Նորագույն պատմություն [մաս 2]. ինչպես Շերը եկավ «մութ ու ցուրտ» Հայաստան - Mediamax.am
2012թ. դեկտեմբերին Մեդիամաքս-ը գործարկեց «Նորագույն պատմություն» հատուկ նախագիծը, որի շրջանակներում պարբերաբար ներկայացնելու է 1990 թվականից ի վեր Հայաստանում տեղի ունեցած կարեւոր իրադարձությունները:
Շերը Երեւանում
Լուսանկարը` Մխիթար Խաչատրյանի:
Շերը Երեւանի մանկատներից մեկում
Շերը «Արմենիա» հյուրանոցի մոտ
Շերը Ռուբեն Քերոբյանի բնակարանում
Լուսանկարը` Ռ. Քերոբյանի արխիվից:
Լուսանկարը` Աշոտ Մխիթարյանի:
Շերը Էջմիածնում
Ռուբեն Քերոբյանը
«Արմենիա» հյուրանոցի այս համարում էր բնակվում Շերը
Առաջին գլուխը պատմում էր Իէն Գիլանի` 1990 թվականին Երեւանում տրված չորս համերգների մասին:
Այսօր կպատմենք այն մասին, թե ինչպես 1993 թվականի ապրիլին անսպասելիորեն Երեւան ժամանեց ամերիկյան դերասանուհի եւ երգչուհի Շերը` Շերիլին Սարգսյանը:
Գնալ Brit Awards մրցանակաբաշխությանը, թե՞ մեկնել Հայաստան
Ահա ինչ էր գրել բրիտանական Independent-ի թղթակից Զոյե Հելլերը Շերի հայաստանյան այցի մասին 1993 թ.-ի մայիսի 9-ի համարում.
«Կեսգիշեր է Երեւանում, Հայաստանի մայրաքաղաքում: Շերը նստած է «Արմենիա» հյուրանոցի իր համարի բազմոցին՝ մտորելով իր նախնիների երկիր երկօրյա բարեգործական առաքելությամբ ժամանելու հնարավոր շարժառիթների մասին: Ապրիլի 28-ն է…
Երկար ժամանակ մարդիկ ասում էին, որ նա պետք է որեւէ բան ձեռնարկի Հայկական հարցի համար, քանի որ իր հայրը հայ է: Սակայն նա համոզված չէր: «Ես մտածում էի, թե ի՞նչ կարող եմ անել: Փոքր-ինչ նյարդայնանում էի: Այնուամենայնիվ, կարծում էի, որ ես ամերիկացի եմ, հորս չեմ տեսել 11 տարեկանից: Ես ինձ ամերիկացի եմ զգում, ոչ հայ»:
Շերը «Արմենիա» հյուրանոցի մոտ:
Սակայն հետո մի անբացատրելի ազդակ հասավ նրան: «Նրանք խնդրում էին էին ինձ գնալ Բրիտանական մրցանակաբաշխությանը (Brit Awards): Մի առավոտ վեր կացա, զանգեցի մենեջերիս եւ ասացի՝ Բամփեր, ե՞րբ է այդ մրցանակաբաշխությունը: Նա ասաց՝ վաղը երեկոյան: Պատասխանեցի՝  լավ, արի գնանք: Սակայն հետո, արդեն ճանապարհին, ասացի մենեջերիս՝ «Բամփեր, գիտես, չեմ կարծում, որ ցանկանում եմ Անգլիա գնալ,  կարծում եմ, որ ես ուզում գնալ Հայաստան»:
Երբ նրանք փետրվարին ժամանեցին Լոնդոն, հանդիպեցին Մեծ Բրիտանիայում ՀՀ դեսպան Արմեն Սարգսյանի հետ: Նրանք քննարկեցին գաղափարը եւ այցը կազմակերպելու համար որոշեցին դիմել Միացյալ Հայկական հիմնադրամին…
Պատմում է ԵՊՀ Ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի  ռադիոհեռուստատեսային ժուռնալիստիկայի ամբիոնի վարիչ Մուշեղ Հովսեփյանը
