Քննարկվում է Վանա լճի ջուրը Ուրմիա տեղափոխելու հարցը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիան եւ Իրանը շարունակում են բանակցությունները՝ Վանա լճի ջուրը Ուրմիա տեղափոխելու շուրջ:
Ուրմիա լճի վերականգման կենտրոնի քարտուղար Իսա Քալանթարին Tasnim News գործակալությանն ասել է, որ Վանը 350 մ բարձր է Ուրմիայից, ինչը թույլ կտա իրականացնել նախագիծը՝ առանց զգալի տեխնիկական բարդությունների:
Երկու լճերի միջեւ հեռավորությունը 170 կմ է:
Երկրների միջեւ շարունակվում են տեխնիկական եւ քաղաքական բանակցությունները $‌1 մլրդ արժողությամբ նախագծի իրականացման շուրջ, ասել է Քալանթարին:
Ավելի վաղ Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին ստեղծել էր լճի փրկությամբ զբաղվող աշխատանքային խումբ:
Իրանի հյուսիս-արեւմուտքում գտնվող Ուրմիա լճի ջրի պաշարները կրճատվել են ավելի քան 70 տոկոսով: Լիճը փրկելու համար տարեկան անհրաժեշտ է 3,1 մլրդ խմ ջուր: Այսօր լճի ջրի մեկ լիտրը պարունակում է 330 գ աղ, իսկ նախկինում այդ ցուցանիշը կազմում էր 160-170 գրամ:

Turkey and Iran continue talks on transferring water from Van to Urmia - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Turkey and Iran continue talks on transferring water from the Van Lake to Urmia Lake.
Director of Urmia Restoration Program Isa Kalantari said Tasnim News agency that Van is located on 350 meters higher altitude than Urmia which will enable implementing the project without any technical difficulties.
Van and Urmia are 170 km away from each other.
The technical and political talks on project implementation estimated at USD1bln are going on between the two states.
Earlier, President of Iran Hassan Rouhani created a task force for saving the lake.
The Lake Urmia shoaled in the northwest Iran by over 70%. To save the lake, 3.1bln cubic meters of water is annually needed. The liter of water in the lake currently contains 330g salt. Earlier, the index made 160-170g.