Երեք սկզբունք, վեց տարր, Մադրիդ, Կազան եւ «Լավրովի պլան» - Mediamax.am
Էլմար Մամեդյարովը, Բեռնար Կուշները, Սերգեյ Լավրովը, Էդվարդ Նալբանյանն ու Ջեյմս Սթայնբերգը Աթենքում, 2009 թ. դեկտեմբեր
2016 թվականի հունիսին ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովն ասել էր, որ Մոսկվան կշարունակի «միջնորդական առաքելություն իրականացնել, հիմնվելով այն սկզբունքների վրա, որոնք արվել են ՌԴ, ԱՄՆ եւ Ֆրանսիայի նախագահների  2009 - 2013 թթ. ընթացքում արած հայտարարություններին համապատասխան»: «Պարզաբանում» խորագրի հերթական թողարկումը պատմում է այդ սկզբունքների մասին:
1. Ի՞նչ սկզբունքների ու տարրերի մասին  է խոսքը:
2011 թ. հունվարի 14-ին հանդես գալով մամուլի ասուլիսում, ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանն ասել էր, որ գոյություն ունի կարգավորման երեք սկզբունք:
- ուժի չկիրառում եւ ուժի կիրառման սպառնալիքի բացառում;
- ինքնորոշման իրավունք;
- տարածքային ամբողջականություն:
Նալբանդյանը նշել էր նաեւ վեց տարր, որոնք առաջարկվել են կողմերին միջնորդ երկրների կողմից.
1.    Լեռնային Ղարաբաղի (ԼՂ) վերջնական կարգավիճակը պետք է որոշվի ԼՂ ժողովրդի կամքի արտահայտման միջոցով, որի արդյունքները միջազգային իրավական ուժ կունենան;
2.    Մինչ վերջնական կարգավիճակի որոշումը ԼՂ-ը կունենա միջազգային հանրության կողմից ճանաչված միջանկյալ կարգավիճակ;
3.    Պետք է ապահովվի Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի միջեւ ցամաքային կապը;
4.    Բոլոր փախստականների եւ տեղահանված անձանց վերադարձը անվտանգության միջազգային երաշխիքների ապահովումից հետո;
5.    Անվտանգության միջազգային երաշխիքների ապահովում, այդ թվում միջազգային խաղաղապահների ներկայություն;
6.    Տարածքների վերադարձ:
Նալբանդյանը նշել էր, որ վերջին տարրը չի հստակեցնում, թե ինչ տարածքների մասին է խոսքը:
Նույն հունվարին ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարը Russia Today հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում ասել էր.
«Բանակցությունները ընթանում են Մադրիդյան առաջարկությունների հիման վրա, որոնք կողմերին ներկայացվել էին դեռ 2007 թ. նոյեմբերին: Այդ առաջարկություններից ընտրվել էին 6 հիմնական տարրերը: Դրանք հնչեցվել են Լեռնային Ղարաբաղին վերաբերող նախագահներ Մեդվեդեւի, Օբամայի եւ Սարկոզիի հայտարարություններում, որոնք ընդունվել են ՄԵծ ութնյակի գագաթնաժողովների շրջանակներում՝ Լ'Աքվիլայում եւ Մուսքոկայում»:
Ակնկալվում էր, որ 2011 թ. հունիսին Կազանում Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի նախագահները պետք է հաստատեին առաջարկված վեց տարրերը, սակայն դա տեղի չունեցավ: Հայկական կողմը հայտարարեց, որ պատճառը Ադրբեջանն էր:
2.Ի՞նչ է եղել Մադրիդյան սկզբունքներից առաջ:
2006 թ. հուլիսի սկզբին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները ընդունել էին հայտարարություն, որում բացահայտել էին կարգավորման առաջարկների որոշ մանրամասները: Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասված էր.
