ԵՄ-ն ողջունել է Հայաստանի դատական համակարգի բարեփոխումները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում ԵՄ պատվիրակությունը եւ ԵՄ անդամ պետությունների ռեզիդենտ դեսպանություններն այսօր հայտարարել են, որ դատաիրավական համակարգի հեռահար բարեփոխումները կենսական են Հայաստանի ժողովրդավարական ապագայի համար:
«Մենք ողջունում ենք ՀՀ կառավարության՝ դատաիրավական համակարգի բարեփոխումների իրականացմանը հետամուտ լինելու աներկբա հանձնառությունը՝ համաձայն ՀՀ Սահմանադրությանը եւ Հայաստանի կողմից ստանձնած միջազգային հանձնառություններին, որոնք բխում են մասնավորապես՝ Եվրոպայի խորհրդում Հայաստանի անդամակցությունից եւ քաղաքացիական հասարակության եւ  միջազգային, ներառյալ՝ Վենետիկի հանձնաժողովի փորձագետների հետ խորհրդակցություններից»,- ասված է հայտարարությունում:
ԵՄ-ն պատրաստակամություն է հայտնել՝ տրամադրելու տեխնիկական եւ ֆինանսական օժանդակություն:
«Մենք ակնկալում ենք անկախ, արդյունավետ եւ հաշվետու դատական համակարգի կայացումը Հայաստանում՝ ի շահ երկրի քաղաքացիների»,- ասված է հայտարարությունում։

ЕС приветствует реформы в судебной системе Армении - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Делегация Евросоюза в Армении и резидент-посольства стран ЕС заявили сегодня, что долгосрочные реформы в судебно-правовой системе имеют жизненно важное значение для демократического будущего Армении.
«Мы приветствуем твердую приверженность правительства Армении реализации реформ в судебно-правовой системе, Конституции Армении и международным обязательствам, которые исходят, в частности, из членства Армении в Совете Европы и консультаций с гражданским обществом, включая специалистов Венецианской комиссии»,- говорится в заявлении.
ЕС выразил готовность предоставить техническую и финансовую поддержку реформам.
«Мы ожидаем формирования независимой, эффективной и подотчетной судебной системы в Армении во благо граждан страны», - отмечается в заявлении.