Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ 2026 թվականը «վճռական նշանակություն է ունենալու խաղաղության համար»:
«Հունիսին տեղի են ունենալու հերթական խորհրդարանական ընտրություններ. դրանք ունեն առանցքային հարց, որի պատասխանը պետք է տա հայ ժողովուրդը:
Հայ ժողովուրդն իր ընտրությամբ պետք է տեր կանգնի խաղաղությանը: Հակառակ դեպքում Հայաստանը հետ կգլորվի դեպի կոնֆլիկտ, հակառակը ֆորպոստի տրամաբանությունն է: Խաղաղությանը տեր կանգնելով՝ հայ ժողովուրդը տեր կկանգնի իր նորընծա անկախության մակարդակին, իր ինքնիշխանությանը, իր պետությանը»,- Ազգային ժողովում 2026 թվականի բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշել է, որ պետբյուջեն առաջին անգամ է քննարկվում խաղաղության պայմաններում:
«Խաղաղությունն արդեն ունի պարամետրեր ու վիճակագրություն։ Արդեն 1 տարի 8 ամիս Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին փոխհրաձգության հետեւանքով զինվոր չի զոհվել, մեր անկախության պատմության մեջ մենք երբեւէ այսպիսի 1 տարի 8 ամիս չենք ունեցել»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Пашинян: 2026 год будет иметь решающее значение в плане мира - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что 2026 год «будет иметь решающее значение в плане мира».
«В июне состоятся следующие парламентские выборы. На них будет поднят ключевой вопрос, ответ на который должен дать армянский народ. Он должен сделать свой выбор в пользу мира. В противном случае Армения скатится к конфликту, к «логике форпоста». Выступая за мир, армянский народ отстаивает свою вновь обретенную независимость, свой суверенитет, свое государство», - заявил Никол Пашинян во время обсуждения проекта бюджета на 2026 год в парламенте.
Он отметил, что впервые государственный бюджет обсуждается в условиях мира.
«Мир уже имеет свои параметры и статистику. За 1 год и 8 месяцев ни один солдат не погиб в результате перестрелки на армяно-азербайджанской границе. Такого срока у нас ещё не было за всю историю нашей независимости», - заявил Никол Пашинян.