ՀՀԿ. «Քոչարյանի գործը» վնասելու է ներքաղաքական զարգացումներին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ազգային Ժողովում ՀՀԿ խմբակցությունը հայտարարել է, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ հարուցված քրեական գործը նրան կալանավորելու որոշումը «որեւէ աղերս չունեն ժողովրդավարության, իրավունքի գերակայության եւ դատական իշխանության անկախության հետ»։
ՀՀԿ խմբակցության հայտարարության մեջ նաեւ ասված է, որ «հարուցված գործը խորապես վնասելու է Հայաստանի Հանրապետության ներքաղաքական զարգացումներին»
«Նման անհիմն մեղադրանքով երկրում խրախուսվում են հասարակական պառակտման միտումները, որոնք առավել վտանգավոր են դառնում Հայաստանի եւ Արցախի շուրջ ձեւավորված խիստ մտահոգիչ մարտահրավերների ֆոնին», - ասված է փաստաթղթում:
ՀՀԿ խմբակցությունը հայտնել է, որ «այս հարցի եւ նրա շուրջ զարգացումների մասին բարձրաձայնելու է նաեւ խորհրդարանական դիվանագիտության խողովակներով՝ միջազգային համապատասխան հարթակներում եւ ձեւաչափերով»։

RPA: “Kocharyan’s case” will disturb internal affairs in Armenia - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The Armenian Republican Party’s faction has declared in the National Assembly that the criminal case against the second Armenian president Robert Kocharyan and the court decision to arrest him "have no connection with democracy, the rule of law and the independence of judiciary”.
The RPA statement also mentioned that “the case will deeply disturb the internal affairs in Armenia”.
“Such unfounded accusations encourage the tendencies for a split in the society, which grow more dangerous on the background of the worrying situation around Armenia and Artsakh,” reads the statement.
RPA faction added that “this issue and any developments it causes will be raised in the channels of parliamentary diplomacy as well – in corresponding international platforms and formats.”