Ծանոթ-անծանոթ քաղաքներ՝ Արմավիր - Mediamax.am
Երեւանից 48 կմ հեռավորության վրա է գտնվում Հայաստանի համեմատաբար երիտասարդ քաղաքներից մեկը՝ Արմավիրը: Հոկտեմբերյանի շրջանի նախկին կենտրոնը 1995-ին է ստացել  քաղաքի կարգավիճակ ու դարձել Արմավիրի մարզկենտրոնը:
Քաղաքը նախկինում ունեցել է Սարդարաբատ, Սարդարապատ, Հոկտեմբերյան անվանումները։ Սարդարապատը Հոկտեմբերյան է վերանվանվել 1935-ին ի պատիվ Հոկտեմբերյան Մեծ Հեղափոխության, իսկ 1990 թ-ից վերանվանվել է Արմավիր։
Երեւանի խաների կողմից այստեղ կառուցել է Սարդարապատ բերդը, որը հանդիսացել է Երեւանի խանության Սարդարապատի մահալի գլխավոր ամրոց- կենտրոնը՝ Երեւանից հետո լինելով երկրորդ ամուր բերդը։ Արեւելյան Հայաստանը պարսկական լծից ազատագրվելուց հետո՝ 1827-ին, ռուսական զորքերը գրավել են այն, ինչից հետո բերդը վերացվել է։
Մինչեւ Արեւելյան Հայաստանի՝ Պարսկական տիրապետությունից դուրս գալը,  մարզի տարածքում բնակվել են մեծ քանակությամբ թուրքեր եւ պարսիկներ, որոնք 1827 թ-ին հեռացել են այստեղից։ 1828-1829 թթ. տարածքը  վերաբնակեցվել է Արեւմտյան Հայաստանից եւ Պարսկահայաստանից գաղթած բնակիչներով։
Քաղաքի արդյունաբերությունը
Արմավիրն ունի զարգացած արդյունաբերություն, որում մեծ տեսակարար կշիռ ունեն ագրոարդյունաբերական համալիրի ձեռնարկությունները։ Քաղաքում կա խորդենու վերամշակման գործարան, որը միակն է Հայաստանում։ Այստեղ կան նաեւ պահածոների, գինու եւ կոնյակի գործարաններ։ Ասում են, յուրահատուկ է հատկապես Արմավիրում արտադրվող վերմուտ տեսակի գինին:
Ո՞ւր գնալ Արմավիրում
Արմավիրի այցելուների համար նորություն չէ Սարդարապատ հուշահամալիրն իր թանգարանով՝ նվիրված 1918թ. մայիսի 22-28-ին Սարդարապատում թուրք զավթիչների դեմ մղված պատմական հերոսամարտին:
Արմավիրցիները, սակայն, վստահեցնում են, որ քաղաքում այլ հետաքրքրիր վայրեր եւս կան: Զբոսաշրջիկներին այստեղ խորհուրդ են տալիս լինել քաղաքի կենտրոնական զբոսայգում, որտեղ, ինչպես տեղաբնակներն են ասում, թթվածնի մեծ պաշար կստանան: Այգու մոտ է գտնվում 2014-ին բացված Սուրբ Գրիգոր Նարեկացի եկեղեցին: Հարակից տարածքում շատ են սրճարանները: Քաղաքի կենտրոնական հատվածում է գտնվում մշակույթի տունը, որտեղ ժամանակ առ ժամանակ ներկայացումներ ու  համերգներ են կազմակերպվում:
Սակայն, ամենահետաքրքիր վայրերից մեկի մասին չգիտեն անգամ շատ տեղաբնակներ: Արմավիրի հենց կենտրրոնում՝ նախկին ստադիոնի մոտ է գտնվում կենդանաբուսաբանական այգին:
Այգու այցելուներին «դիմավորում են» սիրամարգերը, փասիանները, տարբեր տեսակի ու գույների թռչունները, կապիկները, արջերը, առյուծները: Կենդանիների հետ շփվելուց բացի՝ այցելուները կարող են վայելել իրենց հանգիստը մի քանի հարյուր հեկտար կանաչ տարածքում՝ հազվագյուտ տեսակի բույսերի ու ծառերի կողքին:
