստահաբար, կունենաք: Ապարանի թանգարանը, որի դռները կբացվեն առաջիկայում, երեք ցուցադրություն ունի:
Այստեղ կարող եք տեսնել ցուցանմուշներ Բաշ-Ապարանի հերոսամարտի, Արցախյան պատերազմի, ինչպես նաեւ քաղաքային կյանքի, մշակույթի ու պատմության վերաբերյալ:
Տարբեր տարիներին կատարված պեղումների արդյունքում կենցաղային բազմաթիվ իրեր են հայտնաբերվել, որոնց միջոցով էլ թանգարանը ներկայացնելու է հնագույն բնակավայրի պատմությունը:
Ակտիվ ժամանցի վայրերը
Ակտիվ սպորտային ժամանց նախընտրողների համար Ապարանում հանգիստը կարող է լիարժեք լինել հատկապես ձմռանը: Այստեղ լեռնադահուկային սպորտով զբաղվելու հնարավորություն կա: Ճոպանը ձեզ կբարձրացնի մինչեւ սարի բարձունքը, որտեղից էլ կսահեք դահուկներով:
Ապագայում այստեղ լեռնադահուկային սպորտի մեծ կենտրոն է կառուցվելու:
Ժամանակն Ապարանում կարելի է անցկացնել նաեւ բիլիարդ խաղալով. սրահը բաց է գրեթե միշտ:
Որտե՞ղ ի՞նչ ուտել եւ որտե՞ղ գիշերել
Ապարանցիները հայտնի են իրենց հյուրասիրությամբ: Այնպես, որ այս քաղաքում համեղ սնվելու համար երկար փնտրտուքներ հարկավոր չեն: Ապարանում տեղական ճաշատեսակ կա՝ «Քռչիկ» անունով, այն պատրաստում են կաղամբի թթվից ու ձավարից, այնպես որ, եթե ցանկանում եք որեւէ առանձնահատուկ բան ուտել, կարող եք փորձել այն:
Արագ սնունդը նախընտրողները կարող են մտնել ճանաչված «Գնթունիք» սուպերմարկետ, որտեղ տեղում պատրաստվող թարմ հաց, կարկանդակներ, պիցաներ եւ այլ սնունդ են վաճառում:
Եթե նախընտրում եք արագ, բայց ավելի հանգիստ սնվել, ապա դիմացի մայթի սրճարանում կարող եք լահմաջո ուտել:
Բնության սիրահարներին առաջարկում ենք պարտադիր այցելել «Քարանձավ» ռեստորան, որը քաղաքի կենտրոնից մի փոքր հեռու է, եւ կարող եք հասնել մեքենայով: Այստեղ միանգամայն կկտրվեք քաղաքային կյանքից ու ձեզ կզգաք բնության մի մասը:
Ռեստորանի սրահներից մեկը հենց քարանձավի մեջ է կառուցված, մյուս երկուսն էլ՝ գյուղական հացատների ինտերիերով են: «Քարանձավ» ռեստորանում կարող եք ուտել ինչպես ավանդական հայկական կերակրատեսակներ, այնպես էլ՝ որսի միս:
«Քարանձավ»-ից դուրս գալիս չմոռանանք անցնել Սիրո կամրջով ու ջուր խմել Սիրո Աղբյուրից: Վարպետը, որը կառուցել է աղբյուրն ու կամուրջը, իր սիրած աղջկա հետ ժամանակին այս անտառներում հաճախ է զբոսնել:
Հետագայում երիտասարդներն ամուսնացել են, ու վարպետը, ինչպես որ երազում «պատվեր էր ստացել», երեք ակով աղբյուր է կառուցել, որից հետո երեք զավակ ունեցել:
Մի քանի քայլ հեռավորության վրա «Քասախի ամրոց» ռեստորանային-հյուրանոցային համալիրն է:
Ամրոցի տեսքով կառուցված համալիրի բակում կարելի է տարբեր կենդանիների քարակերտ արձաններ տեսնել. Նոյան Տապանից իջած կենդանիներին են կրկնօրինակել:
Այստեղ ոչ միայն կարելի է համեղ սնվել, այլեւ հարմարավետ գիշերել:
Ապարանցիներն իրենց մասին անեկդոտներին հումորով են վերաբերվում
ՎՏԲ-Հայաստան բանկի Ապարանի մասնաճյուղի ավագ մասնագետ Լուսինե Ոսկանյանը շատ է սիրում հայրենի քաղաքը: Ասում է՝ առանց Ապարանի չի պատկերացնում իր կյանքը:
«Իմ քաղաքի հողն ու ջուրը ինձ համար շատ թանկ են: Ամենասիրելի վայրը մեր Սուրբ Խաչ եկեղեցին է: Շատ եկեղեցիներում եմ եղել, բայց հոգեպես լիարժեք խաղաղ այնտեղ եմ ինձ զգում»:
Ինչ վերաբերում է ապարանցիների մասին տարածված անեկդոտներին, ապա Լուսինե Ոսկանյանի խոսքով, իրենք դրանց հումորով են վերաբերվում:
«Մենք սիրում ենք պատմել դրանք»,- ասում է նա եւ ավելացնում,- «Ապարանցու ատամը ցավում է, գնում է բժշկի: Բժիշկն ասում է՝ բերանը լայն բացեք, ասեք «ա»: Ապարանցին հարցնում է՝ բժիշկ ջան, մեծատա՞ռ, թե՞ փոքրատառ «ա»:
