Վարչապետ. «Երջանիկ Հայաստան կառուցելու գործընթացն անշրջելի է» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «ազատ եւ երջանիկ Հայաստան կառուցելու գործընթացն անշրջելի է»:
Այս մասին վարչապետը նշել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նիստին:
«Մեր խնդիրն է, որ սրանից հետո Հայաստանում տեղի ունեցած ցանկացած ընտրությունների արդյունքներով իրեն հաղթանակած զգա ոչ այնքան այս կամ այն քաղաքական ուժը, այլ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին: Եվ ես ուզում եմ ընդգծել, որ մեր կառավարության համար հաջորդ կարեւոր առաջնահերթությունը պայքարն է կոռուպցիայի դեմ՝ սկսած ընտրական կոռուպցիայից եւ շարունակած պետական կառավարման, դատական կոռուպցիայով»,- հայտարարել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի Հանրապետության գաղափարական ամենամեծ խնդիրը պետության կիրառական նշանակության մասին ձեւակերպումն է:
«1991 թվականին, երբ հիմնադրվեց Հայաստանի Հանրապետությունը եւ թվում էր, թե ամեն ինչ շատ լավ էր, կարծում եմ՝ մենք թույլ տվեցինք մի կարեւոր հայեցակարգային բացթողում: Մենք հստակ չձեւակերպեցինք, թե ինչի համար է հայ ժողովուրդը հիմնադրում Հայաստանի Հանրապետությունը որպես պետություն:
Մենք համոզված ենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը հայ ժողովրդի կողմից ստեղծվել է հետեւյալ նպատակով. այն է՝ հայության մարդկային, ֆինանսական, մտավոր, գիտական, տնտեսական, հոգեւոր ներուժը կամ նրա զգալի մասը սեփական տարածքում կենտրոնացնելը եւ այդ ներուժի անվտանգությունն ու բնականոն զարգացումն ապահովելը: Մենք հենց այս հայեցակարգային հենքի վրա ենք տեսնում Հայաստանի Հանրապետության հետագա զարգացումը եւ այս հայեցակարգային հենքն է, որ մեզ պետք է առաջնորդի դեպի ազատ եւ երջանիկ Հայաստան»,- հայտարարել է կառավարության ղեկավարը:
Անդրադառնալով «Հայաստան» հիմնադրամի գործունեությանը՝ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ այն դարձել է Հայաստանի իշխանության նկատմամբ Սփյուռքի վստահության ցուցիչ:
«Հիմնադրամի գործունեությունը վերլուծելիս կարելի է շատ լուրջ ազդակներ ստանալ, թե ինչ պրոցեսներ են տեղի ունենում Սփյուռքում, ինչ մտահոգություններ են ի հայտ գալիս եւ այդ մտահոգությունների ինչպիսի լուծումներ կարող են լինել»,- նկատել է կառավարության ղեկավարը:

Премьер-министр: «Процесс строительства счастливой Армении необратим» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «процесс строительства свободной и счастливой Армении необратим».
Премьер-министр сказал об этом на заседании Совета попечителей всеармянского фонда «Айастан».
«Наша задача в том, чтобы отныне в результате любых политических событий в Армении победителями ощущала себя не только та или иная политическая сила, а гражданин Республики Армения. И я хочу подчеркнуть, что следующим важным приоритетом для нашего правительства будет борьба против коррупции, начиная от коррупции в избирательной системе, заканчивая коррупцией в государственной управлении и судебной системе»,- заявил Никол Пашинян.
По его словам, самая большая идеологическая проблема Республики Армения заключается в определении прикладного значения государства.
«В 1991 году, когда была основана Республика Армения, и казалось, что все очень хорошо, думаю, мы допустили одно важное концептуальное упущение. Мы четко не сформулировали, для чего народ основывает Республику Армения как государство.
Мы уверены, что Республика Армения создана армянским народом со следующей целью – сконцентрировать человеческий, финансовый, частный, научный, экономический, духовный потенциал или значительную его часть на собственной территории и обеспечить безопасность и естественное развитие этого потенциала. Именно на этой концептуальной основе мы видим дальнейшее развитие Республики Армения и именно эта основа должна направлять нас в свободную и счастливую Армению»,- заявил глава правительства.
Говоря о деятельности фонда «Армения», Никол Пашинян заявил, что он стал показателем доверия Диаспоры по отношению к власти в Армении.
«Анализируя деятельность Фонда, можно получить серьезные импульсы по поводу того, какие процессы идут в Диаспоре, какого рода обеспокоенность выявляется и какие решения могут быть в ответ на эту обеспокоенность»,- заметил глава правительства.