Ինչո՞ւ է Ադրբեջանի դեսպանը հապճեպ հայտարարություն անում…Հունգարիայի ԱԳՆ անունից
Երեւան: Մեդիամաքս: Բուդապեշտում Ադրբեջանի դեսպան Վիլայաթ Գուլիեւը, խախտելով դիվանագիտական պրակտիկայի չգրված օրենքը, այսօր հայտարարություն է արել Հունգարիայի ԱԳ նախարարության անունից:
Ինչպես հաղորդում է Տրենդը, Վիլայաթ Գուլիեւն ասել է, որ «Հունգարիայի ԱԳՆ-ն անհեթեթություն է որակել հաղորդագրությունն այն մասին, որ Բուդապեշտը քննարկում է Բաքվի հետ հարաբերությունները կասեցնելու հարցը:
Գուլիեւն ասել է, որ այսօր հանդիպել է Հունգարիայի ԱԳՆ Արեւելյան Եվրոպայի,  Հարավային Կովկասի եւ Կենտրոնական Ասիայի դեպարտամենտի տնօրեն Էրնե Կեշնենիի հետ, ով իբր այդ լուրը «անհեթեթություն» է անվանել:
Իրականում Վիլայաթ Գուլիեւի հապճեպ արված հայտարարությունը կարող է վկայել այն մասին, որ Մեդիամաքս-ի աղբյուրի տեղեկատվությունը համապատասխանում է իրականությանը: Բացի այդ, եթե Գուլիեւի եւ Կեշնենիի հանդիպումը իրոք կայացել է այսօր, ապա դա տեղի է ունեցել վաղ առավոտյան, ինչը եւս վկայում է այն մասին, որ Ադրբեջանի դեսպանը շտապ քննարկման ենթակա հարցեր է ունեցել:
Հունգարիան դիտարկում է Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները կասեցնելու հարցը: Այս մասին Մեդիամաքս-ին հայտնել է ԵԱՀԿ Վիեննայի Քարտուղարության աղբյուրը: Նրա խոսքով, այդ հարցը նախօրեին քննարկվել է ԵԱՀԿ-ում հունգարական առաքելության աշխատակցի եւ ամերիկյան դիվանագետի ոչ պաշտոնական ճաշի ժամանակ:
Հունգարացի դիվանագետն ասել է ամերիկացի գործընկերոջը, որ վերջնական որոշում կայացված չէ, նշելով, որ Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կասեցումը դիտարկվում է որպես միջոց` դուրս գալու այն բարդ արտաքին եւ ներքին քաղաքական իրավիճակից, որում Հունգարիան հայտնվեց ադրբեջանցի մարդասպանին Ադրբեջան փոխանցելուց հետո, որտեղ նրան անմիջապես ներում շնորհվեց: Բացի դրանից, նման որոշումը խորհրդանշական քայլ կլինի Երեւանի հետ հարաբերությունները վերականգնելու համար, հավելել է դիվանագետը:

Azeri envoy starts making statements … on behalf of Hungarian MFA - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Violating the common diplomatic practice, Ambassador of Azerbaijan to Budapest Vilayat Guliyev made a statement today on behalf of the Foreign Ministry of Hungary.
Vilayat Guliyev said that “the Foreign Ministry of Hungary described as absurd the report that Budapest discusses suspension of diplomatic relations with Baku,” Trend agency reports.
According to Guliyev, today he met with Deputy Director of the Department for Eastern Europe, South Caucasus and Central Asia of Hungarian Foreign Ministry, Erne Keshneni, who has allegedly described these reports as absurd.
In fact, Vilayat Guliyev’s urgent statement may prove the credibility of the information provided by Mediamax’s source. Moreover, Guliyev’s meeting with Erne Keshneni was indeed held today, it happened early in the morning by European time, which may bear witness to the fact that the Azeri Ambassador wanted to discuss urgent issues.
Mediamax’s source at the OSCE Secretariat in Vienna informed that Hungary discusses the issue of suspending diplomatic relations with Azerbaijan. According to him, the issue was discussed at the meeting of a member of the Hungarian mission to OSCE with an American official over a working lunch.
Budapest hasn’t made the final decision, but Hungarian diplomat told his U.S. colleague that suspending the relations with Azerbaijan is seen as an option to overcome the difficult situation that has aroused after Hungary’s decision to transfer the murderer of Armenian officer to Baku where he was immediately pardoned and glorified. Besides, such a decision could become a symbolic message for recovering relations with Armenia, which suspended diplomatic relations with Budapest after the decision to extradite Ramil Safarov..