Հայաստան-ԵՄ նոր համաձայնագրի 8 հիմնական ոլորտները - Mediamax.am
2017 թվականի նոյեմբերի 24-ին Բրյուսելում, ԵՄ Արեւելյան գործընկերության գագաթնաժողովի շրջանակում, Հայաստանն ու Եվրամիությունը ստորագրեցին Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը (ՀԸԳՀ):
Մեդիամաքսն իր Պարզաբանում խորագրում արդեն ներկայացրել է այն իրադարձությունները, որոնք նախորդեցին փաստաթղթի կնքմանը:
Այս թողարկման մեջ ներկայացնում ենք նոր պայմանագրի 8 հիմնական ոլորտները՝ հիմք ընդունելով Հայաստանում Եվրոպական Միության Պատվիրակության տրամադրած տեղեկանքը:
1. ՆՈՐ ԱՇԽԱՏԱՏԵՂԵՐԻ ՍՏԵՂԾՈՒՄ
Ներդրումային միջավայրի բարելավում
Համաձայնագրով նախատեսվում է օրենսդրական դաշտի կատարելագործում, որի շնորհիվ կբարելավվեն Հայաստանի եւ Եվրոպական միության ընկերությունների համար առկա գործարար միջավայրն ու ներդրումային հնարավորությունները՝ խթան դառնալով հայկական ընկերությունների կողմից Եվրոպական միությանը վաճառվող ապրանքների եւ ծառայությունների ծավալների մեծացման համար, ինչպես նաեւ խրախուսելով ԵՄ ընկերություններին Հայաստանում հիմնել դուստր ձեռնարկություններ, որն էլ իր հերթին կնպաստի տնտեսական աճի խթանմանը եւ աշխատատեղերի ստեղծմանը:
Նոր աշխատատեղեր կանաչ էներգիայի ոլորտում
Համաձայնագրի իրականացման ընթացքում կստեղծվեն էներգիայի մաքուր, այլընտրանքային աղբյուրներ՝ նպաստելով կանաչ (վերականգնվող) էներգիայի ոլորտում նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը:
2. ԲԻԶՆԵՍԻ ՆՈՐ ՀԵՌԱՆԿԱՐՆԵՐ
Բիզնեսին՝ ավելի կայուն եւ կանխատեսելի պայմաններ
Եվրոպական միության եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերությունները կղեկավարվեն ԵՄ-ն եւ միջազգային չափանիշներին համահունչ՝ ապահովելով բիզնես միջավայրի կանխատեսելիությունն ու կայունությունը: Նոր համաձայնագրի դրույթներին համաձայն՝ փոքր եւ միջին ձեռնարկություններին (ՓՄՁ) պետք է տրամադրվի ՀԸԳՀ իրականացման մասին տեղեկատվություն եւ խորհրդատվություն, որը կնպաստի մասնավոր հատվածին վերաբերող օրենսդրության թափանցիկության բարձրացմանը:
Ծառայությունների առեւտրի ընդլայնման նոր հեռանկարներ
Նոր համաձայնագիրը նախատեսում է երկկողմ առեւտրի ազատականացում ծառայությունների մատուցման ոլորտում, օրինակ՝ վարձակալության եւ լիզինգի ծառայությունների, խորհրդատվական, ինժեներական, լուսանկարչական, փաթեթավորման, փոստային, ֆինանսական եւ տրանսպորտային ծառայությունների մատուցման համար: Սա նշանակում է, որ հայկական ընկերություններն իրավունք կունենան ծառայություններ մատուցել ԵՄ-ում եւ հակառակը:
Գնումների շուկաների հիմնում
Հայ գործարարները կկարողանան մասնակցել ԵՄ-ում իրականացվող պետական գնումներին եւ հակառակը: Կտրամադրվեն լրացուցիչ աշխատանքային փոխադարձ թույլտվություններ, օրինակ, ջրամատակարարման եւ հանրային ծառայությունների մատուցման այլ ոլորտներում:
3. ԱՎԵԼԻ ԱՐԴԱՐ ԿԱՐԳԱՎՈՐՈՒՄՆԵՐ
Մտավոր սեփականության իրավունքի պաշտպանության հզոր համակարգ
Նորարար ստեղծագործություններ, գեղարվեստական գործեր, յուրահատուկ եւ բարձրորակ արտադրություն ստեղծող եւ վաճառող ավելի շատ հայ նկարիչներ ու գյուտարարներ, ինչպես նաեւ հայկական ընկերություններ կարող են ապավինել Հայաստանում մտավոր սեփականության իրավունքի պաշտպանության համակարգին՝ ինչպես Եվրոպական միության տարածքում:
Մրցակցային սկզբունքների համապատասխանություն
Հայաստանում գործող ընկերությունները պարտավորված կլինեն հարգել հիմնական մրցակցային սկզբունքները, որոնք գործում են Եվրոպայում, այն է` բացառել գերիշխող դիրքի չարաշահման երեւույթը եւ ձեռնարկությունների միջեւ համաձայնությունները, որոնք խոչընդոտում են մրցակցությանը:
Անկախ մրցակցային մարմին
Մրցութային գործընթացներ իրականացնելից պետք է հարգվեն հայ եւ եվրոպական ընկերությունների իրավունքները, ինչպես նաեւ նրանք կկարողանան վստահորեն դիմել անկախ գործառույթ իրականացնող մրցակցային մարմնին՝ մրցակցային օրենսդրության կիրարկումն ապահովելու պահանջով:
Պետական գնումների թափանցիկության բարձրացում
Նոր կարգավորումների շնորհիվ կապահովվի պետական գնումների գործընթացների թափանցիկության բարձրացումը:
Աշխատանքի ավելի արդար պայմաններ
Համաձայնագիրը հետամուտ կլինի Հայաստանում աշխատողների աշխատանքային ստանդարտների ապահովմանը, այդ թվում՝ աշխատանքային պայմանագրերի, աշխատանքային առողջ պայմանների ապահովմանը, միավորման ազատության իրավունքի եւ աշխատավայրում խտրական դրսեւորումների դեմ պաշտպանության մակարդակի բարձրացմանը:
4. ՄԻՋՈՑՆԵՐԻ ԱՐԴՅՈՒՆԱՎԵՏՈՒԹՅԱՆ ԲԱՐՁՐԱՑՈՒՄ
Հարկատուների միջոցների առավել արդյունավետ օգտագործում
Նոր Համաձայնագրով ամրագրվում են մրցույթների հրապարակման եւ վերանայման ընթացակարգերի հստակ կարգավորումներ, որոնք թույլ կտան կանխարգելել կոռուպցիան եւ իրականացնել խտրական մոտեցումներից զերծ պետական գնումներ: Կմշակվեն պետական սուբսիդավորման նոր կարգավորումներ՝ գործընթացների արդարությունն ու թափանցիկությունը ապահովելու նպատակով:
Ավելի մատչելի էներգիա
Համաձայնագիրը ներառում է դրույթներ, որոնք բարձրացնում են էլեկտրաէներգիայի ոլորտի մրցակցությունը, որն էլ հանդիսանում է Հայաստանի քաղաքացիներին էլեկտրաէներգիայի մատակարարման ապահով եւ մատչելի եղանակներից առավել տնտեսողը: Շուկայի ազատականացումն ունի էլեկտրաէներգիայի ցածր գինը հսկողության տակ պահելու եւ հայ սպառողների համար էլեկտրաէներգիայի դիմաց ցածր գներ ապահովելու ներուժ:
Սպառողներին՝ ավելի լայն ընտրություն եւ գների իջեցում
Համաձայնագիրը ներառում է առեւտրի համար ոչ անհրաժեշտ խոչընդոտների նվազեցմանն ուղղված միջոցառումներ: Օրինակ, սպառողական ապրանքների վրա ազդող կարգավորումների վերաբերյալ հանրային խորհրդակցությունները կտարածվեն մյուս կողմը ներկայացնող ընկերությունների վրա, ինչպես նաեւ պիտակավորման բարդ պահանջները կհանվեն: Արդյունքում ավելի շատ ընկերություններ կկարողանան իրենց արտադրանքը ներկայացնել հայկական եւ ԵՄ շուկաներում` ապահովելով մրցունակ գներ:
5. ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ՄԱԿԱՐԴԱԿԻ ԲԱՐՁՐԱՑՈՒՄ
Միջուկային անվտանգության բարելավում
Այս համաձայնագրով՝ ԵՄ-ն հաստատում է հանձնառությունը Հայաստանի միջուկային անվտանգության բարձրագույն մակարդակի ապահովմանը՝ համագործությանն ուղղված հստակ միջոցառումների իրականացման միջոցով:
Ապրանքների անվտանգության բարելավում ու սպառողների պաշտպանվածության բարձրացում
Հայաստանը հետամուտ կլինի ԵՄ չափանիշների հետ առկա տարբերությունների նվազեցմանը՝ ի նպաստ սպառողների առողջության եւ անվտանգության հետագա պաշտպանությանը: ԵՄ-ն եւ Հայաստանը կխորացնեն համագործակցությունը համապատասխան համակարգերի միջեւ փոխադարձ ըմբռնման մակարդակի բարձրացման եւ շուկաների մատչելիության բարձրացման ուղղությամբ:
Հանցավորության դեմ պայքարում համագործակցությունը խորանում է
Նոր համաձայնագիրը նախատեսում է ԵՄ-ի եւ Հայաստանի միջեւ համագործակցության հզորացում `հանցագործությունների կանխարգելման եւ դրանց դեմ պայքարի, այդ թվում կազմակերպված հանցավորության եւ ահաբեկչության դեմ պայքարի ուղղությամբ:
6. ԱՎԵԼԻ ՄԱՔՈՒՐ ՇՐՋԱԿԱ ՄԻՋԱՎԱՅՐ
Բնապահպանական չափանիշների բարելավում
