Վրաստանը իր համար վտանգավոր է համարում Հայաստանում ՌԴ բազան - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վրաստանի պաշտպանության նախարար Թինաթին Խիդաշելին ասել է, որ Հայաստանում տեղակայված ռուսական ռազմակայանը վտանգավոր է Վրաստանի համար:
«Մեր սահմանների մոտ ցանկացած ռուսական բազա վտանգ է պարունակում», - ասել է նախարարը «Ռուսաստանը գլոբալ քաղաքականությունում» ամսագրին տված հարցազրույցում:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ Վրաստանի նախկին պաշտպանության նախարար Իրակլի Ալասանիան այս հարցում այլ դիրքորոշում ուներ:
«Մենք գիտենք, որ Հայաստանը կանի ամեն բան, որպեսզի այնտեղ տեղակայված ռւսական ռազմակայանը որեւէ վտանգ չներկայացնի Վրաստանի շահերին»,- ասել էր Իրակլի Ալասանիան 2014թ. մարտին Հայաստան կատարած այցի ընթացքում:
«Մենք հետեւում ենք իրավիճակի զարգացմանը Կովկասում տեղակայված ռուսական ռազմաբազաներում: Տեղեկատվություն ենք փոխանակում ԵԱՀԿ գործընկերների հետ: Ներկայումս մենք չենք տեսնում ռուսական սպառազինության տեղակայման այնպիսի մակարդակ, որը մեզ համար անմիջական սպառնալիք կհանդիսանար: Սակայն մենք մշտապես զգոն ենք, քանի որ Վրաստանի տարածքի 20 տոկոսը օկուպացված է»,- ասել էր Իրակլի Ալասանիան:

Russian base in Armenia harbors danger for Georgia, Defense Minister stated - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Defense Minister of Georgia Tinatin Khidasheli said she believes the Russian military base in Armenia poses a threat to her country.
“Any Russian base at our borders harbors danger,” said the Minister in an interview published on the website of “Russia in Global Affairs” magazine.
Mediamax recalls that former Defense Minister of Georgia Irakli Alasania used to adhere to a different position.
“We know that Armenia does its best so as not a single threat is posed to Georgia’s interests by the Russian military base stationed there,” said Irakli Alasania during his visit to Yerevan in March, 2014.
“We keep track of the development of the situation in Russian military bases in Caucasus. We share verified information with our OSCE partners. Now we don’t see such a level of Russian arms deployment that would pose a direct threat to us. But we’re in constant state of readiness as 20% of Georgia’s territory is occupied”, said Irakli Alasania then.