Ֆյուլե. Հայ-ռուսական հարաբերությունները կշահեն Հայաստանի եւ ԵՄ-ի գործընկերությունից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵՄ հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն հայտնել է, որ հայ-ռուսական հարաբերությունները կշահեն Հայաստանի եւ ԵՄ-ի գործընկերությունից:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այդ մասին ասվում է Շտեֆան Ֆյուլեի գրավոր հայտարարության մեջ`Բրյուսելում ՀՀ ԱԺ խոսնակ Հովիկ Աբրահամյանի հետ հանդիպման արդյունքներով:
«Հանդիպման ժամանակ բարձրացվել է լայն տարածաշրջանային համագործակցության հարցն այն շեշտադրմամբ, որ Հայաստանի համար ռազմավարական նշանակություն ունեն բարիդրացիական հարաբերությունները, մասնավորապես, Ռուսաստանի հետ: Լավ հայ-ռուսական հարաբերությունները բխում են ԵՄ-ի շահերից եւ կարող են շահել Հայաստանի եւ ԵՄ-ի գործընկերությունից», - ասվում է Շտեֆան Ֆյուլեի հայտարարության մեջ:
Մեդիամաքսը նշում է, որ ԵՄ բարձրաստիճան ներկայացուցիչն, ըստ էության, առաջին անգամ է հատուկ նշել հայ-ռուսական հարաբերությունները` Հայաստան-ԵՄ ձեւաչափով երկկողմ հանդիպմանը վերաբերող պաշտոնական փաստաթղթում:

Ереван/Медиамакс/. Еврокомиссар Штефан Фюле заявил, что армяно-российские отношения выиграют от партнерства Армении с ЕС.
Как сообщает Медиамакс, об этом говорится в письменном заявлении Штефана Фюле по итогам встречи со спикером парламента Армении Овиком Абрамяном в Брюсселе.
«На встрече поднимался вопрос широкого регионального сотрудничества с акцентом на то, что добрососедские отношения, в частности, с Россией, имеют стратегическое значение для Армении. Хорошие армяно-российские отношения отвечают интересам ЕС и могут выиграть от партнерства Армении с ЕС», - говорится в заявлении Штефана Фюле.
Медиамакс отмечает, что высокопоставленный представитель ЕС фактически впервые особо выделил армяно-российские отношения в официальном документе, касающемся двустороненей встречи в формате Армения-ЕС. --0--