Համաձայնագիրը կօգնի Հայաստանին գրանցել տնտեսական աճ եւ միաժամանակ՝ ԵՄ չափանիշների ընդունման շնորհիվ բարելավել շրջակա միջավայրը: Հայաստանի կողմից կընդունվեն եւ կիրականացվեն միջազգային չափանիշներին եւ համաձայնագրերի պահանջներին համապատասխանող՝ շրջակա միջավայրի պաշտպանությանն ուղղված միջոցառումներ: Հայաստանը կձգտի հանել առեւտրի խոչընդոտները կլիմայի փոփոխության մեղմացման համար կարեւոր նշանակություն ունեցող ապրանքների եւ ծառայությունների՝ մասնավորապես՝ կայուն վերականգնվող էներգիայի եւ էներգախնայող արտադրանքի նկատմամբ: ԵՄ-ն եւ Հայաստանը կհամագործակցեն բնական ռեսուրսների կայուն օգտագործման մակարդակի բարձրացման եւ կենսաբազմազանության պահպանման ուղղությամբ:
Համաձայնագրի իրականացումը նոր խթան կհանդիսանա էներգիայի մաքուր աղբյուրների զարգացման համար: Այն նաեւ կբարձրացնի մատակարարման անվտանգության մակարդակը եւ կնվազեցնի կախվածությունը էներգետիկ ներկրումներից:
7. ԿՐԹՈՒԹՅԱՆ ԿԱՏԱՐԵԼԱԳՈՐԾՈՒՄ ԵՎ ԳԻՏԱՀԵՏԱԶՈՏԱԿԱՆ ՀՆԱՐԱՎՈՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԸՆԴԼԱՅՆՈՒՄ
Հայկական համալսարանները եվրոպական այլ համալսարանների հետ միասին կմասնակցեն գիտահետազոտական ծրագրերին ԵՄ հետազոտությունների եւ նորարարությունների խոշորագույն՝ ՀՈՐԻԶՈՆ 2020 ծրագրի ներքո: Ծրագրի ընդհանուր ֆինանսավորումը 2014-2020 թվականների համար կազմում է մոտ 80 միլիարդ եվրո:
Միաժամանակ հայկական համալսարանները կմասնակցեն EU4Innovation նախաձեռնությանը, որն ուղղակիորեն կապ ունի նորարարական ՓՄՁ-ների զարգացման հետ: ԵՄ-ն ավելացնի ուսուցումն ու Հայաստանում կրթության որակի բարձրացմանն ուղղված խորհրդատվության ծավալները:
8. ԺՈՂՈՎՐԴԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ՄԱՐԴՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ԱՄՐԱՊՆԴՈՒՄ
Քաղաքացիները համաձայնագրից կարող են ակնկալել, որ Հայաստանի ու Եվրամիության կողմից ավելի կմեծանա ուշադրությունը ժողովրդավարության անկյունաքարային ուղղությունների նկատմամբ, որոնցից են ազատ եւ արդար ընտրությունների իրականացումը, արդար դատավարության իրավունքը եւ, ավելի լայն իմաստով, հարգանքը մարդու իրավունքների նկատմամբ:
Ըստ Համաձայնագրի դրույթների՝ կձեւավորվի Քաղաքացիական հասարակության անկախ պլատֆորմ, որը բաղկացած կլինի Հայաստանյան եւ ԵՄ կազմակերպություններից, որոնք մշտադիտարկման կենթարկեն Համաձայնագրի իրականացումը եւ կկարողանան առաջարկություններ ներկայացնել ՀՀ իշխանություններին եւ Եվրոպական միությանը:

Photo: Press service of Armenian President
Within the frames of the Eastern Partnership Summit on November 24, 2017, Armenia and the European Union signed the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA).
Let us introduce you to 8 key areas of the new agreement, based on the factsheet provided by the EU Delegation.
1. MORE JOBS
Better investment climate
The Agreement will provide a better regulatory environment, that will improve the business climate and investment opportunities for Armenian and EU companies, encouraging Armenian companies to sell more goods and services to the EU and the EU companies to open subsidiaries in Armenia, which will contribute to economic growth and job creation in Armenia.
More jobs in the green energy sector
The implementation of the agreement will promote the development of clean, alternative sources of energy, contributing to green growth and new jobs in the green energy sector.
