Քննարկվում է Վանա լճի ջուրը Ուրմիա տեղափոխելու հարցը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիան եւ Իրանը շարունակում են բանակցությունները՝ Վանա լճի ջուրը Ուրմիա տեղափոխելու շուրջ:
Ուրմիա լճի վերականգման կենտրոնի քարտուղար Իսա Քալանթարին Tasnim News գործակալությանն ասել է, որ Վանը 350 մ բարձր է Ուրմիայից, ինչը թույլ կտա իրականացնել նախագիծը՝ առանց զգալի տեխնիկական բարդությունների:
Երկու լճերի միջեւ հեռավորությունը 170 կմ է:
Երկրների միջեւ շարունակվում են տեխնիկական եւ քաղաքական բանակցությունները $‌1 մլրդ արժողությամբ նախագծի իրականացման շուրջ, ասել է Քալանթարին:
Ավելի վաղ Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին ստեղծել էր լճի փրկությամբ զբաղվող աշխատանքային խումբ:
Իրանի հյուսիս-արեւմուտքում գտնվող Ուրմիա լճի ջրի պաշարները կրճատվել են ավելի քան 70 տոկոսով: Լիճը փրկելու համար տարեկան անհրաժեշտ է 3,1 մլրդ խմ ջուր: Այսօր լճի ջրի մեկ լիտրը պարունակում է 330 գ աղ, իսկ նախկինում այդ ցուցանիշը կազմում էր 160-170 գրամ:

Турция и Иран продолжают переговоры о переброске воды из Вана в Урмию - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Турция и Иран продолжают переговоры о переброске воды из озера Ван в озеро Урмия.
Секретарь центра по восстановлению озера Урмия Иса Калантари сказал агентству Tasnim News, что Ван находится на 350 метров выше Урмии, что позволит реализовать проект без особых технических затруденений.
Озера Ван и Урмия разделяют 170 километров.
Между двумя странами, сказал Калантари, продолжаются технические и политические переговоры с целью реализации проекта, который оценивается в $‌ 1 млрд.
Ранее президент Ирана Хасан Рухани создал рабочую группу по спасению озера.
Озеро Урмия на северо-западе Ирана обмелело более чем на 70 процентов. Для спасения озера ежегодно необходимо 3,1 миллиарда кубометров воды. Сегодня литр воды в озере содержит 330 граммов соли. Ранее этот показатель составлял 160-170 граммов.