Լուսանկարը` Երուսաղեմի Հայոց Պարտիարքարան
2018 թվականի փետրվարի 14-ին Իսրայելի Կնեսետում ձախողվեց Հայոց Ցեղասպանությունը ճանաչելու հերթական փորձը: «Պարզաբանում» խորագրի հերթական հրապարակումը պատմում է, թե ինչու է հայերի տառապանքները ճանաչելով հանդերձ՝ Իսրայելը հրաժարվում «G-բառի» գործածումից:
1.    Ո՞րն է Երեւանի պաշտոնական ակնկալիքը:
2017 թվականի նոյեմբերին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ասել էր, որ Հայաստանն ակնկալում է Իսրայելի կողմից Հայոց ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչում:
«Մենք տեսնում ենք, որ Իսրայելի հանրային կարծիքն արտահայտող ավելի ու ավելի շատ մարդիկ են կողմ հանդես գալիս ճանաչմանը, այդ թվում՝ խորհրդարանում: Ես հանդիպում ունեցա Կնեսետի խոսնակի հետ, որը նույնպես բավական հստակ դիրքորոշում արտահայտեց Կնեսետի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման կարեւորության առնչությամբ»,- Իսրայելի Հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում ասել էր Նալբանդյանը:
2.    Ի՞նչ են ասում Իսրայելի պաշտոնյաները:
Իսրայելի փոխարտգործնախարար Դանի Այալոնը 2011 թվականին Մեդիամաքսին տված բացառիկ հարցազրույցում ասել էր.
«Գաղտնիք չէ, որ հայերի զանգվածային սպանությունները Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին ամենազգայուն հարցն են, եւ մենք, որպես հալածանքներից եւ սպանություններից տառապած ժողովուրդ, նույնպես շատ զգայուն ենք այս հարցում: Այնուհանդերձ, այն ժամանակվանից, երբ այս հարցը դրվեց քաղաքական հարթության վրա, զգուշորեն գործելու անհրաժեշտություն է առաջանում: Մենք երբեք չենք հերքել Հայկական ողբերգությունը, սակայն չենք ցանկանում այս հարցում առճակատման կողմ դառնալ Հայաստանի եւ Թուրքայի միջեւ»:
2016 թվականի մայիսին Իսրայելի նախագահ Ռեուվեն Ռիվլին այցելել էր Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարան, որտեղ, մասնավորապես, ասել էր.
Իսրայելի նախագահը Երուսաղեմի Հայոց Պարտիարքարանում Իսրայելի նախագահը Երուսաղեմի Հայոց Պարտիարքարանում
«1915թ. հայերը կոտորվեցին: Իմ ծնողները հիշում են, թե ինչպես հազարավոր հայ գաղթականներ ապաստան գտան Հայոց Վանքի մեջ: Իսրայելում ոչ ոք չի ուրանում, որ մի ամբողջ ազգ կոտորածի է ենթարկվել: Այսօր ես Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքարանում կաղոթեմ Ձեզ հետ՝ զոհերի հոգիների հանգստության համար»:
3.    Ի՞նչու Օսկանյանը հակադրվեց Պերեսին:
Հայաստանի նախկին արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանը իր հուշերում գրում է 2002թ. սեպտեմբերի 15-ին Նյու Յորքում Իսրայելի ԱԳ նախարար  Շիմոն Պերեսի հետ իր հանդիպման մասին:
Վարդան Օսկանյանը եւ Շիմոն Պերեսը Վարդան Օսկանյանը եւ Շիմոն Պերեսը
Լուսանկարը` Վ. Օսկանյանի արխիվից
«Խոսեցինք, բնականաբար, հայ-իսրայելական հարաբերությունների, պաղեստինյան հակամարտության, Միջին Արեւելքի, Ղարաբաղի եւ Կովկասի խնդիրների մասին: Այդ ընթացքում երկուսիս մտքում էլ առկախված էր մնում Ցեղասպանության հարցը, որը կարծես ստվեր էր գցում մեր կողմից քննարկվող մյուս բոլոր հարցերի վրա: Պերեսը նույնիսկ թույլ չտվեց, որ ես բարձրացնեմ այդ թեման. նա ինքը խոսեց Ցեղասպանության մասին եւ ասաց, որ հրեա ժողովրդի մոտեցումները այդ հարցում լավագույնս արտահայտել են հրեա գիտնականները եւ ցեղասպանագետները՝ հայտնելով իրենց հստակ ու միանշանակ կարծիքը, իսկ այն, ինչ անում է Իսրայել Պետությունը, առավելապես պայմանավորված է քաղաքական նկատառումներով:
Նա հույս հայտնեց, որ Հայաստանը եւ հայ ժողովուրդը կհասկանան այդ տարբերակումը: Ես բնականաբար հակադրվեցի: Այդուհանդերձ, հանդիպումից հետո մենք բաժանվեցինք բարեկամաբար՝ հույս հայտնելով, որ հետագայում կշարունակենք մեր քննարկումները եւ ակնկալելով, որ հայ-իսրայելական հարաբերությունները կխորանան»:
4.    Արդյո՞ք Իսրայելը գաղտնի փաստաթղթեր է կնքել Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի հետ:
2018 թ. հունվարին «Կալիֆորնիա Կուրիեր» թերթի հրատարակիչ եւ խմբագիր Հարութ Սասունյանը տեղեկացրեց, որ իսրայելցի գիտնական Յաիր Աուրոնը դիմել է Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարություն՝ պահանջելով բոլոր ներքին փաստաթղթերը այն համաձայնագրերի եւ պարտավորությունների վերաբերյալ, որոնք Իսրայելի պետությունը ստանձնել է Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի հետ Հայոց ցեղասպանությունը չճանաչելու հարցում:
Աուրոնի փաստաբան Էյթայ Մաքն արտգործնախարարություն ուղարկած նամակում պահանջել է, որ Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարությունը գաղտնազերծի հետեւյալ տեղեկատվությունը.
