ՄԱԿ-ի փորձագետը կգնահատի Հայաստանում հավաքների ազատությունը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցող Կլեման Նյալեցոսի Վուլեն նոյեմբերի 7-16-ը Հայաստանում է՝ գնահատելու խաղաղ հավաքների եւ միություններ կազմելու իրավունքի իրականացումը:
«Հայաստանը խաղաղ ժողովրդավարական անցման ուղիով է ընթանում. այն հսկայական ներուժ է պարունակում մարդու իրավունքների, հատկապես խաղաղ հավաքների եւ միություններ կազմելու իրավունքի համապարփակ պաշտպանության եւ ամրապնդման ուղղությամբ , ինչպես նաեւ օրենքի գերակայության առումով՝ ժողովրդավարական ձեռքբերումներից եւ տնտեսական զարգացումից օգտվելու համար»,- ասել է ՄԱԿ-ի փորձագետը:
«Այս այցը հնարավորություն կընձեռի ինձ ուսումնասիրելու Հայաստանում խաղաղ հավաքների եւ միություններ կազմելու ազատությանն առնչվող խնդիրները՝ ներգրավված տարբեր դերակատարներից անմիջականորեն ստացված տեղեկատվության միջոցով»,- հավելել է Կլեման Նյալեցոսի Վուլեն:
10-օրյա առաքելության ընթացքում փորձագետը կայցելի Գյումրի, Վանաձոր, Վայք եւ Երեւան, կհանդիպի կառավարության աշխատակիցների, դատական համակարգի, օրենսդիր համակարգի ներկայացուցիչների, լրատվամիջոցների, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների, ինչպես նաեւ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ: Նա կհանդիպի նաեւ դիվանագիտական կորպուսի, ՄԱԿ-ի համակարգի եւ այլ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ:

UN expert to assess freedom of assembly in Armenia - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. United Nations Special Rapporteur Clément Nyaletsossi Voule is on a visit to Armenia on November 7-16, aimed at assessing the opportunity of exercising freedom of peaceful assembly and of association in Armenia.
“Armenia is on the path of peaceful democratic transition with significant potential in comprehensive protection and strengthening of human rights, especially freedom of peaceful assembly and of association. The country is also favorable in terms of rule of law and the opportunity to benefit from democratic achievements and economic development,” UN expert said.
“This visit will allow me to observe issues regarding freedom of peaceful assembly and of association through the direct information, received from different parties,” Clément Voule added.
Within the frames of his 10-day visit, the UN expert will visit Gyumri, Vanadzor, Vayk and Yerevan, as well as meet with representatives of the Armenian government, the judicial and legislative systems, media sources, civil society and Armenia’s Ombudsman. He will also have meetings with representatives of diplomatic corps, UN system and international organizations.
Clément Nyaletsossi Voule will present a comprehensive report on his visit to Armenia in June of 2019.