Հրապարակվել է սահմանադրական նախագծի վերջնական տարբերակը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ազգային Ժողովի կայքում հրապարակվել է սեպտեմբերի 5-ին ընդունված սահմանադրական փոփոխությունների նախագծի վերջնական տարբերակը, որը դրվելու է հանրաքվեի:
Նախագծի հոդված 125-ում (Հանրապետության նախագահի ընտրության կարգը) ասվում է, որ ՀՀ նախագահն ընտրվում է Ազգային ժողովի կողմից:
Ըստ նախագծի, ՀՀ նախագահի թեկնածու առաջադրելու իրավունք ունի պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ քառորդը: Հանրապետության նախագահ է ընտրվում այն թեկնածուն, որը ստացել է պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն երեք քառորդը: Եթե Հանրապետության նախագահ չի ընտրվում, ապա անցկացվում է ընտրության երկրորդ փուլ, որին կարող են մասնակցել առաջին փուլին մասնակցած բոլոր թեկնածուները: Երկրորդ փուլում Հանրապետության նախագահ է ընտրվում այն թեկնածուն, որը ստացել է պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն երեք հինգերորդը: Եթե Հանրապետության նախագահ չի ընտրվում, ապա անցկացվում է ընտրության երրորդ փուլ, որին կարող են մասնակցել երկրորդ փուլում առավել ձայներ ստացած երկու թեկնածուները: Երրորդ փուլում Հանրապետության նախագահ է ընտրվում այն թեկնածուն, որը ստանում է պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությունը:
Նշենք, որ հուլիսի 15-ին հրապարակված ՀՀ Սահմանադրության 1-7 գլուխների նախագծի նախնական տարբերակում նշվում էր, որ ՀՀ նախագահն ընտրվելու է ընտրիչների ժողովի կողմից, իսկ ընտրիչների ժողովը կազմված է լինելու ԱԺ ժողովի պատգամավորներից եւ նրանց թվին հավասար տեղական ինքնակառավարման մարմինների կողմից իրենց կազմից ընտրված ներկայացուցիչներից:
Սահմանադրական փոփոխությունների նախագծի վերջնական տարբերակի հոդված
89-ում (Ազգային ժողովի կազմը եւ ընտրության կարգը) ասվում է, որ Ազգային ժողովն ընտրվում է համամասնական ընտրակարգով:
«Ընտրական օրենսգիրքը երաշխավորում է կայուն խորհրդարանական մեծամասնության ձեւավորումը: Եթե ընտրության արդյունքով կամ քաղաքական կոալիցիա կազմելու միջոցով կայուն խորհրդարանական մեծամասնություն չի ձեւավորվում, ապա կարող է անցկացվել ընտրության երկրորդ փուլ: Երկրորդ փուլի անցկացման դեպքում թույլատրվում է նոր դաշինքների ձեւավորումը: Քաղաքական կոալիցիա կազմելու սահմանափակումները, պայմանները եւ կարգը սահմանվում են Ընտրական օրենսգրքով», - նշված է փաստաթղթում:

Final draft of constitutional reforms published
Yerevan/Mediamax/. The final draft of constitutional reforms approved on September 5 was posted on the National Assembly website; the document will be put to a referendum.
Article 125 of the draft (the Presidential Elections Procedure) says that the President of Armenia will be elected by the National Assembly.
According to the draft, at least one-quarter of the total number of MPs are entitled to nominate a candidate for presidency. The candidate that gets at least three-quarters of the total number of the MP votes becomes the President. If the President is not elected, the second round of elections is held. All the candidates that participated in the first round can participate in the second as well.
In the second round, the candidate who received at least three- fifth of the total number of the MP votes, becomes the President. If the President is still not elected, the third round of elections is held. 2 candidates that received the maximum amount of votes in the second round can participate in the third round. The candidate that receives the majority of the votes becomes the President.
It should be noted that the draft chapters 1-7 published on 15 July said that the Armenian President will be elected by electors' meeting, and it would consist of National Assembly MPs together with equal number of local authorities.
Article 89 of the draft (the composition of the National Assembly and the election procedure) says that the National Assembly is elected by proportional election system.
“The Election Code guarantees the formation of stable parliamentary majority. If parliamentary majority is not formed as a result of elections, the second stage of the election can be held. In the second stage of the elections, formation of new alliances is permitted. The restrictions to form political coalition, conditions and procedure are laid down by the Election Code”, the document reads.