«Մութ ու ցուրտ» տարիներն էին: Հեռուստատեսությամբ հայտնել էին Շերի ժամանման մասին, բայց այդ տարիներին հեռուստացույց ասվածը մի փոքր հարաբերական էր. հովհարային անջատումների պարագայում ոչ բոլորն էին հնարավորություն ունենում դիտել այն: Այնպես որ Շերի այցի եւ ԵՊՀ-ում կայանալիք հանդիպման մասին ես իմացա հենց համալսարանում:
Հանդիպումը կայացավ ԵՊՀ կենտրոնական մասնաշենքի 5-րդ հարկի դահլիճում` այդ տարիների համար բարձր մակարդակի հանդիպում էին կազմակերպել:  Նրան մեծ շքախումբ էր ուղեկցում` անվտանգության աշխատակիցներ, լրագրողներ ու լուսանկարիչներ: Դահլիճում շատ ցուրտ էր, բոլորը վերարկուներով կծկված կանգնած էին, բայց դահլիճը լեփ-լեցուն էր: Մեր հյուրը եւս մրսում էր, բայց կարողացավ շատ ջերմ ու մտերմիկ մթնոլորտ ստեղծել: Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ԵՊՀ ռեկտորը: Հանդիպումը տեւեց մոտ մեկ ժամ:
Շերը ներկաներին ողջունեց հայերեն, մի քանի բառ էլ հայերեն ասաց, որոնք հիմա դժվարանում եմ մտաբերել: Բոլորն ուրախացել եւ ծափահարում էին: Նա շատ անմիջական էր խոսում:
Ասում էր, որ իրեն լիովին հայ է համարում, խոսեց իր հայրիկի, ազգանվան մասին, որից երբեք հրաժարվելու մտադրություն չի ունեցել: Ասում էր, որ Հայաստանն իր պատմական հայրենիքն է: Շատ բաց էր խոսում ամեն ինչի մասին, ազատ ու սուր, իսկ մենք սովոր չէինք նման ազատ խոսքի:
Անդրադարձավ նաեւ Ղարաբաղի խնդրին, ասում էր, որ այն մեր հայրենիքի մի մասն է, այնտեղ մեր հողերն են եւ ամեն ինչ պետք է արվի դրանք վերադարձնելու համար:
Մեծ հայրենասիրությամբ էր խոսում, ազգային գաղափարախոսություն կար նրա խոսքում, մի պահ ինձ անգամ թվաց,  թե ՀՅԴ Հայ Դատի գրասենյակն էր կազմակերպել նրա այցը: Ազատ քննադատում էր բոլորին, միջազգային հանրությանը, իսկ հայերին կոչ էր անում ուժեղ լինել, ասում էր, որ չպետք է թույլ տանք ցեղասպան Թուրքիային երկրորդ անգամ կոտորել մեր ժողովրդին:
Իմանալով, որ Երեւանում կոնսերվատորիա կա` Շերը ափսոսանք հայտնեց, որ ժամանակի սղության պատճառով չի կարող լինել նաեւ այնտեղ:
Հանդիպման ավարտին ասաց, որ կրկին այցելելու է իր պատմական հայրենիք:  Ցավոք, հիշողությանս մեջ չի տպավորվել` բուհի կողմից  նրան ինչ-որ նվեր տվեցին, թե ոչ:
Այդ հանդիպումից 20 տարի է անցել, ինձ համար զարմանալի է, որ այդ ընթացքում նա ոչ խոսեց, ոչ էլ շարունակեց իր աջակցությունը: Եթե անձամբ ներկա եղած չլինեի հանդիպմանը, կմտածեի, որ այն իրեն ի ցույց դնելու հերթական քայլն էր, բայց նման բան չկար` նա ուղղակի եկել էր տեսնելու եւ օգնելու իր հայրենակիցներին:
Լույս եւ տաք ջուր` հատուկ Շերի համար
«Արմենիա» հյուրանոցը այդ տարիներին ենթարկվում էր հովհարային անջատումներին, ինչպես եւ ողջ քաղաքը: Սակայն Շերի Երեւան այցի կապակցությամբ հյուրանոցը ստանում էր մի փոքր ավել էլեկտրաէներգիա եւ տաք ջուր, քան սովորական օրերին:
