Նաիրա Զոհրաբյան. ԲՀԿ-ն հայտարարում եմ ընդդիմություն
Երեւան: Մեդիամաքս: «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նոր նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանն այսօր ԲՀԿ-ն հայտարարել է ընդդիմություն:
Այս մասին նա ասել է ԲՀԿ արտահերթ համագումարում իր ելույթի ընթացքում:
«Նույնը (ԲՀԿ-ն ընդդիմություն հայտարարելը – խմբ.) ես կհայտարարեմ ԱԺ առաջիկա քառօրյայում՝ օրենքի համաձայն: Մեզ, բնականաբար, ժամանակ է պետք մեր մարտավարությունն ու հետագա քայլերը ծրագրելու համար: Մեզ հիմա լրջագույն քննարկումների եւ վերլուծությունների փուլ է սպասում՝ ընդդիմության հստակ եւ ընկալելի մարտավարություն մշակելու համար: Մենք դա անելու ենք միասին, որովհետեւ մենք պատասխանատվություն ունենք ժողովրդի առջեւ: Այլ ճանապարհ չկա»,- ասել է Նաիրա Զոհրաբյանը:
Անդրադառնալով վերջին իրադարձություններից հետո կուսակցության նկատմամբ հանրության մի հատվածի մոտ ձեւավորված բացասական կարծիքին՝ Նաիրա Զոհրաբյանն ասել է, որ «ԲՀԿ-ից հիասթափություն, իսկապես, կա»:
«Ես մեր բոլորի անունից ներողություն եմ խնդրում մեր այն հայրենակիցներից, ում հույսերը մենք չկարողացանք արդարացնել: Այսօր ես չեմ ցանկանում խոսել տեղի ունեցածի պատճառների, մեր ու այլոց սխալների մասին: Տեղի ունեցածը վերլուծելու համար ժամանակ է պետք, բայց դա անպայմանորեն պիտի արվի` հետագա մեր քայլերի ու գործողությունների ճիշտ հետեւությունների համար»,- ասել է նա:
Զոհրաբյանի խոսքով, այժմ ժամանակն է տեղի ունեցածը սթափ, առանց ավելորդ էմոցիաների քննարկելու եւ վերլուծելու:
«Մենք պետք է հասկանանք, որ պետության եւ ժողովրդի խնդիրները այս ներքաղաքական ճգնաժամից հետո չեն լուծվել, անգամ չեն մեղմվել: Եվ եթե մեր խնդիրը իրապես ժողովրդի կողքին լինելն ու ժողովրդի իրավունքների համար պայքարելն է, ուրեմն մենք պետք է շատ լուրջ աշխատենք այդ ուղղությամբ: Մեր պայքարը երբեք աթոռների ու պաշտոնների համար չի եղել ու, կարծում եմ, հանրությունը դա հրաշալի գիտի»,- ասել է նա:
Անդրադառնալով կուսակցության ղեկավարի պաշտոնի ստանձմանը՝ Նաիրա Զոհրաբյանն ասել է, որ «բավական բարդ է իր համար լինելու»:
«Ես պատրաստ եմ աշխատելու: Ես կողմ եմ թիմային աշխատանքի, կողմ եմ ներկուսակցական քննարկումների եւ բանավեճերի: Սակայն, ուզում եմ լինել ձեզ հետ բացարձակապես անկեղծ. եթե գա մի պահ, որ ես տեսնեմ, որ իմ աշխատանքը արդյունք չի տալիս, իմ եւ իմ գործընկերների պատկերացումները անելիքների ու ապագայի հանդեպ չեն համընկնում, ես արժանապատիվ վայր կդնեմ ԲՀԿ նախագահի իմ լիազորությունները: Եվ երբեք չեմ անի քայլ, որը պատիվ չի բերի կուսակցությանն ու կհիասթափեցնի ժողովրդին։ Դրանում կարող եք վստահ լինել»,- ասել է նա։

Наира Зограбян: Объявляю ППА оппозицией
Ереван /Медиамакс/. Новый председатель партии «Процветающая Армения» (ППА) Наира Зограбян сегодня объявила партию оппозиционной.
Об этом она заявила в ходе своего выступления на внеочередном съезде ППА.
«То же заявление (об оппозиционной направленности ППА – ред.) я сделаю на ближайшей сессии НС, в соответствии с законом. Нам, естественно, потребуется время, чтобы распланировать свою стратегию и дальнейшие действия. Теперь нас ожидает период серьезнейших обсуждений и анализа - для разработки четкой и ясной оппозиционной стратегии. Мы будем это делать вместе, потому что несем ответственность перед народом. Другого пути нет», - сказала Наира Зограбян.
Комментируя сложившееся в свете последних событий в определенных кругах населения негативное отношение к партии, Наира Зограбян сказала, что «действительно, есть некоторое разочарование в отношении ППА».
«Я от имени всех нас прошу прощения у тех наших соотечественников, чьи надежды нам не удалось оправдать. Сегодня я не хочу говорить о причинах произошедшего, о наших  и чужих ошибках. Для анализа всего случившегося нужно время, но это обязательно нужно сделать, чтобы дальнейшие действия были правильными», - сказала она.
По словам Зограбян, пришло время трезво, без лишних эмоций проанализировать и обсудить все случившееся.
«Нам нужно понять, что проблемы государства и народа не получили решения после этого внутриполитического кризиса, они даже не были смягчены. И если наша задача, действительно, заключается в том, чтобы быть на стороне нашего народа и бороться за его права, то нам нужно очень серьезно работать в этом направлении. Мы никогда не вели борьбу за кресла и должности, и, думаю, обществу это прекрасно известно», - сказала она.
Говоря о своем назначении на должность председателя партии, Наира Зограбян сказала, что «ей придется довольно тяжело».
«Я готова к работе. Я за командную работу, за внутриполитические обсуждения и дебаты. Однако мне хочется быть с вами предельно откровенной: если наступит момент, когда я увижу, что моя работа не приносит плодов, что мои представления о работе и будущем не совпадают с представлениями моих коллег, то я достойно сложу с себя обязанности председателя ППА. Я никогда не сделаю чего-то, что не сделает чести партии и разочарует народ. В этом вы можете не сомневаться», - сказала она.