Մեզ հարկավոր է Ղարաբաղյան պատերազմի թանգարան, վստահ է Ալեքսանդր Օհանյանը
Լրագրող Ալեքսանդր Օհանյանն, ով երկար տարիներ աշխատել է որպես "Գոլոս Արմենիի” թերթի թղթակից, արդեն մի քանի տարի է, ինչ մտածում է Հայաստանում Զինվորական թղթակիցների ասոցիացիա եւ Ղարաբաղյան պատերազմի թանգարան ստեղծելու գաղափարի շուրջ: Չնայած վերջին տարիներին Ալեքսանդրը դադարել է զբաղվել ակտիվ լրագրողական գործունեությամբ եւ աշխատում է որպես "Հայջրմուղ” ընկերության մամուլի քարտուղար, նա պատրաստ է գործընկերներին միավորել այս գաղափարի շուրջ:
“Ղարաբաղյան պատերազմի մասին գրած բոլոր մեր լրագրողները ինչ-որ չափով մասնակցել են դրան: Այո, կա ունի դասական կանոն, ըստ որի լրագրողը պարտավոր է անկողմնակալ լինել ցանկացած իրավիճակում: Բայց ես այնքան էլ համաձայն չեմ դրան այն դեպքում, երբ խոսքը քո ժողովրդի ազգային-ազատագրական պատերազմի մասին է: Ես կարող են անկողմնակալ լինել, երբ ինձ գործուղում են, օրինակ` Սուդան` այնտեղի էթնիկական հակամարտությունը լուսաբանելու համար: Ինչ վերաբերում է  Ղարաբաղյան պատերազմին, ապա հնարավոր չէ լուսաբանել ռազմական գործողություները եւ չմասնակցել քո ժողովրդի պատերազմին”, - ասում է Ալեքսանդրը:
Ալեքսանդր Օհանյանի անձնական արխիվից
Նա չի բացում բոլոր չակերտները` նշելով, որ “երբ ես եւ գործընկերներս աշխատում էինք Ղարաբաղում, եղել են իրավիճակներ, երբ մեզանից պահանջվում էր “մարտական միավոր” դառնալ”:
“Գտնվելով այնտեղ` մենք անում էինք այն, ինչ անհրաժեշտ էր այս կամ այն պահին”, - նշում է  նա:
Ղարաբաղյան պատերազմին եղած հայաստանցի լրագրողները չունեն ռազմական գործողությունների մասնակցի կամ դրան հավասարեցված կարգավիճակ: Ալեքսանդր Օհանյանը մտադիր է ստեղծել հասարակական կազմակերպություն, որը կմիավորի պատերազմում եղած բոլոր լրագրողներին, եւ դիմել պաշտպանության նախարարությանը եւ Գլխավոր գերագույն հրամանատար` ՀՀ նախագահին նման կարգավիճակ ստանալու համար:
“Ասոցիացիայի գլխավոր խնդիրը` Ղարաբաղյան պատերազմի թանգարանի ստեղծումն է: Մենք բոլորս ունենք անձնական արխիվներ, որոնք կարող են հիմք հանդիսանալ թանգարանի ֆոնդերի համար”, - ասում է Ալեքսանդրը:
Նա վստահ է, որ Ղարաբաղյան պատերազմի թանգարանն անհրաժեշտություն է եւ անկեղծորեն զարմանում է, որ այն մինչ օրս չի ստեղծվել:
«Մենք հաղթել ենք այս պատերազմում, բայց մեզ հաղթողի նման չենք պահում: Հասկանում եմ, երբ խոսքը գնում է միջազգային ասպարեզի մասին, այնտեղ գործում են քաղաքական կոռեկտության նկատառումներ: Բայց նույնիսկ մեր տանը մենք մեզ հաղթողի նման չեք պահում», - ասում է Ալեքսանդրը:
Նա հույս է հայտնում, որ երկրի ղեկավարությունը կսատարի թանգարանի ստեղծման գաղափարին: «Ինչո՞ւ չստեղծել այդ թանգարանը Եռաբլուրում, որտեղ հանգչում են մեր հերոսները», -  առաջարկում է Ալեքսանդր Օհանյանը: Նրա խոսքերով, թանգարանային նմուշների մի մասը կարելի է շարժական անել` պարբերաբար ցուցադրելով դրանք Հայաստանի մարզերում, ինչպես նաեւ ստեղծել վիրտուալ տարբերակ, որը ինտերնետի միջոցով հասանելի կլինի աշխարհի ցանկացած անկյունում:
«Թանգարանի առանցքային մաս կկազմեն լրագրողների արխիվները, քանի որ դրանք ավելի կանոնակարգված են: Բայց մենք կդիմենք նաեւ պատերազմի բոլոր մասնակիցներին` լուսանկարներ, վկայություններ ներկայացնելու խնդրանքով: Վստահ եմ, որ արդյունքում մեզ կհաջողվի հավաքել նյութերի բացառիկ հավաքածու Ղարաբաղյան պատերազմի վերաբերյալ, որը հասանելի կլինի ինչպես Հայաստանի քաղաքացիների, այնպես էլ մեր երկրի հյուրերի համար», - ասում է Ալեքսանդրը:
Բնականաբար, թանգարանի ստեղծումը ոչ կոմերցիոն նախաձեռնություն է: Առաջնահերթ խնդիր է տարածքի հատկացումը: Դրանից հետո անհրաժեշտ կլինեն միջոցներ թանգարանային նմուշների նախապատրաստման եւ աշխատակիցների աշխատավարձի համար:
Ալեքսանդր Օհանյանը հույս ունի, որ թանգարանի ստեղծման գաղափարը աջակցություն կստանա Հայաստանի ղեկավարության մոտ: Միաժամանակ, ասում է նա, գաղափարի շուրջ կարող են համախմբվել նաեւ հայաստանյան բիզնես-հանրության ներկայացուցիչները:
