Լուսանկարը` Երուսաղեմի Հայոց Պարտիարքարան
2018 թվականի փետրվարի 14-ին Իսրայելի Կնեսետում ձախողվեց Հայոց Ցեղասպանությունը ճանաչելու հերթական փորձը: «Պարզաբանում» խորագրի հերթական հրապարակումը պատմում է, թե ինչու է հայերի տառապանքները ճանաչելով հանդերձ՝ Իսրայելը հրաժարվում «G-բառի» գործածումից:
1.    Ո՞րն է Երեւանի պաշտոնական ակնկալիքը:
2017 թվականի նոյեմբերին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ասել էր, որ Հայաստանն ակնկալում է Իսրայելի կողմից Հայոց ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչում:
«Մենք տեսնում ենք, որ Իսրայելի հանրային կարծիքն արտահայտող ավելի ու ավելի շատ մարդիկ են կողմ հանդես գալիս ճանաչմանը, այդ թվում՝ խորհրդարանում: Ես հանդիպում ունեցա Կնեսետի խոսնակի հետ, որը նույնպես բավական հստակ դիրքորոշում արտահայտեց Կնեսետի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման կարեւորության առնչությամբ»,- Իսրայելի Հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում ասել էր Նալբանդյանը:
2.    Ի՞նչ են ասում Իսրայելի պաշտոնյաները:
Իսրայելի փոխարտգործնախարար Դանի Այալոնը 2011 թվականին Մեդիամաքսին տված բացառիկ հարցազրույցում ասել էր.
«Գաղտնիք չէ, որ հայերի զանգվածային սպանությունները Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին ամենազգայուն հարցն են, եւ մենք, որպես հալածանքներից եւ սպանություններից տառապած ժողովուրդ, նույնպես շատ զգայուն ենք այս հարցում: Այնուհանդերձ, այն ժամանակվանից, երբ այս հարցը դրվեց քաղաքական հարթության վրա, զգուշորեն գործելու անհրաժեշտություն է առաջանում: Մենք երբեք չենք հերքել Հայկական ողբերգությունը, սակայն չենք ցանկանում այս հարցում առճակատման կողմ դառնալ Հայաստանի եւ Թուրքայի միջեւ»:
2016 թվականի մայիսին Իսրայելի նախագահ Ռեուվեն Ռիվլին այցելել էր Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարան, որտեղ, մասնավորապես, ասել էր.
Իսրայելի նախագահը Երուսաղեմի Հայոց Պարտիարքարանում Իսրայելի նախագահը Երուսաղեմի Հայոց Պարտիարքարանում
«1915թ. հայերը կոտորվեցին: Իմ ծնողները հիշում են, թե ինչպես հազարավոր հայ գաղթականներ ապաստան գտան Հայոց Վանքի մեջ: Իսրայելում ոչ ոք չի ուրանում, որ մի ամբողջ ազգ կոտորածի է ենթարկվել: Այսօր ես Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքարանում կաղոթեմ Ձեզ հետ՝ զոհերի հոգիների հանգստության համար»:
3.    Ի՞նչու Օսկանյանը հակադրվեց Պերեսին:
Հայաստանի նախկին արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանը իր հուշերում գրում է 2002թ. սեպտեմբերի 15-ին Նյու Յորքում Իսրայելի ԱԳ նախարար  Շիմոն Պերեսի հետ իր հանդիպման մասին:
Վարդան Օսկանյանը եւ Շիմոն Պերեսը Վարդան Օսկանյանը եւ Շիմոն Պերեսը
Լուսանկարը` Վ. Օսկանյանի արխիվից
«Խոսեցինք, բնականաբար, հայ-իսրայելական հարաբերությունների, պաղեստինյան հակամարտության, Միջին Արեւելքի, Ղարաբաղի եւ Կովկասի խնդիրների մասին: Այդ ընթացքում երկուսիս մտքում էլ առկախված էր մնում Ցեղասպանության հարցը, որը կարծես ստվեր էր գցում մեր կողմից քննարկվող մյուս բոլոր հարցերի վրա: Պերեսը նույնիսկ թույլ չտվեց, որ ես բարձրացնեմ այդ թեման. նա ինքը խոսեց Ցեղասպանության մասին եւ ասաց, որ հրեա ժողովրդի մոտեցումները այդ հարցում լավագույնս արտահայտել են հրեա գիտնականները եւ ցեղասպանագետները՝ հայտնելով իրենց հստակ ու միանշանակ կարծիքը, իսկ այն, ինչ անում է Իսրայել Պետությունը, առավելապես պայմանավորված է քաղաքական նկատառումներով:
Նա հույս հայտնեց, որ Հայաստանը եւ հայ ժողովուրդը կհասկանան այդ տարբերակումը: Ես բնականաբար հակադրվեցի: Այդուհանդերձ, հանդիպումից հետո մենք բաժանվեցինք բարեկամաբար՝ հույս հայտնելով, որ հետագայում կշարունակենք մեր քննարկումները եւ ակնկալելով, որ հայ-իսրայելական հարաբերությունները կխորանան»:
4.    Արդյո՞ք Իսրայելը գաղտնի փաստաթղթեր է կնքել Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի հետ:
2018 թ. հունվարին «Կալիֆորնիա Կուրիեր» թերթի հրատարակիչ եւ խմբագիր Հարութ Սասունյանը տեղեկացրեց, որ իսրայելցի գիտնական Յաիր Աուրոնը դիմել է Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարություն՝ պահանջելով բոլոր ներքին փաստաթղթերը այն համաձայնագրերի եւ պարտավորությունների վերաբերյալ, որոնք Իսրայելի պետությունը ստանձնել է Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի հետ Հայոց ցեղասպանությունը չճանաչելու հարցում:
Աուրոնի փաստաբան Էյթայ Մաքն արտգործնախարարություն ուղարկած նամակում պահանջել է, որ Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարությունը գաղտնազերծի հետեւյալ տեղեկատվությունը.
