ԵՄ-ն ողջունել է Հայաստանի դատական համակարգի բարեփոխումները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում ԵՄ պատվիրակությունը եւ ԵՄ անդամ պետությունների ռեզիդենտ դեսպանություններն այսօր հայտարարել են, որ դատաիրավական համակարգի հեռահար բարեփոխումները կենսական են Հայաստանի ժողովրդավարական ապագայի համար:
«Մենք ողջունում ենք ՀՀ կառավարության՝ դատաիրավական համակարգի բարեփոխումների իրականացմանը հետամուտ լինելու աներկբա հանձնառությունը՝ համաձայն ՀՀ Սահմանադրությանը եւ Հայաստանի կողմից ստանձնած միջազգային հանձնառություններին, որոնք բխում են մասնավորապես՝ Եվրոպայի խորհրդում Հայաստանի անդամակցությունից եւ քաղաքացիական հասարակության եւ  միջազգային, ներառյալ՝ Վենետիկի հանձնաժողովի փորձագետների հետ խորհրդակցություններից»,- ասված է հայտարարությունում:
ԵՄ-ն պատրաստակամություն է հայտնել՝ տրամադրելու տեխնիկական եւ ֆինանսական օժանդակություն:
«Մենք ակնկալում ենք անկախ, արդյունավետ եւ հաշվետու դատական համակարգի կայացումը Հայաստանում՝ ի շահ երկրի քաղաքացիների»,- ասված է հայտարարությունում։

EU welcomes the judicial reform in Armenia - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The EU Delegation and EU Member States Embassies resident in Armenia have issued a statement saying that the judicial reform is vital for Armenia’s democratic future.
“We welcome the unequivocal commitment by the Armenian Government to pursue justice reform in accordance with the Armenian Constitution and Armenia’s international commitments, in particular those stemming from its membership in the Council of Europe and in consultation with civil society and international experts, including the Venice Commission,” the statement reads.
The delegation and embassies added that the EU stands ready to provide the required technical and financial assistance.
“We look forward to an independent, efficient and accountable judiciary being put in place in Armenia for the benefit of its citizens,” the statement concludes.