Սերժ Սարգսյան. «Իշխանությունը եւ ընդդիմությունը թշնամիներ չեն» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանը շատ բան է սովորում է Եվրոպայից, մասնավորապես, այն, որ «իշխանությունը եւ ընդդիմությունը թշնամիներ չեն»:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ՀՀ նախագահն այդ մասին ասել է` հանդես գալով այսօր Ստրասբուրգում ԵԽԽՎ նիստում:
Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ ՀՀ իշխանությունները կարեւորում են 2012թ. ԱԺ ընտրությունների ազատ եւ արդար ընտրությունների անցկացումը: Նա ասել է, որ Ընտրական Օրենսգրքի վերջին բարեփոխումների ժամանակ վերլուծվել են նախկին բոլոր միջազգային դիտորդական առաքելությունների զեկույցները եւ հույս է հայտնել, որ դա թույլ կտա անկացնել այնպիսի ընտրություններ, որոնց արդյունքի մասին հասարակությունը կասկածներ չի ունենա:
Խոսելով Եվրոպայի Խորհրդի դերի մասին, Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ Հայաստանում երբեմն կատակում են, որ երկրի քաղաքական կյանքում կան երեք կողմեր` իշխանությունը, ընդդիմություն եւ Եվրոպայի Խորհուրդը:
Սերժ Սարգսյանն ասել, որ «երկու տասնամյակների ընթացքում Հայաստանում իրականացվել է ժողովրդավարական լայնածավալ շինարարություն»: Նա շեշտել է, որ Հայաստանում երբեք հարց չի առաջացել ժողովրդավարական ուղուց շեղվելու մասին` անկախ բոլոր դժվարություններից:
Նախագահն ասել է, որ իշխանությունները լի են վճռականությամբ շարունակել այն բարեփոխումները, որոնք անհրաժեշտ են Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդման համար:

Президент Армении: «Власти и оппозиция не являются врагами» - Mediamax.am
Ереван, 22 июня. /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян сказал сегодня, что Армения многому учится у Европы, в частности, тому, что «власти и оппозиция не являются врагами».
Как сообщает Медиамакс, президент Армении заявил об этом, выступая сегодня в Страсбурге на сессии ПАСЕ.
Глава государства сказал, что власти Армении придают особую важность проведению в 2012 году свободных и справедливых парламентских выборов. Он сказал, что в ходе последних изменений в Избирательный кодекс страны были проанализированы все доклады предыдущих международных наблюдательских миссий, и выразил надежду, что это позволит провести такие выборы, результаты которых не вызовут сомнений у общества.
Говоря о роли Совета Европы, Серж Саргсян сказал, что в Армении порой шутят, что в политической жизни страны есть три стороны - власти, оппозиция и Совет Европы.
Президент сказал, что «за последние два десятилетия в Армении было проведено широкомасштабное строительство демократии». Он отметил, что в Армении никогда не стоял вопрос отхода с демократического пути, вне зависимости от всех трудностей.
Серж Саргсян сказал, что власти полны решимости продолжать те реформы, которые необходимы для укрепления демократии в Армении.