Երգչուհու հետ եկել էր իր անձնական խոհարարը: Նա էր պատրաստում երգչուհու ուտեստները՝ օգտվելով հյուրանոցի խոհանոցից:
Երգչուհին ապրում էր լյուքս կարգի թիվ 541 սենյակում (այժմ` 521): Նա իր հետ բերել էր Բարբի տիկնիկներ, որոնք բաժանում էր հյուրանոցի աշխատակիցների երեխաներին:
«Արմենիա» հյուրանոցի այս համարում էր բնակվում Շերը:
Պատմում է լուսանկարիչ Մխիթար Խաչատրյանը
Շերի այցի ժամանակ աշխատում էի «Արմենպրես» գործակալությունում: Երգչուհու հետ շրջել եմ երկու օր:
Այդ օրերին մեր խմբագրության հեռախոսը չէր լռում:  Զանգում նաեւ արտերկրից, անգամ` Ավստրալիայից: Բոլորը ցանկանում էին ստանալ Շերի լուսանկարները:
Զարմանալի բան էր: Այդ տարիներին շատ ճանաչված մարդիկ, աստղեր, քաղաքական գործիչներ այցելում էին Հայաստան, սակայն չեմ հիշում մի դեպք, որ հետաքրքրությունն այդքան մեծ լիներ, որքան եղավ Շերի այցի դեպքում:
Շերն իսկական աստղի պես էր իրեն պահում: Գիտեր, թե ինչպես է պետք աշխատել լուսանկարիչների, օպերատորների համար: Իր պատվիրակության կազմում 4 անձնական լուսանկարիչներ ուներ: Դա վկայում էր այն մասին, որ այդ այցն ավելի շատ շոու էր, որը պետք է լայնորեն լուսաբանվեր:
Առաջին հանդիպումս երգչուհու հետ տեղի ունեցավ Հանրապետության հրապարակում: Նա դուրս էր գալիս «Արմենիա» հյուրանոցից, պետք է շրջեր հրապարակով: Վերցրել էի մեկ ժապավեն՝ կարծելով, որ դա լիովին կբավարարի նրա շրջայցը լուսանկարելու համար: Սակայն հյուրանոցից մինչեւ Ազգային պատկերասրահի շենքն ընկած հատվածում նա այնքան բաներ արեց, որ ժապավենս սպառվեց: Նրա ամեն մի քայլն եւ ժեստը լուսանկարելու արժանի էր: Ազգային պատկերասրահի բակում նա բարձրացավ Լենինի տապալված արձանի վրա ու սկսեց լուսանկարվել:
Հաջորդ օրը պետք է լուսաբանեի նրա այցը Էջմիածին: Նրան դիմավորեցին, էքսկուրսիա կազմակերպեցին, բայց հանդիպում Ամենայն հայոց կաթողիկոսի հետ տեղի չունեցավ:
Շերը Էջմիածնում:
Էջմիածնից հետո պլանավորված էր Շերի հանդիպումը ՀՀ նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի հետ: Սակայն, երբ Էջմիածնից Երեւան վերադարձանք, մեզ տեղեկացրին, որ երգչուհու ինքնազգացողությունը լավ չէ, եւ հանդիպումը հետաձգվելու է: Մինչեւ օրս էլ համոզված եմ, որ դա պարզապես կամակորություն էր երգչուհու կողմից: Հավանաբար, ցանկանում էր ցույց տալ, որ կարող է հետաձգել անգամ երկրի առաջին դեմքի հետ հանդիպումը: Որքան հիշում եմ, նախագահի հետ հանդիպումը ի վերջո կայացավ` այցի վերջին օրը:
Շատ լավ հիշում եմ նաեւ Շերի այցը Երեւանի մանկատներից մեկը: Նա երեխաների բաժանեց իր հետ բերած նվերները, անգամ համտեսեց երեխաներին մատուցվող ճաշից: Դա եւս ժեստ էր՝ ուղղված լուսանկարիչներին:
