Քննարկվել են ՀՀ-ում երեխաների իրավունքների պաշտպանության խնդիրները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանն ու Հայաստանում ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի ներկայացուցիչ Տանյա Ռադոչայն այսօր քննարկել են երեխաների իրավունքների պաշտպանության խնդիրները:
Արա Բաբլոյանը կարեւորել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի հետ իրականացվող ծրագրերի շարունակականությունը:
Նրա խոսքով՝ հատկապես զարգացման խնդիրներ ունեցող երեխաների դեպքում ներառական կրթության ապահովումը պետք է դիտարկել որպես գլոբալ նպատակ:
Ըստ Արա Բաբլոյանի՝ պետության հոգածության ներքո պետք է լինեն այնպիսի հարցեր, ինչպիսիք են խնդիրների վաղ հայտնաբերումը, անհրաժեշտ միջամտության ցուցաբերումն ու հասարակական կյանքին երեխաների լիարժեք ինտեգրումն ապահովելը:
Տանյա Ռադոչայը կարեւորել է Հայաստանում վերջին տարիներին իրականացվող բարեփոխումների գործընթացը:
Քննարկվել են նաեւ երեխաների իրավունքների պաշտպանության ոլորտին վերաբերող մի շարք խնդիրների լուծմանն ուղղված համատեղ նախաձեռնություններ ու միջոցառումներ իրականացնելու հնարավորությունները:

Protection of children’s rights discussed in Armenia - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Speaker of the Armenian National Assembly Ara Babloyan and UNICEF Representative in Armenia Tanja Radocaj discussed today issues of protection of children’s rights.
Ara Babloyan attached importance to continuity of UN programs in Armenia.
According to him, providing inclusive education particularly for children with development problems should be regarded as a global goal.
Ara Babloyan said that the state should take care of issues like early detection of problems, necessary intervention and full integration of children in the society.
Tanja Radocaj prioritized the reforms, implemented in Armenia over the past few years.
The sides also discussed the possibility of implementation of joint initiatives and events, aimed at solving a number of issues in protection of children’s rights.