Փաշինյանն Անվտանգության խորհրդի առաջին նիստն է անցկացրել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ այսօր տեղի է ունեցել Անվտանգության խորհրդի նիստ:
Վարչապետը նշել է, որ նոր կառավարության ձեւավորումից հետո սա Անվտանգության խորհրդի առաջին նիստն է:
«Գիտեք, որ ապրիլի 9-ից հետո Անվտանգության խորհրդի գործառույթներն ավելի են կոնկրետացվել եւ Սահմանադրության 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ պաշտպանության ոլորտի քաղաքականության հիմնական ուղղությունները սահմանում է Անվտանգության խորհուրդը: Այսօրվա մեր նիստը նաեւ այս շրջանակի մեջ գտնվող հարցերն ու հետագա անելիքները քննարկելու նպատակ ունի»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Քննարկվել են ՀՀ զինված ուժերի զարգացման պլանի եւ սպառազինության ու ռազմական տեխնիկայի զարգացման պետական ծրագրին եւ ԶՈՒ-երի մարտական հերթապահության արդյունավետության բարձրացմանը վերաբերող հարցեր:
Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը զեկուցել է ՀՀ ՊՆ-ում ակտիվ պաշտպանության կազմակերպման ավելի արդյունավետ ձեւերի եւ մեթոդների ներդրման մասին:

Yerevan /Mediamax/. Today Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan convened a meeting of National Security Council of Armenia.
Prime Minister Pashinyan noted that this was the first meeting after formation of the new government.
“I am aware that following April 9 the functions of National Security Council have become more precise and according to Part 2 of Article 155 of the Armenian Constitution, the main directions of politics in defense sector are defined by the National Security Council. The meeting is also aimed at discussing issues and future plans in this framework,” he said.
The meeting also covered state program on the development plan of Armenian Armed Forces, development of armament and military equipment, as well as improving the efficiency of combat duty.
Minister of Defense of Armenia Davit Tonoyan reported about incorporation of more efficient forms and methods of active defense in the Armenian Defense Ministry.