Մասնաճյուղի կառավարիչ Կարեն Ֆարադյանն ապարանցի չէ: Մեկ տարուց ավելի է, որ աշխատում է Ապարանում: Տպավորությունները մարդկանցից ու քաղաքից միայն դրական են:
«Ընդհանուր մթնոլորտը շատ լավն է: Ավանդույթներով եւ մշակույթով հարուստ քաղաք է, պատմության մեջ իր դրոշմն ունի: Հայաստանում չկա մեկը, որ չգիտի այս քաղաքի մասին: Ապարանում հետաքրքիր վայրեր կան, որտեղ ժամանակը կարելի է լավ անցկացնել: Ես, օրինակ, երեկոն նախընտրում եմ ընկերներիս հետ «Քասախի ամրոց» ռեստորանում անցկացնել»,- ասում է նա:
Բանկի ավագ մասնագետ Լիլիթ Սեդրակյանը բնիկ ապարանցի է. «Հպարտ եմ, որ ծնվել եմ Ապարանում, սիրում եմ իմ հայրենի քաղաքը: Ինձ այստեղ լիարժեք երջանիկ եմ զգում: Քաղաքում բոլոր վայրերը սիրել են, չեմ կարող առանձնացնել: Ես ցանկացած անկյունում շատ լավ եմ զգում»:

Знакомые-незнакомые города: Апаран - Mediamax.am
У известного своим героическим прошлым и колоритной культурой города Апаран в последнее время «открылось второе дыхание». Новые развлекательные и культурные центры обещают местным жителям и гостям города интересное времяпрепровождение.
Легенда о лампаде
Название города местные жители связывают с легендой, которая гласит, что однажды над четырьмя вершинами горы Арагац повисла лампада, наполненная слезами Григория Просветителя. Она держалась без веревки («анпаран»), буквально висела в воздухе. Говорят, лампада и сейчас висит там, но увидеть ее может только человек с чистым сердцем. Именно в ее честь город получил название Анпаран, а буква «н» со временем исчезла.
Само поселение впервые упоминается в документах II века под названием Касах. Это был центр провинции Ниг исторической Армении – резиденция министерского дома Гнтуни. По другой версии, свое нынешнее название город получил в 10-м веке в значении апаран – дворец.
Городской колорит
Апаран, застроенный невысокими частными домами, отличается своеобразным колоритом. Он напоминает скорее поселок: на улицах можно встретить сельскохозяйственные машины или копающихся в земле кур.
Во дворе одного из зданий расположена единственная в городе детская площадка, куда после уроков сбегаются дети.
В Апаране есть и футбольный стадион, на котором периодически проходят разные матчи. Во время нашей поездки здесь стартовали игры между командами районных общин, открытие которых нам удалось запечатлеть.
Чтобы ощутить дух города, можно пройтись вдоль небольшого рынка. Здесь бывает особенно оживленно, когда торговцы в возрасте собираются вместе и начинают обсуждать социально-экономические проблемы Армении или способы заработка.
Из серии «Обязательно к посещению»
Апаран находится в 59 км от Еревана. Сюда можно попасть на обычных или маршрутных такси. Первое, что стоит сделать по прибытии в город –посетить базилику IV века.
По словам местных жителей, «Сурб хач» обладает особой силой, потому что здесь хранится обломок креста, на котором был распят Иисус Христос. Отец Мушег рассказывает, что в 2006 году на правой колонне храма проступило изображение Богоматери Марии, которое сохранилось до сих пор.
После церкви можно пройти к мемориалу «Возрождение», посвященному Баш-Апаранскому сражению: в 1918 году жители Апарана героически сражались против движущихся из Александрополя к Еревану турецких захватчиков, и остановили их продвижение.
