ՀՀ չորրորդ օմբուդսմեն է ընտրվել Արման Թաթոյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Ազգային ժողովն այսօր ձայների 96 կողմ եւ 7 դեմ հարաբերակցությամբ արդարադատության փոխնախարար Արման Թաթոյանին ընտրել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան:
ՀՀ մարդու իրավունքների չորրորդ պաշտպան Արման Թաթոյանն ընտրվել է փակ, գաղտնի քվեարկությամբ:
Օմբուդսմենի պաշտոնում Արման Թաթոյանի թեկնածությունն առաջադրել էր ՀՀԿ խմբակցությունը:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնը թափուր էր մնացել հունվարի 12-ին Կարեն Անդրեասյանի հրաժարականից հետո:
Արման Թաթոյանը ծնվել է 1981թ. դեկտեմբերի 18-ին Երեւանում:
2002թ. ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետը, 2004թ.` նույն ֆակուլտետի մագիստրատուրան: 2007թ. ավարտել է ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի Քրեական դատավարության եւ կրիմինալիստիկայի ամբիոնի ասպիրանտուրան: 2013թ. ավարտել է ԱՄՆ Փենսիլվանիայի համալսարանի Իրավունքի դպրոցը: Ունի պատվավոր մագիստրոսի կոչում:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալի պաշտոնը զբաղեցնում է 2013թ. նոյեմբերից:
Արման Թաթոյանը 2013թ. նոյեմբերից նաեւ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում ՀՀ կառավարության լիազոր ներկայացուցչի տեղակալ է, ԵԽ ծրագրի միջազգային խորհրդական, 2005-ից` ԵՊՀ քրեական դատավարության եւ կրիմինալիստիկայի ամբիոնի դասախոս, այնուհետեւ դոցենտ: Դասախոսում է նաեւ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում եւ ՀՀ արդարադատության ակադեմիայում:

Yerevan/Mediamax/. Today the National Assembly of Armenia elected Deputy Justice Minister Arman Tatoyan as a Defender of Human Rights with 96 for and 7 against votes.
Armenian fourth Defender of Human Rights, Arman Tatoyan was elected in a close, confidential voting.
Republican party nominated Arman Tatoyan for the position of Ombudsman.
The position of Armenian Human Rights Defender has been vacant after the resignation of Karen Andreasyan on 12 January.
Arman Tatoyan was born on December 18, 1981 in Yerevan.
He graduated from Yerevan State University, Law Faculty in 2002 and in 2004 he obtained a master’s degree from the same faculty.
In 2007 he finished PhD in YSU, Law Faculty, Chair of Criminal Procedure and Criminalistics.
In 2013 he graduated from University of Pennsylvania Law School. Has an honorary master's degree.
He has been in the position of the Deputy Justice Minister since November 2013.
Arman Tatoyan is the Deputy Representative of the Armenian Government to the European Court of Human Rights since November 2013, international adviser of the Council of Europe’s Project: from 2005, Professor of Criminal Procedure and Criminalistics Department , then Associate Professor. He teaches at the American University of Armenia and the RA Academy of Justice as well.