Նորագույն պատմություն [մաս 6]. «Top 10 of Rabiz» - Mediamax.am
Մեդիամաքս-ը շարունակում է «Նորագույն պատմություն» հատուկ նախագիծը` ներկայացնելով 1990 թվականից ի վեր Հայաստանում տեղի ունեցած նշանակալի իրադարձությունները:
Top 10 of Rabiz ալբոմի շապիկը:
Top 10 of Rabiz II ալբոմի շապիկը
Top 10 of Rabiz III ալբոմի շապիկը
Top 10 of Rabiz IV ալբոմի շապիկը
Top 10 of Rabiz V ալբոմի շապիկը
Top 10 of Rabiz VI ալբոմի շապիկը
Վարդան Զադոյանը
Լուսանկարը` Վ. Զադոյանի արխիվից
Գրիգոր Աղախանյանը
Հայկոն
Լուսանկարը` Հայկոի արխիվից
Այսօր կպատմենք «Top 10 of Rabiz» նախագծի մասին, որի առաջին մասը լույս տեսավ 1998 թվականին: Այն միավորեց մի խումբ տաղանդավոր մարդկանց` Արթուր Ջանիբեկյանին, Վարդան Զադոյանին, Հայկոյին, Գրիգոր Աղախանյանին, Գարիկ Մարտիրոսյանին եւ հսկայական հաջողություն ունեցավ Հայաստանում:
Վարդան Զադոյան` երբեմն գաղափարները ծնվում էին հենց ստուդիայում
Top 10 of Rabiz-ին երբեք շատ լուրջ չեմ վերաբերվել եւ կարծում եմ, որ դա նախագծի հաջողության պատճառներից մեկն էր:
Գաղափարն առաջացավ Արթուր Ջանիբեկյանի մոտ: Դա եղավ «Նոր հայերի» հին գրասենյակում, որը գտնվում էր Սայաթ-Նովայի պողոտայում: Եթե չեմ սխալվում, Սթինգ էինք լսում, եւ Արթուրն առաջարկեց արտասահմանյան հիթերը հայկական ռաբիզի հետ «համատեղելու» գաղափարը:
Վարդան Զադոյանը:
Լուսանկարը` Վ. Զադոյանի արխիվից:
Առաջին փորձը կատարեցինք «50 տարի» երգի հետ: Նախագծի նախնական գաղափարախոսությունը կայանում էր ռաբիզը «հեգնելու» մեջ, բայց արդյունքում, մեզանից անկախ, մենք, փաստորեն, մեծապես գովազդեցինք ռաբիզը: Ի դեպ, «50 տարի» երգի հեղինակը կտրականապես դեմ էր երգը մեր նախագծում օգտագործելուն, եւ Արթուրը ստիպված էր նրան երկար համոզել:
Նախագծի մասին որոշումը կայացրեցինք երեքով` Արթուր Ջանիբեկյանը, Գարիկ Մարտիրոսյանը եւ ես: Որոշեցինք նախագծում ընդգրկել Գրիգոր Աղախանյանին: Երգերի ընտրությամբ (ինչպես արտասահմանյան, այնպես էլ հայկական) եւ Հայկոյի հետ համատեղ աշխատանքով հիմնականում ես էի զբաղվում, տեքստերը նույնպես ես էի գրում:
Top 10 of Rabiz-ի «50 տարի» տեսահոլովակն, իհարկե, վրդովմունք առաջացրեց հասարակության որոշ մասի մոտ: Անկեղծ ասած, այնքան էլ լավ չեմ հասկանում հայտարարություններն այն մասին, որ տեսահոլովակը «չափից դուրս համարձակ» էր 1998 թվականի համար: Նույն տարիներին արտասահմանում նկարահանվում էին բազմաթիվ տեսահոլովակներ, որոնց համեմատ մերը պարզապես անմեղ չարաճճիություն էր: Երեւանում, այո, նման տեսահոլովակներ այն ժամանակ չէին նկարահանում, բայց մեր «50 տարի» հոլովակնը նախեւառաջ արեւմտյան կլիպերի պարոդիա էր, քան կանացի կիսամերկ բարեմասնությունները ցույց տալու ձգտում:
