Ռոբերտ Քոչարյան. «Հարկ է անհապաղ լրացնել բոլոր բացերը»
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ասել է, որ ապրիլին Ադրբեջանը դիվերսիոն ակտիվությունից անցում կատարեց դեպի խնդրի ռազմական լուծման ճանապարհ:
Այդ մասին Ռոբերտ Քոչարյանն ասել է 2rd.am կայքում հրապարակված հարցազրույցում:
«Տեղի ունեցավ այն, ինչին պետք էր սպասել: Բաքվի՝ մի քանի տարի շարունակվող ռազմական կարողությունների ավելացումը եւ ռազմաշունչ հռետորաբանությունը վերածվեցին պրակտիկ գործողությունների. դիվերսիոն ակտիվությունից անցում կատարվեց դեպի խնդրի ռազմական լուծման ճանապարհ: Ամենից հավանականն այն է, որ Ադրբեջանում թերագնահատեցին ԼՂՀ Պաշտպանության Բանակի մարտունակությունը, ինչպես նաեւ` ագրեսիային դիմագրավելու Արցախի եւ Հայաստանի բնակչության պատրաստակամությունը: Սկիզբ առած ռազմական գործողության գինը, դրա ընդարձակվող մասշտաբը, ըստ ամենայնի, անընդունելի էին դառնում Բաքվի համար, եւ պատերազմը կանգնեցվեց:
Ես չէի ուզենա գնահատել տեղի ունեցածը որպես հաղթանակ կամ պարտություն: Ադրբեջանական զորքերը գրավեցին մեր դիրքերից մի քանիսը, սակայն ոչ մի ստրատեգիական խնդիր չլուծեցին: Ռազմական հաղթանակի էյֆորիան Բաքվում բացարձակապես անհիմն է: Մենք էլ չվերականգնեցինք կորցրածը, ինչը նույնպես լավատեսություն չի ավելացնում` անկախ կորստի չափերից, իսկ ռազմական գործողությունների 4 օրվա ընթացքում մեր մարդկային կորուստները մեզ համար անսովոր եւ անընդունելի մեծ են: Այնպես որ, բարոյական հաղթանակի մասին էլ չարժե խոսել: Սակայն, ակնհայտ դարձավ, որ նույնիսկ խախտված ռազմական բալանսի պայմաններում հակամարտության ռազմական հեշտ լուծում չկա եւ սա կարող է իրապես խթանել սառեցված բանակցային գործընթացը», - ասել է ՀՀ երկրորդ նախագահը:
«Կարծում եմ, որ եթե Բաքուն ապրիլին պատրաստ լիներ, ապա պատերազմը չէր դադարի 4 օրից: Այն, որ Ադրբեջանը սկսել էր գերազանցել մեզ սպառազինության որակով՝ գաղտնիք չէր, սակայն մի բան է դա իմանալը, մեկ այլ բան՝ դրան դեմ առ դեմ մարտի դաշտում առերեսվելը: Ցավալին այն է, որ ՀԱՊԿ անդամ, իր տարածքում ռուսական ռազմակայան ունեցող Հայաստանը նկատելիորեն զիջում էր հակառակորդին սպառազինության որակով: Հասարակության ցավագին արձագանքն այստեղ հասկանալի է: Բոլորն ուզում էին հավատալ, որ ռազմական դաշինքը Ռուսաստանի հետ նվազագույնը երաշխավորում է ռազմական բալանսի պահպանումը, այսինքն՝ Հայաստանի եւ Ղարաբաղի անվտանգությունը /մինչեւ Բաքվի եւ Մոսկվայի միջեւ 2011թ.-ին կնքված պայմանագրի իրագործումը կողմերի միջեւ սպառազինության որակի առումով հավասարակշռությունը պահպանվել է/:
Պարզվեց՝ ամեն ինչ շատ ավելի բարդ է: Ռազմական կոնֆլիկտի սրացումը ակնհայտորեն ձեռնտու չէ Ռուսաստանին, քանի որ դնում է նրան բարդ ընտրության առաջ՝ միջնորդի պարտավորությունները կատարելու, Հայաստանի ռազմական դաշնակիցը լինելու եւ Ադրբեջանի հետ հետագա մերձեցման ձգտման միջեւ: Նորագույն հարձակողական սպառազինության մատակարարումները Բաքվին խախտեցին բալանսը, զգալիորեն մեծացնելով այդպիսի սցենարի հավանականությունը», - նկատել է Ռոբերտ Քոչարյանը:
«Ինչո՞ւ դա տեղի ունեցավ եւ կարելի՞ էր արդյոք խուսափել իրադարձությունների այդպիսի զարգացումից. այս հարցերը դեռ երկար ժամանակ բանավեճերի, ենթադրությունների ու սպեկուլյացիաների առարկա կլինեն: Հայաստանը պետք է կարողանար կասեցնել ռուս-ադրբեջանական պայմանագրի իրագործումը, ամենաքիչը՝ սահմանափակել այն տեսականու առումով, կամ սինխրոնացնել դրա իրագործումը հավասարազոր մատակարարումներով դեպի Հայաստան: Փաստարկներն այստեղ առավել քան բավական էին: Ինձ հայտնի չէ, թե ինչպիսի հետեւողականությամբ են իշխանությունները զբաղվել այդ հարցով, եւ ինչու դա հնարավոր չեղավ կանխել, այդ պատճառով զերծ կմնամ գնահատականներ տալուց:
Այս ամենի հետ մեկտեղ մենք անպատրաստ գտնվեցինք մի շարք ռազմական սարքավորումների առումով, որոնց ձեռք բերումը լիովին մեր ուժերի մեջ էր եւ միջկառավարական համաձայնագրեր չէր պահանջում: Արդեն երկու տարուց ավելի է, ինչ հակառակորդի բանակը բազմաթիվ խնդիրներ էր առաջացնում գիշերային ժամերին, քանի որ հագեցած էր բոլոր անհրաժեշտ սարքավորումներով: Ի՞նչն էր մեզ խանգարում ապահովել բանակը գիշերային տեսանելիության սարքերի, ջերմատեսների, գիշերային նշանառության սարքերի, կապի միջոցների եւ զորահավաքային ռեսուրսի անհատական պաշտպանության միջոցների բավական քանակով: Նորմալ չէ, երբ հրամանատարը կառավարում է մարտը բջջային հեռախոսով, երբ դասակի հենակետում գիշերային նշանառության սարքեր չկան կամ մոբիլիզացիոն ռեսուրսից զորակոչված անձնակազմի համար զրահաբաճկոնների քանակը չի բավարարում: Հարկ է անհապաղ լրացնել բոլոր առկա բացերը ու հասկանալի է, որ աշխատանքներն այդ ուղղությամբ արդեն տարվում են: Բայց այդ ամենը պետք է անել ինստիտուցիոնալ մակարդակի վրա, այլ ոչ թե «ազգովի», ինչպես Ղարաբաղյան շարժման ամենասկզբում էր: Կամավորները պետք է ռազմաճակատ մեկնեն ոչ թե ինքնաբուխ կերպով, այլ ուղարկվեն զորամասեր զինկոմիսարիատների կողմից՝ ռազմական մասնագիտությանը համապատասխան: 90-ականների սկզբին ֆիդայական շարժումը կոմպենսացնում էր երիտասարդ պետական ինստիտուտների թուլությունը: Բայց Անկախության 25-րդ տարում քաղաքացիների հայրենասիրական պոռթկումը պետք է ամրանա իշխանության համապատասխան մարմինների կոմպետենտությամբ եւ կազմակերպչական ներուժով: Պատերազմել հաջողությամբ այլ կերպ պարզապես հնարավոր չէ», - ասել է ՀՀ երկրորդ նախագահը:
«ՀԱՊԿ որոշ երկրների գործողություններն, ըստ էության, անհամատեղելի են ռազմական դաշինքում մեր ընդհանուր անդամակցության հետ: Ակնհայտ է, որ այդ երկրների շահերը մենք չենք փոխի, բայց լուրջ հետեւություններ անել պարտավոր ենք: Պետք է ճիշտ հասկանալ, թե ինչ է իրենից ներկայացնում ՀԱՊԿ-ը եւ գերագնահատված սպասումներ չունենալ այդ կազմակերպությունից: ՀԱՊԿ-ն ասիմետրիկ կառույց է, որի առանցքը հանդիսանում են Ռուսաստանի ռազմաքաղաքական շահերը՝ մասնակից պետություններից յուրաքանչյուրի շահերի հետ ինքնուրույն եւ առանձին շաղկապվածությամբ: Որեւէ արտահայտված համընդհանուր շահ այստեղ չկա: Որտե՞ղ են մեր ընդհանուր ռազմաքաղաքական հետաքրքրություններն, օրինակ, Ղազախստանի կամ Ղրղըզստանի հետ:
Միամտություն կլինի կարծելը, թե համատեղ անդամակցությունը ՀԱՊԿ-ին կարող է գերակշռել Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի հետ Ղազախստանի ձեւավորված փոխհարաբերություններին: Այս պատճառով էլ ՀԱՊԿ-ը պետք է դիտարկել Ռուսաստանի հետ ռազմաքաղաքական եւ ռազմատեխնիկական համագործակցության համատեքստում: Այդպիսին է իրականությունը, եւ դա չի կարելի հաշվի չառնել», - ասել է Ռոբերտ Քոչարյանը:

Former President of Armenia Robert Kocharyan
Yerevan/Mediamax/. Former President of Armenia Robert Kocharyan stated that “Baku’s militant rhetoric lead to actual actions with transition from diversion activity to the military solution of the conflict”.
