ՀՀ նախագահը կոչ է արել եվրոպացիներին «աներկբա գնահատել» Բաքվին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ Ադրբեջանը մտացածին պատրվակներ է գտնում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահողների առաջարկած սկզբունքների հիման վրա կարգավորումից խուսափելու նպատակով:
Այս մասին նախագահն ասել է ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի չորրորդ լիագումար նիստի բացմանը:
«Կարծում եմ՝ անհրաժեշտ է միջազգային հանրության, եվրոպական կառույցների աներկբա գնահատականը այդ երկրի նման գործելակերպին»,- ասել է նախագահը:
Նրա խոսքով՝ Բաքուն հետ է կանգնում արդեն իսկ ձեռք բերված պայմանավորվածություններից եւ փորձում է առաջ մղել պայմանագրի շուրջ բանակցությունների գաղափարը՝ առանց համաձայնության գալու հիմնարար սկզբունքների շուրջ:
«Մի բան պարզ է, որ խնդրի լուծման բանալին գտնվում է ոչ թե Փարիզում, Մոսկվայում կամ Վաշինգտոնում, այլ՝ Բաքվում, Ստեփանակերտում եւ Երեւանում»,- ընդգծել է Սերժ Սարգսյանը:
Նա նաեւ ափսոսանք է հայտնել, որ ադրբեջանական կողմն ընդառաջ չի գնում Հայաստանի կառուցողական երկխոսության հաստատմանն ուղղված քայլերին:
«Ասածիս վկայությունն է հայկական պատվիրակությունների ակտիվ մասնակցությունը Ադրբեջանում կայացած բազմաթիվ միջոցառումներին, ներառյալ՝ 2012թ. Բաքվի լիագումար նիստին»,- հիշեցրել է Սերժ Սարգսյանը:

Armenian President calls on Europeans to “unequivocally assess” Baku - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. President of Armenia Serzh Sargsyan said today that Azerbaijan invents far-fetched excuses in order to avoid the settlement based on the principles proposed by the OSCE Minsk Group Co-Chairs.
The President stated it at the National Assembly, at the opening meeting of the fourth ordinary session of the Euronest Parliamentary Assembly
“I think such tactics of that country deserves unequivocal assessment of the international community and European institutions,” said the President.
According to him, Baku is backtracking on the already agreed points, and tries to launch negotiations on the Big treaty without registering agreement on the basic principles.
“It should be obvious that the keys to the settlement of this issue are not located in Paris, Moscow or Washington, but in Baku, Stepanakert and Yerevan,” stressed Serzh Sargsyan.
He also said he regrets that Azerbaijan evades meeting Armenia halfway by responding to steps towards constructive dialogue.
“The best testimony to what I just stated was the active participation of the Armenian delegations in a wide range of events that took place in Azerbaijan, including the Ordinary Session that took place in Baku back in 2012,” recalled Serzh Sargsyan.