Ռուբեն Քերոբյան. «Շերի համար սպիտակ մեխակներ գնեցի»
Երեւանյան այցի շրջանակներում Շերելին Սարգսյանը ցանկություն հայտնեց այցելել անապահով ընտանիքներից մեկը: Մեր ընտանիքը հաշվառված էր սոցիալական հարցերի նախարարությունում: Ես ու կինս այդ տարիներին գործազուրկ էինք, ունեինք հինգ երեխա:
Շերը Ռուբեն Քերոբյանի բնակարանում:
Շերիլինը մի պայման էր դրել՝ ընտանիքի երեխաներն ուսման մեջ պետք է առաջատար լինեին: Սկզբից ընտրվել էր երկու ընտանիք: Վերջնական ընտրությունը կանգնեց մեր ընտանիքի վրա:
Կինս կիտրոնով թխվածք էր պատրաստել, իսկ ես հինգ սպիտակ մեխակ էի գնել: Հիշում եմ, ծաղիկները նա չվերցրեց, բայց հյուրասիրվեց թխվածքից:
Կինս եւ երեխաներս կարողանում էին շփվել անգլերեն լեզվով: Զրույցի գլխավոր թեման էր երկրի իրավիճակը: Շերիլինը հետաքրքրվում էր, թե ինչպես ենք պատկերացնում մեր ապագան, այս իրավիճակից դուրս գալու տարբերակները: Հետաքրքրվում էր նաեւ երեխաների կրթությամբ:
Հանդիպման սկզբին նա շատ ընկճված ու կաշկանդված էր: Մինչ այդ նա ծերանոց էր այցելել: Հիշում եմ, այդ օրը մենք էլեկտրականություն չունեինք:
Ռուբեն Քերոբյանը:
Մի ամբողջ «Իկարուս» մարդ էր եկել իր հետ՝ լուսանկարիչներ, նկարահանման խումբ, լրագրողներ, թիկնապահներ: Այդ օրը հավաքվել էր մեր ամբողջ թաղը, տեղ ու դադար չկար բակում: Զոքանչս շատ էր հավանել նրան, ասաց. «Ոնց որ հրեշտակ լինի»:
«Միշտ ատել եմ քեզ, Բարբի», - ասաց Շերը տիկնիկներից մեկին
Հատվածներ People ամսագրի թղթակից Սյուզան Չիվերի «Կոտրված երկրում» (In a Broken Land) հոդվածից:
«Ես չգիտեմ, թե ինչու եմ եկել այստեղ», - ասում է Շերը: Ապրիլ ամիսն է, եւ նա կանգնած է Երեւանի պետական համալսարանի մոտ հազար ուսանողների առջեւ: Թվում է, որ այս չջեռուցվող եւ խոնավ սրահում ոչ մեկ չգիտի, թե ինչո՞ւ է նա այստեղ: Նրանք հիշում են Շերին այն օրերից, երբ հեռուստացույց ու ջեռուցում ունեին ու ստիպված չէին գիշերներով մոմի լույսի ներքո գիրք կարդալ: Հետեւաբար, նա իրենց համար ինտրիգային տեսիլք է, Արեւմուտքից հանկարծակի եկած լույսի շող` չնայած նրան, որ իր խոսքերն այդքան էլ հուսադրող չեն:
«Ամերիկացիների մեծամասնությունը գաղափար չունի ձեր վիճակի մասին», - ասում է Շերը ուսանողներին: Հանկարծ, թվում է, թե նա գիտակցեց իր առաքելությունը: «Ամենակարեւոր բանը, որ ես կարող եմ անել», - շարունակում է Շերը, - «դա Ամերիկայում այստեղի պատկերի ներկայացումն է, որպեսզի նրանք կարողանան տեսնել, թե սա ինչի է նման»:
Շերը Երեւանում:
Նրա այցը Հայաստան Միացյալ հայկական հիմնադրամի հովանու ներքո է ընթանում: Նա բեռնատար DC-8 օդանավով ժամանում է Երեւան, որն այսօր երբեմնի ծաղկուն քաղաքի մարած ստվերն է դարձել: Ւր հետ է բերել 45 տոննա դեղամիջոցներ, գրքեր, տպագրային սարքեր, քաղցրավենիք եւ խաղալիքներ, այդ թվում` հայտնի Բարբի տիկնիկներ:
Օդանավակայանում նա եւ իր ուղեկիցները` երկարամյա օգնական Պաուլետա Բեթսը եւ իր զուգընկերը, 28-ամյա Ռոբ Քամիլեթին, նստում են մի հին ավտոբուս`կցված միջազգային լրագրողների ու լուսանկարիչների խմբով, որոնք պայքարում էին այս այցին միանալու հնարավորության համար: «Ես ուզում եմ տեսնել Հայաստան անունը կրող իրականությունը», - ավելի վաղ ասում էր Շերը: Նրա երթուղին ընդգրկում է այցելություններ մանկատուն, հայկական ընտանիք, կարճատեւ հանդիպում նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի հետ:
… «Կարծում եմ, որ կորցրել եմ ճանապարհս», - ասում է նա Հայաստանում մի գիշեր` խոսելով հյուրանոցային սենյակի խավարից, որը միայն հաջորդ օրը մի քանի ժամով կսնուցվի էլեկտրաէներգիայով: «Ինչ-որ առումով ես վաճառել եմ հոգիս: Նրանում, ինչով զբաղվել եմ, ոչ մի ամոթալի բան չկա, բայց ես չեմ ուզում պարզապես գործարար կին լինել, որը միայն գովազդային հոլովակներով է ապրում...»
Շերը Երեւանի մանկատներից մեկում:
Իր կարճ, բայց հոգեպես հագեցած այցի ընթացքում Շերը մոմի լույսի տակ է շպարվում, թաքցնում է իր մազերը թավշյա գլխարկի եւ շարֆի տակ, գիշերները քնում է` սեղմվելով խղճուկ վերմակների տակ, սակայն առավոտյան արթնանում է թարմ եւ պատրաստ մեծ գործեր անելու համար:
Յուրաքանչյուր օրը աղքատության եւ քաոսի այս երկրում ուրախալի անակնկալներ է բերում: Շերը երեւի երբեք չի մտածել, որ կցանկանա կրկին մանկատանը լինել: (Երբ նա 2 տարեկան էր, Շերը ստիպված էր շուրջ 6 ամիս անցկանցել մանկատանը այն պատճառով, որ իր մայրը` միակ ծնողը, ծայրահեղ հիվանդ  էր եւ չէր կարող իրեն խնամել): Սակայն Շերի այցը մանկատուն տխուր հիշողությունների փոխարեն ժպիտ բերեց: Ոտքերը խաչելով` Շերը նստեց հատակին, իսկ քսան մինչդպրոցական տարիքի երեխաներ աղոթք էին կարդում եւ երգում էին հայոց ազգային օրհներգը: Նա գրկախառնվեց յուրաքանչյուր երեխային եւ Բարբի տիկնիկներ նվիրեց նրանց: Դա մի նվեր էր, որը ստանալով` երեխաները կորցրեցին խոսելու ունակությունը, քանի որ երբեք նոր խաղալիքներ չէին ունեցել:
«Ես միշտ ատել եմ քեզ, Բարբի», - ասաց Շերը տիկնիկներից մեկին, - «միշտ կարծել եմ, որ դու ընդամենը տգետ շիկահեր ես, սակայն հիմա տեսնում եմ, որ դու կարող ես օգտակար լինել»:
Նախագծի վրա աշխատել են` Եկատերինա Պողոսյանը, Էլեոնորա Արարատյանը, Սիրանուշ Եղիազարյանը, Արամ Արարատյանը, Արա Թադեւոսյանը, Աննա Զիլֆուղարյանը:

В этом номере гостиницы «Армения» останавливалась Шер.