Տարածքը ոչ միայն որպես կենդանաբանական այգի է ծառայում, այլեւ կենդանիների պաշտպանության կենտրոն. հիմնադիրն այստեղ բերում է վիրավոր թռչունների ու կենդանիների, խնամում ու բուժում է նրանց:
Որտե՞ղ եւ ի՞նչ ուտել Արմավիրում
Քաղաքի մուտքի մոտ՝ Կարմիր կամուրջի հարեւանությամբ զբոսաշրջիկները կարող են կանգ առնել ու հանգստանալ «Կարմիր կամուրջ» համալիրում:
Բացօթյա տաղավարներում եւ առանձնացված սենյակներում այցելուները կարող են վայելել հայկական խոհանոցի տարբեր ճաշատեսակներ:
Քաղաքում շատ են նաեւ արագ սննդի կետերը, սրճարաններն ու պանդոկ-ռեստորանները: Հատկապես խաշի սիրահարներն այստեղ չեն ձանձրանա. հենց քաղաքի կենտրոնում նրանք կարող են գտնել մի քանի պանդոկ, որտեղ այցելուներին առաջարկում են ավանդական հայկական խաշ՝  Արմավիրի տնական օղիով ու թթվով:
Արմավիրցիները դժվարանում են խոսել իրենց բնորոշ խոհանոցային յուրահատկությունների մասին, ճաշատեսակներից առանձնացնում են «գյուղական ապուրները»՝  լոբախաշուն, ավելուկով ու ոսպով ապուրները,  որոնց պատրաստման ու ճաշակելու ընթացքը, ասում են, շատ գերդաստաններում հատուկ ծեսի վերածվում: Լոբով ու ավելուկով ապուրի մատուցումն, օրինակ, նման է խաշի մատուցմանը՝  լավաշով, սխտորով ու օղիով, որից հետո էլ մսային որեւէ ճաշատեսակ է «պահանջվում»:
Արմավիրցիներն իրար հերթ չտալով խոսում են օղու ու գինու տեսակների մասին, հետո նկատում, որ յուրաքանչյուրի մառանում անփոխարինելի տեղ է զբաղեցնում ծիրանի օղին, որի համն ու հոտը անհնար է մոռանալ:
Հյուրերին «համեղ» դիմավորելու ու ճանապարհելու ավանդույթի մասին
ՎՏԲ Հայաստան բանկի Արմավիր մասնաճյուղի կառավարիչ Մելիքսեթ Խաչատրյանի փոխանցմամբ, քաղաքն աչքի է ընկնում իր հանգստությամբ, բարի ու խաղաղ բնակիչներով, որոնք զբաղված են իրենց առօրյա հոգսերով ու աշխատանքով:
Խոսելով ավանդույթների մասին՝ Մելիքսեթ Խաչատրյանը նշում է, որ արմավիրցիները հյուրասեր մարդիկ են ու սիրում են իրենց հյուրերին «համեղ» դիմավորել ու ճանապարհել:
Մասնաճյուղի Ֆինանսական խորհրդատու Ռուզաննա Համբարձումյանն իր հարազատ քաղաքը սիրում է կոկիկ լինելու համար: Խոսելով ժամանցի վայրերի բացակայության մասին՝ նա նկատում է, որ երիտասարդների համար դա մեծ խնդիր չէ, քանի որ շատերը օրվա մեծ մասն անցկացնում են Երեւանում՝ այնտեղ հաճախելով կինո, թատրոն ու մշակութային այլ վայրեր:
«Կցանկանայի, որ մեր քաղաքն ավելի զարգանար, փողոցները լուսավորության ու ճանապարհների նորոգման հարցը լուծվեր, նոր մշակութային օջախներ բացվեին»,-ասում է Ռուզաննան:

Знакомые-незнакомые города: Армавир - Mediamax.am
В 48 км от Еревана расположен Армавир – один из относительно молодых армянских городов. Бывший центр Октемберянской области получил статус города в 1995 году и стал райцентром Армавирского марза.