«Սկզբունքները հիմնված են Լեռնային Ղարաբաղը շրջապատող ադրբեջանական տարածքներից հայկական զորքերի վերադիրքավորման վրա, հատուկ պայմաններ նախատեսելով Քելբաջարի ու Լաչինի շրջանների համար (ներառյալ ՀՀ-ն եւ ԼՂ-ն միացնող միջանցքը), այդ տարածքների ապառազմականացման ու հանրաքվեի կամ քվեարկության անցկացման վրա՝ Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը որոշելու համար: Քվեարկության ամսաթիվն ու պայմանները պետք է որոշվեն հետագա բանակցությունների ընթացքում»:
Այն ժամանակ միջնորդները ձգտում էին Մեծ ութնյակի հանդիպումից առաջ բանակցություններում առաջընթաց գրանցել, եւ շատերն այդ մանրամասների հրապարակումը դիտարկեցին իբրեւ կողմերի վրա ճնշում գործադրելու փորձ:
Հետաքրքիր է, որ դրանից մի քանի օր առաջ՝ 2006 թ. հունիսի 26-ին, ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարել էր, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահները արդեն համաձայնեցրել են Լեռնային Ղարաբաղում հանրաքվեի անցկացման հարցը: ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունում ասվում էր, որ «բանակցությունների ընթացքում առկա տարաձայնությունները չեն վերաբերում հանրաքվեին, եւ այդ հարցը արդեն իսկ համաձայնեցված է նախագահների միջեւ»:
«Տարաձայնությունները վերաբերում են ռազմական հակամարտության հետեւանքների վերացման հաջորդականությանը», - նշվում էր հայտարարության մեջ:
ՀՀ ԱԳՆ-ի այդ հայտարարությունը փաստացի հաստատել էր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Մեթյու Բրայզան, ով 2006 թ. ամռանը RFE/RL-ին տված հարցազրույցում ասել էր, որ «հայերը դուրս չեն բերի զորքերը իրենց վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներից, եթե համոզված չլինեն, որ փոխհատուցում կստանան»:
«Կնպաստի՞ արդյոք հայկական զորքերի դուրս բերումը լարվածության թուլացմանը: Իհարկե, դրանում ոչ մի կասկած չկա: Այդ իսկ պատճառով այս հարցը մեր առանցքային սկզբունքների կենտրոնական տարրն է: Սակայն հայերը դուրս չեն բերի իրենց զորքերը զուտ այն պատճառով, որ մենք իրենց կասենք. «Դա կօգնի թուլացնել լարվածությունը»: Նրանք դա կանեն, եթե փոխհատուցում ստանան, եւ մեր առանցքային սկզբունքները հենց դրան են վերաբերում», - ասել էր ամերիկյան միջնորդը:
3.Ի՞նչ են ասել Ադրբեջանում Լեռնային Ղարաբաղում հանրաքվե/քվեարկություն անցկացնելու մասին:
Վերջին տարիներին Ադրբեջանը հազվադեպ է առարկայական մեկնաբանություններ անում կարգավորման սկզբունքների ու տարրերի վերաբերյալ: Հիմնականում Բաքվից հայտարարություններ են հնչում այն մասին, որ երկրի տարածքային ամբողջականությունը չի կարող բանակցությունների առարկա լինել: Սակայն միշտ չէ այդպես եղել:
Ահա մի հատված 2011 թ. մարտին Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավար Էլմար Մամեդյարովի՝ Մեդիամաքսին տված բացառիկ հարցազրույցից.
- Նախորդ տարեսկզբին Ադրբեջանի նախագահը հայտարարել էր, որ հայկական կողմը խախտել է նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները` պահանջելով ամրագրել Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի վերաբերյալ հանրաքվեի/քվեարկության անցկացման ամսաթիվը: Ձեզ չի՞ թվում, որ հենց այդ մոտեցումը, երբ կողմերից յուրաքանչյուրը յուրովի է ձեւակերպում հանրաքվեի/քվեարկության մանրամասները, բանակցային գործընթացի հիմնական փորձաքարերից մեկն է: Ինչո՞ւ հանրաքվեի/քվեարկության հստակ բովանդակային եւ ժամանակային չափանիշների սահմանումն ու ամրագրումը չի գոհացնում Բաքվին:
- Ժամանակային շրջանակները կբարդացնեն իրավիճակը: Պետք է իրականացնել հսկայական նախապատրաստական աշխատանք, հալեցնել սառույցը հարաբերություններում, վերականգնել վստահությունը, վերադարձնել բնակչությունը, պայմաններ ստեղծել նրանց բարեկեցիկ համատեղ գոյակցության համար: Չի կարելի հանրաքվե անցկացնել հրացանի փողի եւ ճնշման տակ: Ցանկացած շտապողականություն հանուն ժամանակային շրջանակների պահպանման նման զգայուն եւ փխրուն հարցերում կարող է էլ ավելի բարդացնել իրավիճակը եւ խաչ քաշել խաղաղ կարգավորմանն ուղղված բոլոր ջանքերի վրա:
4.Ի՞նչ են ասել միջնորդները սկզբունքների ու տարրերի մասին:
Ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը 2015 թ. փետրվարին Մեդիամաքսին տված հարցազրույցում ասել էր.