Сегодня мы расскажем о том, как 20 лет назад, в 1993 году,  Ереван неожиданно посетила американская актриса и певица Шер, она же - Шерилин Саргсян.
Ехать на церемонию вручения Brit Awards или отправиться в Армению?
Вот что писал журналист британской Independent Джои Хеллер о визите Шер в Армению в номере от 9 мая 1993 года.
«В Ереване - столице Армении - полночь. Шер сидит на кровати своего номера в гостинице «Армения», вслух размышляя о возможных мотивах посещения страны своих предков с двухдневной благотворительной миссией.
Долгое время люди говорили, что она должна предпринять что-нибудь для решения Армянского вопроса, потому что ее отец – армянин. Однако она не была в этом уверена. «Я думала о том, что я могу сделать. Немного нервничала. Тем не менее, полагаю, что я - американка, отца я не видела 11 лет. Я чувствую себя американкой, а не армянкой».
Шер у гостиницы «Армения».
Фото: Мхитар Хачатрян.
Однако потом до меня дошел необъяснимый сигнал. «Они просили меня поехать на церемонию Brit Awards в Лондон. Однажды утром я проснулась, позвонила своему менеджеру и спросила: «Бампер, когда эта церемония?». Он сказал, что завтра вечером. Я ответила: «Хорошо, давай поедем». Однако потом, уже в пути, сказала менеджеру: «Бампер, знаешь, не хочу ехать в Англию, думаю, что я хочу поехать в Армению».
В феврале они прибыли в Лондон и встретились с послом Армении в Великобритании Арменом Саргсяном. Они обсудили идею и решили обратиться за организацией визита в Объединенный армянский фонд.
Рассказывает завкафедры радиотелевизионной журналистики ЕГУ Мушег Овсепян
Это были «темные и холодные» годы. По телевидению сообщили о предстоящем визите Шер, но в те годы понятие «телевизор» было несколько относительным. В условиях веерных отключений элекроэнергии не все имели возможность смотреть его. Так что о визите Шер и ее предстоящем выступлении в ЕГУ я узнал уже в университете.
Встреча состоялась в зале на 5-м этаже центрального здания ЕГУ. Для тех лет встреча была организована на высоком уровне. Шер сопровождали многочисленные охранники, журналисты и фотографы. В зале было очень холодно, все были в верхней одежде, но зал был забит до отказа. Наша гостья также мерзла, но смогла создать очень теплую и дружественную атмосферу. С приветственным словом выступил ректор ЕГУ. Встреча длилась около часа.
Шер поприветствовала присутствующих на армянском, сказала еще несколько слов на армянском. Она говорила в очень непосредственной манере.
Говорила, что считает себя полноценной армянкой, говорила о своем отце, своей фамилии. Говорила, что Армения - ее историческая родина. Обо всем говорила очень открыто, свободно и остро, и такая манера была для нас в диковинку.
Она также обратилась к вопросу Карабаха, говорила, что это часть нашей родины, это наши земли, и необходимо сделать все возможное для их возвращения. Она открыто критиковала всех, международное сообщество, а армян призывала быть сильными, говорила, что мы не должны позволить совершившей Геноцид Турции вновь попытаться уничтожить наш народ.
