Ինչո՞ւ է Ադրբեջանի դեսպանը հապճեպ հայտարարություն անում…Հունգարիայի ԱԳՆ անունից
Երեւան: Մեդիամաքս: Բուդապեշտում Ադրբեջանի դեսպան Վիլայաթ Գուլիեւը, խախտելով դիվանագիտական պրակտիկայի չգրված օրենքը, այսօր հայտարարություն է արել Հունգարիայի ԱԳ նախարարության անունից:
Ինչպես հաղորդում է Տրենդը, Վիլայաթ Գուլիեւն ասել է, որ «Հունգարիայի ԱԳՆ-ն անհեթեթություն է որակել հաղորդագրությունն այն մասին, որ Բուդապեշտը քննարկում է Բաքվի հետ հարաբերությունները կասեցնելու հարցը:
Գուլիեւն ասել է, որ այսօր հանդիպել է Հունգարիայի ԱԳՆ Արեւելյան Եվրոպայի,  Հարավային Կովկասի եւ Կենտրոնական Ասիայի դեպարտամենտի տնօրեն Էրնե Կեշնենիի հետ, ով իբր այդ լուրը «անհեթեթություն» է անվանել:
Իրականում Վիլայաթ Գուլիեւի հապճեպ արված հայտարարությունը կարող է վկայել այն մասին, որ Մեդիամաքս-ի աղբյուրի տեղեկատվությունը համապատասխանում է իրականությանը: Բացի այդ, եթե Գուլիեւի եւ Կեշնենիի հանդիպումը իրոք կայացել է այսօր, ապա դա տեղի է ունեցել վաղ առավոտյան, ինչը եւս վկայում է այն մասին, որ Ադրբեջանի դեսպանը շտապ քննարկման ենթակա հարցեր է ունեցել:
Հունգարիան դիտարկում է Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները կասեցնելու հարցը: Այս մասին Մեդիամաքս-ին հայտնել է ԵԱՀԿ Վիեննայի Քարտուղարության աղբյուրը: Նրա խոսքով, այդ հարցը նախօրեին քննարկվել է ԵԱՀԿ-ում հունգարական առաքելության աշխատակցի եւ ամերիկյան դիվանագետի ոչ պաշտոնական ճաշի ժամանակ:
Հունգարացի դիվանագետն ասել է ամերիկացի գործընկերոջը, որ վերջնական որոշում կայացված չէ, նշելով, որ Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կասեցումը դիտարկվում է որպես միջոց` դուրս գալու այն բարդ արտաքին եւ ներքին քաղաքական իրավիճակից, որում Հունգարիան հայտնվեց ադրբեջանցի մարդասպանին Ադրբեջան փոխանցելուց հետո, որտեղ նրան անմիջապես ներում շնորհվեց: Բացի դրանից, նման որոշումը խորհրդանշական քայլ կլինի Երեւանի հետ հարաբերությունները վերականգնելու համար, հավելել է դիվանագետը:

Посол Азербайджана начал делать заявления … от имени МИД Венгрии
Ереван/Медиамакс/. Посол Азербайджана в Будапеште Вилаят Гулиев, нарушив общепринятую дипломатическую практику, сделал сегодня заявление от имени МИД Венгрии.
Как сообщает Тренд, Вилаят Гулиев сказал, что «МИД Венгрии назвал абсурдным сообщение о том, что Будапешт обсуждает вопрос приостановления дипломатических отношений с Баку».
По словам Гулиева, сегодня он встретился с директором департамента МИД Венгрии по Восточной Европе, Южному Кавказу и Центральной Азии Эрне Кешнени, который якобы назвал эти сообщения абсурдными.
На самом деле поспешное заявление Вилаята Гулиева может свидетельствовать о достоверности сообщения источника Медиамакс. Более того, если встреча Гулиева с Эрне Кешнени действительно состоялась сегодня, то случилось это рано утром по европейскому времени, что может указывать на то, что послу Азербайджану требовалось обсудить срочные вопросы.
Источник Медиамакс в Секретариате ОБСЕ в Вене сообщил, что Венгрия рассматривает вопрос приостановления дипломатических отношений с Азербайджаном. По его словам, этот вопрос обсуждался накануне в ходе неформального обеда члена венгерской миссии в ОБСЕ с американским дипломатом.
Окончательного решения в Будапеште не принято, но венгерский дипломат сказал американскому коллеге, что приостановление отношений с Баку рассматривается как один из вариантов выхода из сложной внешне- и внутриполитической ситуации, в которой оказалась Венгрия после экстрадиции убийцы армянского офицера в Азербайджан, где он был немедленно помилован. Кроме того, это решение станет символическим шагом для примирения с Ереваном, который приостановил дипломатические отношения с Будапештом в ответ на решение об экстрадиции Рамиля Сафарова.