«Մենք ունենք 3 սկզբունքներ եւ 6 տարրեր, որոնք հանդիսանալու են կարգավորման հիմքը: Մենք պայմանական անվանում ենք տալիս այս բոլոր խնդիրներին՝ ասում ենք «համապարփակ կարգավորում» կամ «համապարփակ բանակցություններ»: Կարող եք լսել, ինչպես Բաքվում համապարփակ բանակցությունների կոչեր են հնչում, եւ եռանախագահները նույնպես այդ անվանումն են օգտագործում: Բայց մենք նաեւ նկատի ունենք, որ դուք չեք կարող ուղղակի առանձնացնել ինչ-որ մի սկզբունք կամ տարր եւ ակնկալել, որ դա կդիտարկվի որպես հիմք կարգավորման համար: Ուշագրավն այն է, որ կողմերը, ըստ էության, շատ մոտ են միմյանց: Երկուստեք ընդունում են, որ կարգավորման հիմք են հանդիսանում 3 սկզբունքները եւ 6 տարրերը: Իհարկե, կան մանրամասներ, որոնց շուրջ մենք դեռ շարունակում ենք աշխատել, բայց սա այն է, ինչին մենք ցանկանում ենք հասնել: Այնպես որ, իրականում որեւէ հակասություն գոյություն չունի: Չնայած որոշ հրապարակային ելույթներում առանձնացնում են տարրերից կամ սկզբունքներից որեւէ մեկը, ինչը տեղի է ունենում երկու երկրներում, այնուհանդերձ, նախագահները եւ երկու երկրների ղեկավարությունը հասկանում են, որ կարգավորման հիմքը այս համապարփակ մոտեցումն է»:
5. Արդյո՞ք գոյություն ունի «Լավրովի փաստաթուղթը»:
Այսպես կոչված «Լավրովի փաստաթղթի» մասին ասեկոսեները սկսեցին շրջանառվել 2015 թ. վերջին – 2016 թ. սկզբին:
Ինքը՝ ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը 2016 թ. հունվարի 26-ին ասել էր.
«Լավրովի փաստաթուղթ գոյություն չունի: Կան մի շարք փաստաթղթեր՝ շուրջ 5-ը, որոնք համանախագահները պատրաստել են բանակցությունների տարբեր փուլերում, երբ խոսքը կարգավորման հիմնական սկզբունքների ձեւավորման մասին էր: Այնուհետեւ այդ սկզբունքների հիման վրա պետք է մշակվեր խաղաղության պայմանագիրը, որն իրավական պարտադիր ուժ կունենար: 2007-ից ի վեր մշակվող այդ փաստաթղթի որոշ տարբերակներ համանախագահների կողմից ի պահ են հանձնվել են ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարին եւ պահվում են այդ կազմակերպության սեյֆերում: Դրանք միակ թղթերն են, որ կարելի է փաստաթուղթ համարել, հաշվի առնելով, որ դրանցից եւ ոչ մեկը չի հանգեցրել Լեռնային Ղարաբաղի իրավիճակի բոլոր բաղադրիչների լուծմանը, իսկ աշխատանքները տարվում են «ոչինչ համաձայնեցված չէ, քանի դեռ ամեն ինչ համաձայնեցված չէ» սկզբունքով»:
Ամենայն հավանականությամբ, այն, ինչ ստացել է «Լավրովի փաստաթուղթ» անվանումը, հայտնի վեց տարրերի հերթական ձեւափոխումն է: Սակայն պետք է հասկանալ, որ ստեղծված իրավիճակում նույնիսկ աննշան թվացող ձեւափոխությունները կարող են փոխել կարգավորման ողջ տրամաբանությունը:

Announcing the forthcoming meeting between Presidents of Armenia and Azerbaijan, to be held on June 20, Russian President’s aide Yuri Ushakov said, “We will continue our mediatory role based on the principles that were suggested in the statements of Russian, U.S. and French Presidents during 2009-2013”.  We decided to tell about the aforementioned principles in this issue of Key section.
1. What are these principles and elements?
Delivering a speech at a press conference on January 14, 2011 in Yerevan, Armenian FM Edward Nalbandian named the three principles of settlement:
- non-use of force and threats to use force;
- right for self-determination;
- territorial integrity.
He also presented the six elements, introduced to the parties by the mediators:
1.    The final status of Nagorno-Karabakh (NK) should be determined by means of NK population’s will expression, the results of which will have international legal effect;
2.    Before determination of the final status of NK, there will be an interim status, recognized by the international community;
3.    Land communication should be provided between Armenia and Nagorno-Karabakh;
4.    Return of all refugees and displaced people after provision of international guarantees of security;
5.    Provision of international guarantees of security, including deployment of international peacekeepers;
6.    Return of territories.
Edward Nalbandian noticed that the last element does not concretize any specific territories.
In January of the same year, Armenian Foreign Minister said in the interview to Russia Today TV channel:
“Negotiations are held on the basis of Madrid Principles introduced to the parties in November 2007. Six main principles were chosen and voiced by Presidents Medvedev, Obama and Sarkozy in the statements on Nagorno-Karabakh, which were accepted in L'Aquila and Muskoka in the framework of G8 summits.”
The parties were expected to commit the six elements at the meeting between Presidents of Armenia, Azerbaijan and Russia in June 2011 in Kazan, but that did not happen. Armenia stated that the reason was Azerbaijan’s refusal.