1)  «Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի հետ ունեցած ցանկացած համաձայնության, փոխըմբռնման եւ պայմանավորվածության փաստաթղթերը»:
2)  «Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցով ցանկացած նամակագրություն Թուրքիայի կամ Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ»:
Յաիր Աուրոն. Տառապանքը չափման ենթակա չէ
3) «Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցով Թուրքիայի կամ Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչների հանդիպումների կամ շփումների վերաբերյալ տեղեկատվություն»:
4) «Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ արտաքին գործերի նախարարության որոշումներին եւ դիրքորոշումներին առնչվող փաստաթղթեր՝ Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի կողմից բողոքների լույսի ներքո»:
Առայժմ հայտնի չէ, թե արդյո՞ք մտադիր է Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարությունը պատասխանել այս հարցերին:

Фото: Армянский Патриархат Иерусалима
14 февраля 2018 года в израильском Кнессете провалилась очередная попытка признания Геноцида армян. Очередная публикация в рубрике «Объяснение» рассказывает, почему, не отрицая страдания армянского народа, Израиль отказывается употребить термин «геноцид».
1.    Каковы ожидания официального Еревана?
В ноябре 2017 года министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян заявил, что Армения ожидает официального признания Геноцида армян со стороны Израиля.
«Мы видим, что все больше и больше людей в Израиле, в том числе в парламенте, выступают за признание. Я встретился со спикером Кнессета, который также выразил достаточно четкую позицию о важности признания Кнессетом Геноцида армян»,- говорил Налбандян в интервью Общественному телевидению Израиля.
2.    Что говорят официальные лица Израиля?
В эксклюзивном интервью Медиамакс в 2011 году заместитель министра иностранных дел Израиля Данни Аялон заявил:
«Не секрет, что массовые убийства армян в период Первой Мировой Войны - самый чувствительный вопрос, и как люди, которые также страдали от преследований и убийств, мы также чувствительны к этому. Тем не менее, с тех пор, как этот вопрос, к большому сожалению, перешел в политическую плоскость, необходимо действовать с большой осторожностью. Израиль никогда не отрицал Армянскую трагедию, но мы не желаем становиться стороной конфронтации между Турцией и Арменией в этом важном вопросе».
Президент Израиля в Армянском Патриархате Иерусалима Президент Израиля в Армянском Патриархате Иерусалима
В мае 2016 года президент Израиля Реувен Ривлин посетил Армянский Патриархат Иерусалима, где, в частности, заявил:
«В 1915 г. армян уничтожали. Мои родители помнят, как тысячи армянских беженцев нашли убежище в Армянском храме. Никто в Израиле не отрицает, что целый народ был подвержен погромам. Сегодня в Армянском патриархате Иерусалима я буду молиться вместе с вами за упокой душ жертв».
3.    Почему Осканян возражал Пересу?
Бывший министр иностранных дел Армении Вардан Осканян в своих мемуарах пишет о состоявшейся 15 сентября 2002 года встрече с министром иностранных дел Израиля Шимоном Пересом в Нью-Йорке.
Вардан Осканян и Шимон Перес Вардан Осканян и Шимон Перес
Фото: из архива В. Осканяна
«Естественно, мы говорили об армяно-израильских отношениях, палестинском конфликте, конфликтах на Среднем Востоке, в Карабахе и на Кавказе. Все это время в наших головах вертелся вопрос Геноцида, который будто бросал тень на все остальные вопросы. Перес даже не позволил мне затронуть эту тему: он сам заговорил о Геноциде и сказал, что подходы еврейского народа к этому вопросу наилучшим образом описаны еврейскими учеными и геноцидологами, которые выразили свое четкое и однозначное мнение, а то, что делает государство Израиль, в основном обусловлено политическими соображениями.
Он выразил надежду, что Армения и армянский народ поймут это. Я, естественно, возразил.  Тем не менее, после встречи мы попрощались на дружественной ноте, выразив надежду, что в дальнейшем продолжим наши обсуждения, а армяно-израильские отношения углубятся».
4.    Подписывал ли Израиль тайные документы с Турцией и Азербайджаном?
В январе 2018 года издатель и редактор газеты «Калифорния курьер» Арут Сасунян сообщил, что израильский ученый Яир Аарон обратился в министерство иностранных дел Израиля, потребовав предоставить все внутренние документы о соглашениях и обязательствах, взятых Израилем перед Турцией и Азербайджаном по вопросу непризнания Геноцида армян.
В письме адвокат Аурона Эйтай Мак потребовал, чтобы министерство иностранных дел Израиля рассекретило следующие сведения:
1)  Документы, касающиеся любого соглашения, взаимопонимания и договоренности с Турцией и Азербайджаном по вопросу признания Геноцида армян.
2)  Любую переписку с представителями Турции и Азербайджана по вопросу признания Геноцида армян.
3) Информация о встречах или контактах представителей министерства иностранных дел Израиля с представителями Турции и Азербайджана по вопросу признания Геноцида армян.
4) Документы, касающиеся решений и позиций министерства иностранных дел по вопросу признания Геноцида армян в свете жалоб со стороны Турции и Азербайджана.
Пока неизвестно, намерено ли министерство иностранных дел Израиля отреагировать на вышеперечисленные вопросы.