The New York Times-ը՝ Ալիեւի «երկու երեսների» մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ամերիկյան հեղինակավոր The New York Times պարբերականը հանդես է եկել Ադրբեջանի առաջնորդ Իլհամ Ալիեւի ավտորիտար իշխանությունը քննադատող ծավալուն խմբագրականով:
«Պարոն Ալիեւի երկու երեսը»  վերտառությամբ խմբագրականում պարբերականը գրում է.
«Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը վարպետորեն խաղում է քաղաքական Ջեքիլին եւ Հայդին (համեմատություն շոտլանդացի գրող Ռոբերթ Սթիվենսոնի «Բժիշկ Ջեքիլի եւ պարոն Հայդի տարօրինակ պատմությունը» գրքի հերոսների հետ – Մեդիամաքս): Բաքվում ԱՄՆ դեսպանն իր հաղորդագրություններում, որոնք բացահայտվեցին WikiLeaks-ի միջոցով, նկարագրում է նրան որպես Մայքլ Կորլեոնե եւ Սանի Կորլեոնե՝ համեմատելով մաֆիայի մասին պատմող «Կնքահայր» ֆիլմի՝ սառնասիրտ հաշվարկով եւ դաժանությամբ հայտնի հերոս եղբայրների հետ: Պարոն Ալիեւն Արեւմուտքի կողմից հիացմունքի արժանի «արեւմտամետ է». նա  հարգալից է, լավ հագնված եւ խոսում է անգլերեն, նա պատրաստ է ուղարկել իր երկրի նավթի եւ գազի պաշարները Եվրոպա եւ Իսրայել, նրա իսլամական հայացքները հավասարակշիռ են եւ ժամանակակից, նա հյուրընկալում է միջազգային միջոցառումներ, ինչպես, օրինակ, 2012 թ-ի Եվրատեսիլը  եւ այս տարվա հունիսին կայանալիք Եվրոպական խաղերը:
Սակայն նա չափազանց կոռումպացված է, իսկ իր կողմից ղեկավարվող ավտորիտար ռեժիմն աշխարհում ամենավատ համբավն ունի մարդու իրավունքների ոտնահարման առումով»:
Ամերիկյան պարբերականը հիշատակում է Ադրբեջանում դեռեւս նախորդ տարի անկախ մամուլի եւ ոչ կառավարական կազմակերպությունների դեմ սկսած արշավի մասին, այդ թվում՝ “Ազատություն” ռադիոկայանի Բաքվի գրասենյակի խուզարկությունը եւ ռադիոկայանի աշխատակիցների ձերբակալությունն ու հարցաքննությունը, «Ազատության» լրագրող Հադիջա Իսմայիլովայի դեմ սկսած հետաքննությունը, իրավապաշտպաններ Լեյլա եւ Արիֆ Յունուսների դեմ մեղադրանքները եւ այլն:
«Պարոն Ալիեւը, իհարկե, միակ բռնապետը չէ, ում հմուտ քաղաքականությունն ու բնական պաշարների նկատմամբ վերահսկողությունը ստիպում են ամերիկյան եւ եվրոպական քաղաքական գործիչներին բախվել, ինչպես WikiLeaks-ն էր նշել, «ԱՄՆ շահերի եւ ԱՄՆ արժեքների միջեւ սկզբունքային ընտրության հետ»: Նրա հայրը՝ Հեյդար Ալիեւը, իշխել է Ադրբեջանում 1969-ից մինչ մահը՝ 2003թ., նախ որպես խորհրդային առաջնորդ, ապա՝ որպես նախագահ: Որդին, ով նախագահ է ընտրվել հոր մահվանը հաջորդած եւ կասկած հարուցող երեք ընտրությունների արդյունքում, անշեղորեն ստեղծում է հոր անձի պաշտամունքը»,- ասվում է խմբագրականում:
Հեղինակները նշում են, որ, թեեւ Իլհամ Ալիեւը զարգացնում է հարաբերությունները Արեւմուտքի հետ, այնուամենայնիվ, նա համոզված է, որ իր երկրում գործող միջազգային կազմակերպությունները, այդ թվում “Ազատություն” ռադիոկայանը, արեւմտյան լրտեսներ են, որոնց միջոցով Արեւմուտքը իբր թե փորձում է ազատվել Ալիեւից:
«Արեւմուտքը պետք է հասկանա, որ բռնապետ պարոն Ալիեւը իրական պարոն Ալիեւն է: Մինչ նա խստացնում է իր արշավը քաղաքական ընդդիմախոսների եւ ազատության դրսեւորումների դեմ, Միացյալ Նահանգները եւ Եվրոպան պետք է այսուհետ հստակեցնեն, որ անկախ այն փաստից, որ ստիպված են բիզնես վարել Ադրբեջանի հետ, այնուամենայնիվ, Արեւմուտքը պատրանքներ չունի, թե ով է նա եւ որ նա վնաս է հասցնում սեփական երկրին»,- եզրափակում են հեղինակները:

