Լուսանկարը` Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտ
Հայաստանի ԳԱԱ Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտը աշխարհի 15 երկրների շարքում է, որոնք ընդգրկվել են գիտահետազոտական սարքավորումների տրամադրման՝ Seeding Labs կազմակերպության 2017թ.-ի Instrumental Access ծրագրում:
Գիտական հետազոտությունները եւ կրթական բաղադրիչը միաժամանակ կարեւորող մրցույթին 24 երկրներից 65 դիմումատու է մասնակցել: Հայաստանից մրցույթին հայտ է ուղարկվել առաջին անգամ:
«Մեր ինստիտուտը զբաղվում է կենսաբժշկության հետազոտություններով եւ մեծ ուշադրություն է դարձնում կրթական ծրագրերին: Հայտի նպատակը բջջային կենսաբանության ոլորտի հետազոտությունների համար ավելի լավ նյութատեխնիկական բազայի ստեղծումն է ու կենսաքիմիայի եւ բջջային կենսաբանության կրթական պրակտիկ մասն ուժեղացնելը: Եթե գենետիկայի առումով մեր հետազոտական բազան բավականաչափ լավն է, բարձր մակարդակի հետազոտություններ անելու եւ նորմալ կրթություն տալու հնարավորությունը կա, ապա բջջային կենսաբանության մասը մեզ մոտ մի փոքր կաղում էր»,- Մեդիամաքսին ասել է Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի տնօրեն Արսեն Առաքելյանը:
Արսեն Առաքելյանը Արսեն Առաքելյանը
Ինստիտուտը ստանալու է մոտ $ 200 հազ.-ին համարժեք սարքավորումներ: Դրանց շնորհիվ եւս մեկ մակարդակով կբարձրանա բջջի ուսումնասիրությունը:  Հիմնական սարքավորումները, որոնք նախատեսում ենք ձեռք բերել, ուղղված են բարելավելու բջջային կենսաբանության եւ իմունաբանության, բջջային կուլտուրաների հետ կապված հետազոտական աշխատանքների որակը:
Ինստիտուտը պլանավորում է ձեռք բերել հոսքային ցիտոֆոտոմետր, ֆլուորեսցենտ միկրոսկոպ, գեների էլեկտրոպորացիայի համակարգեր, իրական ժամանակում պոլիմերազային շղթայական ռեակցիայի տերմոցիկլեր, ռադիոիզոտոպային հաշվիչ եւ մեծ քանակով փոքր լաբորատոր սարքավորումներ ու պարագաներ:
Հոսքային ցիտոֆոտոմետրը թույլ է տալիս ուսումնասիրել բջջում տարբեր կենսամոլեկուլների արտադրության մակարդակները, տարբերակել բջիջների պոպուլյացիաները, ուսումնասիրել իմունային պատասխանի առանձնահատկությունները: Ֆլուորեսցենտ միկրոսկոպը կիրառվելու է տարբեր գործոնների եւ կենսաբանական ակտիվ նյութերի ազդեցությամբ ԴՆԹ վնասվածքների, ինչպես նաեւ վիրուսների` բջիջ ներթափանցման մեխանիզմների ուսումնասիրության համար: Գեների էլեկտրոպորացիայի համակարգերը կօգտագործվեն գենային ինժեներիայի հետազոտություններում: Իրական ժամանակում պոլիմերազային շղթայական ռեակցիայի տերմոցիկլերը թույլ կտա հետազոտել տարբեր բջիջներում գեների էքսպրեսիայի առանձնահատկությունները, իսկ ռադիոիզոտոպային հաշվիչը կօգտագործվի բջջում ազդանշանի փոխանցման կենսաքիմիական հիմունքներն ուսումնասիրելու համար:
Ինստիտուտը մոտ 15 մլն դրամի համաֆինանսավորում է ստացել ԳԱԱ նախագահությունից, այս գումարով կիրականացվեն տեղափոխման համար անհրաժեշտ աշխատանքները: Սարքավորումների տրամադրման գործընթացն արդեն սկսվել է, նախատեսվում է, որ դրանք ԱՄՆ-ից Հայաստան կհասնեն տարեվերջին:
Instrumental Access-ը բարձրորակ լաբորատոր սարքավորումների մատչելիություն է ապահովում զարգացող երկրների բուհերի եւ գիտահետազոտական հաստատությունների համար: Այն Seeding Labs շահույթ չհետապնդող ամերիկյան կազմակերպության առաջնային ծրագիրն է, որի նպատակն է արագացնել աշխարհի առավել արդիական խնդիրների լուծումները՝ խթանելով գիտական ներուժը զարգացող աշխարհում: Մինչ օրս Seeding Labs կազմակերպությունը աշխարհի 27 երկրների 47 հաստատություններ է առաքել 137 տոննա արժեքավոր գիտական սարքավորումներ: 2017 թվականի դրամաշնորհառուների գիտական ուղղությունները ներառում են կենսաբանական գիտություններ, քիմիա, քիմիական ճարտարագիտություն, նանոտեխնոլոգիաներ, գիտության կրթություն եւ մանկավարժություն:

Фото: Институт молекулярной биологии
Институт молекулярной биологии Национальной академии наук (НАН) Армении наряду с 15 другими учреждениями мира участвует в программе Seeding Labs Instrumental Access 2017 года, в рамках которой участникам предоставляется научно-исследовательское оборудование.
В конкурсе, который уделяет одинаково большое внимание научным исследованиям и образовательному компоненту, участвовали 65 учреждений из 24 стран. Армянская организация участвовала в конкурсе впервые.
«Наш институт занимается биомедицинскими исследованиями и придает большое значение образовательным программам. Цель заявки – улучшение материально-технической базы для исследований в сфере цитологии, а также усиление образовательной практической составляющей в области биохимии и клеточной биологии. Если в плане генетики у нас довольно неплохая исследовательская база, есть возможность для проведения исследований и преподавания на высоком уровне, то по части клеточной биологии мы немного хромаем», - сказал Медиамакс директор Института молекулярной биологии Арсен Аракелян.
Арсен Аракелян Арсен Аракелян
Институт получит оборудование примерно на $ 200 тыс. Благодаря этому изучение клеток выйдет на новый уровень. Основное оборудование, которое планируется приобрести, должно улучшить качество исследовательских работ, связанных с цитологией и иммунологией, а также с клеточными культурами.
В частности, институт планирует приобрести поточный цитофотометр, флуоресцентный микроскоп, системы генной электропорации, термоциклы полимеразной цепной реакции в реальном времени, радиоизотопный счетчик и множество мелких лабораторных устройств и аксессуаров.
Институт также получил софинансирование от НАН в размере 15 млн драмов. На эти средства будут организована перевозка оборудования, процесс передачи которого уже начат. Планируется, что оборудование прибудет в Армению из США к концу года.
Instrumental Access обеспечивает вузы и научно-исследовательские учреждения развивающихся стран доступ к высококлассному лабораторному оборудованию. Это приоритетная программа американской некоммерческой организации Seeding Labs, цель которой ускорить решение актуальных мировых проблем, повышая научный потенциал развивающегося мира. Seeding Labs уже предоставила 137 тонн ценного научного оборудования в 47 учреждений в 27 странах.