Երեք սկզբունք, վեց տարր, Մադրիդ, Կազան եւ «Լավրովի պլան» - Mediamax.am
Էլմար Մամեդյարովը, Բեռնար Կուշները, Սերգեյ Լավրովը, Էդվարդ Նալբանյանն ու Ջեյմս Սթայնբերգը Աթենքում, 2009 թ. դեկտեմբեր
2016 թվականի հունիսին ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովն ասել էր, որ Մոսկվան կշարունակի «միջնորդական առաքելություն իրականացնել, հիմնվելով այն սկզբունքների վրա, որոնք արվել են ՌԴ, ԱՄՆ եւ Ֆրանսիայի նախագահների  2009 - 2013 թթ. ընթացքում արած հայտարարություններին համապատասխան»: «Պարզաբանում» խորագրի հերթական թողարկումը պատմում է այդ սկզբունքների մասին:
1. Ի՞նչ սկզբունքների ու տարրերի մասին  է խոսքը:
2011 թ. հունվարի 14-ին հանդես գալով մամուլի ասուլիսում, ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանն ասել էր, որ գոյություն ունի կարգավորման երեք սկզբունք:
- ուժի չկիրառում եւ ուժի կիրառման սպառնալիքի բացառում;
- ինքնորոշման իրավունք;
- տարածքային ամբողջականություն:
Նալբանդյանը նշել էր նաեւ վեց տարր, որոնք առաջարկվել են կողմերին միջնորդ երկրների կողմից.
1.    Լեռնային Ղարաբաղի (ԼՂ) վերջնական կարգավիճակը պետք է որոշվի ԼՂ ժողովրդի կամքի արտահայտման միջոցով, որի արդյունքները միջազգային իրավական ուժ կունենան;
2.    Մինչ վերջնական կարգավիճակի որոշումը ԼՂ-ը կունենա միջազգային հանրության կողմից ճանաչված միջանկյալ կարգավիճակ;
3.    Պետք է ապահովվի Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի միջեւ ցամաքային կապը;
4.    Բոլոր փախստականների եւ տեղահանված անձանց վերադարձը անվտանգության միջազգային երաշխիքների ապահովումից հետո;
5.    Անվտանգության միջազգային երաշխիքների ապահովում, այդ թվում միջազգային խաղաղապահների ներկայություն;
6.    Տարածքների վերադարձ:
Նալբանդյանը նշել էր, որ վերջին տարրը չի հստակեցնում, թե ինչ տարածքների մասին է խոսքը:
Նույն հունվարին ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարը Russia Today հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում ասել էր.
«Բանակցությունները ընթանում են Մադրիդյան առաջարկությունների հիման վրա, որոնք կողմերին ներկայացվել էին դեռ 2007 թ. նոյեմբերին: Այդ առաջարկություններից ընտրվել էին 6 հիմնական տարրերը: Դրանք հնչեցվել են Լեռնային Ղարաբաղին վերաբերող նախագահներ Մեդվեդեւի, Օբամայի եւ Սարկոզիի հայտարարություններում, որոնք ընդունվել են ՄԵծ ութնյակի գագաթնաժողովների շրջանակներում՝ Լ'Աքվիլայում եւ Մուսքոկայում»:
Ակնկալվում էր, որ 2011 թ. հունիսին Կազանում Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի նախագահները պետք է հաստատեին առաջարկված վեց տարրերը, սակայն դա տեղի չունեցավ: Հայկական կողմը հայտարարեց, որ պատճառը Ադրբեջանն էր:
2.Ի՞նչ է եղել Մադրիդյան սկզբունքներից առաջ:
2006 թ. հուլիսի սկզբին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները ընդունել էին հայտարարություն, որում բացահայտել էին կարգավորման առաջարկների որոշ մանրամասները: Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասված էր.