В прошлом город назывался Сардарабат, затем - Сардарапат и Октемберян. Сардарапат был переименован в Октемберян в 1935 году в честь Великой Октябрьской революции, а в 1990 году город получил свое нынешнее название – Армавир.
Сардарапатскую крепость строили ереванские ханы. Крепость была центром поселения Сардарапат, входящего в состав Ереванского ханства. Освободившись от персидского гнета, в 1827 году Восточная Армения оказалась под контролем российских войск и вскоре после этого крепость была разрушена.
До выхода Восточной Армении из-под власти Персии на территории марза проживало множество турок и персов, которые в 1827 году покинули свои села. В 1828-1829 гг. на этой территории обосновались переселенцы из Восточной и Персидской Армении.
Промышленность города
В Армавире развита промышленность, в которой большую долю составляют предприятия агросектора. В городе есть фабрика по переработке герани – единственная в Армении. Здесь также действуют заводы по производству консервов, вина и коньяка. Говорят, особенно хорош армавирский вермут.
Куда пойти в Армавире?
Широко известны мемориал и музей, посвященные героической Сардарапатской битве с турками (22-28 мая 1918 года). Армавирцы, однако, уверяют, что в городе есть и другие интересные места. Туристам советуют побывать в городском парке, где, как утверждают местные жители, можно получить «хорошую дозу» кислорода. У парка расположена открытая в 2014 году церковь Св. Григора Нарекаци.
В этом же районе большой выбор разных кафе. В центре города находится Дом культуры, в котором периодически проходят спектакли и концерты.
Однако об одном из самых интересных мест не знают даже многие местные жители. В самом центре Армавира, у старого стадиона, находится зооботанический сад.
Посетителей парка «встречают» павлины, фазаны, птицы разных видов и расцветки, обезьяны, медведи и львы. После общения с животными посетители могут отдохнуть среди редких растений и деревьев, покрывающих территорию в несколько сотен гектар.
Территория служит не только в качестве зоопарка, но и как центр защиты животных: сюда приводят раненых птиц и зверей, лечат и заботятся о них.
Где и что стоит попробовать в Армавире?
У въезда в город – по соседству с Красным мостом – туристы могут остановиться и отдохнуть в комплексе «Красный мост».
В открытых павильонах и отдельных залах посетители могут заказать разные блюда армянской кухни.
В городе много пунктов быстрого питания, кафе и ресторанов. Особенно понравится здесь любителям хаша: в центре города можно найти несколько ресторанов, предлагающих армянский хаш с местной домашней водкой и соленьями.
Армавирцы затрудняются назвать особенности местной кухни. Выделяют «сельские супы» - лобахашу и суп с щавелем и чечевицей. Говорят, их приготовление во многих семьях является целым ритуалом. Оба этих супа подают как хаш - с лавашом, чесноком и водкой.
Армавирцы с восторгом рассказывают о различных марках местных вин и водки, и добавляют, что в погребе каждого армавирца особое место занимает абрикосовая водка, вкус которой невозможно забыть.
О традиции «вкусно» встречать и провожать гостей
Как рассказал управляющий филиалом Банка ВТБ (Армения) Меликсет Хачатрян, город отличается своей безмятежностью, добрыми и мирными жителями, которые заняты своими повседневными хлопотами и делами.
Говоря о традициях, Меликсет Хачатрян отметил, что армавирцы очень гостеприимные люди и любят «вкусно» встречать и провожать гостей.
Финансовый консультант филиала Рузанна Амбарцумян любит свой родной город за аккуратность. Говоря об отсутствии развлекательных центров, она отметила, что для молодежи это не проблема, поскольку большинство проводит свой досуг в Ереване.
«В то же время, хотелось бы, чтобы наш город развивался, открывались новые культурные центры», - говорит Рузанна.