Ռոբերտ Քոչարյանը դեմ է սահմանադրական բարեփոխումներին` դրանք անվանելով «քաղաքական դեգրադացման» նշան - Mediamax.am
Ռոբերտ Քոչարյանը դեմ է սահմանադրական բարեփոխումներին` դրանք անվանելով «քաղաքական դեգրադացման» նշան
Լուսանկարը` 2rd.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարել է, որ «չկա երկրի առջեւ ծառացած ոչ մի կենսական խնդիր, որի լուծմանը խոչընդոտի գործող Սահմանադրությունը»:
Ռոբերտ Քոչարյանը այդ մասին ասել է այսօր 2rd.am կայքում հրապարակված հարցազրույցում` մեկնաբանելով ՀՀ նախագահի կողմից ձեռնարկված սահմանադրական բարեփոխումները:
«Բարեփոխման նախաձեռնությունը բխում է բացառապես իշխանություններից, հնչած բացատրությունները համոզիչ չեն, ծայրահեղ հեղհեղուկ են, ինչը եւ առաջարկվող փոփոխությունների իրական նպատակների վերաբերյալ լուրջ կասկածներ է առաջացրել հասարակության մեջ», -ասել է ՀՀ նախկին նախագահը:
«Ներկայումս առաջարկվում է երկրի պետական կառավարման մոդելի արմատական փոփոխություն եւ անհրաժեշտ են միանշանակ երաշխիքներ առ այն, որ բարեփոխումն ուղղված չէ կառավարող էլիտայի շահերի սպասարկմանը եւ չի դառնա դրա վերարտադրման գործիք: Սահմանադրության ցանկացած վերաձեւում հանուն քաղաքական գործիչների ընթացիկ շահերի` երկրի քաղաքական դեգրադացման նշանն է», - նկատել է Ռոբերտ Քոչարյանը:
Մեկնաբանելով այն ենթադրությունը, որ առաջարկվող սահմանադրական բարեփոխումների նպատակներից մեկը հենց այն սահմանափակման ամրագրումն է, որի համաձայն որեւէ մեկը չպետք է իրավունք ունենա նախագահ ընտրվել երկու ժամկետից ավելի, նախկին նախագահն ասել է.
«Դրա համար Սահմանադրությունը վերաձեւելու կարիք չկա, առավել եւս, երբ պարզվեց, որ նախագահն ինքը դեմ է հանձնաժողովի առաջարկած փոփոխություններին: Պետք է ընդամենը հանել «անընդմեջ» բառը գործող Սահմանադրության 50-րդ հոդվածից: Ընդամենը մեկ բառ: Սակայն այդ լրացումը հետադարձ ուժ ունենալ չի կարող եւ այդպիսով ներկա քաղաքական լանդշաֆտի վրա ոչ մի կերպ չի ազդի»:

Роберт Кочарян выступил против конституционной реформы, назвав ее признаком «политической деградации» - Mediamax.am
3377 просмотров
Роберт Кочарян выступил против конституционной реформы, назвав ее признаком «политической деградации»
Ереван /Медиамакс/. Экс-президент Армении Роберт Кочарян заявил, что «нет ни одной насущной проблемы, стоящей перед страной, решению которой мешает действующая Kонституция».
Роберт Кочарян сказал об этом в интервью, опубликованном сегодня на сайте 2rd.am, комментируя инициированную президентом Армении конституционную реформу.
«Инициатива реформы исходит исключительно от властей, озвученные объяснения неубедительны и крайне расплывчаты, что и возбудило в обществе сомнения в истинных целях предлагаемых перемен», - сказал экс-президент Армении.
«Сейчас предлагается радикальная смена модели государственного управления страной, и нужны однозначные гарантии того, что реформа не направлена на обслуживание интересов правящей элиты и не станет инструментом ее воспроизводства. Любая перекройка Конституции под текущие цели политиков – признак политической деградации страны», - заметил Роберт Кочарян.
Комментируя предположение о том, что одной из целей конституционной реформы является введение ограничения права избираться президентом более двух сроков, экс-президент сказал:
«Для этого нет необходимости переделывать Конституцию, тем более, как выяснилось, президент сам против предложенных комиссией изменений. Нужно лишь из статьи 50 действующей Конституции убрать слово «подряд». Всего одно слово. Однако обратной силы такая поправка иметь не может, а значит и на нынешний политический ландшафт никак не повлияет».