«Սկզբունքները հիմնված են Լեռնային Ղարաբաղը շրջապատող ադրբեջանական տարածքներից հայկական զորքերի վերադիրքավորման վրա, հատուկ պայմաններ նախատեսելով Քելբաջարի ու Լաչինի շրջանների համար (ներառյալ ՀՀ-ն եւ ԼՂ-ն միացնող միջանցքը), այդ տարածքների ապառազմականացման ու հանրաքվեի կամ քվեարկության անցկացման վրա՝ Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը որոշելու համար: Քվեարկության ամսաթիվն ու պայմանները պետք է որոշվեն հետագա բանակցությունների ընթացքում»:
Այն ժամանակ միջնորդները ձգտում էին Մեծ ութնյակի հանդիպումից առաջ բանակցություններում առաջընթաց գրանցել, եւ շատերն այդ մանրամասների հրապարակումը դիտարկեցին իբրեւ կողմերի վրա ճնշում գործադրելու փորձ:
Հետաքրքիր է, որ դրանից մի քանի օր առաջ՝ 2006 թ. հունիսի 26-ին, ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարել էր, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահները արդեն համաձայնեցրել են Լեռնային Ղարաբաղում հանրաքվեի անցկացման հարցը: ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունում ասվում էր, որ «բանակցությունների ընթացքում առկա տարաձայնությունները չեն վերաբերում հանրաքվեին, եւ այդ հարցը արդեն իսկ համաձայնեցված է նախագահների միջեւ»:
«Տարաձայնությունները վերաբերում են ռազմական հակամարտության հետեւանքների վերացման հաջորդականությանը», - նշվում էր հայտարարության մեջ:
ՀՀ ԱԳՆ-ի այդ հայտարարությունը փաստացի հաստատել էր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Մեթյու Բրայզան, ով 2006 թ. ամռանը RFE/RL-ին տված հարցազրույցում ասել էր, որ «հայերը դուրս չեն բերի զորքերը իրենց վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներից, եթե համոզված չլինեն, որ փոխհատուցում կստանան»:
«Կնպաստի՞ արդյոք հայկական զորքերի դուրս բերումը լարվածության թուլացմանը: Իհարկե, դրանում ոչ մի կասկած չկա: Այդ իսկ պատճառով այս հարցը մեր առանցքային սկզբունքների կենտրոնական տարրն է: Սակայն հայերը դուրս չեն բերի իրենց զորքերը զուտ այն պատճառով, որ մենք իրենց կասենք. «Դա կօգնի թուլացնել լարվածությունը»: Նրանք դա կանեն, եթե փոխհատուցում ստանան, եւ մեր առանցքային սկզբունքները հենց դրան են վերաբերում», - ասել էր ամերիկյան միջնորդը:
3.Ի՞նչ են ասել Ադրբեջանում Լեռնային Ղարաբաղում հանրաքվե/քվեարկություն անցկացնելու մասին:
Վերջին տարիներին Ադրբեջանը հազվադեպ է առարկայական մեկնաբանություններ անում կարգավորման սկզբունքների ու տարրերի վերաբերյալ: Հիմնականում Բաքվից հայտարարություններ են հնչում այն մասին, որ երկրի տարածքային ամբողջականությունը չի կարող բանակցությունների առարկա լինել: Սակայն միշտ չէ այդպես եղել:
Ահա մի հատված 2011 թ. մարտին Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավար Էլմար Մամեդյարովի՝ Մեդիամաքսին տված բացառիկ հարցազրույցից.