Շուտով Գարիկը, Գրիշան ու ես հասկացանք, որ ստուդիայում պետք է առանձին ձայնագրվենք, քանի որ երբ երեքով միասին էինք լինում, մի քանի րոպե անց սկսվում էր հիստերիկ ծիծաղը, որն հնարավորություն չէր տալիս շարունակել աշխատանքը:
Երբեմն գաղափարները ծնվում էին հենց ստուդիայում`«մաքուր էջից»: Գաղափարի համար կարող էր հիմք ծառայել սովորական անեկդոտը, կամ մեզանից մեկի պատմությունը այս կամ այն իրադարձության  մասին:
Top 10 of Rabiz-ի առաջին նախագծի ձայնագրության ժամանակ «արտահոսք» էր եղել. «50 տարի» ձայնագրությունը հայտնվել էր «Երիտասարդական» մետրոյի կայարանի մոտ գտնվող վաճառասեղաններին, եւ քաղաքում իրարանցում էր սկսվել. ոչ ոք չէր կարող հասկանալ` ի՞նչ է դա, ո՞վ է դրանով զբաղվում:
Այն ժամանակ գրագողության դեմ պայքարի մասին խոսք լինել չէր կարող, եւ Արթուր Ջանիբեկյանը ստիպված եղավ մեծ ջանքեր գործադրել խնդիրն արագ լուծելու եւ մեր ձայնագրությունը վաճառասեղաններից հանելու համար:
Իմ կարծիքով, Top 10 of Rabiz նախագծերից ամենահաջողվածները առաջին ու երրորդ ալբոմներն են:
Top 10 of Rabiz III ալբոմի շապիկը:
Top 10 of Rabiz նախագիծը մեզ համար ԿՎՆ-ում երբեմն առաջացող դադարները լրացնելու միջոց էր: Հենց այդ պատճառով ես դեմ էի Top 10 of Rabiz-ի «կենդանի» կատարումներին: Նախագծի գոյության ողջ ընթացքում մենք ընդամենը երկու փոքր համերգ ենք ունեցել:
Top 10 of Rabiz I ալբոմի երգերը.
Հայ եմ ես
Սեւ-սեւ աչեր
Բաց արա
Ֆերգանա
Բում-Բում Աշոտիկ
50 տարի
Տաշ-տուշ
Ձմեռ Պապի
Նամակ-Նամակ
Zoma E!
Կարող եք ներբեռնել այստեղ:
Գրիգոր Աղախանյան` Top 10 of Rabiz-ը  «դատապարտված» էր հաջողության
1997 թվականին ես եւ նախկին կինս դուրս եկանք Երգի պետական թատրոնից:
Իհարկե, մտածում էինք այն մասին, թե ինչով պետք է զբաղվենք եւ հենց այդ ժամանակահատվածում Հայկոն մեզ ծանոթացրեց Արթուր Ջանիբեկյանի, Վարդան Զադոյանի եւ Գարիկ Մարտիրոսյանի հետ: Բավականին շուտ ընկերացանք եւ մի օր, մեր տանը խոսակցություն բացվեց «ռեմիքս» հասկացությունից: Որոշեցինք փորձել նման մի բան ստեղծել:
Անմիջապես որոշվեց, որ երաժշտական պրոդյուսերը կլինի Հայկոն, քանի որ բացի երգիչ եւ կոմպոզիտոր լինելուց, նա նաեւ շատ լավ գործիքավորող էր, աշխատել էր «Նոր Հայերի» հետ, անցել էր ԿՎՆ-ի «դպրոցը»:
Գրիգոր Աղախանյանը:
Քննարկում էինք, թե ի՞նչ ոճի երաժշտություն օգտագործել ռեմիքսներում եւ Արթուրն ասաց, որ եթե ուզում ենք հաջողության հասնենք, պետք է հնչի ռաբիզը:
Քանի որ Հայկոն ռեստորանում աշխատելու փորձ ուներ եւ շատ լավ ծանոթ էր ռաբիզի ընտրանուն, դա օգնեց մեզ երգերի ընտրության հարցում:
Բավականին բարդ եւ ծավալուն աշխատանք էր՝ որոշել, թե ո՞ր արտասահմանյան հիթը «համահունչ» կլինի տվյալ ռաբիզ երգի հետ, հետաքրքիր ձեւով «միքսել» այդ երգերը:
Աշխատում էինք Հայկոյի տանը՝ մեծագույն հաճույքով, անկրկնելի լավ ու բարի մթնոլորտում: Լինում էր, որ ժամերով չէինք կարող կենտրոնանալ, անընդմեջ կատակում էինք:
Երգերում հնչող բոլոր կատակները եւ տեքստերը գրվում էին նախապես, սակայն, իհարկե, ընթացքում բազմաթիվ իմպրովիզացիաներ էին լինում: Օգտագործվել էին նաեւ 90-ականներին բնորոշ արտահայտությունները, կատակները, «սլենգային» բառերը: Դա Top 10 of Rabiz-ի հաջողության գրավականներից մեկն էր:
Ձայներիզը վաճառքի հանվեց 1998թ-ի հունվարին: Ասում էին, որ մեկ արկղը վաճառվում էր մի քանի ժամում: Շատ էին նաեւ անօրինական ձայնագրությունները:
Մինչ ձայներիզի պաշտոնապես լույս տեսնելը ռադիոյում հնչել էին «50 տարի» երգի հատվածները եւ արձագանքներից պարզ էր դարձել, որ Top 10 of Rabiz-ը  «դատապարտված» էր հաջողության:
Ի դեպ, «50 տարի» երգի հեղինակը միակն էր, ով վրդովմունքով ընդունեց «միքսած» տարբերակը, քանի որ ժամանակին այդ երգն իր եղբորն էր նվիրել: Հիշում եմ, որ այդ հարցը բավականին երկար էր շտկվում:
Մնացած երգերի հեղինակները եւ կատարողները շատ գոհ էին`Top 10 of Rabiz-ի շնորհիվ նրանց երգերը ճանաչելի դարձան նույնիսկ նրանց համար, ովքեր մինչ այդ  ընդհանրապես ծանոթ չէին ռաբիզ երաժշտությանը:
Top 10 of Rabiz-ում ներկայացված կերպարներից շատերին «մարմնավորում» էր Վարդան Զադոյանը: Նա բացառիկ անձնավորություն է. կարող է արտաբերել ցանկացած հնչյուն, լիներ դա որեւէ արտիստի ձայն, թե, օրինակ, բացվող դռան ճռռոց (ժպտում է):
Առաջին երեք ալբոմներում կանանց պարտիաները կատարում էին Իդա Աղախանյանը եւ Հասմիկ Կարապետյանը:
Ունեցել ենք նաեւ կենդանի կատարումները, սակայն դրանք չէր կարելի համեմատել աուդիո տարբերակի հետ, քանի որ շատ բարդ էր ամբողջապես ներկայացնել այն ամենը, ինչը կար ձայներիզի վրա:
Top 10 of Rabiz II ալբոմի շապիկը:
«50 տարի» երգի տեսահոլովակը որոշակի իմաստով մարտահրավեր հանդիսացավ: Այն տարիների համար այն համարվում էր շատ «բաց»: Սկզբում ցանկանում էին մի փոքր «մեղմացնել» այն, սակայն Արթուր Ջանիբեկյանը չհամաձայնվեց եւ, իհարկե, նա իրավացի էր: Տաղանդավոր եւ յուրահատուկ անձնավորություն լինելով, նա միշտ ունեցել է մի քանի քայլ առաջ նայելու եւ հաջողության գրավականը զգալու ունակությունը:
Ինչպես հաճախ է լինում, առաջին ալբոմի հաջողությունից հետո որոշեցինք ձայնագրել շարունակությունը: Եվ, իհարկե, երկրորդ ալբոմի լույս տեսնելուց հետո կարծիքներ հնչեցին, որ առաջինը շատ ավելի լավն էր: Սակայն ես կարծում եմ, որ տեխնիկական առումով, վարպետության տեսակետից, երկրորդ մասը շատ ավելի պրոֆեսիոնալ է կատարած:
Top 10 of Rabiz II ալբոմի երգերը.
