Վրաստանը կարող է վաճառել երկաթգծի բաժնետոմսերի 25%-ը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վրաստանի էկոնոմիկայի նախարար Գեորգի Կվիրիկաշվիլին հայտարարել է, որ տնտեսական ճգնաժամի հետ պայքարելու նպատակով կարելի է դիտարկել պետությանը պատկանող երկաթգծի բաժնետոմսերի մինորիտար փաթեթը վաճառելու հնարավորությունը:
Ինչպես հաղորդում է Վրաստանում Մեդիամաքսի սեփական թղթակիցը, նախարարը «Մաեստրո» հեռուստաալիքի եթերում ասել է, որ «կարելի է վաճառել այդ պետական ընկերության բաժնետոմսերի 25%-ը»:
Վրացական երկաթգծի երկարությունը, ներառյալ աբխազական հատվածը, կազմում է շուրջ 2340 կմ: Աբխազական հատվածը, որ կապում է Ռուսաստանը Հայաստանի հետ, չի շահագործվում 1992-1993թթ. պատերազմից ի վեր:
Այժմ երկաթգիծը տեղափոխում է տարեկան մոտ 20 մլն տոննա բեռ, սակայն դրա առավելագույն ներուժը կազմում է 30 մլն տոննա առանց Բաքու-Կարս-Թբիլիսի հատվածի, որը կգործարկվի մինչ տարեվերջ:
Բեռների համարյա 65%-ը տարանցիկ տեղափոխվում է Ադրբեջանից ու Հայաստանից:
Վրաստանի կառավարությունը որոշել է վաճառել պետական օբյեկտների մի մասը, որպեսզի դիմակայի լարիի արժեզրկմանը, որը վերջին օրերին կազմել է 30%:

Грузия может продать 25 % акций железной дороги - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр экономики Грузии Георгий Квирикашвили заявил, что для борьбы с экономическим кризисом можно рассмотреть вопрос продажи миноритарного пакета принадлежащей государству железной дороги страны.
Как сообщает собкор Медиамакс в Тбилиси, министр сказал в эфире телекомпании «Маэстро», что «можно было бы продать 25 процентов акций» этой государственной компании.
Длина линий Грузинской железной дороги, включая пути на территории Абхазии, составляет примерно 2340 километров.
Абхазский участок, связывавший Россию с Арменией, не работает после войны 1992-1993 годов.
Сейчас железная дорога перевозит около 20 миллионов тонны в год, ее максимальный потенциал составляет 30 миллионов тонн, без нового участка дороги Баку-Тбилиси-Карс, которая заработает до конца года.
Из них почти 65 процентов являются транзитными грузами, идущими в основном из Азербайджана и Армении.
Правительство Грузии решило реализовать часть гособъектов, чтобы справиться с девальвацией лари, который за последние дни обесценился на 30 процентов.