- Նախորդ տարեսկզբին Ադրբեջանի նախագահը հայտարարել էր, որ հայկական կողմը խախտել է նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները` պահանջելով ամրագրել Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի վերաբերյալ հանրաքվեի/քվեարկության անցկացման ամսաթիվը: Ձեզ չի՞ թվում, որ հենց այդ մոտեցումը, երբ կողմերից յուրաքանչյուրը յուրովի է ձեւակերպում հանրաքվեի/քվեարկության մանրամասները, բանակցային գործընթացի հիմնական փորձաքարերից մեկն է: Ինչո՞ւ հանրաքվեի/քվեարկության հստակ բովանդակային եւ ժամանակային չափանիշների սահմանումն ու ամրագրումը չի գոհացնում Բաքվին:
- Ժամանակային շրջանակները կբարդացնեն իրավիճակը: Պետք է իրականացնել հսկայական նախապատրաստական աշխատանք, հալեցնել սառույցը հարաբերություններում, վերականգնել վստահությունը, վերադարձնել բնակչությունը, պայմաններ ստեղծել նրանց բարեկեցիկ համատեղ գոյակցության համար: Չի կարելի հանրաքվե անցկացնել հրացանի փողի եւ ճնշման տակ: Ցանկացած շտապողականություն հանուն ժամանակային շրջանակների պահպանման նման զգայուն եւ փխրուն հարցերում կարող է էլ ավելի բարդացնել իրավիճակը եւ խաչ քաշել խաղաղ կարգավորմանն ուղղված բոլոր ջանքերի վրա:
4.Ի՞նչ են ասել միջնորդները սկզբունքների ու տարրերի մասին:
Ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը 2015 թ. փետրվարին Մեդիամաքսին տված հարցազրույցում ասել էր.
«Մենք ունենք 3 սկզբունքներ եւ 6 տարրեր, որոնք հանդիսանալու են կարգավորման հիմքը: Մենք պայմանական անվանում ենք տալիս այս բոլոր խնդիրներին՝ ասում ենք «համապարփակ կարգավորում» կամ «համապարփակ բանակցություններ»: Կարող եք լսել, ինչպես Բաքվում համապարփակ բանակցությունների կոչեր են հնչում, եւ եռանախագահները նույնպես այդ անվանումն են օգտագործում: Բայց մենք նաեւ նկատի ունենք, որ դուք չեք կարող ուղղակի առանձնացնել ինչ-որ մի սկզբունք կամ տարր եւ ակնկալել, որ դա կդիտարկվի որպես հիմք կարգավորման համար: Ուշագրավն այն է, որ կողմերը, ըստ էության, շատ մոտ են միմյանց: Երկուստեք ընդունում են, որ կարգավորման հիմք են հանդիսանում 3 սկզբունքները եւ 6 տարրերը: Իհարկե, կան մանրամասներ, որոնց շուրջ մենք դեռ շարունակում ենք աշխատել, բայց սա այն է, ինչին մենք ցանկանում ենք հասնել: Այնպես որ, իրականում որեւէ հակասություն գոյություն չունի: Չնայած որոշ հրապարակային ելույթներում առանձնացնում են տարրերից կամ սկզբունքներից որեւէ մեկը, ինչը տեղի է ունենում երկու երկրներում, այնուհանդերձ, նախագահները եւ երկու երկրների ղեկավարությունը հասկանում են, որ կարգավորման հիմքը այս համապարփակ մոտեցումն է»:
5. Արդյո՞ք գոյություն ունի «Լավրովի փաստաթուղթը»:
Այսպես կոչված «Լավրովի փաստաթղթի» մասին ասեկոսեները սկսեցին շրջանառվել 2015 թ. վերջին – 2016 թ. սկզբին:
Ինքը՝ ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը 2016 թ. հունվարի 26-ին ասել էր.
«Լավրովի փաստաթուղթ գոյություն չունի: Կան մի շարք փաստաթղթեր՝ շուրջ 5-ը, որոնք համանախագահները պատրաստել են բանակցությունների տարբեր փուլերում, երբ խոսքը կարգավորման հիմնական սկզբունքների ձեւավորման մասին էր: Այնուհետեւ այդ սկզբունքների հիման վրա պետք է մշակվեր խաղաղության պայմանագիրը, որն իրավական պարտադիր ուժ կունենար: 2007-ից ի վեր մշակվող այդ փաստաթղթի որոշ տարբերակներ համանախագահների կողմից ի պահ են հանձնվել են ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարին եւ պահվում են այդ կազմակերպության սեյֆերում: Դրանք միակ թղթերն են, որ կարելի է փաստաթուղթ համարել, հաշվի առնելով, որ դրանցից եւ ոչ մեկը չի հանգեցրել Լեռնային Ղարաբաղի իրավիճակի բոլոր բաղադրիչների լուծմանը, իսկ աշխատանքները տարվում են «ոչինչ համաձայնեցված չէ, քանի դեռ ամեն ինչ համաձայնեցված չէ» սկզբունքով»:
Ամենայն հավանականությամբ, այն, ինչ ստացել է «Լավրովի փաստաթուղթ» անվանումը, հայտնի վեց տարրերի հերթական ձեւափոխումն է: Սակայն պետք է հասկանալ, որ ստեղծված իրավիճակում նույնիսկ աննշան թվացող ձեւափոխությունները կարող են փոխել կարգավորման ողջ տրամաբանությունը:

Анонсируя предстоящую 20 июня встречу президента России с президентами Армении и Азербайджана, помощник российского президента Юрий Ушаков сказал, что «мы продолжим свою посредническую миссию на основе принципов, которые были предложены в соответствии с заявлениями президентов России, США и Франции в период с 2009 по 2013 годы». В очередном выпуске рубрики «Объяснение» мы решили рассказать об упомянутых принципах.
