Լուսանկարը` Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտ
Հայաստանի ԳԱԱ Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտը աշխարհի 15 երկրների շարքում է, որոնք ընդգրկվել են գիտահետազոտական սարքավորումների տրամադրման՝ Seeding Labs կազմակերպության 2017թ.-ի Instrumental Access ծրագրում:
Գիտական հետազոտությունները եւ կրթական բաղադրիչը միաժամանակ կարեւորող մրցույթին 24 երկրներից 65 դիմումատու է մասնակցել: Հայաստանից մրցույթին հայտ է ուղարկվել առաջին անգամ:
«Մեր ինստիտուտը զբաղվում է կենսաբժշկության հետազոտություններով եւ մեծ ուշադրություն է դարձնում կրթական ծրագրերին: Հայտի նպատակը բջջային կենսաբանության ոլորտի հետազոտությունների համար ավելի լավ նյութատեխնիկական բազայի ստեղծումն է ու կենսաքիմիայի եւ բջջային կենսաբանության կրթական պրակտիկ մասն ուժեղացնելը: Եթե գենետիկայի առումով մեր հետազոտական բազան բավականաչափ լավն է, բարձր մակարդակի հետազոտություններ անելու եւ նորմալ կրթություն տալու հնարավորությունը կա, ապա բջջային կենսաբանության մասը մեզ մոտ մի փոքր կաղում էր»,- Մեդիամաքսին ասել է Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի տնօրեն Արսեն Առաքելյանը:
Արսեն Առաքելյանը Արսեն Առաքելյանը
Ինստիտուտը ստանալու է մոտ $ 200 հազ.-ին համարժեք սարքավորումներ: Դրանց շնորհիվ եւս մեկ մակարդակով կբարձրանա բջջի ուսումնասիրությունը:  Հիմնական սարքավորումները, որոնք նախատեսում ենք ձեռք բերել, ուղղված են բարելավելու բջջային կենսաբանության եւ իմունաբանության, բջջային կուլտուրաների հետ կապված հետազոտական աշխատանքների որակը:
Ինստիտուտը պլանավորում է ձեռք բերել հոսքային ցիտոֆոտոմետր, ֆլուորեսցենտ միկրոսկոպ, գեների էլեկտրոպորացիայի համակարգեր, իրական ժամանակում պոլիմերազային շղթայական ռեակցիայի տերմոցիկլեր, ռադիոիզոտոպային հաշվիչ եւ մեծ քանակով փոքր լաբորատոր սարքավորումներ ու պարագաներ:
Հոսքային ցիտոֆոտոմետրը թույլ է տալիս ուսումնասիրել բջջում տարբեր կենսամոլեկուլների արտադրության մակարդակները, տարբերակել բջիջների պոպուլյացիաները, ուսումնասիրել իմունային պատասխանի առանձնահատկությունները: Ֆլուորեսցենտ միկրոսկոպը կիրառվելու է տարբեր գործոնների եւ կենսաբանական ակտիվ նյութերի ազդեցությամբ ԴՆԹ վնասվածքների, ինչպես նաեւ վիրուսների` բջիջ ներթափանցման մեխանիզմների ուսումնասիրության համար: Գեների էլեկտրոպորացիայի համակարգերը կօգտագործվեն գենային ինժեներիայի հետազոտություններում: Իրական ժամանակում պոլիմերազային շղթայական ռեակցիայի տերմոցիկլերը թույլ կտա հետազոտել տարբեր բջիջներում գեների էքսպրեսիայի առանձնահատկությունները, իսկ ռադիոիզոտոպային հաշվիչը կօգտագործվի բջջում ազդանշանի փոխանցման կենսաքիմիական հիմունքներն ուսումնասիրելու համար:
Ինստիտուտը մոտ 15 մլն դրամի համաֆինանսավորում է ստացել ԳԱԱ նախագահությունից, այս գումարով կիրականացվեն տեղափոխման համար անհրաժեշտ աշխատանքները: Սարքավորումների տրամադրման գործընթացն արդեն սկսվել է, նախատեսվում է, որ դրանք ԱՄՆ-ից Հայաստան կհասնեն տարեվերջին:
Instrumental Access-ը բարձրորակ լաբորատոր սարքավորումների մատչելիություն է ապահովում զարգացող երկրների բուհերի եւ գիտահետազոտական հաստատությունների համար: Այն Seeding Labs շահույթ չհետապնդող ամերիկյան կազմակերպության առաջնային ծրագիրն է, որի նպատակն է արագացնել աշխարհի առավել արդիական խնդիրների լուծումները՝ խթանելով գիտական ներուժը զարգացող աշխարհում: Մինչ օրս Seeding Labs կազմակերպությունը աշխարհի 27 երկրների 47 հաստատություններ է առաքել 137 տոննա արժեքավոր գիտական սարքավորումներ: 2017 թվականի դրամաշնորհառուների գիտական ուղղությունները ներառում են կենսաբանական գիտություններ, քիմիա, քիմիական ճարտարագիտություն, նանոտեխնոլոգիաներ, գիտության կրթություն եւ մանկավարժություն:

Photo: Institute of Molecular Biology
Institute of Molecular Biology of the Armenian National Academy of Sciences is among 15 other agencies from different countries, included in the Instrumental Access 2017 program of Seeding Lab, a research equipment provider.
65 applicants from 24 countries took part in the contest that attaches importance to scientific research and educational component simultaneously. This was the first time an Armenian agency applied for admission.
“Our institute realizes biomedicine studies and pays special attention to educational programs. The objective of this application is to create a better material and equipment base for cell biology studies and to strengthen the practical component in the biochemistry and molecular biology education. While our base is quite good in terms of genetics, so we can realize high-level research and provide proper education, we are a little behind in the cell biology aspect,” Director of the Institute of Molecular Biology Arsen Arakelyan told Mediamax.
Arsen Arakelyan Arsen Arakelyan
The institute will receive equipment to the value of around USD 200,000. Cell studies will step onto a new level owing to that investment. The equipment the institute intends to acquire will mostly contribute to improvements in cell biology, immunology, and cell cultures-related studies.
The institute plans to acquire flow cytometer, fluorescence microscope, gene electroporation devices, real-time polymerase chain reaction thermal cycler, radioisotopic analyzer and a large number of small lab devices and materials.
The institute received around AMD 15m co-funding from the Academy of Sciences. They will allocate that sum to transportation. The process of acquisition of the equipment has already begun, and they expect it to arrive in Armenia from USA in the end of the year.
Instrumental Access ensures availability of high-quality lab equipment for universities and research agencies in developing countries. It’s the first program of the non-profit American company Seeding Labs, which is aimed at advancing solution of the world’s most relevant issues by facilitating scientific potential in the developing world. Until now, Seeding Labs has delivered 137 tons of expensive scientific equipment to 47 agencies in 27 countries.