Գարուն է բացվել
Շատ-շատ սիրում եմ
Պաղ աղբյուրի մոտ
50 տարի (ռեմիքս)
Ջանա
Սթինգ (Կեղծ ընկերներ)
Բալես
Սրտի բանալին
Երեւանի աղջիկներին
Նամակ
Երգիչ, նախագծի գործիքավորող եւ երաժշտական պրոդյուսեր Հայկո` կասետի թողարկման առավոտյան քաղաքում կարծես ռումբ պայթած լիներ
Top 10 of Rabiz-ի մտահաղացումը Արթուր Ջանիբեկյանն էր, եւ հենց նա ինձ առաջարկեց մասնակցել նախագծին:
Այդ տարիներին ստուդիա չունեի, աշխատում էինք մեր տանը: Հավաքվում էինք` Գարիկ Մարտիրոսյանը, Վարդան Զադոյանը, Գրիշա Աղախանյանը: Յուրաքանչյուրը հետաքրքիր մտքեր էր առաջարկում, քննարկում էինք երգացանկը, ես էլ ընտրում էի թե դրանցից, որոնք են «միանալու» իրար: Վարդանն ու Գարիկն էլ գրում էին տեքստերը: Բայց նշեմ, որ մեզանից յուրաքանչյուրն էլ մասնակցում էր աշխատանքային պրոցեսի բոլոր փուլերին` Top 10 of Rabiz նախագծում մեծ տեղ ուներ իմպրովիզացիան:
Հայկոն:
Լուսանկարը` Հայկոի արխիվից:
Այն ժամանակ դեռ չգիտեի, թե ինչպես է պետք արագացնել դանդաղ երգերը, ու երբեմն այնքան էի համոզում տղաներին, որ երգը վատն է ու պետք չէ այն ընտրել, որ ի վերջո համաձայնվում էին:
Աշխատանքի ընթացքում անդադար ծիծաղում էինք, հումորը երաժշտությանը գերազանցում էր: Կարծում եմ, Top 10 of Rabiz-ը ոչ միայն հումորային, այլեւ երգիծային նախագիծ էր:
Շատ էինք ծիծաղում նաեւ երգերի վերջավորությունների վրա, որովհետեւ երբեմն «ալարում էի» գործերը լավ ավարտել: Մի կերպ ավարտում էի միքսերը ու տղաներին սուրճ կամ թեյ էի առաջարկում: Եթե Top 10 of Rabiz-ի երգերը ուշադիր լսեք, կզգաք թեյ ու սուրճ խմելու պահերը (ժպտում է):
Սկզբում այն երգիչներն, ում երգերը ընտրում էինք նախագծի համար, լավ չէին ընդունում այդ փաստը, որովհետեւ նախագծի էությունը չէին ընկալում: Հետո, երբ թողարկվեց առաջին ալբոմը, եւ ողջ քաղաքի ավտոմեքենաներում Top 10 of Rabiz-ն էր հնչում, արդեն հենց երգիչներն էին դիմում մեզ, խնդրում էին, որ իրենց երգերն էլ միքսենք:
Հանդիսատեսի արձագանքը իրոք շոկային էր: Կասետի թողարկման առավոտյան քաղաքում կարծես ռումբ պայթած լիներ: Չեմ տեսել որեւէ այլ ալբոմ, որը հայկական շուկայում նման «բում» առաջացներ: Մարդիկ անգամ սկսել էին առօրյայում Top 10 of Rabiz-ի արտահայտությունները օգտագործել:
Top 10 of Rabiz-ի հաջողության գրավականը լավ գաղափարն էր, նաեւ անկեղծությունն ու խիզախությունը: Նախագծի ստեղծմանը մասնակցած բոլոր մարդկանց հետ անդամների մտերիմ ընկերներ ենք մնացել:
Top 10 of Rabiz III ալբոմի երգերը.
Անկախ Հայաստան
Քեֆ ենք անում
Մեր Լեննական սիրուն քաղաք
Եթե գար այն ժամանակ
Ջեյմս Բրաուն, Մենակ մարդը
Ո՞վ է նա
Հորս, Մորս ռեգի
Համբո N 5
Աղաչում եմ
Նախագծի վրա աշխատել են` Աննա Բուբուշյանը, Լենա Գեւորգյանը, Արամ Մակարյանը, Արա Թադեւոսյանը, Լիլիթ Բաբայանը, Կարինե Պետրոսյանը:

Новейшая история [часть 6]. «Top 10 of Rabiz» - Mediamax.am
Медиамакс продолжает специальный проект «Новейшая история», в рамках которого рассказывает об интересных неполитических событиях, произошедших в Армении после 1990 года.
Обложка альбома Top 10 of Rabiz.
Обложка альбома Top 10 of Rabiz II.
Обложка альбома Top 10 of Rabiz III.
Обложка альбома Top 10 of Rabiz IV.
Обложка альбома Top 10 of Rabiz V.
Обложка альбома Top 10 of Rabiz VI.
Вардан Задоян
Григор Агаханян
Айко
Сегодня мы расскажем о проекте «Top 10 of Rabiz», первый альбом которого был выпущен в 1998 году. Проект объединил талантливых людей: Артура Джанибекяна, Вардана Задояна, Айко, Григора Агаханяна, Гарика Мартиросяна, и пользовался в Армении фантастическим успехом.