1. О каких принципах и элементах идет речь?
Выступая 14 января 2011 года на пресс-конференции в Ереване, глава МИД Армении Эдвард Налбандян сказал, что существуют три принципа урегулирования:
- неприменение силы и угроз применения силы:
- право на самоопределение;
- территориальная целостность.
И шесть элементов, представленных сторонам посредниками:
1. Окончательный статус Нагорного Карабаха (НК) должен быть определен путем волеизъявления населения НК, итоги которого будут иметь международную правовую силу;
2. До определения окончательного статуса НК будет иметь промежуточный статус, признанный международным сообшеством;
3. Должна быть обеспечена сухопутная связь между Арменией и Нагорным Карабахом;
4. Возврат всех беженцев и перемещенных лиц после обеспечения международных гарантий безопасности;
5. Обеспечения международных гарантий безопасности, включая размещение международных миротворцев;
6. Возврат территорий.
При этом Налбандян отмечал, что последний элемент не конкретизирует конкретные территории.
В январе того же года глава МИД Армении говорил в интервью телеканалу Russia Today:
«Переговоры идут на основе Мадридских предложений, которые были представлены сторонам еще в ноябре 2007 года. Из этих предложений были взяты шесть основных элементов, которые были озвучены в заявлениях президентов Медведева, Обамы и Саркози, принятых по Нагорному Карабаху в Л’Аквиле и в Мускоке, в рамках саммитов Большой Восьмерки».
Ожидалось, что стороны должны будут зафиксировать предложенные шесть элементов на встрече президентов Армении, Азербайджана и России в Казани в июне 2011 года, однако этого не произошло. Армянская сторона объявила, что причиной стал отказ Азербайджана.
2. Что было до Мадридских предложений?
В начале июля 2006 года сопредседатели Минской группы ОБСЕ приняли заявление, в котором раскрыли некоторые детали предложений по урегулированию. В заявлении, в частности, говорилось:
«Принципы основаны на передислокации армянских войск с азербайджанских территорий вокруг Нагорного Карабаха со специальными условиями для Кельбаджарского и Лачинского районов (включая коридор между Арменией и Нагорным Карабахом), демилитаризации этих территорий и проведения референдума или голосования для определения окончательного правового статуса Нагорного Карабаха, дата и условия проведения которого должны быть определены на дальнейших переговорах».
Тогда посредники стремились добиться прогресса на переговорах до встречи «Большой Восьмерки» и многие расценили публикацию этих деталей как попытку оказать давление на стороны.
За несколько дней до этого, 26 июня 2006 года, МИД Армении заявил, что президенты Армении и Азербайджана уже согласовали вопрос о проведении в Нагорном Карабахе референдума. В заявлении МИД Армении говорилось, что «разногласия, имеющие место в ходе переговоров, не касаются референдума, этот вопрос уже согласован президентами».
«Разногласия касаются последовательности устранения последствий вооруженного конфликта», - говорилось в заявлении.
Это заявление МИД Армении фактически подтвердил американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Мэтью Брайза, который летом 2006 года сказал в интервью RFE/RL, что «армяне не станут выводить свои войска с контролируемых территорий, не будучи уверенными в том, что получат что-то взамен».
