Վրաստանը իր համար վտանգավոր է համարում Հայաստանում ՌԴ բազան - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վրաստանի պաշտպանության նախարար Թինաթին Խիդաշելին ասել է, որ Հայաստանում տեղակայված ռուսական ռազմակայանը վտանգավոր է Վրաստանի համար:
«Մեր սահմանների մոտ ցանկացած ռուսական բազա վտանգ է պարունակում», - ասել է նախարարը «Ռուսաստանը գլոբալ քաղաքականությունում» ամսագրին տված հարցազրույցում:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ Վրաստանի նախկին պաշտպանության նախարար Իրակլի Ալասանիան այս հարցում այլ դիրքորոշում ուներ:
«Մենք գիտենք, որ Հայաստանը կանի ամեն բան, որպեսզի այնտեղ տեղակայված ռւսական ռազմակայանը որեւէ վտանգ չներկայացնի Վրաստանի շահերին»,- ասել էր Իրակլի Ալասանիան 2014թ. մարտին Հայաստան կատարած այցի ընթացքում:
«Մենք հետեւում ենք իրավիճակի զարգացմանը Կովկասում տեղակայված ռուսական ռազմաբազաներում: Տեղեկատվություն ենք փոխանակում ԵԱՀԿ գործընկերների հետ: Ներկայումս մենք չենք տեսնում ռուսական սպառազինության տեղակայման այնպիսի մակարդակ, որը մեզ համար անմիջական սպառնալիք կհանդիսանար: Սակայն մենք մշտապես զգոն ենք, քանի որ Վրաստանի տարածքի 20 տոկոսը օկուպացված է»,- ասել էր Իրակլի Ալասանիան:

Российская база в Армении таит опасность для Грузии, заявила министр обороны - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр обороны Грузии Тинатин Хидашели сказала, что считает российскую военную базу в Армении угрозой для своей страны.
«Любая российская база у наших границ таит в себе опасность», - сказала министр в интервью, опубликованном на сайте журнала «Россия в глобальной политике».
Медиамакс напоминает, что экс-министр обороны Грузии Ираклий Аласания придерживался несколько другой позиции.
«Мы знаем, что в Армении сделают все, чтобы против интересов Грузии не исходило никаких угроз от дислоцированной там российской военной базы», - говорил Ираклий Аласания в марте 2014 года в ходе визита в Ереван.
«Мы наблюдаем за развитием ситуации на российских военных базах на Кавказе. Обмениваемся верификационной информацией с партнерами по ОБСЕ. Сейчас мы не видим такого уровня размещения российского вооружения, чтобы это представляло для нас прямую опасность. Но мы в постоянной готовности, так как 20 процентов территории Грузии оккупированы», - говорил Аласания.