ՀՀ նախագահ. Հուսով ենք՝ Վրաստանը կկարողանա համատեղել ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու ձգտումը եւ հարեւանների հետ հարաբերությունները - Mediamax.am
3767 դիտում
ՀՀ նախագահ. Հուսով ենք՝ Վրաստանը կկարողանա համատեղել ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու ձգտումը եւ հարեւանների հետ հարաբերությունները
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ «Վրաստանը կկարողանա համատեղել ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու ձգտումը եւ հարեւան պետությունների հետ հարաբերությունները»:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ՀՀ նախագահն այս մասին ասել է չեխական “Lidové noviny” (Ժողովրդական նորություններ) թերթին տված հարցազրույցում:
«Վրաստանի սուվերեն իրավունքն է, ինչպես ցանկացած պետության, ընտրել անվտանգության այն համակարգը, որը լավագույնս կապահովի իր ազգային շահերը: Կցանկանայի հուսալ, որ Վրաստանը կկարողանա համատեղել ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու ձգտումը եւ հարեւան պետությունների հետ հարաբերությունները, այդ թվում՝ այն երկրների, որոնք վճռորոշ դերակատարություն ունեն մեր տարածաշրջանի անվտանգության հարցում»,-  ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Նա նշել է, որ ՀՀ հարեւան երկրներից միայն  Թուրքիան է ՆԱՏՕ-ի անդամ, եւ չնայած Հայաստանը բավականին արդյունավետորեն զարգացնում է գործընկերային հարաբերությունները ՆԱՏՕ-ի հետ, «մենք ոչ մի անգամ չենք նկատել, որ ՆԱՏՕ-ի մյուս անդամները, այդ կազմակերպության ձեւաչափում, Թուրքիային մատնացույց անեն, որ նա իր գործողություններով գործընկեր երկրին էական վնաս է հասցնում»:
«Պարադոքսային է, որ մենք մեր ներդրումն ենք ունենում Հյուսիսատլանտյան դաշինքի անվտանգության համակարգում, եւ այդ պարագայում մեր անվտանգության համակարգին ուղղակի վնաս է հասցնում ՆԱՏՕ-ի մասնակից երկրի քաղաքականությունը»,- ասել է հանրապետության ղեկավարը:

Надеемся, что Грузия сможет совместить стремление к членству в НАТО с отношениями с соседними государствами, сказал президент Армении - Mediamax.am
Надеемся, что Грузия сможет совместить стремление к членству в НАТО с отношениями с соседними государствами, сказал президент Армении
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян сегодня выразил надежду, что «Грузия сможет совместить стремление к членству в НАТО с отношениями с соседними государствами».
Как сообщает Медиамакс, об этом президент сказал в интервью чешской газете “Lidové noviny” (Народные новости) в рамках государственного визита в Чешскую Республику.
«Суверенное право Грузии, как и любого государства, выбрать систему безопасности, которая наилучшим образом обеспечит ее национальные интересы. Хочется надеяться, что Грузия сможет совместить стремление к членству в НАТО с отношениями с соседними государствами, в том числе странами, играющими ключевую роль на пространстве безопасности нашего региона», - заметил Серж Саргсян.
Он отметил, что на сегодняшний день лишь одна соседствующая с Арменией страна – Турция – является членом НАТО и, несмотря на то, что Армения довольно эффективно развивает партнерские отношения с НАТО, «мы ни разу не замечали, чтобы другие члены НАТО указывали бы Турции - в формате этой организации, - что своими действиями она наносит ощутимый вред стране-партнеру».
«Парадоксально, что мы вносим свой вклад в систему безопасности Североатлантического Альянса, и при этом нашей системе безопасности наносит прямой вред политика страны-участницы НАТО»,- заявил Серж Саргсян.