Ռոբերտ Քոչարյանը դեմ է սահմանադրական բարեփոխումներին` դրանք անվանելով «քաղաքական դեգրադացման» նշան - Mediamax.am
Ռոբերտ Քոչարյանը դեմ է սահմանադրական բարեփոխումներին` դրանք անվանելով «քաղաքական դեգրադացման» նշան
Լուսանկարը` 2rd.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարել է, որ «չկա երկրի առջեւ ծառացած ոչ մի կենսական խնդիր, որի լուծմանը խոչընդոտի գործող Սահմանադրությունը»:
Ռոբերտ Քոչարյանը այդ մասին ասել է այսօր 2rd.am կայքում հրապարակված հարցազրույցում` մեկնաբանելով ՀՀ նախագահի կողմից ձեռնարկված սահմանադրական բարեփոխումները:
«Բարեփոխման նախաձեռնությունը բխում է բացառապես իշխանություններից, հնչած բացատրությունները համոզիչ չեն, ծայրահեղ հեղհեղուկ են, ինչը եւ առաջարկվող փոփոխությունների իրական նպատակների վերաբերյալ լուրջ կասկածներ է առաջացրել հասարակության մեջ», -ասել է ՀՀ նախկին նախագահը:
«Ներկայումս առաջարկվում է երկրի պետական կառավարման մոդելի արմատական փոփոխություն եւ անհրաժեշտ են միանշանակ երաշխիքներ առ այն, որ բարեփոխումն ուղղված չէ կառավարող էլիտայի շահերի սպասարկմանը եւ չի դառնա դրա վերարտադրման գործիք: Սահմանադրության ցանկացած վերաձեւում հանուն քաղաքական գործիչների ընթացիկ շահերի` երկրի քաղաքական դեգրադացման նշանն է», - նկատել է Ռոբերտ Քոչարյանը:
Մեկնաբանելով այն ենթադրությունը, որ առաջարկվող սահմանադրական բարեփոխումների նպատակներից մեկը հենց այն սահմանափակման ամրագրումն է, որի համաձայն որեւէ մեկը չպետք է իրավունք ունենա նախագահ ընտրվել երկու ժամկետից ավելի, նախկին նախագահն ասել է.
«Դրա համար Սահմանադրությունը վերաձեւելու կարիք չկա, առավել եւս, երբ պարզվեց, որ նախագահն ինքը դեմ է հանձնաժողովի առաջարկած փոփոխություններին: Պետք է ընդամենը հանել «անընդմեջ» բառը գործող Սահմանադրության 50-րդ հոդվածից: Ընդամենը մեկ բառ: Սակայն այդ լրացումը հետադարձ ուժ ունենալ չի կարող եւ այդպիսով ներկա քաղաքական լանդշաֆտի վրա ոչ մի կերպ չի ազդի»:

Robert Kocharyan speaks against constitutional reform describing it as sign of “political degradation” - Mediamax.am
Robert Kocharyan speaks against constitutional reform describing it as sign of “political degradation”
Yerevan/Mediamax/. Former Armenian President Robert Kocharyan stated that “the country faces no urgent issue the solution of which is impeded by the current Constitution”.
Robert Kocharyan stated it commenting on the constitutional reform initiated by the Armenian President in an interview published on 2rd.am website today.
“The initiative of the reform comes from solely the authorities; the provided explanations sound unconvincing and are extremely vague, and therefore the society started doubting the true purposes of the offered amendments”, said the Former Armenian President.
“What is offered is a drastic change in the country’s public administration model and we need unequivocal guarantees that the reform is not aimed at meeting the interests of the ruling elite and won’t serve an instrument for its reproduction. Any change in the Constitution under the current purposes of politicians are a sign of the country’s political degradation”, said Robert Kocharyan.
One of the goals of the constitutional reform is said to be the restriction on the right for holding the office for more than two terms and commenting on it the Former President said:
“There is no need to alter the Constitution for that purpose, especially when, as it was revealed, the President himself does not approve of the amendments proposed by the commission. What needs to be done is to remove the word “consecutive” from Article 50 of current Constitution. Just one word. However, such amendment will not have any retroactive effect, which means it won’t have any impact on the current political landscape”.