The New York Times - о «двух лицах» Алиева - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В редакторской колонке авторитетного американского издания The New York Times опубликован материал, содержащий критику в адрес авторитарной власти азербайджанского лидера Ильхама Алиева.
В статье «Два лица господина Алиева» говорится:
«Президент Азербайджана мастерски играет политических Джекила и Хайда (сравнение с героями книги шотландского писателя Роберта Стивенсона «Странная история доктора Джекила и мистера Хайда» - Медиамакс). Посол США в Баку в своих сообщениях, опубликованных на WikiLeaks, сравнивает его с Майклом и Санни Корлеоне – известными расчетливостью и жестокостью братьями из фильма о мафии «Крестный отец». Господин Алиев - «прозападный политик», достойный восхищения Запада: он уважителен, хорошо одевается, говорит по-английски, готов отправлять нефть и газ в Европу и Израиль, его исламские взгляды уравновешены и современны, он проводит международные мероприятия, как, например, «Евровидение-2012» и Европейские игры, которые пройдут в июне этого года.
Однако он чрезвычайно коррумпирован, а руководимый им авторитарный режим приобрел в мире худшую славу с точки зрения нарушений прав человека».
Американское издание напоминает о кампании, проводимой в Азербайджане против независимой прессы и неправительственных организаций, в том числе об обыске бакинского офиса радиостанции «Свобода» и аресте сотрудников радиостанции, расследовании, начатом против журналистки «Свободы» Хадиджы Исмаиловой, и  обвинениях, выдвинутых против правозащитников Лейлы и Арифа Юнусов, и т.д.
«Г-н Алиев, конечно, не единственный диктатор, чья умелая политика и контроль над природными ресурсами ставят американских и европейских политиков перед тем, что WikiLeaks назвал «выбором между интересами и ценностями США». Его отец – Гейдар Алиев – правил в Азербайджане с 1939 года до своей смерти в 2003 году, сначала как советский лидер, затем как президент. Его сын, который после смерти отца трижды был переизбран на пост президента посредством достаточно сомнительных выборов, последовательно создает культ личности своего отца», - говорится в редакторской колонке.
Авторы отмечают, что, хотя Ильхам Алиев развивает отношения с Западом, однако при этом уверен, что действующие в стране международные организации, в том числе и радио «Свобода», являются западными шпионами, посредством которых Запад хочет освободиться от него.
«Западу нужно понять, что диктатор г-н Алиев и есть настоящий г-н Алиев. Пока он ужесточает борьбу с оппозицией и проявлениями свободы, Соединенным Штатам и Европе следует четко показать, что, хотя они и вынуждены вести бизнес с Азербайджаном, тем не менее, у Запада нет иллюзий относительно того, кем он является и какой урон наносит своей стране»,- подводят итог авторы статьи.