Քոչարյանը «միանշանակ դեմ է» սահմանադրական փոփոխություններին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը սահմանադրական փոփոխությունները որակել է իբրեւ «մի մեծ սխալ, որի հետեւանքները ծայրահեղ վտանգավոր են Հայաստանի ապագայի համար»:
Այդ մասին Ռոբերտ Քոչարյանն ասել է 2rd.am կայքին տված հարցազրույցում:
«Իմ տեսակետը չի փոխվել. սահմանադրական փոփոխությունների որեւէ անհրաժեշտություն չկա: Այն էլ այսպիսի՝ արմատական բնույթի: Երկրի առջեւ ծառացած բոլոր խնդիրներն ու մարտահրավերները լիովին լուծելի են գործող սահմանադրության շրջանակներում, որի ֆունկցիոնալությունը որեւէ մեկը կասկածի տակ չի առնում: Հրապարակված նախագիծը գերազանցեց իմ վատագույն սպասումները: Խոսքն արդեն պետության կառավարման կիսանախագահական եւ խորհրդարանական ձեւերի միջեւ ընտրության մասին չէ: Սահմանադրության նախագիծը իր մեջ էական ռիսկեր է պարունակում, որ երկիրը կգլորվի դեպի դե ֆակտո միակուսակցական համակարգ, այսինքն եւ դեպի քաղաքական մենաշնորհ ու լճացում:
Սովետական սահմանադրությունը լեցուն էր գեղեցիկ բառերով, սակայն ԽՄԿԿ ղեկավարող եւ ուղղորդող դերի մասին 6-րդ հոդվածը օրինականացնում էր կոմունիստների քաղաքական մենաշնորհը: Թե արդյունքում ինչ եղավ ԽՍՀՄ-ի հետ՝ հայտնի է բոլորին: Սահմանադրության նախագծի հագեցվածությունը մարդու իրավունքների եւ պետության սոցիալական նպատակների մասին ընդհանրական գեղեցիկ բառակապակցություններով կարծես նպատակ ունի քողարկել Ազգային ժողովի կազմավորման բացարձակապես անընդունելի ձեւը, որը բովանդակազրկում է խորհրդարանական կառավարման բուն էությունը:
Նախագծի 89-րդ հոդվածը կոչված է ապահովել մեկ կուսակցության գերակայությունը խորհրդարանում, այն է՝ իշխանության մեջ: Մեր իրողություններում, անկախ իր վայելած ժողովրդականությունից, դա կլինի այն կուսակցությունը, որ տիրապետում է ադմինիստրատիվ եւ ֆինանսական ռեսուրսների: Իսկ հաշվի առնելով Հայաստանում ներկուսակցական ժողովրդավարության անգամ նշույլի բացակայությունը, հովանավորչական կառավարումը կդառնա անխուսափելի ու հարատեւ չարիք, լճացման աղբյուր եւ արատավոր համակարգի վերարտադրման գործիք: Փաստորեն, առաջարկված նախագիծը քաղաքական մենաշնորհը դարձնում է սահմանադրական նորմ:
Ես այդպիսի ապագա իմ երկրին չեմ ցանկանում, դրա համար էլ միանշանակ դեմ եմ արտահայտվում այս փոփոխություններին: Կատարվում է մի մեծ սխալ, որի հետեւանքները ծայրահեղ վտանգավոր են Հայաստանի ապագայի համար», - ասել է Ռոբերտ Քոչարյանը:
Ազգային Ժողովի կայքում հրապարակվել է սեպտեմբերի 5-ին ընդունված սահմանադրական փոփոխությունների նախագծի վերջնական տարբերակը, որը դրվելու է հանրաքվեի:

Photo: http://2rd.am
Yerevan/Mediamax/. Former Armenian President Robert Kocharyan has stated that the constitutional reform “is a big mistake which will entail extremely dangerous ramifications for the future of Armenia”.
“My point of view hasn’t changed: there is no need for constitutional reforms, especially such radical ones. All the challenges and problems that the country is faced with are quite solvable within the current Constitution which functionality is not questioned by anyone. The published draft has exceeded my worst expectations. The document doesn’t already stipulate the choice between semi-presidential and parliamentary systems of governance: the draft Constitution contains considerable risks of shifting to a de-facto single- party system which will lead to political monopoly and stagnation. The Soviet Constitution had a beautiful wording, but Article 6 on the ruling role of the CPSU legalized the communists’ political monopoly. Everyone knows what consequently became of the USSR. The draft Constitution is saturated with beautiful phrases on human rights and social goals of the state which, however, serve to disguise an absolutely unacceptable way of National Assembly formation emasculating the very gist of the parliamentary governance.
The draft’s Article 89 is called for ensuring dominance in the parliament and accordingly, in the power, a single party, as well. In our realities, this will be the party possessing the administrative and financial resources irrespective of its popularity.
Taking into account the absolute lack of even an implication of inner-party democracy in Armenia, the patronage governance will become a source of evil for many years to come, a source of stagnation and tool for the reproduction of the vicious system.
In fact, the proposed draft turns the political monopoly into a constitutional norm.
I don’t wish such a future for my country, which is why I am definitely against the reforms. A big mistake is made which may entail extremely dangerous ramifications for the future of Armenia”, stated Robert Kocharyan.