По соседству с мемориалом расположена гробница Драстамата Канаяна (Дро).
Любителям культуры
Культурная жизнь в Апаране недавно начала развиваться с новой силой. В городском культурном центре, хоть и без постоянного репертуара, действует театр, а также кинотеатр. Так что, если ваше путешествие совпадет с выступлением труппы или показом фильма, можете воспользоваться случаем и интересно провести время.
Но если в день вашего визита не предвидится ни того, ни другого, вы все равно найдете, чем заняться в культурном центре. В музее Апарана, который откроется в ближайшее время, будут представлены три экспозиции.
Здесь можно увидеть экспонаты, относящиеся к Баш-Апаранскому сражению, Арцахской войне, а также к жизни города, его культуре и истории.
Во время раскопок, проводимых в разные годы, здесь было обнаружено множество предметов быта, посредством которых музей представит древнейшую историю поселения.
Места для активного отдыха
Любителям активного отдыха Апаран идеально подойдет зимой. Здесь есть все условия для занятий лыжным спортом. По канатной дороге можно подняться на вершину горы, а оттуда спуститься на лыжах. В будущем здесь планируется строительство большого горнолыжного центра.
В Апаране можно также провести время за игрой в бильярд: зал открыт практически постоянно.
Где и что попробовать и где переночевать
Апаранцы известны своей гостеприимностью и в этом городе не придется долго искать, где вкусно поесть. Если вы интересуетесь традиционными блюдами разных местностей Армении, то в Апаране вам стоит попробовать «крчик» - местное блюдо, которое готовят из квашеной капусты и пшеничной крупы.
А любители быстрого питания могут зайти в знаменитый супермаркет «Гнтуник», где продаются испеченные на месте свежий хлеб, разнообразная выпечка, пицца и т.д.
Если же вы хотите поесть быстро, но в более спокойной обстановке, то можете заказать лагмаджо в кафе напротив.
Любителям природы советуем обязательно посетить ресторан «Карандзав» (пещера), расположенный на удалении от центра - отправиться туда стоит на автомобиле. Здесь вы сможете оторваться от городской суеты и ощутить себя частью природы.
Один из залов ресторана находится непосредственно в пещере, а другие два стилизованы под сельские пекарни.
В ресторане «Карандзав» можно заказать традиционные армянские блюда и даже дичь.
Выйдя из «Карандзава», не забудьте пройтись по «Мосту любви» и выпить воды из «Источника любви». Мастер, построивший мост и источник, в свое время часто прогуливался в этих местах со своей любимой. Позже, когда влюбленные уже были женаты, мастер во сне «получил заказ» на строительство моста и источника с тремя протоками, после чего у него родилось три сына.
В нескольких шагах отсюда находится ресторанно-гостиничный комплекс «Касахская крепость».
Во дворе комплекса, построенного в виде крепости, можно увидеть каменные изваяния зверей, выходящих из Ноева ковчега.
Здесь можно не только вкусно поесть, но и  комфортно переночевать.
Апаранцы с юмором относятся к анекдотам о себе
Старший специалист апаранского филиала Банка ВТБ (Армения) Лусине Восканян очень любит родной город и говорит, что не представляет своей жизни без Апарана.
«Мне очень дороги земля и вода моего города. Мое любимое место – церковь Святого креста. Я бывала во многих храмах, но душа по-настоящему отдыхает только там».
Что касается популярных анекдотов об апаранцах, то, по словам Лусине Восканян, сами апаранцы относятся к ним с юмором.
«Мы любим рассказывать их, - говорит она и добавляет. – У апаранца разболелся зуб, и он пошел к врачу. Врач говорит: откройте рот, скажите «а». А апаранец спрашивает: доктор, а какую «а» сказать – заглавную или строчную?».
Управляющий филиала Карен Фарадян переехал в Апаран более года назад, и пока у него только положительные впечатления о городе и его жителях.
«Общая атмосфера очень положительная. Этот город имеет богатые традиции и культуру, он оставил след в истории страны. В Армении нет никого, кто бы не знал об Апаране. Здесь есть много мест, где можно хорошо провести время. Я, например, предпочитаю проводить время с друзьями в «Касахской крепости», - говорит он.
Старший специалист банка Лилит Седракян родом из Апарана: «Я горжусь тем, что родилась в Апаране и очень люблю свой город. Я совершенно счастлива здесь. В Апаране мне нравится все, трудно даже выделить что-то. Мне хорошо в любом уголке этого города».