Միջնորդները կհանդիպեն Հայաստանի նախագահի հետ
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն այսօր Երեւանում կհանդիպեն Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի ու ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ:
Վերջին անգամ միջնորդները տարածաշրջան էին այցելել ս.թ. հուլիսին` Կազանում կայացած հանդիպումից հետո: Այցից հետո նրան հայտարարել էին, որ «ժամանակն է քաղաքական կամք դրսեւորել` տարածաշրջանի երկարատեւ խաղաղությանը, անվտանգությանը եւ հաշտեցմանը հասնելու նպատակով»:
Սեպտեմբերի 29-ին Վարշավայում համանախագահներն առանձին հանդիպումներ ունեցան Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հետ, որոնց ընթացքում քննարկել էին ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման հետագա քայլերը:
Այդ հանդիպումներից հետո նրանք արել էին եւս մեկ հայտարարություն, նշելով, որ
կողմերին կառաջարկեն լրացուցիչ միջոցներ ձեռնարկել` հրադադարի ռեժիմը ամրապնդելու, տեղում մթնոլորտը բարելավելու եւ տարածաշրջանում բնակվող մարդկանց միջեւ փոխըմբռնումը ավելացնելու նպատակով:

Посредники встретятся с президентом Армении - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Сопредседатели Минской группы ОБСЕ встретятся сегодня в Ереване с президентом и министром иностранных дел Армении.
Последний визит посредников в регион состоялся в июле, после встречи в Казани. По итогам визита они заявили, что «настало время продемонстрировать политическую волю, необходимую для достижения долгосрочного мира, безопасности и примирения людей региона».
29 сентября в Варшаве сопредседатели провели отдельные встречи с президентами Армении и Азербайджана, на которых обсуждались дальнейшие шаги по мирному урегулированию карабахского конфликта.
По итогам этих встреч посредники сделали заявление, в котором отметили, что
предложат всем сторонам карабахского конфликта дополнительные меры по укреплению режима прекращения огня, улучшения атмосферы на местах и повышения взаимопонимания среди людей, проживающих в регионе.