Փաշինյան. «Հրաժարականի սցենարի մասին պետք է լրացուցիչ մտածենք» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ իր հրաժարականի սցենարի վրա եւս մեկ անգամ մտածելու անհրաժեշտություն կա։
«Չեմ որոշել, երբ եմ հրաժարական տալու: Եթե իմ որոշումով լիներ՝ արդեն պետք է տված լինեի, բայց քանի որ հանրության շրջանում շատ բուռն արձագանք կա, այդ սցենարի մասին ավելի մանրամասն պետք է մտածենք»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ պետք է այնպիսի քայլեր անել, որ «ստեղծված իրավիճակը իր բոլոր նրբություններով բոլորին հասկանալի լինի»։
«Իհարկե, որեւէ գործողություն չպետք է անեմ, որ ժողովրդի իշխանությունը թեկուզ տեսականորեն վտանգի տակ դրվի։ Մյուս կողմից՝ դեկտեմբերին պետք է անպայման արտահերթ ընտրություններ կազմակերպենք, որ բարիկադային ռեժիմից անցնենք առօրյա աշխատանքային ռեժիմի եւ կոնկրետ արդյունքներ արձանագրենք»,- հավելել է վարչապետը։
Անդրադառնալով «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի վերջին հարցազրույցին, Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել է, որ պատրաստվում է վերջինիս հետ որոշ հարցեր քննարկել։
«Պարոն Ծառուկյաննն, ըստ էության, պաշտպանեց դեկտեմբերին արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու գաղափարը։ Ես պատրաստվում եմ այդ թեմայով հանդիպում ունենալ նրա հետ, որպեսզի մենք իրավիճակը եւ հանգուցալուծումների սցենարների վերաբերյալ պատկերացումները քննարկենք»,-ասել է վարչապետը։

Пашинян: «Необходимо дополнительно обдумать сценарий отставки» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что необходимо еще раз продумать сценарий его отставки.
«Я еще не решил, когда подам в отставку. Если бы решение было только за мной, то я уже ушел бы в отставку, но поскольку в обществе эта тема вызвала острый резонанс, то мы должны более детально обдумать этот сценарий», - сказал Никол Пашинян.
По его словам, нужно предпринять такие шаги, чтобы «сложившаяся ситуация со всеми своими тонкостями была понятна всем».
«Конечно, я не должен предпринимать каких-либо действий, которые даже теоретически поставят под угрозу власть народа. С другой стороны, в декабре мы должны обязательно провести внеочередные выборы, чтобы из «режима баррикад» перейти к повседневному рабочему режиму и фиксировать конкретные результаты», - добавил премьер-министр.
Комментируя последнее интервью председателя партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна, Никол Пашинян отметил, что планирует обсудить с ним некоторые вопросы.
«Господин Царукян, по сути, поддержал проведение внеочередных выборов в декабре. Я собираюсь обсудить с ним эту тему», - добавил премьер-министр.