ՀՀ նախագահ. Հուսով ենք՝ Վրաստանը կկարողանա համատեղել ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու ձգտումը եւ հարեւանների հետ հարաբերությունները - Mediamax.am
3767 դիտում
ՀՀ նախագահ. Հուսով ենք՝ Վրաստանը կկարողանա համատեղել ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու ձգտումը եւ հարեւանների հետ հարաբերությունները
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ «Վրաստանը կկարողանա համատեղել ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու ձգտումը եւ հարեւան պետությունների հետ հարաբերությունները»:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ՀՀ նախագահն այս մասին ասել է չեխական “Lidové noviny” (Ժողովրդական նորություններ) թերթին տված հարցազրույցում:
«Վրաստանի սուվերեն իրավունքն է, ինչպես ցանկացած պետության, ընտրել անվտանգության այն համակարգը, որը լավագույնս կապահովի իր ազգային շահերը: Կցանկանայի հուսալ, որ Վրաստանը կկարողանա համատեղել ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու ձգտումը եւ հարեւան պետությունների հետ հարաբերությունները, այդ թվում՝ այն երկրների, որոնք վճռորոշ դերակատարություն ունեն մեր տարածաշրջանի անվտանգության հարցում»,-  ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Նա նշել է, որ ՀՀ հարեւան երկրներից միայն  Թուրքիան է ՆԱՏՕ-ի անդամ, եւ չնայած Հայաստանը բավականին արդյունավետորեն զարգացնում է գործընկերային հարաբերությունները ՆԱՏՕ-ի հետ, «մենք ոչ մի անգամ չենք նկատել, որ ՆԱՏՕ-ի մյուս անդամները, այդ կազմակերպության ձեւաչափում, Թուրքիային մատնացույց անեն, որ նա իր գործողություններով գործընկեր երկրին էական վնաս է հասցնում»:
«Պարադոքսային է, որ մենք մեր ներդրումն ենք ունենում Հյուսիսատլանտյան դաշինքի անվտանգության համակարգում, եւ այդ պարագայում մեր անվտանգության համակարգին ուղղակի վնաս է հասցնում ՆԱՏՕ-ի մասնակից երկրի քաղաքականությունը»,- ասել է հանրապետության ղեկավարը:

Armenian President: We hope Georgia will manage to combine aspiration for NATO membership and relations with neighboring countries - Mediamax.am
3761 views
Armenian President: We hope Georgia will manage to combine aspiration for NATO membership and relations with neighboring countries
Yerevan /Mediamax/. Armenian President Serzh Sargsyan expressed his hope that “Georgia will manage to combine aspiration for NATO membership and relations with neighboring countries”.
The Armenian President stated it in an interview to “Lidové Noviny” ("People's News") Czech newspaper, Mediamax reports.
“It’s Georgia’s sovereign right, just like any other country’s, to choose the security system which would best ensure its national interests. I would like to hope Georgia will manage to combine aspiration for NATO membership and relations with neighboring countries, including those states that play a major role in our regional security”, Serzh Sargsyan said.
He stated that out of the neighboring countries only Turkey is NATO member state and although Armenia strengthens partner relations with NATO quite effectively, “we have never noted other NATO member states to point at Turkey within the treaty format for causing a major harm to NATO partner state with its actions”.
“Our involvement in the security system of the North-Atlantic Alliance is paradoxical when our security is directly disturbed by the policy of a NATO member state”, the President said.