2. MORE BUSINESS OPPORTUNITIES
Increased stability & predictability for businesses
The relations between the EU and Armenia will be governed in line with EU and international standards, providing increased predictability and stability for businesses. The new agreement foresees that small and medium-sized enterprises (SMEs) will be informed and consulted on the implementation of the CEPA, contributing to the transparency of the regulatory environment for businesses.
New possibilities for the expansion of trade in services
The new agreement foresees liberalisation of bilateral trade in many services sectors, for example in rental/leasing services, consulting, engineering, photographic, packaging, postal, financial and transport services. This means that the Armenian companies will be able to provide services in the EU and vice versa.
Opening up of procurement markets
Armenian businesses will be able to participate in public procurement tenders in the EU and vice versa. Mutual additional market access will be provided regarding works concessions, e.g water supply and other public services.
3. FAIRER RULES
Strong intellectual property rights protection system
More Armenian companies, as well as Armenian artists and inventors creating and selling innovative, artistic, distinct and high quality products will be able to rely on a strong intellectual property rights protection system in Armenia, just like they can in the European Union.
Upholding of competition principles
Companies operating in Armenia will have to respect the same basic competition principles as in Europe, i.e. no abuse of a dominant position and no agreements between enterprises that restrict competition.
Independent competition authority
The rights of Armenian and EU companies in the competition procedures will be respected and they will be able to confidently turn to operationally independent competition authorities to enforce competition laws.
More transparent public procurement
The new rules will ensure more transparent conduct of the public procurement procedures.
Fairer conditions of employment
The agreement will seek to improve labour standards for Armenian workers including employment contracts, occupational health, freedom of association and protection against discrimination at the workplace.
4. BETTER VALUE FOR MONEY
More efficient use of taxpayers’ money
The new Agreement outlines clearer rules on publication of tenders and review procedures, which prevents corruption and allows for non-discriminatory public procurement procedures. There will be new rules on public subsidies to ensure fairness and transparency.
The new agreement provides a framework for Armenia and the European Union to work together for the benefit of the citizens of Armenia.
More affordable energy
The agreement includes provisions that allow for more competition in the electricity sector, which is the most cost-effective way to ensure secure and affordable energy supplies to Armenian citizens. Market liberalisation has the potential to keep energy prices in check and lower energy bills for Armenian consumers.
Wider choice and lower prices for consumers
The agreement includes measures to reduce unnecessary barriers to trade. For example, public consultations on regulations affecting consumer products will be extended to companies of the other party, and cumbersome labeling requirements will be avoided. As a result, more companies will be able to offer their products in Armenian and the EU markets, ensuring competitive prices.
5. MORE SAFETY AND SECURITY
Improved nuclear safety
With this agreement, the EU confirms its commitment to enhance nuclear safety in Armenia to the highest possible level through concrete cooperation measures.
Improved product safety and consumer protection
Armenia will seek to reduce differences with regard to EU standards to further protect the health and safety of consumers. The EU and Armenia will strengthen their cooperation to increase mutual understanding of their respective systems and improving access to their markets.
More cooperation on fighting crime
The new Agreement provides for increased cooperation between the EU and Armenia in preventing and fighting criminal activities, including organised
crime and terrorism.
6. A CLEANER ENVIRONMENT
The Agreement will help Armenia achieve economic growth and at the same time improve the environment thanks to the adoption of EU standards. Armenia will implement in its law and practices environment protection measures consistent with international standards and agreements. Armenia will strive to remove obstacles to trade concerning goods and services of particular relevance for climate-change mitigation, such as sustainable renewable energy and energy-efficient products. The EU and Armenia will cooperate to enhance a sustainable use of natural resources and the conservations of biodiversity.
The implementation of the Agreement will promote the development of clean sources of energy. This will also enhance security of supply and reduce dependency on energy imports.
7. BETTER EDUCATION AND MORE OPPORTUNITIES FOR RESEARCH
Armenian Universities will participate in joint research programmes with other European universities under the biggest EU Research and Innovation programme: Horizon 2020 (the total funding of the programme is nearly €80 billion available over 2014-2020).
Armenian Universities will also participate in the EU4Innovation initiative, which is directly
linked to the development of innovative SMEs. The EU will step up training and advice to improve the quality of education in Armenia.
8. STRENGTHENED DEMOCRACY AND HUMAN RIGHTS
Citizens can expect from the agreement that both Armenia and the EU pay increased attention to the cornerstones of democracy, including free and fair elections, to the right to fair trial and to the respect of human rights more generally.
The agreement sets up an independent Civil Society Platform composed of Armenian and EU organizations, which will monitor the implementation of the agreement and may make recommendations to the Armenian authorities and to the EU.