11-րդ Ոսկե ծիրանը նվիրված կլինի Փարաջանովին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հուլիսի 13-ից 20-ը կայանալիք «Ոսկե ծիրան» 11-րդ երեւանյան միջազգային կինոփառատոնը նվիրված կլինի Սերգեյ Փարաջանովի 90-ամյակին:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր այս մասին ասել է կինոփառատոնի գեղարվեստական ղեկավար Սուսաննա Հարությունյանը:
Նրա խոսքով, «Ոսկե ծիրան»-ի շրջանակներում կցուցադրվեն ոչ միայն Փարաջանովի ֆիլմերը, այլեւ ֆիլմեր նրա մասին, կկազմակերպվի ցուցահանդես եւ կլոր սեղան:
Կինոփառատոնի ծրագրերի տնօրեն Միքայել Ստամբոլցյանը տեղեկացրել է, որ 11-րդ «Ոսկե ծիրան»-ը կբացվի Փարաջանովի ֆիլմերից մեկով՝ կամ վերականգնված «Նռան գույն»-ով, կամ վավերագրական գործերից մեկով:
«Ոսկե ծիրան»-ի գլխավոր հովանավոր ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության գխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն իր հերթին նշել է, որ փառատոնի շնորհիվ Հայաստանը տարեց տարի ավելի ճանաչելի է դառնում միջազգային հանրությանը:
«Ամեն տարի ամռանը, երբ անցկացվում է կինոփառատոնը, Երեւանը մշակութային խաչմերուկի է վերածվում»,- ասել է Ռալֆ Յիրիկյանը:
Այս տարի փառատոնն արդեն 1500-ից ավել ֆիլմեր է ստացել 101 երկրից: Ֆիլմերի քանակությամբ առաջին տեղում Գերմանիան է՝ 140, հետո Ռուսաստանը՝ 120: Հայաստանն այս տարի կներկայացնի շուրջ 60 ֆիլմ:
«Ոսկե ծիրան»-ի տնօրեն Հարություն Խաչատրյանը տեղեկացրել է, որ 2015 թվականին փառատոնը կբացվի Հայոց ցեղասպանության մասին ֆիլմով:

В этом году “Золотой абрикос” будет посвящен Параджанову - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 11-й ереванский международный кинофестиваль «Золотой абрикос» состоится 13-20 июля и будет посвящен 90-летию Сергея Параджанова.
Как сообщает Медиамакс, сегодня об этом сообщила художественный руководитель кинофестиваля Сусанна Арутюнян.
По ее словам, в рамках кинофестиваля «Золотой абрикос» планируется показ не только фильмов Параджанова, но и картин о его жизни и творчестве, также состоятся выставка и круглый стол.
Директор программ кинофестиваля Микаел Стамболцян сообщил, что «Золотой абрикос» планируется открыть одним из фильмов Параджанова - либо восстановленным фильмом «Цвет граната», либо одним из документальных картин мастера.
Гендиректор компании ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян, выступающей главным спонсором кинофестиваля «Золотой абрикос», отметил, что, благодаря фестивалю, Армения с каждым годом становится более узнаваемой для международного сообщества.
«Каждое лето, когда проводится кинофестиваль, Ереван превращается в культурный перекресток»,- сказал Ральф Йирикян.
В этом году фестиваль уже получил более 1500 фильмов из 101 страны. По количеству фильмов первое место занимает Германия (140), на втором месте - Россия (120). Армения в этом году представит около 60 фильмов.
Директор кинофестиваля «Золотой абрикос» Арутюн Хачатрян сообщил, что в 2015 году фестиваль откроется фильмом о Геноциде армян.