ՀՀ նախագահը կոչ է արել եվրոպացիներին «աներկբա գնահատել» Բաքվին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ Ադրբեջանը մտացածին պատրվակներ է գտնում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահողների առաջարկած սկզբունքների հիման վրա կարգավորումից խուսափելու նպատակով:
Այս մասին նախագահն ասել է ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի չորրորդ լիագումար նիստի բացմանը:
«Կարծում եմ՝ անհրաժեշտ է միջազգային հանրության, եվրոպական կառույցների աներկբա գնահատականը այդ երկրի նման գործելակերպին»,- ասել է նախագահը:
Նրա խոսքով՝ Բաքուն հետ է կանգնում արդեն իսկ ձեռք բերված պայմանավորվածություններից եւ փորձում է առաջ մղել պայմանագրի շուրջ բանակցությունների գաղափարը՝ առանց համաձայնության գալու հիմնարար սկզբունքների շուրջ:
«Մի բան պարզ է, որ խնդրի լուծման բանալին գտնվում է ոչ թե Փարիզում, Մոսկվայում կամ Վաշինգտոնում, այլ՝ Բաքվում, Ստեփանակերտում եւ Երեւանում»,- ընդգծել է Սերժ Սարգսյանը:
Նա նաեւ ափսոսանք է հայտնել, որ ադրբեջանական կողմն ընդառաջ չի գնում Հայաստանի կառուցողական երկխոսության հաստատմանն ուղղված քայլերին:
«Ասածիս վկայությունն է հայկական պատվիրակությունների ակտիվ մասնակցությունը Ադրբեջանում կայացած բազմաթիվ միջոցառումներին, ներառյալ՝ 2012թ. Բաքվի լիագումար նիստին»,- հիշեցրել է Սերժ Սարգսյանը:

Президент Армении призвал европейцев давать «однозначные оценки» действиям Баку - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян сегодня сказал, что Азербайджан искусственно создает поводы, чтобы избежать урегулирования, основанного на принципах, предложенных сопредседателями Минской группы ОБСЕ.
Об этом президент сказал, выступая в Национальном Собрании на открытии 4-го пленарного заседания парламентской ассамблеи Евронест.
«Думаю, необходимо, чтобы международная общественность и европейские структуры дали однозначную оценку действиям этой страны», - сказал президент.
По его словам, Баку отступает от уже достигнутых договоренностей и пытается продвинуть идею начала переговоров вокруг мирного договора - без достижения соглашения по базовым принципам.
«Ясно одно: ключ к решению проблемы находится не в Париже, Москве или Вашингтоне, а в Баку, Степанакерте и Ереване», - подчеркнул Серж Саргсян.
Он также выразил сожаление по поводу того, что азербайджанская сторона не идет навстречу действиям Армении по установлению конструктивного диалога.