Вардан Задоян: порой идеи рождались сразу в студии
Я всегда относился Top 10 of Rabiz не вполне серьезно и думаю, что это стало одной из причин того, что проект оказался успешным.
Идея проекта возникла у Артура Джанибекяна. Произошло это в старом офисе «Новых армян» на проспекте Саят-Нова. Если не ошибаюсь, мы слушали Стинга, и у Артура возникла идея «совместить» иностранные хиты с армянским рабизом.
Вардан Задоян.
Фото: из архива В. Задояна.
Первым опытом стала песня «50 Tari». Первоначальная идеология проекта заключалась в том, чтобы создать «насмешку» над рабизом, но в итоге, сами того не желая, мы фактически сделали рабизу огромную рекламу. Кстати, автор песни «50 Tari» был категорически против использования песни в нашем проекте и Артуру пришлось долго его уговаривать.
Решение о проекте мы приняли втроем - Артур Джанибекян, Гарик Мартиросян и я. Все вместе мы решили привлечь к проекту Гришу Агаханяна. Отбором песен (как зарубежных, так и армянских) и совместной работой с Айко занимался в основном я, тексты также писал я.
Клип на композицию «50 Tari» в формате Top 10 of Rabiz, конечно, вызвал элементы нарицания у определенной части общества. Честно говоря, я не очень хорошо понимаю заявления о том, что клип был «чересчур смелым» для 1998 года. В те же годы за рубежом снималось много клипов, по сравнению с которыми наш выглядел просто невинной шалостью. Что касается Армении, то да, такого рода клипов тогда не снимали, но наш клип был прежде всего пародией на западные клипы, а не стремлением показать полуобнаженные части женского тела.
Очень скоро я, Гарик и Гриша поняли, что в студии нам следует записываться по отдельности, поскольку когда мы находились там втроем, спустя несколько минут у нас начинался истерический хохот, который не давал никакой возможности продолжать нормально работать. То, чем мы занимались, было странным для нас самих, и это в конечном счете выливалось в истерику.
Порой идеи возникали у нас сразу в студии, с «чистого листа». Например, поводом для идеи мог послужить обычный анекдот, или рассказ одного из нас о том или ином событии из жизни.
Во время записи первого проекта Top 10 of Rabiz произошла «утечка» - запись «50 Tari» оказалась на прилавках возле станции метро «Еритасардакан» и в городе начался переполох - никто не мог понять, что это такое и кто этим занимается?
Конечно, тогда ни о какой борьбе с пиратством не было и речи, и Артуру Джанибекяну пришлось приложить немалые усилия, чтобы оперативно решить вопрос и убрать запись с прилавков до официального релиза альбома.
Если считать и проект «Гриша Агаханян и друзья», который сделали в Америке, то всего проектов из серии Top 10 of Rabiz было семь. На мой взгляд, наиболее успешными были первый и третий проекты.
Проект Top 10 of Rabiz был для нас способом заполнять паузы, которые время от времени возникали в КВН-е. Именно поэтому я был против «живого» исполнения Top 10 of Rabiz на сцене. За все время существования проекта у нас было только 2 «мини-концерта». У нас было что послушать, а показывать, по большому счету, было нечего.
Григор Агаханян: Top 10 of Rabiz был «обречен» на успех
В 1997 году мы с моей бывшей женой ушли из Государственного театра песни. Естественно, мы думали о том, чем заниматься далее, и именно в этот период Айко познакомил нас с Артуром Джанибекяном, Варданом Задояном и Гариком Мартиросяном. Мы быстро сдружились, и однажды решили сделать проект ремиксов.
Было решено, что музыкальным продюсером будет Айко, поскольку он был не только певцом и композитором, но и очень хорошим аранжировщиком, работал с «Новыми Армянами», прошел «школу» КВН.
Григор Агаханян.
Мы обсуждали, какой стиль использовать для ремиксов, и Артур сказал: если хотим добиться успеха, это должен быть рабиз. У Айко был опыт работы в ресторане, и он был хорошо знаком с популярными песнями - это нам помогло в их отборе.
Объем работы был довольно большим: решить, какие зарубежные копмозиции будут «созвучны» с хитами армянского рабиза армянскими, сделать интересный «микс» этих песен.
