Փաշինյանն Անվտանգության խորհրդի առաջին նիստն է անցկացրել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ այսօր տեղի է ունեցել Անվտանգության խորհրդի նիստ:
Վարչապետը նշել է, որ նոր կառավարության ձեւավորումից հետո սա Անվտանգության խորհրդի առաջին նիստն է:
«Գիտեք, որ ապրիլի 9-ից հետո Անվտանգության խորհրդի գործառույթներն ավելի են կոնկրետացվել եւ Սահմանադրության 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ պաշտպանության ոլորտի քաղաքականության հիմնական ուղղությունները սահմանում է Անվտանգության խորհուրդը: Այսօրվա մեր նիստը նաեւ այս շրջանակի մեջ գտնվող հարցերն ու հետագա անելիքները քննարկելու նպատակ ունի»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Քննարկվել են ՀՀ զինված ուժերի զարգացման պլանի եւ սպառազինության ու ռազմական տեխնիկայի զարգացման պետական ծրագրին եւ ԶՈՒ-երի մարտական հերթապահության արդյունավետության բարձրացմանը վերաբերող հարցեր:
Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը զեկուցել է ՀՀ ՊՆ-ում ակտիվ պաշտպանության կազմակերպման ավելի արդյունավետ ձեւերի եւ մեթոդների ներդրման մասին:

Пашинян провел первое заседание Совета безопасности - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Под руководством премьер-министра Никола Пашиняна сегодня состоялось первое заседание Совета безопасности Армении.
«Вы знаете, что после 6 апреля функции Совета безопасности стали более конкретными и, согласно 2-й части 155-й статьи Конституции, основные направления оборонной политики устанавливает Совет безопасности. Сегодняшнее наше заседание имеет цель обсудить находящиеся в данных рамках вопросы и дальнейшие планы»,- заявил Никол Пашинян.
Обсуждались вопросы, касающиеся плана развития Вооруженных сил Армении, государственной программы развития вооружения и военной техники и повышения эффективности боевого дежурства ВС.
Министр обороны Давид Тоноян доложил о внедрении более эффективных форм и методов организации активной обороны.