Հրապարակվել է սահմանադրական նախագծի վերջնական տարբերակը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ազգային Ժողովի կայքում հրապարակվել է սեպտեմբերի 5-ին ընդունված սահմանադրական փոփոխությունների նախագծի վերջնական տարբերակը, որը դրվելու է հանրաքվեի:
Նախագծի հոդված 125-ում (Հանրապետության նախագահի ընտրության կարգը) ասվում է, որ ՀՀ նախագահն ընտրվում է Ազգային ժողովի կողմից:
Ըստ նախագծի, ՀՀ նախագահի թեկնածու առաջադրելու իրավունք ունի պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ քառորդը: Հանրապետության նախագահ է ընտրվում այն թեկնածուն, որը ստացել է պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն երեք քառորդը: Եթե Հանրապետության նախագահ չի ընտրվում, ապա անցկացվում է ընտրության երկրորդ փուլ, որին կարող են մասնակցել առաջին փուլին մասնակցած բոլոր թեկնածուները: Երկրորդ փուլում Հանրապետության նախագահ է ընտրվում այն թեկնածուն, որը ստացել է պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն երեք հինգերորդը: Եթե Հանրապետության նախագահ չի ընտրվում, ապա անցկացվում է ընտրության երրորդ փուլ, որին կարող են մասնակցել երկրորդ փուլում առավել ձայներ ստացած երկու թեկնածուները: Երրորդ փուլում Հանրապետության նախագահ է ընտրվում այն թեկնածուն, որը ստանում է պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությունը:
Նշենք, որ հուլիսի 15-ին հրապարակված ՀՀ Սահմանադրության 1-7 գլուխների նախագծի նախնական տարբերակում նշվում էր, որ ՀՀ նախագահն ընտրվելու է ընտրիչների ժողովի կողմից, իսկ ընտրիչների ժողովը կազմված է լինելու ԱԺ ժողովի պատգամավորներից եւ նրանց թվին հավասար տեղական ինքնակառավարման մարմինների կողմից իրենց կազմից ընտրված ներկայացուցիչներից:
Սահմանադրական փոփոխությունների նախագծի վերջնական տարբերակի հոդված
89-ում (Ազգային ժողովի կազմը եւ ընտրության կարգը) ասվում է, որ Ազգային ժողովն ընտրվում է համամասնական ընտրակարգով:
«Ընտրական օրենսգիրքը երաշխավորում է կայուն խորհրդարանական մեծամասնության ձեւավորումը: Եթե ընտրության արդյունքով կամ քաղաքական կոալիցիա կազմելու միջոցով կայուն խորհրդարանական մեծամասնություն չի ձեւավորվում, ապա կարող է անցկացվել ընտրության երկրորդ փուլ: Երկրորդ փուլի անցկացման դեպքում թույլատրվում է նոր դաշինքների ձեւավորումը: Քաղաքական կոալիցիա կազմելու սահմանափակումները, պայմանները եւ կարգը սահմանվում են Ընտրական օրենսգրքով», - նշված է փաստաթղթում:

Опубликован окончательный вариант проекта конституционных реформ - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. На сайте Национального Собрания Армении опубликован утвержденный 5 сентября окончательный вариант проекта конституционных изменений, который будет выставлен на референдум.
В 125-й статье (Порядок избрания президента) говорится, что президент Армении избирается Национальным собранием.
Согласно проекту, предложить кандидата в президенты может группа депутатов, число которых составляет не менее четверти от общего числа парламентариев. Президентом избирается кандидат, получивший как минимум три четверти голосов депутатов. В противном случае проводится второй тур выборов, в котором могут участвовать все кандидаты, принимавшие участие в первом туре. Во втором туре победителем становится кандидат, получивший как минимум три пятых голосов депутатов. Если ни один из кандидатов не набирает нужное количество голосов, проводится третий тур, в который проходят два кандидата, получивших наибольшее количество голосов во втором туре. В третьем туре победителем становится кандидат, набравший наибольшее количество голосов.
Отметим, что в опубликованном 15 июля предварительном варианте конституционных изменений отмечалось, что президент избирается Советом выборщиков, который составляется из депутатов парламента, а также представителей органов местного самоуправления.
В 89-й статье окончательного варианта конституционных изменений (Состав Национального собрания и порядок выборов) говорится, что депутаты избираются по пропорциональной системе.
«Избирательный кодекс гарантирует формирование стабильного парламентского большинства. Если в результате выборов или путем создания политической коалиции не формируется стабильного парламентского большинства, то может быть проведен второй тур выборов. При проведении второго тура допускается формирование новых блоков. Ограничения, условия и порядок формирования политической коалиции оговориваются в Избирательном кодексе», - отмечается в документе.