The New York Times-ը՝ Ալիեւի «երկու երեսների» մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ամերիկյան հեղինակավոր The New York Times պարբերականը հանդես է եկել Ադրբեջանի առաջնորդ Իլհամ Ալիեւի ավտորիտար իշխանությունը քննադատող ծավալուն խմբագրականով:
«Պարոն Ալիեւի երկու երեսը»  վերտառությամբ խմբագրականում պարբերականը գրում է.
«Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը վարպետորեն խաղում է քաղաքական Ջեքիլին եւ Հայդին (համեմատություն շոտլանդացի գրող Ռոբերթ Սթիվենսոնի «Բժիշկ Ջեքիլի եւ պարոն Հայդի տարօրինակ պատմությունը» գրքի հերոսների հետ – Մեդիամաքս): Բաքվում ԱՄՆ դեսպանն իր հաղորդագրություններում, որոնք բացահայտվեցին WikiLeaks-ի միջոցով, նկարագրում է նրան որպես Մայքլ Կորլեոնե եւ Սանի Կորլեոնե՝ համեմատելով մաֆիայի մասին պատմող «Կնքահայր» ֆիլմի՝ սառնասիրտ հաշվարկով եւ դաժանությամբ հայտնի հերոս եղբայրների հետ: Պարոն Ալիեւն Արեւմուտքի կողմից հիացմունքի արժանի «արեւմտամետ է». նա  հարգալից է, լավ հագնված եւ խոսում է անգլերեն, նա պատրաստ է ուղարկել իր երկրի նավթի եւ գազի պաշարները Եվրոպա եւ Իսրայել, նրա իսլամական հայացքները հավասարակշիռ են եւ ժամանակակից, նա հյուրընկալում է միջազգային միջոցառումներ, ինչպես, օրինակ, 2012 թ-ի Եվրատեսիլը  եւ այս տարվա հունիսին կայանալիք Եվրոպական խաղերը:
Սակայն նա չափազանց կոռումպացված է, իսկ իր կողմից ղեկավարվող ավտորիտար ռեժիմն աշխարհում ամենավատ համբավն ունի մարդու իրավունքների ոտնահարման առումով»:
Ամերիկյան պարբերականը հիշատակում է Ադրբեջանում դեռեւս նախորդ տարի անկախ մամուլի եւ ոչ կառավարական կազմակերպությունների դեմ սկսած արշավի մասին, այդ թվում՝ “Ազատություն” ռադիոկայանի Բաքվի գրասենյակի խուզարկությունը եւ ռադիոկայանի աշխատակիցների ձերբակալությունն ու հարցաքննությունը, «Ազատության» լրագրող Հադիջա Իսմայիլովայի դեմ սկսած հետաքննությունը, իրավապաշտպաններ Լեյլա եւ Արիֆ Յունուսների դեմ մեղադրանքները եւ այլն:
«Պարոն Ալիեւը, իհարկե, միակ բռնապետը չէ, ում հմուտ քաղաքականությունն ու բնական պաշարների նկատմամբ վերահսկողությունը ստիպում են ամերիկյան եւ եվրոպական քաղաքական գործիչներին բախվել, ինչպես WikiLeaks-ն էր նշել, «ԱՄՆ շահերի եւ ԱՄՆ արժեքների միջեւ սկզբունքային ընտրության հետ»: Նրա հայրը՝ Հեյդար Ալիեւը, իշխել է Ադրբեջանում 1969-ից մինչ մահը՝ 2003թ., նախ որպես խորհրդային առաջնորդ, ապա՝ որպես նախագահ: Որդին, ով նախագահ է ընտրվել հոր մահվանը հաջորդած եւ կասկած հարուցող երեք ընտրությունների արդյունքում, անշեղորեն ստեղծում է հոր անձի պաշտամունքը»,- ասվում է խմբագրականում:
Հեղինակները նշում են, որ, թեեւ Իլհամ Ալիեւը զարգացնում է հարաբերությունները Արեւմուտքի հետ, այնուամենայնիվ, նա համոզված է, որ իր երկրում գործող միջազգային կազմակերպությունները, այդ թվում “Ազատություն” ռադիոկայանը, արեւմտյան լրտեսներ են, որոնց միջոցով Արեւմուտքը իբր թե փորձում է ազատվել Ալիեւից:
«Արեւմուտքը պետք է հասկանա, որ բռնապետ պարոն Ալիեւը իրական պարոն Ալիեւն է: Մինչ նա խստացնում է իր արշավը քաղաքական ընդդիմախոսների եւ ազատության դրսեւորումների դեմ, Միացյալ Նահանգները եւ Եվրոպան պետք է այսուհետ հստակեցնեն, որ անկախ այն փաստից, որ ստիպված են բիզնես վարել Ադրբեջանի հետ, այնուամենայնիվ, Արեւմուտքը պատրանքներ չունի, թե ով է նա եւ որ նա վնաս է հասցնում սեփական երկրին»,- եզրափակում են հեղինակները:

“The Two Faces of Azerbaijan’s Mr. Aliyev” editorial particularly reads:
“President Ilham Aliyev of Azerbaijan does a masterful political Jekyll and Hyde (comparison with famous characters of Robert Stevenson’s “Weird Story of Doctor Jekyll and Mr. Hyde” book- Mediamax). A cable from the American ambassador to Baku released on WikiLeaks described him as a Michael Corleone-Sonny Corleone figure — referring, respectively, to the coolly calculating and the impetuously violent brothers of the “Godfather” mafia family. Mr. Aliyev is “pro-Western” in many of the ways the West admires: He is suave, well dressed and well spoken in English; he is ready to send his country’s ample supplies of oil and gas to Europe and to Israel; his Islam is moderate and modern; and he hosts lavish international events like the Eurovision Song Contest in 2012 and the European Games to be held next June. He is also hugely corrupt, and his authoritarian regime has one of the world’s worst records on human rights.”
The magazine notes that last month, continuing a crackdown on independent media and nongovernmental organizations, police officers raided the offices of the United States-financed Radio Free Europe/Radio Liberty in Baku —known locally as Radio Azadliq — taking away computers and documents and sealing the premises. A dozen R.F.E./R.L. employees were detained and questioned. A few weeks earlier, the government jailed a well-known investigative reporter, Khadija Ismayilova, who had worked for the broadcaster and had reported on the lucrative business dealings of Mr. Aliyev’s family. The government first tried to frighten and blackmail her, then hit her with the Orwellian charge that she had pushed a lover toward suicide. Another critic of the regime, Leyla Yunus, a prominent human rights activist, has been in jail since April along with her husband, Arif Yunus.
“Mr. Aliyev, of course, is not the only dictator whose skillful politics and control of valuable natural resources have confronted American and European policy makers with what the cable released by WikiLeaks called “a choice between U.S. interests and U.S. values.”
His father, Heydar Aliyev, ruled Azerbaijan with an iron hand from 1969 to his death in 2003, first as its Soviet boss and then as its president. The son, assisted by Azerbaijan’s oil wealth, has steadily built on the father’s cult of personality through three questionable elections”, the magazine writes.
The authors note that even as Mr. Aliyev cultivates the West, he is convinced that foreign-financed organizations, including R.F.E./R.L., are foreign spies through which the West is allegedly trying to get rid of him.
“The West must understand that the authoritarian Mr. Aliyev is the real Mr. Aliyev. As he accelerates his campaign to crush opponents and any other semblance of freedom, the United States and Europe should make far clearer than they have that while they may be compelled to do business with him, they have no illusions about what he is and the severe damage he is doing to his country”, the authors conclude.