«Поможет ли вывод армянских войск снижению напряженности? Конечно, в этом нет никаких сомнений. Поэтому это является центральным элементом в наших ключевых принципах. Однако армяне не будут выводить свои войска лишь из-за того, что мы скажем им: «Это поможет снизить напряженность». Они сделают это, если получат что-то взамен, и наши ключевые принципы касаются именного этого», - говорил американский посредник.
3. Что говорили в Азербайджане о референдуме/голосовании в Нагорном Карабахе?
В последние годы Азербайджан редко предметно комментирует принципы и элементы урегулирования, в основном делая заявления о том, что территориальная целостность страны не может быть предметом переговоров. Но так было не всегда.
Вот отрывок из эксклюзивного интервью главы МИД Азербайджана Эльмара Мамедъярова Медиамакс, которое состоялось в марте 2011 года:
- В начале прошлого года президент Азербайджана заявил, что армянская сторона нарушила достигнутые ранее договоренности, потребовав фиксации даты проведения референдума/голосования относительно статуса Нагорного Карабаха? Не кажется ли Вам, что такой подход, когда каждая из сторон по-своему трактует детали референдума/голосования, и является одним из главных камней преткновения в переговорном процессе? И почему определение и фиксация четких содержательных и временных параметров референдума/голосования не устраивает Баку?
- Временные рамки голосования усложнят ситуацию. Необходимо провести огромную подготовительную работу, растопить лёд во взаимоотношениях, восстановить доверие, вернуть население, создать условия для их благополучного взаимного проживания. Нельзя проводить голосование под дулами автоматов и под давлением. Любая спешка в угоду соблюдения временных рамок в таких чувствительных и хрупких вопросах может ещё более усугубить ситуацию и перечеркнуть все усилия по мирному урегулированию.
4. Что говорили посредники о принципах и элементах?
В феврале 2015 года американский посредник Джеймс Уорлик сказал в интервью Медиамакс:
«У нас есть 3 принципа и 6 элементов, которые являются основой для урегулирования. Обе стороны знают об этом это, и именно об этом мы говорим в ходе наших встреч. Мы дали условное название всем этим вопросам – «всеобъемлющее соглашение» или «всеобъемлющие переговоры». Вы можете слышать как Баку делает призывы к всеобъемлющим переговорам, и сопредседатели также используют эту терминологию. Но мы также имеем в виду, что вы не можете выделить какой-то один принцип или элемент».
«Примечательно, что стороны, по сути, очень близки. Обе стороны принимают, что основанием для урегулирования конфликта должны выступать 3 принципа и 6 элементов. Конечно, есть детали, вокруг которых мы продолжаем работать, но это то, чего мы хотим достичь. Так что, в реальности, никакого противоречия не существует. Несмотря на некоторую публичную риторику, в которой выделяются отдельные элементы или принципы – это происходит в обеих странах – тем не менее, президенты и руководство обеих стран понимают, что основой урегулирования является этот всеобъемлющий подход».
5. Существует ли «план Лаврова»?
Информация о так называемом «плане Лаврова» начала муссироваться в конце 2015 – начале 2016 года.
Сам глава МИД России Сергей Лавров заявил 26 января 2016 года:
«Никакого документа Лаврова не существует. Есть целый ряд документов, их около пяти, которые сопредседатели готовили на разных этапах переговоров, когда шла речь о том, чтобы подготовить в качестве первого шага основные принципы урегулирования, а уже потом на основе этих принципов готовить мирное соглашение, которое имело бы уже юридически обязывающий характер. Различные версии этого документа, который эволюционировал с 2007 года, были депонированы сопредседателями генеральному секретарю ОБСЕ, и вот в таком депонированном качестве находятся в сейфах этой организации. Это единственные бумаги, которые можно назвать документами, учитывая, что не один из них не привел пока к практическому решению всех компонентов нагорно-карабахской ситуации, а работы ведутся на основе принципа «ничто не согласовано, пока все не согласовано»».
Скорее всего, то, что получило название «план Лаврова» является очередной модификацией известных шести элементов. Однако следует понимать, что в