ՀՀ չորրորդ օմբուդսմեն է ընտրվել Արման Թաթոյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Ազգային ժողովն այսօր ձայների 96 կողմ եւ 7 դեմ հարաբերակցությամբ արդարադատության փոխնախարար Արման Թաթոյանին ընտրել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան:
ՀՀ մարդու իրավունքների չորրորդ պաշտպան Արման Թաթոյանն ընտրվել է փակ, գաղտնի քվեարկությամբ:
Օմբուդսմենի պաշտոնում Արման Թաթոյանի թեկնածությունն առաջադրել էր ՀՀԿ խմբակցությունը:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնը թափուր էր մնացել հունվարի 12-ին Կարեն Անդրեասյանի հրաժարականից հետո:
Արման Թաթոյանը ծնվել է 1981թ. դեկտեմբերի 18-ին Երեւանում:
2002թ. ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետը, 2004թ.` նույն ֆակուլտետի մագիստրատուրան: 2007թ. ավարտել է ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի Քրեական դատավարության եւ կրիմինալիստիկայի ամբիոնի ասպիրանտուրան: 2013թ. ավարտել է ԱՄՆ Փենսիլվանիայի համալսարանի Իրավունքի դպրոցը: Ունի պատվավոր մագիստրոսի կոչում:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալի պաշտոնը զբաղեցնում է 2013թ. նոյեմբերից:
Արման Թաթոյանը 2013թ. նոյեմբերից նաեւ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում ՀՀ կառավարության լիազոր ներկայացուցչի տեղակալ է, ԵԽ ծրագրի միջազգային խորհրդական, 2005-ից` ԵՊՀ քրեական դատավարության եւ կրիմինալիստիկայի ամբիոնի դասախոս, այնուհետեւ դոցենտ: Դասախոսում է նաեւ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում եւ ՀՀ արդարադատության ակադեմիայում:

Омбудсменом Армении стал Арман Татоян
Ереван/Медиамакс/. Парламент Армении 96 голосами «за» и 7 голосами «против» избрал сегодня новым защитником прав человека замминистра юстиции Армана Татояна.
Кандидатуру Армана Татояна на пост омбудсмена предложила фракция РПА.
Пост омбудсмена был свободен с 12 января после отставки Карена Андреасяна.
Арман Татоян родился 18 декабря 1981 года в Ереване.
В 2002г. окончил юридический факультет Ереванского государственного университета, в 2004 году - магистратуру того же факультета. В 2007г. окончил аспирантуру на кафедре Уголовного судопроизводства и криминалистики юридического факультета ЕГУ. В 2013 году окончил Школу права в Университете Пенсильвании (США). Имеет звание почетного магистра.
С ноября 2013 года занимает должность заместителя министра юстиции.
Арман Татоян с ноября 2013 года является заместителем полномочного представителя правительства Армении в Европейском суде по правам человека, международным советником программы СЕ.  С 2005г. является преподавателем, а затем и доцентом кафедры Уголовного судопроизводства и криминалистики ЕГУ, преподает также в Американском университете и Академии юстиции Армении.