Мы работали дома у Айко с огромным удовольствием, в неповторимо хорошей и доброй атмосфере. Бывало, часами не могли сосредоточиться, беспрерывно шутили.
Все шутки и тексты песен писались заранее, но, конечно, было немало импровизаций. Использовались выражения, шутки, «жаргонные» слова, типичные для 90-х. Это стало одним из залогов успеха Top 10 of Rabiz.
Кассета вышла в продажу в январе 1998 года. Рассказывали, что один ящик продавался за несколько часов. Было также много пиратских копий.
До официального выпуска кассеты в эфире радио прозвучали отрывки из ремикса «50 Tari», и после первых откликов стало ясно, что Top 10 of Rabiz «обречен» на успех.
К слову, автор «50 Tari» был единственным, кто с возмущением отнесся к нашей идее о ремиксе, поскольку в свое время он посвятил эту песню своему брату. Помню, этот вопрос довольно долго дискутировался.
Остальные авторы и исполнители были довольны: благодаря Top 10 of Rabiz их песни стали известны даже тем, кто до этого вообще не слушал рабиз.
Многих персонажев Top 10 of Rabiz «олицетворял» Вардан Задоян. Он уникальный человек: может произнести любой звук, будь это голос какого-то артиста, или, например, скрип открывающейся двери (улыбается).
В первых трех альбомах женские партии исполняли Ида Агаханян и Асмик Карапетян.
У нас были также живые выступления, но их нельзя сравнивать с альбомной версией, так как было очень сложно полностью передавать все то, что было сделано в студии.
Клип песни «50 Tari» в определенном смысле стал вызовом. Для тех времен он считался очень «открытым». Поначалу мы хотели чуть-чуть «смягчить» его, но Артур Джанибекян не согласился и, конечно, был прав. Он всегда обладал способностью смотреть на несколько шагов вперед и предчувствовать успех.
Как часто случается, после успеха первого альбома, мы решили записать продолжение. И, конечно, после выпуска второго альбома стали звучать мнения, что первый был гораздо лучше. Я же думаю, что с точки зрения мастерства вторая часть оказалась более профессиональной.
Певец, аранжировщик и музыкальный продюсер проекта Айко: после выхода кассеты в городе словно взорвалась бомба
Идея проекта Top 10 of Rabiz возникла у Артура Джанибекяна - именно он предложил мне участвовать в проекте.
В те годы у меня еще не было студии, и работали мы у нас дома. Прходили Гарик Мартиросян, Вардан Задоян, Гриша Агаханян. Каждый предлагал интересные мысли, обсуждался репертуар, а я выбирал, какие части «стыковать» друг с другом. Вардан и Гарик писали тексты. Должен отметить, что каждый из нас участвовал во всех этапах рабочего процесса: в проекте Top 10 of Rabiz импровизация играла большую роль.
Айко.
Фото: Bravo.am.
Тогда я еще не знал, как нужно ускорять медленные песни, и убеждал ребят, что данная песня не подходит - до тех пор, пока они, наконец, соглашались (улыбается).
В процессе работы мы все время смеялись. Думаю, Top 10 of Rabiz был не только музыкальным, но и юмористическим проектом.
Мы много смеялись и над концовками песен, поскольку порой я ленился хорошо работать над ними. Кое-как заканчивал миксы и предлагал ребятам чай или кофе. Если внимательно послушать некоторые песни Top 10 of Rabiz, можно услышать фрагменты чае- и кофепития (улыбается).
Поначалу певцы, песни которых мы выбирали для проекта, не очень хорошо воспринимали этот факт, поскольку не понимали сути проекта. Но уже после выпуска первого альбома, когда во всех автомобилях Еревана звучал Top 10 of Rabiz, они сами стали обращаться к нам с просьбами смиксовать и их песни.
Реакция зрителей была шокирующей. Было впечатление, что после выпуска кассеты в городе взорвалась бомба. Я не знаю другого альбома, который бы вызвал такой «бум» в Армении. Люди даже начали использовать выражения из Top 10 of Rabiz в повседневной жизни.
Залогами успеха проекта Top 10 of Rabiz были хорошая идея, искренность и смелость. Мы остались хорошими друзьями со всеми участниками проекта.
Вы можете скачать первый, второй и третий альбомы Top 10 of Rabiz.
Над проектом работали: Анна Бубушян, Лена Геворгян, Арам Макарян, Ара Тадевосян, Лилит Бабаян, Карине Петросян.