ՀՀԿ. «Քոչարյանի գործը» վնասելու է ներքաղաքական զարգացումներին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ազգային Ժողովում ՀՀԿ խմբակցությունը հայտարարել է, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ հարուցված քրեական գործը նրան կալանավորելու որոշումը «որեւէ աղերս չունեն ժողովրդավարության, իրավունքի գերակայության եւ դատական իշխանության անկախության հետ»։
ՀՀԿ խմբակցության հայտարարության մեջ նաեւ ասված է, որ «հարուցված գործը խորապես վնասելու է Հայաստանի Հանրապետության ներքաղաքական զարգացումներին»
«Նման անհիմն մեղադրանքով երկրում խրախուսվում են հասարակական պառակտման միտումները, որոնք առավել վտանգավոր են դառնում Հայաստանի եւ Արցախի շուրջ ձեւավորված խիստ մտահոգիչ մարտահրավերների ֆոնին», - ասված է փաստաթղթում:
ՀՀԿ խմբակցությունը հայտնել է, որ «այս հարցի եւ նրա շուրջ զարգացումների մասին բարձրաձայնելու է նաեւ խորհրդարանական դիվանագիտության խողովակներով՝ միջազգային համապատասխան հարթակներում եւ ձեւաչափերով»։

Фракция РПА сделала заявление по «делу Кочаряна» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Фракция РПА в Национальном Собрании Армении заявила, что уголовное дело в отношении экс-президента Роберта Кочаряна и решение о его аресте «не имеют ничего общего с демократией, верховенством закона и независимостью судебной власти».
В заявлении фракции РПА говорится, что «возбужденное дело нанесет серьезный вред внутриполитическим развитиям в стране».
«Такие необоснованные обвинения поощряют тенденции раскола в обществе, что становится еще более опасным на фоне вызовов, связанных с Арменией и Арцахом», - говорится в заявлении.
Фракция РПА заявила, что буде использовать каналы парламентской дипломатии и международные трибуны для предания огласке своей позиции.