Միջազգային հանրությանը մտահոգել են ընտրողների ահաբեկման լուրերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպական Միությունը, ԱՄՆ-ն, Գերմանիան եւ Մեծ Բրիտանիան այսօր հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ՝ նշելով, որ «տեղյակ են եւ մտահոգված ընտրողների ահաբեկման, քվեներ գնելու փորձերի ու որոշ մրցակցող ուժերին օգնելու նպատակով վարչական ռեսուրսի համակարգային կիրառման մասին պնդումներով»:
«Մենք շարունակում ենք հորդորել ընտրություններին մասնակից բոլոր կողմերին հավատարիմ լինել Հայաստանի ընտրական օրենսդրության տառին ու ոգուն եւ կոչ ենք անում համապատասխան իրավապահ կառույցներին ու ընտրական կառույցներին անկողմնակալ ու համոզիչ կերպով իրականացնել գործող օրենքները:
Հուսով ենք, որ ընտրությունների անմիջական արդյունքները ճանապարհ կհարթեն դեպի բարեկեցություն, խաղաղություն եւ առաջընթաց: Հայաստանի ժողովուրդն արժանի է դրան»,- ասված է հայտարարությունում:
Միջազգային հանրությունը հիշեցրել է, որ ապրիլի 2-ի ընտրությունների վերաբերյալ գնահատականը չի սահմանափակվելու միայն քվեարկության օրն իրականացված ընտրական ընթացակարգերի դիտարկմամբ:
ԵՄ-ն, ԱՄՆ-ն, Գերմանիան եւ Մեծ Բրիտանիան հույս են հայտնել, որ ընտրատեղամասերում կիրառվող նորագույն սարքավորումները կօգնեն ազատ ու արդարացի խորհրդարանական ընտրությունների անցկացմանը:
«Մենք գոհ ենք կիրակի օրը կայանալիք ընտրությունների համար նախատեսված ընտրողների նույնականացման սարքավորումների վերջին փորձարկումների արդյունքներից: Ուզում ենք գովեստով նշել Հայաստանի ընտրական գործընթացներին աջակցելու այս ծրագրի շրջանակում Հայաստանի կառավարության հանձնառու աշխատանքը եւ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի կողմից դրա արդյունավետ իրականացումը՝ խիստ սեղմ ժամկետներում:
Մենք խորապես հավատացած ենք, որ այս քայլերը կնվազեցնեն քվեարկության օրը կեղծիքներ թույլ տալու հավանականությունը եւ կսահմանափակեն ընտրական գործընթացներին միտված միջամտությունները տեղամասերում: Մենք հստակ փաստում ենք, որ քվեարկությունը լինելու է փակ, եւ որ տեղամասերում տեղակայված նույնականացման սարքավորումներն ու տեսախցիկները նախատեսված չեն արձանագրելու ընտրողի քվեն»,- ասված է հայտարարությունում:

The international community is concerned by claims of voter intimidation - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. The European Union, U.S., Germany and Great Britain have come up with a joint statement today, noting that "they are aware of and concerned by allegations of voter intimidation, attempts to buy votes, and the systemic use of administrative resources to aid certain competing parties”.
“We continue to urge all parties engaged in the election to abide by the letter and spirit of Armenia’s electoral law, and call upon relevant law enforcement authorities and electoral institutions to implement existing laws in an unbiased and credible manner. We hope the ultimate result of the election will pave the way to a future of prosperity, peace, and progress. The Armenian people deserve as much,” the statement reads.
The international community reminded that their ultimate assessment of the conduct of the April 2 election would not be limited to observing electoral procedures on Election Day, itself.
The EU, U.S. and Great Britain expressed hope that the latest equipment, applied at polling stations, would facilitate a free and fair parliamentary election on April 2.
“We are pleased with the latest tests of the voter authentication equipment developed for Sunday’s election. We commend the Government of Armenia for its commitment to this project to support Armenia’s election process and the United Nations Development Program for its effective implementation of the project within a severely constrained timeline.
We firmly believe that this effort will diminish the likelihood of voter fraud on Election Day and will limit tampering with the electoral process inside polling stations. We state firmly that the voting process remains anonymous and that the voter authentication devices and cameras installed in polling stations are not designed to track votes,” the statement reads.