The former President made this statement in the interview published on 2rd.am.
“What happened should have been expected. Increase of military potential and militant rhetoric of Baku in recent years lead to actual actions with transition from diversion activity to the military solution of the conflict. Most likely, Azerbaijan underestimated combat readiness of NKR Defense Army, as well as great willingness of Armenian and Karabakh people to resist the aggression. The price for the military operation and its growing scale must have become unacceptable for Baku, and so the war was stopped. I would not call it a victory or a defeat.
Azerbaijani Forces took several positions of ours, but did not solve any strategic goals. The euphoria of military victory in Baku is absolutely unfounded. As for us, we did not restore what we lost, which isn’t optimistic regardless of how much we lost. Moreover, casualties of the 4 days of military actions are unusually and unacceptably high for us. Thus, we cannot speak about a moral victory too. However, it became evident that the conflict cannot be solved by force even with a disturbed military balance, and this can actually boost the frozen negotiation process,” said the former President.
“It was no secret that Azerbaijan was better armed, but it’s one thing to know and another to face it on a battlefield. The irony is that Armenia, a member state of CSTO with a Russian military base on its territory, was notably poorer armed. The public’s pained reaction is understandable. Everyone wanted to believe that the military alliance with Russia at least would guarantee a military balance, i.e. security of Armenia and Karabakh (parity in the quality of arms was maintained until realization of the agreement between Baku and Moscow, signed in 2011).
Everything turned out to be much more complicated. Obviously, escalation of the conflict is not beneficial for Russia, as it would have to make a hard choice between its duty to Armenia as a mediator and a military ally, and its desire for closer cooperation with Azerbaijan. The new weapons supply to Baku disturbed the balance, making the possibility of such a scenario highly likely.
Why it happened and whether it could have been avoided are the questions that will be disputed, assumed and speculated for a long time coming. Armenia should have prevented realization of the contract at the least, - through limiting nomenclature, or synchronizing the realization with similar supplies to Armenia. There were enough arguments for that. I do not know how actively the authorities tried to do that and why they failed, so I won’t comment. At the same time, we weren’t ready with a number of military equipment items, which we could have purchased without intergovernmental agreements. The rival army has been giving us trouble in nighttime for over two years, because it was accordingly equipped. What prevented us from equipping our army with night vision devices, thermal cameras, night vision sights, communications gear, and individual protection equipment for reserve forces? It isn’t normal when a commander directs the battle with a cell phone, when a platoon post has no night vision sights, or enough armor vests for servicemen of reserve forces. We should fill the gaps immediately, and obviously, it’s already being done. But we should do it on the institutional level, and not in the “all together’ way, as it was in the beginning of Karabakh movement. Volunteers should not go to the front spontaneously, but be directed to units by military commissariats, with their military expertise taken into account,” said Robert Kocharyan.
Former President of Armenia stated that “actions of certain CSTO states are essentially incompatible with our joint participation in a military alliance”.
“Obviously, we cannot change the interests of those countries, but we should make real conclusions for ourselves. We should understand what CSTO is, and avoid high expectations. CSTO is an asymmetric structure, standing on Russia’s military and political interests separately or in connection with those of every participating state. There is no prominent, integrated general interest. What are our mutual military and political interests with Kazakhstan or Kyrgyzstan? It’s naïve to think that joint membership in CSTO can be stronger than Kazakhstan’s established relations with Turkey and Azerbaijan. That is why we should consider CSTO in the context of military, political, and technical cooperation with Russia. That is reality, and we should proceed from there,” said Robert Kocharyan.