Կաթողիկոսները կոչ են արել «հարցերը քննել սեղանի շուրջ, ոչ թե փողոցում» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Սերժ Սարգսյանը, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը եւ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսն այսօր քննարկել են հանրապետությունում տեղի ունեցող բողոքի արտահայտման զանգվածային միջոցառումները:
Վարչապետի մամուլի ծառայության հաղորդագրության համաձայն՝ կաթողիկոսները, բնական համարելով, որ ցանկացած երկրի ներսում կարող են լինել դժգոհություններ, կարեւորել են բողոքի արտահայտումը բացառապես քաղաքակիրթ եղանակով:
Արամ Ա-ն, մասնավորապես, ողջունել է Սերժ Սարգսյանի կոչը, որ «ուժերը կողք կողքի գան եւ սեղանի շուրջ նստեն ու խոսեն»:
«Նախագահի եւ Ձեր գլխավորությամբ այդ խոսակցությունը պետք է լինի, որովհետեւ այս կացության շարունակումը մեծապես կվնասի մեր հայրենիքին, մեր ժողովրդին, Արցախին մանավանդ: Ժամանակն է, որ համախմբվենք, որովհետեւ պաշարված ենք ոչ բարեկամ ուժերով: Հարցեր կան, բնականաբար, բայց այդ հարցերի մասին պետք է խոսենք փոխադարձ սիրո, հարգանքի սահմաններում: Սա է, որ ուզում էինք Ձեզ փոխանցել, պարո՛ն վարչապետ»,- ասել է Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսը:
Կաթողիկոսն ընդգծել է, որ այս օրերին «գրգռիչ արտահայտություններով լարվածության, անորոշության մթնոլորտի ստեղծումը վնասում է թե՛ մեր ժողովրդին, թե՛ մեր երկրի ընկալմանն արտաքին աշխարհում»:
«Վերջիվերջո, այս ցույցերի հետեւանքները կամ դրանց ընթացքում հասցված վնասների հաղթահարումը ամիսներ են տեւելու: Այսինքն՝ երկիրը կարող է վնասվել: Մենք պետք է ցուցարարներին ասենք՝ սա մեր բոլորիս հայրենիքն է, բոլորս այս հայրենիքի զավակներն ենք, մի ընտանիք ենք: Դժվարություններ, հարցեր կլինեն, սակայն պետք է նստել, փոխադարձ հասկացողությամբ հարցերը քննել սեղանի շուրջ, ոչ թե փողոցում: Հարցերը քննելու միասնական այդ ճիգով դրանց լուծման ճամփաներ պետք է որոնել միասնաբար: Սա է, որ պետք է լինի: Այս մթնոլորտում նման ձեւով շարունակելը վնաս է՝ վնաս է հայրենիքին, վնաս է մեր ժողովրդին»,- հավելել է Արամ Ա-ն:
Գարեգին Բ-ն էլ հույս է հայտնել, որ «աստիճանաբար այս իրավիճակը կհանդարտվի, կխաղաղվի, եւ մարդիկ կլծվեն հայրենաշինության ու երկրի անվտանգության նվիրական գործին»:
«Առջեւում նաեւ ապրիլի 24-ն է՝ Մեծ եղեռնի հիշատակի օրը: Եվ այդ օրվա խորհուրդը պիտի որ յուրաքանչյուր հայորդու գիտակցության, ընկալումների մեջ լինի եւ առաջնորդի՝ շիտակ ապրելու եւ շիտակ մեր ընթացքը առաջնորդելու, որպեսզի մենք զերծ պահենք մեր երկիրը ողբերգություններից, կորուստներից»,- ասել է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը:

Armenian Catholicoses urge protesters and authorities to hold talks - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Armenian Prime Minister Serzh Sargsyan, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians Karekin II and Catholicos of the Great House of Cilicia Aram I have gathered today to discuss the mass protests happening in Armenia.
According to Sargsyan’s press service, both Karekin II and Aram I have described discontent as a normal process in any country and attached importance to exclusively civilized expression of dissent.
In particular, Aram I has welcomed Serzh Sargsyan’s call for the parties to “sit down at the table together and talk”.
“You and the president should head that discussion, as the continuation of this situation will greatly harm our motherland, our people, and especially Artsakh. It is time to unite because we are surrounded by hostile powers. Naturally, there are issues, but they must be discussed with mutual love and respect. This is what we wanted to convey to you, Mr. Prime Minister,” said Aram I.
He has emphasized that these days “creating a tense, uncertain environment with provocative statements harms both the nationa and Armenia’s reputation”.
“After all, it will take months to recover from the consequences of these protests, which means the country will suffer damage. We should tell the protesters: this is our common homeland and we should resolve any issues around the table, not in the streets. We need to look for the ways to resolve the issues in a joint endeavor. That is what has to be done. Carrying on in this way is harmful for Armenia and its people,” said Aram I.
Karekin II has expressed the hope that “the situation will calm down gradually and people will commit to state building and national security.”
“April 24 is ahead, the day we remember the victims of the Armenian Genocide. The message of that date should be in every Armenian’s mind: live straightforward and advance our cause so that we keep our country safe from tragedies and losses,” said Karekin II.