Մեդիամաքսը կհետեւի Ալեքսանդր Օհանյանի նախաձեռնությանը եւ պատրաստ է տեղեկատվական աջակցություն ցուցաբերել նրա գաղափարին:

Нам нужен Музей Карабахской войны, убежден Александр Оганян
Журналист Александр Оганян, долгие годы работавший корреспондентом газеты «Голос Армении», уже несколько лет вынашивает идею создания в Армении Ассоциации военных корреспондентов и Музея Карабахской войны. Несмотря на то, что в последние годы Александр отошел от активной журналистики и работает пресс-секретарем компании «АрмВодоканал», он готов объединить коллег вокруг своей идеи.
«Все наши журналисты, которые писали о Карабахской войны, в той или иной степени участвовали в ней. Да, есть классический канон, который гласит, что журналист должен оставаться беспристрастным при любых обстоятельствах. Но я не очень согласен с ним в тех случаях, когда речь идет о национально-освободительной войне твоего народа. Я могу быть бепристрастным, если меня командируют, к примеру, в Судан - для освещения идущего там этнического конфликта. Что касается Карабахской войны, то было невозможно освещать боевые действия и не принимать участия в войне, которую ведет твой народ», - говорит Александр.
Из личного архива Александра Оганяна
Он не раскрывает всех собок, замечая лишь, что «когда я  и мои коллеги работали в Карабахе, возникали ситуации, когда от нас требовалось стать боевоей единицей».
«Находясь там, мы делали то, что было нужнее всего в тот или иной момент», - замечает он.
У армянских журналистов, побывавших на Карабахской войне, нет статуса участника боевых действий, или хотя приравненного к ним. Александр Оганян планирует создать общественную организацию, которая объединит всех журналистов, побывавших на войне, и обратиться за получением такого в статуса в министерство обороны и к Верховному главнокомандующему - президенту Армении.
«Главной задачей ассоциации будет создание Музея Карабахской войны. У всех у нас есть личные архивы, которые могут стать основой для создания фондов музея», - говорит Александр.
Он убежден в том, что Музей Карабахской войны является необходимостью и искренне удивляется, что он до сих пор не создан.
«Мы победили в этой войне, но не ведем себя как победители. Я понимаю, что когда речь идет о международной арене, то там действуют соображения политкорректности. Но мы не ведем себя как победители даже у себя дома», - говорит Александр.
Он надеется, что руководство страны поддержит идею содания музея. «Почему бы не создать этот музей на территории Ераблура, где похоронены наши герои?», - предлагает Александр Оганян. По его словам, часть экспозиции музея можно сделать мобильной, регулярно демонстрируя ее в марзах Армении, а также создать виртуальную версию, доступную в любой точке мира через интернет.
«Ядром экспозиции станут архивы журналистов, поскольку они более систематизированы. Но мы также обратимся ко всем участникам войны с просьбой предоставить интересные фотографии, свидетельства. Уверен, что в конечном итоге мы сможем получить уникальное собрание материалов о Карабахской войне, которое будет доступно как для граждан Армении, так и для гостей нашей страны», - говорит Александр.
Создание Музея является некоммерческой инициативой. Первоочередной задачей является вопрос выделения помещения для музея. После его понадобятся средства для организации экспозиции и зарплаты сотрудников музея.
Александр Оганян надеется, что идея создания музея получит поддержку руководства Армении. В то же время, говорит он, вокруг идеи могли бы сплотиться и представители армянского бизнес-сообщества.
Медиамакс будет следить за инициативой Александра Оганяна и готов оказывать информационное содействие проекту.