Узнав, что в Ереване есть консерватория, Шер выразила сожаление, что из-за плотного графика не успеет посетить ее. По завершению встречи она сказала, что вновь посетит свою историческую родину.
После той встречи прошло 20 лет. Для меня удивительно, что за это время Шер никак не продолжила свою миссию. Если бы я не присутствовал на встрече, то подумал бы, что это был очередной пиар-шаг, но этого не было: она просто прибыла помочь своим соотечественникам.
Свет и горячая вода - специально для Шер
В гостинице «Армения», как и во всем городе, в 1993 году электричество подавали на пару часов. Однако в связи с визитом Шер гостиница в эти дни получала немного больше электроэнергии и горячей воды, чем обычно.
Вместе с певицей прибыл также ее личный повар. Он готовил блюда для певицы на кухне гостиницы.
Певица жила в номере люкс 541 (сейчас - 521). С собой она привезла куклы Барби, которые раздавала детям работников гостиницы.
Рассказывает фотограф Мхитар Хачатрян
Во время визита Шер я работал в агентстве «Арменпресс» и провел с певицей два дня.
В те дни телефон нашего агентства не переставал звонить. Звонили даже из Австралии - все хотели получить фотографии Шер.
В те годы многие известные люди, звезды, политические деятели посещали Армению, однако не припомню случая, когда интерес был бы столь большим, как в случае с Шер.
Шер вела себя как настоящая звезда. Она знала, как работать с фотографами, операторами. В составе делегации она привезла в Ереван 4 личных фотографа!
Моя первая встреча с певицей состоялась на площади Республики. Она выходила из гостиницы «Армения», чтобы прогуляться по площади. Я взял одну катушку пленки, думая, что этого будет достаточно. Однако моя пленка закончилась на пути от гостиницы до здания Национальной галереи. Каждое ее движение и жест были достойны фотографии. Во дворе Национальной галереи она поднялась на снесенный памятник Ленину и начала позировать.
На следующий день я должен был освещать ее визит в Эчмиадзин. Ее встретили, организовали экскурсию, однако встречи с Католикосом Всех Армян не было.
Шер в Эчмиадзине.
После Эчмиадзина была запланирована встреча Шер с президентом Армении Левоном Тер-Петросяном. Однако, когда мы вернулись в Ереван, нам сообщили, что певица плохо себя чувствует, и встреча будет перенесена. Я уверен, что это просто было ее капризом. Наверное, она хотела показать, что может перенести встречу даже с первым лицом страны. Насколько я помню, встреча с президентом все же состоялась, в последний день визита.
Очень хорошо помню визит певицы в один из детдомов Еревана. Она подарила детям привезенные с собой подарки, даже попробовала обед, который подавали детям. Это также было жестом для фотографов.
Рубен Керобян: «Я купил для Шер белые гвоздики»
В рамках ереванского визита Шерилин Саргсян выразила желание посетить одну из необеспеченных семей. Наша семья была зарегистрирована в Министерстве социальных вопросов. Мы с женой в те годы были безработными, у нас было пятеро детей.
Шер в квартире Рубена Керобяна.
Фото - из архива Р. Керобяна.
Шерилин поставила одно условие – дети должны были быть отличниками в учебе. Вначале отобрали две семьи, но окончательный выбор пал на нашу семью.
Моя жена приготовила лимонный торт, а я купил пять белых гвоздик. Помню, что она не взяла цветы, но торт попробовала.
Моя жена и дети умели общаться на английском. Шерилин интересовалась, как мы представляем наше будущее, спрашивала про учебу детей.
В начале встречи она была очень подавленной и стесненной, поскольку до этого была в доме престарелых. Помню, в этот день у нас не было электричества.
Рубен Керобян.
