Պաշտպան. դատավորին ուղղորդելու պրակտիկան դատապարտելի է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն ասել է, որ «դատավորը չպետք է անօրինական առնչություն ունենա իրավապահ մարմնի հետ ու ձեռնարկի իր անկախությունը խաթարող քայլեր»:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը հայտնել է իր դիրքորոշումը ԱԱԾ եւ ՀՔԾ ղեկավարների գաղտնալսված հեռախոսային խոսակցության կապակցությամբ:
«Անթույլատրելի է ցանկացած հեռախոսային խոսակցության անօրինական գաղտնալսում: ՀՀ Սահմանադրության մակարդակով բարձր երաշխավորված է հաղորդակցության, այդ թվում՝ հեռախոսային խոսակցությունների գաղտնիության իրավունքը», - ասել է Պաշտպանը՝ նշելով, որ ուշադրության կենտրոնում կպահի
ՀՀ գլխավոր դատախազությունում հարուցված քրեական գործի քննության ընթացքը:
«Ըստ հեռախոսային խոսակցության մեջ առկա տվյալների՝ դատավորն ինքն է դիմել իրավապահ մարմնին ու խնդրել իր աշխատանքի ուղղորդում կոնկրետ քրեական գործով: Այս մասին քրեական հետապնդման մարմինները հայտարարել են նաեւ այդ խոսակցության ձայնագրության հրապարակումից հետո: Նշված երեւույթը խիստ մտահոգիչ է ու դատապարտելի, այս պրակտիկան վտանգում է դատավորի հեղինակությունն ու արդարադատության համակարգը երկրում: Դատավորը չպետք է անօրինական առնչություն ունենա իրավապահ մարմնի հետ ու ձեռնարկի իր անկախությունը խաթարող քայլեր: Մտահոգիչ է նաեւ գաղտնալսված հեռախոսային խոսակցության այն հատվածը, որն առնչվում է դատավորի աշխատանքին միջամտությանը», - ասել է Արման Թաթոյանը:

Омбудсмен осудил практику вмешательства в работу судей
Ереван /Медиамакс/. Омбудсмен Армении Арман Татоян заявил, что «судья не должен осуществлять незаконного взаимодействия с правоохранительными органами и предпринимать шаги, подрывающие его независимость».
Омбудсмен Армении представил свою позицию относительно опубликованной 11 сентября стеногораммы телефонного разговора начальника Специальной следственной службы и директора Службы национальной безопасности Армении.
«Незаконная прослушка любого телефонного разговора непозволительна. Конституцией гарантировано право на тайную коммуникацию, в том числе - на тайные телефонные разговоры», - отметил Омбудсмен, подчеркнув, что процесс расследования уголовного дела, возбужденного Генеральной прокуратурой Армении, будет находиться в центре его внимания.
«Стенограмма свидетельствует, что судья сам обратился в правоохранительные органы и попросил сориентировать его по конкретному уголовному делу. Отмеченное явление чрезвычайно тревожно, данная практика угрожает авторитету судьи и системе правосудия. Судья не должен незаконно взаимодействовать с правоохранительными органами и предпринимать шаги, подрывающие его независимость», - добавил Арман Татоян.