Ֆյուլե. Հայ-ռուսական հարաբերությունները կշահեն Հայաստանի եւ ԵՄ-ի գործընկերությունից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵՄ հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն հայտնել է, որ հայ-ռուսական հարաբերությունները կշահեն Հայաստանի եւ ԵՄ-ի գործընկերությունից:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այդ մասին ասվում է Շտեֆան Ֆյուլեի գրավոր հայտարարության մեջ`Բրյուսելում ՀՀ ԱԺ խոսնակ Հովիկ Աբրահամյանի հետ հանդիպման արդյունքներով:
«Հանդիպման ժամանակ բարձրացվել է լայն տարածաշրջանային համագործակցության հարցն այն շեշտադրմամբ, որ Հայաստանի համար ռազմավարական նշանակություն ունեն բարիդրացիական հարաբերությունները, մասնավորապես, Ռուսաստանի հետ: Լավ հայ-ռուսական հարաբերությունները բխում են ԵՄ-ի շահերից եւ կարող են շահել Հայաստանի եւ ԵՄ-ի գործընկերությունից», - ասվում է Շտեֆան Ֆյուլեի հայտարարության մեջ:
Մեդիամաքսը նշում է, որ ԵՄ բարձրաստիճան ներկայացուցիչն, ըստ էության, առաջին անգամ է հատուկ նշել հայ-ռուսական հարաբերությունները` Հայաստան-ԵՄ ձեւաչափով երկկողմ հանդիպմանը վերաբերող պաշտոնական փաստաթղթում:

Fule: Armenian-Russian relations will benefit from Armenia-EU partnership - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. European Commissioner Stefan Fule stated that Armenian-Russian relations will benefit from Armenia-EU partnership.
Stefan Fule's press statement following his meeting with speaker of the Armenian parliament Hovik Abrahamyan in Brussels reads this, Mediamax reports.
“Broader regional cooperation was also raised, with an emphasis on the fact that good neighborly relations are of strategic importance for Armenia, in particular as regards Russia. It is in the EU’s interest to see good Armenian-Russian relations; they can in turn benefit also from Armenia's partnership with the EU", Stefan Fule's statement reads.
Mediamax notes that in fact, it was the first time that the EU senior representative underlined Armenian-Russian relations in an official document related to the bilateral meeting in Armenia-EU format.