Հայաստանի ընտրական համակարգը հնարավորություն տալիս է անցկացնել արդար ընտրություններ, կարծում են Եվրոպայի Խորհրդում - Mediamax.am
6527 դիտում
Հայաստանի ընտրական համակարգը հնարավորություն տալիս է անցկացնել արդար ընտրություններ, կարծում են Եվրոպայի Խորհրդում
Լուսանկարը` http://rus.ruvr.ru/
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում ձեւավորված է պոտենցիալ լավ ընտրական համակարգ, որը հնարավորություն կտա անցկացնելու ազատ եւ արդար ընտրություններ:
Ինչպես Ստրասբուրգից հաղորդում է Մեդիամաքսի հատուկ թղթակիցը, այս մասին ասել է Եվրոպայի Խորհրդի Վենետիկյան հանձնաժողովի քարտուղարի տեղակալ Սիմոնա Գրանատա-Մենգինին (Simona Granata-Menghini):
Նա նշել է, որ Հանձնաժողովն անմիջական մասնակցություն է ունեցել այս տարվա մայիսին ՀՀ Ընտրական օրենսգրքում կատարված փոփոխությունների մշակմանը: Սիմոնա Գրանատա-Մենգինիի կարծիքով, փոփոխություններից մեկը վերաբերում է բոլոր մակարդակի ընտրական հանձնաժողովների ձեւավորման սկզբունքին:
ԵԽ Վենետիկյան հանձնաժողովի քարտուղարի տեղակալը նշել է, որ «օրենսդրական մասը միայն սկիզբն է, գլխավորը` պրակտիկան եւ օրենքի իրականացումն է»:

Избирательная система Армении позволяет провести справедливые выборы, считают в Совете Европы - Mediamax.am
6526 просмотров
Избирательная система Армении позволяет провести справедливые выборы, считают в Совете Европы
Фото: http://rus.ruvr.ru/
Ереван/Медиамакс/. В Армении установлена потенциально хорошая избирательная система, которая позволяет провести свободные и справедливые выборы.
Как сообщает спецкор Медиамакс из Страсбурга, об этом сказала заместитель секретаря Венецианской комиссии Совета Европы Симона Граната-Менгини (Simona Granata-Menghini).
Она отметила, что комиссия принимала непосредственное участие в разработке поправок в Избирательный кодекс Армении, внесенных в мае этого года. По мнению Симоны Граната-Менгини, одно из основных изменений касается принципа формирования избирательных комиссий всех уровней.
Замсекретаря Венецианской комиссии Совета Европы заметила, что «законодательная часть - это лишь начало, а главное - практика и выполнение закона».