Միջազգային հանրությանը մտահոգել են ընտրողների ահաբեկման լուրերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպական Միությունը, ԱՄՆ-ն, Գերմանիան եւ Մեծ Բրիտանիան այսօր հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ՝ նշելով, որ «տեղյակ են եւ մտահոգված ընտրողների ահաբեկման, քվեներ գնելու փորձերի ու որոշ մրցակցող ուժերին օգնելու նպատակով վարչական ռեսուրսի համակարգային կիրառման մասին պնդումներով»:
«Մենք շարունակում ենք հորդորել ընտրություններին մասնակից բոլոր կողմերին հավատարիմ լինել Հայաստանի ընտրական օրենսդրության տառին ու ոգուն եւ կոչ ենք անում համապատասխան իրավապահ կառույցներին ու ընտրական կառույցներին անկողմնակալ ու համոզիչ կերպով իրականացնել գործող օրենքները:
Հուսով ենք, որ ընտրությունների անմիջական արդյունքները ճանապարհ կհարթեն դեպի բարեկեցություն, խաղաղություն եւ առաջընթաց: Հայաստանի ժողովուրդն արժանի է դրան»,- ասված է հայտարարությունում:
Միջազգային հանրությունը հիշեցրել է, որ ապրիլի 2-ի ընտրությունների վերաբերյալ գնահատականը չի սահմանափակվելու միայն քվեարկության օրն իրականացված ընտրական ընթացակարգերի դիտարկմամբ:
ԵՄ-ն, ԱՄՆ-ն, Գերմանիան եւ Մեծ Բրիտանիան հույս են հայտնել, որ ընտրատեղամասերում կիրառվող նորագույն սարքավորումները կօգնեն ազատ ու արդարացի խորհրդարանական ընտրությունների անցկացմանը:
«Մենք գոհ ենք կիրակի օրը կայանալիք ընտրությունների համար նախատեսված ընտրողների նույնականացման սարքավորումների վերջին փորձարկումների արդյունքներից: Ուզում ենք գովեստով նշել Հայաստանի ընտրական գործընթացներին աջակցելու այս ծրագրի շրջանակում Հայաստանի կառավարության հանձնառու աշխատանքը եւ ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի կողմից դրա արդյունավետ իրականացումը՝ խիստ սեղմ ժամկետներում:
Մենք խորապես հավատացած ենք, որ այս քայլերը կնվազեցնեն քվեարկության օրը կեղծիքներ թույլ տալու հավանականությունը եւ կսահմանափակեն ընտրական գործընթացներին միտված միջամտությունները տեղամասերում: Մենք հստակ փաստում ենք, որ քվեարկությունը լինելու է փակ, եւ որ տեղամասերում տեղակայված նույնականացման սարքավորումներն ու տեսախցիկները նախատեսված չեն արձանագրելու ընտրողի քվեն»,- ասված է հայտարարությունում:

Мировое сообщество озабочено сообщениями о запугивании армянских избирателей - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. ЕC, США, Германия и Великобритания сегодня выступили с совместным заявлением, в котором отметили, что «осведомлены и обеспокоены сообщениями о попытках запугивания и подкупа избирателей в Армении, а также использования административного ресурса в интересах определенных партий».
«Мы продолжаем призывать все силы, участвующие в выборах, придерживаться буквы и духа Избирательного кодекса Армении, и призываем соответствующие правоохранительные и избирательные органы непредвзято и убедительно выполнять закон. Надеемся, что непосредственные результаты выборов откроют путь к процветанию, миру и развитию. Армянский народ заслуживает этого», - говорится в заявлении.
Представители международной общественности напоминают, что при оценке выборов 2 апреля будут учитываться не только результаты наблюдений непосредственно за процессом голосования.
ЕС, США, Германия и Великобритания выразили надежду, что установленная на избирательных участках новейшая техника будет способствовать проведению свободных и справедливых парламентских выборов.
«Мы довольны результатами последних испытаний устройств идентификации избирателей, которые будут использоваться на выборах в воскресенье. Хотим с удовлетворением отметить ответственную работу правительства Армении в рамках данной программы по поддержке избирательных процессов, а также ее оперативное осуществление со стороны Программы развития ООН.
Мы глубоко убеждены, что данные меры сократят вероятность фальсификации в день выборов и ограничат попытки вмешательства в избирательные процессы. Мы четко заявляем, что голосование будет закрытым и что установленные на избирательных участках устройства идентификации и камеры не предусмотрены для фиксирования голосов избирателей», - говорится в сообщении.