Չեխիայի ԱԳ նախարար. «Ադրբեջանի հեղինակությունը եւ իմիջը խիստ վնասված են»
Երեւան: Մեդիամաքս: Չեխիայի առաջին փոխվարչապետ, արտաքին գործերի նախարար Կարել Շվարցենբերգն ասել է, որ «Ռամիլ Սաֆարովի գործը ծաղրանք է արդարության եւ իրավունքի գերակայության սկզբունքների հանդեպ»:
Նախարարն այդ մասին ասել է սեպտեմբերի 6-ին` Չեխիայի Խորհրդարանի ներկայացուցիչների պալատի պատասխանելով Չեխիա-Հայաստան պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Ռոբերտ Բոհնիշի հարցին.
«Չեխիայի Հանրապետությունն տվյալ հարցում Հայաստանի կողմն է: Մեր դիրքորոշման եւ զորակցության մասին արդեն տեղեկացրել ենք Հայաստանի  դեսպանին: Սաֆարովը դատապարտված մարդասպան է, սպանությունը մնում է սպանություն, եւ այն, ինչ տեղի ունեցավ, ծաղրանք է զոհվածի հարազատների, արդարության եւ իրավունքի գերակայության սկզբունքների հանդեպ», - ասել է
Կարել Շվարցենբերգը:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի ղեկավարության գործողություններին, առաջին փոխվարչապետը նշել է. «Մենք խորապես մտահոգված ենք Ադրբեջանի կառավարության քայլերով, որի մասին տեղեկացրել ենք նաեւ իրենց՝ Պրահայի դեսպանության միջոցով: Չեմ կարծում, որ սա միայն Հունգարիայի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի կառավարությունների հարցն է: Ողջ միջազգային հանրությունը խորապես մտահոգված է հատկապես Ադրբեջանի գործողություններով: Ադրբեջանի հեղինակությունը եւ իմիջը խիստ վնասված են»:
Կարեն Շվարցենբերգը նաեւ հավելել է, որ Ադրբեջանի գործողությունները «վնասում են ղարաբաղյան հակամարտության կողմերի միջեւ վստահությունն ամրապնդելու միջազգային հանրության ջանքերին, թուլացնում խաղաղ բանակցությունների գործընթացը եւ, ի վերջո՝ վնասում Ադրբեջանին»:

Глава МИД Чехии: «Имидж и авторитет Азербайджана серьезно пострадали»
Ереван /Медиамакс/. Первый вице-премьер и глава МИД Чехии Карел Шварценберг заявил, что дело Рамиля Сафарова «стало насмешкой над справедливостью и принципом верховенства закона».
Как сообщает Медиамакс, Карел Шварценберг сказал об этом 6 сентября, отвечая на вопрос председателя группы парламентской дружбы Чехия-Армения Роберта Бохниша на заседании палаты представителей парламента Чехии.
«В данном вопроса Чехия на стороне Армении. Мы уже проинформировали посла Армении о нашей позиции и поддержке. Сафаров является осужденным убийцей, убийство остается убийством, и то, что произошло, стало насмешкой над справедливостью и принципом верховенства закона», - сказал министр.
Говоря о действиях руководства Азербайджана Карел Шварценберг сказал:
«Мы глубоко обеспокоены действиями азербайджанского правительства и поставили об этом в известность их посольство. Не думаю, что это дело касается только правительств Венгрии, Азербайджана и Армении. Все международное сообщество глубоко обеспокоено действиями Азербайджана. Имидж и авторитет Азербайджана серьезно пострадали».