2. What was before the Madrid Principles?
In early June 2006, OSCE Minsk Group Co-Chairs made a statement, disclosing certain details of the proposed settlement. The statement in particular said:
“The principles are based on the redeployment of Armenian troops from Azerbaijani territories around Nagorno-Karabakh, with special modalities for Kelbajar and Lachin districts (including a corridor between Armenia and Nagorno-Karabakh), demilitarization of those territories, and a referendum or population vote -- at a date and in a manner to be decided through further negotiations -- to determine the final legal status of Nagorno-Karabakh.”
At that time, mediators were trying to achieve progress in negotiations before the G8 Summit, and many viewed this statement as an attempt to press the parties.
A few days prior, on June 26, 2006, Armenian MFA stated that Presidents of Armenia and Azerbaijan had already agreed upon the issue of referendum in Nagorno-Karabakh. The Armenian MFA statement claimed that “disagreements found during negotiations do not concern the referendum vote, this issue is already agreed upon by the Presidents”.
“The disagreements concern the sequence of damage control,” read the statement.
The U.S. Minsk Group Co-Chair Matthew Bryza in fact confirmed this statement of Armenian MFA, saying in the interview to RFE/RL in summer 2006, “ Armenians won’t pull back their troops unless they get something for it.”
“Would an Armenian troop pull-out reduce tension? Well, sure as hell it would. That’s why it’s a core element of our core principles. But the Armenians aren’t just going to pull back the troops because we say, “that would help reduce tension.” They’ll do it if they get something for it and that’s precisely what these core principles are all about,” the American mediator said then.
3. What did Azerbaijan say about referendum in Nagorno-Karabakh?
In recent years, Azerbaijan rarely makes specific comments on the principles and elements of the settlement, mostly stating that territorial integrity of the country cannot be subject to negotiations. However, there used to be a different attitude.
Here is an extract from Azerbaijani FM Elmar Mammadyarov’s exclusive interview to Mediamax, given in March 2011:
- In the beginning of 2010, Azerbaijani President stated that the Armenian side had violated the agreements reached earlier, demanding to assign the date for holding the referendum/voting concerning the status of Nagorno-Karabakh. Don’t you think that this very approach, when each of the sides interprets the details of the referendum/voting their own way, is one of the most important stumbling blocks in the negotiation process? And why isn’t Baku comfortable with the definition and assignment of clear substantial and time parameters of the referendum/voting?
- Timeframes for voting will complicate the situation. It is necessary to carry out huge preparation works, break the ice in interrelations, reestablish confidence, return the population, and create conditions for their safe habitation together. One should not hold voting at gun point and under pressure. Any hurry in order to preserve timeframes in such sensitive and fragile issues can aggravate the situation even more and make all the efforts on peaceful settlement null and void.
4. What did the mediators say about the principles and elements?
The U.S. mediator James Warlick said in the interview to Mediamax in February 2015:
“There are 3 principles and 6 elements and we refer to them. This will be the basis for the negotiated settlement. Both sides know this. It’s what we talk about when we meet. We use some shorthand when we talk about these issues – we say “comprehensive settlement” or “comprehensive negotiations.” And maybe people ask, what does that mean? Well, that is exactly what it means. And you hear how Baku call for comprehensive negotiations and the Co-Chairs use the same term. But we mean that you cannot single out one principle or one element and expect that that is going to be the basis for the settlement.
What is remarkable here is that the sides actually are very close. Both sides have recognized that the basis for a settlement is 3 principles and 6 elements. Of course there are details that we need to work through, but that is what we want to do. So there’s really no contradiction. Despite some public rhetoric which single out one element or one principle - and that happens on both sides - despite that, the Presidents and the leadership in both countries understands that the basis for a settlement is this comprehensive approach.”
5. Is there a “Lavrov’s Document”?
Rumors about the so-called “Lavrov’s Document” began circulating in late 2015 - early 2016.
Russian Foreign Minister Sergey Lavrov himself stated on January 26, 2016:
“There is no “Lavrov’s document”. There is a whole bunch of documents - around 5 - which were drafted by the Co-Chairs in various phases of talks as far as the key principles of settlement were concerned as the first step, and only then, based on the principles, the peaceful agreement of legally binding character was to be worked out. Various drafts of the document which evolved since 2007 were deposited by the Co-Chairs to the OSCE Secretary General, and in this deposited format are they kept in the safes of the organization. These are the only papers which could be called documents given the fact that none of them led to the practical resolution to all the components of the NK situation, and the undertaken works are based on the principle of “nothing is agreed upon until everything is agreed”.
Most likely, what was called “Lavrov’s Document” was yet another modified version of the known six elements. However, we should understand that in current situation even seemingly insignificant modification can change the entire logic of the settlement.