Վրաստանը կարող է վաճառել երկաթգծի բաժնետոմսերի 25%-ը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վրաստանի էկոնոմիկայի նախարար Գեորգի Կվիրիկաշվիլին հայտարարել է, որ տնտեսական ճգնաժամի հետ պայքարելու նպատակով կարելի է դիտարկել պետությանը պատկանող երկաթգծի բաժնետոմսերի մինորիտար փաթեթը վաճառելու հնարավորությունը:
Ինչպես հաղորդում է Վրաստանում Մեդիամաքսի սեփական թղթակիցը, նախարարը «Մաեստրո» հեռուստաալիքի եթերում ասել է, որ «կարելի է վաճառել այդ պետական ընկերության բաժնետոմսերի 25%-ը»:
Վրացական երկաթգծի երկարությունը, ներառյալ աբխազական հատվածը, կազմում է շուրջ 2340 կմ: Աբխազական հատվածը, որ կապում է Ռուսաստանը Հայաստանի հետ, չի շահագործվում 1992-1993թթ. պատերազմից ի վեր:
Այժմ երկաթգիծը տեղափոխում է տարեկան մոտ 20 մլն տոննա բեռ, սակայն դրա առավելագույն ներուժը կազմում է 30 մլն տոննա առանց Բաքու-Կարս-Թբիլիսի հատվածի, որը կգործարկվի մինչ տարեվերջ:
Բեռների համարյա 65%-ը տարանցիկ տեղափոխվում է Ադրբեջանից ու Հայաստանից:
Վրաստանի կառավարությունը որոշել է վաճառել պետական օբյեկտների մի մասը, որպեսզի դիմակայի լարիի արժեզրկմանը, որը վերջին օրերին կազմել է 30%:

Georgia may sell 25% of shares of railway - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Minister of Economy of Georgia Georgi Kvirikashvili stated that to fight economic crisis, they may consider selling minority interest of the state from the package of shares of the railway.
The Minister said speaking on Maestro TV channel that “25% of shares” of this state-owned company “could be sold”, Mediamax’s own correspondent in Tbilisi reports.
The length of the Georgian Railway including the roads in Abkhazian territory makes approximately 2340 km.
The Abkhazian sector linking Russia to Armenia wasn’t operating after 1992-1993 war.
Now the railway transports about 20mln tons annually. The maximum capacity makes 30mln tons, without the new section of Baku-Tbilisi-Kars highway which will operate by late 2015.
65% of them are transit cargoes transported mainly from Azerbaijan and Armenia.
The Georgian government decided to sell a part of the state objects to manage lari devaluation which had depreciated by 30% over the past days.