1)  «Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի հետ ունեցած ցանկացած համաձայնության, փոխըմբռնման եւ պայմանավորվածության փաստաթղթերը»:
2)  «Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցով ցանկացած նամակագրություն Թուրքիայի կամ Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ»:
Յաիր Աուրոն. Տառապանքը չափման ենթակա չէ
3) «Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցով Թուրքիայի կամ Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչների հանդիպումների կամ շփումների վերաբերյալ տեղեկատվություն»:
4) «Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ արտաքին գործերի նախարարության որոշումներին եւ դիրքորոշումներին առնչվող փաստաթղթեր՝ Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի կողմից բողոքների լույսի ներքո»:
Առայժմ հայտնի չէ, թե արդյո՞ք մտադիր է Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարությունը պատասխանել այս հարցերին:

Photo: Armenian Patriarchate
On February 14 2018 yet another attempt of recognition of the Armenian Genocide failed in Israeli Knesset.  In this edition of Mediamax’s the Key we will shed light on why Israel avoids the G-word despite recognizing the massacre of the Armenians in 1915.
1.    What’s Armenia’s anticipation from Israel on state level?
In November of 2017 Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian said that Armenia expected Israel to officially recognize the Armenian Genocide.
“We hear more and more public opinion speakers in Israel voice their support for the recognition, including members of the parliament. I had a meeting with Knesset Speaker, who also took quite a clear stance on the importance of recognition of the Armenian Genocide by the Knesset,” Edward Nalbandian said in the interview to the Israeli Public Broadcasting Corporation.
2.    What’s Israeli officials’ reaction?
In an exclusive interview to Mediamax in 2011 Israeli Deputy Foreign Minister Danny Ayalon said:
“It is no secret that the mass murder of the Armenian people during the First World War is a most sensitive matter and as a people that also suffered from persecution and murder we are especially sensitive to that. However, since the subject, most regrettably, has become political, it needs to be handled with great care. Israel has never denied the Armenian tragedy, but we do not wish to become party to the confrontation between Turkey and Armenia on this important issue.”
Israeli President visits Armenian Patriarchate in Jerusalem Israeli President visits Armenian Patriarchate in Jerusalem
In 2016 Israeli President Reuven Rivlin visited the Armenian Patriarchate in Jerusalem, where he particularly said:
“The Armenians were massacred in 1915. My parents remember thousands of Armenian migrants finding asylum at the Armenian Church. No one in Israel denies that an entire nation was massacred. Today I will pray for the repose of the victims’ soul with you at the Armenian Patriarchate in Jerusalem.”
3.    Why would Vardan Oskanyan oppose Shimon Peres?
Former Minister of Foreign Affairs of Armenia Vardan Oskanyan wrote in his memoirs (in Armenian) about his meeting with then Foreign Minister of Israel Shimon Peres, which took place on September 15 of 2002, New York.
Vardan Oskanyan and Shimon Peres Vardan Oskanyan and Shimon Peres
Photo: V.Oskanyan’s archive
“Naturally, we talked Armenian-Israeli relations, Palestinian conflict, and various issues in the Middle East, Nagorno Karabakh and Caucasus. Both of us had the Armenian Genocide in our minds, which casted shadow on every topic that we discussed. Peres didn’t even allow me to bring the Genocide issue. He was the one to start the conversation, telling that Jewish people’s approach on the matter is best reflected in works of Jewish scientists and genocide specialists, who have already expressed their clear and definite stance, while Israel’s approach as a state is conditioned by political considerations.”
“He expressed hope that Armenia and the Armenian people will understand that differentiation. Of course, I opposed him. Nevertheless, we parted friendly, expressing hope that we would continue our discussions in the future and anticipating that Armenian-Israeli relations would deepen.”
4.    Has Israel really signed secret agreements with Turkey and Azerbaijan?
In January of 2018 Publisher of the California Courier Harut Sassounian informed that prominent Israeli scholar Yair Auron filed an official request with Israel’s Foreign Ministry, asking for all internal documents on agreements and commitments undertaken by the State of Israel with Turkey and Azerbaijan not to recognize the Armenian Genocide.
Auron’s Attorney specifically demands that the Israel’s Foreign Ministry should disclose the following information:
1)  “Any documentation of agreements, understandings, commitments vis-à-vis Azerbaijan and Turkey as to the question of recognizing the Armenian Genocide.”
2)  “Any correspondence with Turkish or Azeri representatives on the question of recognizing the Armenian Genocide.”
3)  “Any documentation of meetings or communications between the representatives of the Ministry of Foreign Affairs with Turkish or Azeri representatives on the question of recognizing the Armenian Genocide.”
4)  “Decisions and position papers of the Ministry of Foreign Affairs as to the question of recognizing the Armenian Genocide, in view of Turkey and Azerbaijan’s objection.”