С ней прибыл целый «Икарус»– фотографы, съемочная группа, журналисты, охранники. В этот день собрался весь наш двор. Шер очень понравилась моей теще, она даже сказала: «Она – как ангел».
«Я всегда ненавидела тебя, Барби», - сказала Шер одной из кукол
Отрывки из статьи «На разбитой земле» (In a Broken Land) корреспондентки журнала People Сьюзан Чивер (Susan Cheever):
«Я не знаю, зачем я приехала сюда»,- говорит Шер. На дворе апрель, и она стоит перед тысячей студентов Ереванского государственного университета. Кажется, никто в этом неотапливаемом и сыром зале не знает, почему она здесь. Они помнят Шер с тех дней, когда у них было телевидение и тепло, и им не приходилось читать по ночам газеты при свете свечей. Поэтому она для них - интригующее видение, внезапный луч света с Запада, даже несмотря на то, что ее послания не являются полными надежд.
«Большинство американцев не имеют представления о вашем положении»,- говорит она им. Внезапно она, кажется, осознала свою миссию. «Самая важная вещь, которую я могу сделать»,- продолжает Шер, - «это представить в Америке картину происходящего здесь, чтобы они смогли увидеть, на что это похоже».
Ее визит в Армению проходит под патронажем Объединенного армянского фонда (United Armenian Fund). Она прибыла в Ереван, представляющим сегодня померкшую тень когда-то процветающего города, на грузовом самолете DC-8. С собой она привезла 45 тонн медикаментов, книг, печатного оборудования, сладостей и игрушек, в том числе, знаменитых кукол Барби. В аэропорту она и ее компаньоны – многолетний ассистент Паулета Бетс и 28-летний бойфренд Роб Камилетти, садятся в старый автобус, заполненный международной группой репортеров и фотографов, которые боролись за шанс присоединиться к ее визиту. «Я хочу столкнуться лицом с реальностью того, что носит название Армения»,- говорила ранее Шер. Ее маршрут включает в себя визит в детский дом, посещение типичных армянских семей и короткую встречу с президентом Левоном Тер-Петросяном.
…«Думаю, я как бы потеряла свой путь»,- говорит она в одну из ночей в Армении, разговаривая из темноты гостиничной комнаты, которая дождется выделенной ей на час электроэнергии лишь на следующий день. «В определенном смысле я продала свою душу. В том, что я делала, нет ничего постыдного, но я не хочу быть просто бизнес-леди, которая делает лишь рекламные ролики…».
В течение ее короткого, но эмоционально насыщенного тура в Армению Шер делает макияж при свете свечи, скрывает волосы под вельветовой шапкой и полосатым шарфом, сжимаясь каждую ночь под жалкими одеялами, однако просыпается свежей и готовой к большим делам.
Каждый день на земле бедности и хаоса приносит счастливые сюрпризы. Шер, наверное, никогда не думала, что захочет вновь оказаться в стенах детского дома (когда ей было 2 года, Шер пришлось провести около 6 месяцев в детском доме из-за того, что ее мама – единственный родитель – была слишком больна, чтобы ухаживать за ней). Но визит Шер в теплый, но бедный детский дом вместо травматических воспоминаний принес улыбки. Скрестив ноги, Шер села на пол, в то время как два десятка детей дошкольного возраста читали молитву за нее и пели армянский национальный гимн. Каждого ребенка она наградила объятием и куклой Барби. Подарок, от которого дети, никогда прежде не имевшие новых игрушек, потеряли дар речи.
«Я всегда ненавидела тебя, Барби»,- сказала Шер одной из кукол, - «всегда полагала, что ты всего лишь глупая блондинка, но теперь, я вижу, что ты можешь приносить пользу».
Над проектом работали: Екатерина Погосян, Арам Араратян, Элеонора Араратян, Сирануш Егиазарян, Ара Тадевосян, Анна Зильфугарян.