Կաթողիկոսները կոչ են արել «հարցերը քննել սեղանի շուրջ, ոչ թե փողոցում» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Սերժ Սարգսյանը, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը եւ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսն այսօր քննարկել են հանրապետությունում տեղի ունեցող բողոքի արտահայտման զանգվածային միջոցառումները:
Վարչապետի մամուլի ծառայության հաղորդագրության համաձայն՝ կաթողիկոսները, բնական համարելով, որ ցանկացած երկրի ներսում կարող են լինել դժգոհություններ, կարեւորել են բողոքի արտահայտումը բացառապես քաղաքակիրթ եղանակով:
Արամ Ա-ն, մասնավորապես, ողջունել է Սերժ Սարգսյանի կոչը, որ «ուժերը կողք կողքի գան եւ սեղանի շուրջ նստեն ու խոսեն»:
«Նախագահի եւ Ձեր գլխավորությամբ այդ խոսակցությունը պետք է լինի, որովհետեւ այս կացության շարունակումը մեծապես կվնասի մեր հայրենիքին, մեր ժողովրդին, Արցախին մանավանդ: Ժամանակն է, որ համախմբվենք, որովհետեւ պաշարված ենք ոչ բարեկամ ուժերով: Հարցեր կան, բնականաբար, բայց այդ հարցերի մասին պետք է խոսենք փոխադարձ սիրո, հարգանքի սահմաններում: Սա է, որ ուզում էինք Ձեզ փոխանցել, պարո՛ն վարչապետ»,- ասել է Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսը:
Կաթողիկոսն ընդգծել է, որ այս օրերին «գրգռիչ արտահայտություններով լարվածության, անորոշության մթնոլորտի ստեղծումը վնասում է թե՛ մեր ժողովրդին, թե՛ մեր երկրի ընկալմանն արտաքին աշխարհում»:
«Վերջիվերջո, այս ցույցերի հետեւանքները կամ դրանց ընթացքում հասցված վնասների հաղթահարումը ամիսներ են տեւելու: Այսինքն՝ երկիրը կարող է վնասվել: Մենք պետք է ցուցարարներին ասենք՝ սա մեր բոլորիս հայրենիքն է, բոլորս այս հայրենիքի զավակներն ենք, մի ընտանիք ենք: Դժվարություններ, հարցեր կլինեն, սակայն պետք է նստել, փոխադարձ հասկացողությամբ հարցերը քննել սեղանի շուրջ, ոչ թե փողոցում: Հարցերը քննելու միասնական այդ ճիգով դրանց լուծման ճամփաներ պետք է որոնել միասնաբար: Սա է, որ պետք է լինի: Այս մթնոլորտում նման ձեւով շարունակելը վնաս է՝ վնաս է հայրենիքին, վնաս է մեր ժողովրդին»,- հավելել է Արամ Ա-ն:
Գարեգին Բ-ն էլ հույս է հայտնել, որ «աստիճանաբար այս իրավիճակը կհանդարտվի, կխաղաղվի, եւ մարդիկ կլծվեն հայրենաշինության ու երկրի անվտանգության նվիրական գործին»:
«Առջեւում նաեւ ապրիլի 24-ն է՝ Մեծ եղեռնի հիշատակի օրը: Եվ այդ օրվա խորհուրդը պիտի որ յուրաքանչյուր հայորդու գիտակցության, ընկալումների մեջ լինի եւ առաջնորդի՝ շիտակ ապրելու եւ շիտակ մեր ընթացքը առաջնորդելու, որպեսզի մենք զերծ պահենք մեր երկիրը ողբերգություններից, կորուստներից»,- ասել է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը:

Католикосы призвали не решать вопросы на улице - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Серж Саргсян, Католикос Всех Армян Гарегин Второй и Католикос Великого Дома Киликийского Арам Первый обсудили сегодня проходящие в стране акции протеста.
Согласно сообщению пресс-службы премьер-министра, католикосы, посчитав естественным, что в каждой стране могут возникать недовольства, подчеркнули важность выражения протеста цивилизованным путем.
Арам Первый, в частности, приветствовал призыв Сержа Саргсяна о том, чтобы «силы сели за стол и вели диалог».
«Данный диалог во главе с Вами и президентом должен состояться, поскольку продолжение сложившейся ситуации нанесет серьезный вред нашей родине, нашему народу, в особенности, Арцаху. Настала пора консолидации, поскольку мы окружены недружественными силами. Естественно, имеются проблемы, но об этих вопросах мы должны говорить в условиях взаимной любви и уважения. Именно это я хотел Вам передать, господин премьер-министр»,- отметил Католикос Великого Дома Киликийского.
Он подчеркнул, что в эти дни «обострение напряженной ситуации провокационными призывами, формирование атмосферы неопределенности наносит вред как армянскому народу, так и восприятию Армении во внешнем мире».
«Мы должны сказать демонстрантам: это наша общая родина, все мы сыновья этой родины, мы одна семья. Сложности и проблемы всегда будут, однако необходимо сесть за стол и обсуждать вопросы в атмосфере взаимопонимания, а не на улице. Этим единым стремлением к решению вопросов необходимо сообща искать пути их решения. Так должно быть. Продолжать в том же духе и в той же обстановке вредно, вредно для нашей родины, для нашего народа»,- добавил Арам Первый.
Гарегин Второй выразил надежду, что «сложившаяся ситуация постепенно успокоится, и люди вернутся к построению родины и ее безопасности».
«Впереди 24 апреля – день памяти жертв Геноцида армян. И совет этого дня должен быть в сознании, восприятиях каждого армянского гражданина, нужно руководствоваться этим, верно жить и развиваться, чтобы уберечь страну от трагедий, потерь»,- отметил Гарегин Второй.